Ako zlepšiť hlboký spánok. Čo bez neho hrozí?

5 min
25 apríla, 2022
Hlboký spánok je pre náš organizmus veľmi dôležitý
Hlboký spánok je pre náš organizmus veľmi dôležitý

Viete, ako veľmi je hlboký spánok dôležitý pre ľudský organizmus a kedy k nemu vlastne dochádza? Rozhodne ho nepodceňujte! Má zásadný vplyv na chudnutie, regeneráciu a krásu organizmu. Pri nekvalitnom spánku hrozí priberanie na váhe a ďalšie zdravotné problémy!

Kvalita spánku je často dôležitejšia ako jeho kvantita

Áno, môžete naspať hodiny a hodiny, ale napriek tomu sa ráno nemusíte cítiť dostatočne oddýchnutí. Prečo je to tak? Kvalitu spánku totiž určuje hlavne spánková fáza, ktorá sa nazýva hlboký spánok.

V priebehu spánku sa strieda hneď niekoľko spánkových cyklov, ktoré sa približne každých 90 minút opakujú:

  • Zaspávanie: Je to taká prípravná fáza na spánok. Od bdelosti sa postupne prepadáte hlbšie a hlbšie do spánku. Objavujú sa pri nej fyziologické zášklby končatín, ktoré vás môžu prebudiť. Často pri tom môžete mať pocit, že padáte. V tejto fáze totiž dochádza k zmyslovým klamom.
  • non-REM fáza: Pri nej už spíte a dochádza k regenerácii organizmu, znižuje sa metabolizmus aj mozgová činnosť. A tu práve dochádza k hlbokému spánku. Ten sa vyznačuje tým, že mozog vytvára vlny delta, srdcový tep je na najnižšej úrovni a dýchanie je spomalené.
  • REM fáza: Pri nej sa zdá väčšina snov a keď sa v tejto fáze prebudíte, väčšinou si ich pamätáte.
  • Prebúdzanie

Prečo je hlboký spánok taký významný? Chudnete, regenerujete a posilňujete imunitu!

Pri hlbokom spánku dochádza k maximálnemu uvoľneniu, vďaka čomu je veľmi ťažké spiaceho vzbudiť. Prebieha pri ňom energetická obnova organizmu a regenerujú sa bunky. Hlboký spánok navyše podporuje rast a opravy tkanív a kostí, uvoľňujú sa dôležité hormóny, zvyšuje sa prekrvenie svalov a taktiež posilňuje celkový imunitný systém nášho tela. Stručne povedané, je to základný kameň našej fyzickej i duševnej pohody a rovnováhy.

Vďaka hlbokému spánku sa ráno budíme svieži a plní energie

Ako zlepšiť hlboký spánok a predísť zdravotným problémom

Spôsobov, ako zlepšiť kvalitu svojho spánku a ako predĺžiť a podporiť hlboký spánok je množstvo. Základom je, aby ste spánku venovali dostatočnú pozornosť. Nie je to len o tom, že sa potrebujete vyspať, pretože ste unavení.

Ide o to, kedy a ako spíte.

Kedy hlboko spíte?

Najlepšia je pravidelnosť. Mali by ste chodiť spať a ráno vstávať aspoň približne v rovnakom čase. A pokiaľ možno nerobiť veľké rozdiely medzi všednými dňami a víkendom. Faktom je, že čo sa týka hlbokého spánku, tak najdlhšií býva práve v prvej polovici noci. A pri každom ďalšom spánkovom rytme sa postupne skracuje. Takže rozhodne nie je dobré chodiť spať príliš neskoro. Je totiž možné, že sa ochudobníte o podstatnú časť práve fázy hlbokého spánku.

Pred spaním by ste tiež nemali užívať kofeín alebo alkohol, jesť príliš ťažké či tučné jedlá. Tiež by ste sa mali vyhýbať stresujúcim činnostiam a činnostiam náročným na fungovanie mozgu. Pri hlbokom sústredení mozog vydáva vlny alfa, ktoré narúšajú zaspávanie a bránia v hlbokom spánku.

Ako predĺžiť hlboký spánok?

V zatemnenej a dobre vyvetranej miestnosti. Na kvalitnom matraci a v čo najväčšom tichu. Pokiaľ vás rušia vonkajšie zvuky, môže vám v zaspávaní pomôcť špeciálna hudba pre hlboký spánok. Stačí len zapátrať na internete, zdrojov je množstvo. V lepšom zaspávaní pomáhajú aj bylinky: medovka, valeriána lekárska, materina dúška, ľubovník a chmeľ. To sú len tie najznámejšie. Pred spánkom je tiež dobrá ľahká fyzická aktivita či meditácia, ktorá uvoľní vaše telo aj myseľ.

A ako je to teda s tým priberaním a chudnutím počas spánku?

Riziko priberania ako dôsledok nedostatočného hlbokého spánku je skutočne reálne

Je to jednoduché. Pokiaľ sa dostatočne a kvalitne nevyspíte, cítite sa cez deň veľmi unavení a bez energie. Ako najlepšie túto chýbajúcu energiu doplniť? No predsa jedlom! Pri únave sa tiež vyhýbate pohybu, pretože naň nemáte dostatok energie. A je z toho začarovaný kruh, ktorý sa spočiatku nenápadne, ale postupom času stále výraznejšie, podpisuje na vašej váhe.

Koľko treba hlbokého spánku?

Podľa rôznych vedeckých štúdií je to samozrejme do určitej miery individuálne, ale väčšinou sa zhodujú v tom, že dospelí jedinci potrebujú necelé dve hodiny hlbokého spánku za noc. To je približne 20% z nášho celkového spánku. Táto doba sa potom s vyšším vekom skracuje.

Hlboký spánok je kľúčový hlavne pre deti – kvôli mozgu

Pri detí vo vývine je pri spánkovej deprivácii veľká hrozba narušenia ich správneho fyzického aj psychického vývoja. Nedostatočne dlhé fázy hlbokého spánku môžu spôsobiť poruchy rastu alebo tiež ohroziť správny vývoj mozgu. Navyše ak sa deti odmalička naučia správnej spánkovej hygiene, nemali by s tým mať problém ani v dospelosti.

ZÁVEROM: Dostatočne dlhý hlboký spánok je základom zdravého spánku, ktorý nášmu telu dodá dostatok energie na fungovanie počas dňa. Okrem toho vďaka nemu prebieha celková regenerácia organizmu a posilňuje sa imunitný systém. Ako na hlboký spánok, aby ste ho mali dostatok? Základom je spánková hygiena, pravidelnosť, vyvetraná a tmavá miestnosť a vyhýbanie sa náročným činnostiam pred spaním. Pomôcť môžu aj bylinky, špeciálna hudba na zaspávanie a meditácia.

Mohlo by vás zaujímať

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(17)

Spánok

(60)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(8)

Fyzioterapia

(10)

Fitness

(19)

Celostná medicína

(28)