Ako sa zbaviť únavy raz a navždy

4 min
1 mája, 2021
ako sa zbaviť únavy
ako sa zbaviť únavy

Cítite sa unavení, sotva ráno vstanete z postele? Je na čase zbystriť. Telo vám vysiela jasný signál, že by ste niečo mali robiť inak. Vyložene volá po odpočinku. Že spíte dosť? Problém ale môže tkvieť inde, než si myslíte. Nájdite včas spôsob, ako sa zbaviť únavy.

V nasledujúcom texte sa zoznámite s tým:

  • čo to znamená, keď ste unavení;
  • ako rozpoznať kód, ktorý vám vaše telo vysiela;
  • ako sa zbaviť únavy: čo môžete urobiť pre svoj spánok a ako zmeniť denný režim.

Čo stojí za vašou únavou

Neustála únava je jasnou správou vášho tela. Dáva vám takto najavo, že vo vašom živote niečo dôležité prehliadate, niečomu nevenujete dostatočnú pozornosť alebo naopak sa niečím zaoberáte až príliš. Únava môže byť tiež dôsledkom choroby, ktorú mohli odštartovať zase práve nesprávne návyky alebo nevhodné prostredie.

Venujte pozornosť tomu, čo vám vaše telo hovorí – možno sa potrebujete zbaviť únavy.
Únavou vám telo dáva najavo, že niečo nie je v poriadku

Vykonajte prieskum

Vypočujte toto volanie a buďte ohľaduplní k svojmu telu, k svojim potrebám a pocitom. Začnite napríklad tým, že si urobíte prieskum vlastného žitia. Zapisujte si aspoň pár dní, kedy na vás únava dolieha najviac. Zapíšte si tiež, čo ste počas týchto dní jedli, čo ste robili, čomu ste venovali svoje myšlienky, kedy ste si ľahli či kedy ste vstávali… Tieto informácie pre vaše pátranie po príčine únavy môžu byť cenným vodítkom. Zo všetkého najskôr pozrite kritickým okom na váš spánkový režim a vôbec, na vaše podmienky na spanie. Pretože práve tam často býva ukrytý kameň úrazu.

Kvalitný spánok je základ

Koľko hodín spíte? Každý má optimálnu dĺžku spánku inú, priemerne však vychádza na približne 7 až 8 hodín. Dôležité je pritom tiež to, kedy si k spánku líhate. Najvhodnejšia doba je do 22. hodiny, pričom je potrebné dodržiavať pravidelnosť. A to ako v zaspávaní, tak aj vo vstávaní. Robíte to?

A ako trávite čas predtým, než idete spať? Televízia, počítač, šport do doby jednej až dvoch hodín pred spaním nepatrí. Vhodné je relaxovať napríklad pri dobrej knihe, hudbe alebo pri príjemnom rozhovore. Skrátka navodiť telo do relaxačnej polohy bez zaťaženia modernými technológiami.

Ako je vo vašej spálni?

A čo vaša spálňa? Neruší vás svetlo pouličnej lampy alebo chrápajúci partner? Svetlo aj hluk nedovoľujú telu sa správne uvoľniť. Zatemnite preto okná, kúpte si štuple do uší, urobte, čo môžete preto, aby ste mali na spánok skutočne pokoj. Nezabudnite dobre vetrať a nevykurovať. Ideálna teplota pre spánok je od 17 do 20 stupňov Celzia.

Počas spánku je potrebné mať nižšiu teplotu v miestnosti.
Tiež sa odporúča spať v zatemnenej miestnosti.

Máte dobrý matrac?

Kvalita vášho spánku sa tiež dosť podstatne odvíja od kvality vášho matraca. Matrac, ktorý má svoje najlepšie roky už za sebou alebo nekvalitný výrobok, môže narobiť viac škody ako úžitku. Odborníci na zdravý spánok odporúčajú vymeniť matrac zhruba po siedmich rokoch. Realita je ale taká, že väčšina ľudí používa jeden matrac aj viac ako 10 rokov.

Vyberajte matrace s anatomickými zónami, ktoré vaše telo podporia presne tam, kde potrebuje, matrace s antialergickým poťahom a stredne tvrdé matrace. Vyskúšajte napríklad niektorý z najžiadanejších matracov v MPO – Memory Comfort, Fantasy či Horse Active. Alebo vás azda trápi únava v tehotenstve? Potom mrknite na radu, ako sa dobre vyspať v tehotenstve.

Denný režim a jeho vplyv na váš spánok

Ak je u vás všetko v súvislosti so spánkom v poriadku, netrpíte ani žiadnymi alergiami či spánkovým apnoe, zamerajte sa na váš denný režim. Pretože práve od vašich denných aktivít sa tiež môže kvalita spánku odvíjať.

Čo vaša strava?

Viete o tom, že posledné jedlo by ste mali zjesť najneskôr o 18 hodine? Keď toho večer zjete príliš veľa, má vaše telo namiesto odpočinku prácu s jedlom. Alebo vás snáď trápi únava po jedle? Možno zbytočne jete ťažké jedlá. Obmedzte cukry a údeniny, zamerajte sa na väčší podiel ovocia a zeleniny, kávu vymeňte za zelený čaj a dodržiavajte pitný režim. Že pijete dostatočne, spoznáte podľa svetlej farby moču. Úprava jedálnička je prospešná aj v prípade, že vás trápi chronická únava. Pomôcť s ňou môžu aj vhodné doplnky stravy posilňujúce váš imunitný systém.

Kažodenný pohyb je dôležitý pre zdravie celého vášho tela.
Beh alebo cvičenie na podložke sú dve z veľa alternatív aktívneho pohybu.

Venujte sa pohybu

Ak máte sedavé zamestnanie alebo jednoducho trávite väčšinu dňa vo vnútorných priestoroch, venujte sa pravidelne aktívnemu pohybu vonku na čerstvom vzduchu. Skúste sa tiež zaujímať o techniku ​​správneho dýchania.

Nájdite si čas na to, čo máte radi

Nenakladajte toho na seba zbytočne veľa a venujte sa častejšie tomu, čo vás baví a čo máte radi. Vyhraďte si na to čas, aj keď sa vám zdá, že žiadny čas nemáte. Obzvlášť ak napríklad riešite, ako sa zbaviť únavy po covide. Práve v tomto prípade je potrebné si dopriať viac oddychu. Nezabudnite tiež na občasný digitálny detox, to znamená, že nebudete na mobile, počítači, tablete ani pri televízii.

ZHRNUTIE: Ak sa chcete zbaviť únavy, vyriešte najprv váš spánkový režim a vôbec, podmienky pre spánok. Zásadný vplyv ale môžu mať aj zlé návyky počas dňa. Preto sa tam tiež oplatí pátrať po príčinách vašej únavy.

Mohlo by vás zaujímať

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(16)

Spánok

(59)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(6)

Fyzioterapia

(9)

Fitness

(16)

Celostná medicína

(26)