Čo musíte vedieť o LED terapii: Ako a ktoré farby svetla využiť

7 min
29 septembra, 2024
Terapia svetlom
Terapia svetlom

Opäť je tu jeseň, čo pre veľa ľudí znamená zhoršenie stavu pleti, psychiky a únavy v dôsledku nedostatku svetla. Našťastie si skracujúce sa dni môžeme vynahradiť pomocou stále populárnejšej LED terapie, ktorá ponúka širokú škálu farieb a benefitov na ľudské telo aj psychiku. Ktoré sú to?

Terapia svetlom

Svetelná terapia je prospešná na problematickú či starnúcu pleť, zlepšuje fyzickú kondíciu aj následnú regeneráciu a v neposlednom rade pomáha v duševnom zdraví. Jednotlivé vlnové dĺžky dodajú telu energiu, iné uzdravujú a omladzujú pokožku. Športovci ich radi využívajú na regeneráciu a zníženie zápalovosti svalov. Svetelná terapia je tiež hojne odporúčaná na podporu imunity a psychického stavu. Za pomoci rôznych vlnových dĺžok svetla sa dosahuje terapeutické účinky aj na znižovanie bolestí, zlepšenie spánku a regulácie nálady.

Hlavné výhody svetelnej terapie:

  • Široké spektrum vlnových dĺžok (farieb), ktoré si môžete zvoliť podľa toho, ako vám najlepšie vyhovujú. 
  • Na rozdiel od pobytu na slnku sa pri svetelnej terapii nemusíte báť a chrániť pred UV žiarením. 
  • Bezbolestná, príjemná a pohodlná procedúra, ktorú môžete absolvovať aj v pohodlí domova.
  • Okrem prístroja na terapiu nepotrebujete nič ďalšie, žiadne kozmetické prostriedky či doplnky. 
  • Terapia svetlom pozitívne pôsobí na našu psychiku a zlepšuje aj kvalitu spánku. 

Čo je LED terapia?

Ako mnoho iných vynálezov aj LED terapia bola pôvodne vytvorená na iné účely, než je jej hlavné využitie v súčasnej dobe. V 90. rokoch bola svetelná LED terapia využívaná námorníctvom Spojených štátov na rýchle hojenie rán a regeneráciu poškodených svalových tkanív. A pretože sa dosahovali preukázateľné výsledky, veľmi skoro sa svetelnou terapiou začal zaoberať aj kozmetický priemysel. Vďaka tomu získala LED terapia oveľa širšie využitie, než bolo pôvodne myslené, a to v závislosti na rôznych vlnových dĺžkach. 

Červené svetlo

Červené svetlo a infračervené svetlo je využívané na ošetrenie epidermis, teda vonkajšej vrstvy kože. Absorpciou svetla pokožkou dochádza k stimulácii kolagénových proteínov, vďaka čomu pleť vyzerá hladšia a bez vrások. Červené svetlo navyše pôsobí protizápalovo a zlepšuje krvný obeh, čo má opäť veľmi pozitívny vplyv na vzhľad pleti. Výsledný efekt závisí od správnej voľby vlnovej dĺžky svetla. 

Terapia červeným svetlom

Cieľa najmä na zlepšenie stavu pleti v prípade akné, starnúcej pleti, urýchlenie hojenia rán a zlepšenie stavu jaziev. Nielen športovci ho využívajú pre regeneráciu a zdravie kĺbov. Sú tiež preukázané pozitívne účinky červeného a infračerveného svetla na rast vlasov. V neposlednom rade dokáže táto terapia ovplyvňovať psychický stav, znižovať úzkosti, stres a sezónnu afektívnu poruchu. 

Zelené LED svetlo

Zelené LED svetlo a jeho účinky

Podľa vedcov sa zelené svetlo podieľa na resetovaní cirkadiánneho rytmu, ovplyvňuje aj produkciu melatonínu a zbystruje či aktivuje mozgovú aktivitu. Vďaka tomu môže mať pozitívny vplyv na kvalitný spánok a zlepšenie nálady.

Terapia zeleným svetlom

Fototerapia, ktorá využíva spektrum zeleného svetla v rozsahu od 510 až do 560 nanometrov. Prostredníctvom svetla v špecifickej vlnovej dĺžke je využívané jeho liečivých vlastností na podporu psychickej pohody, zníženie migrény a bolestí a tiež k lepšiemu stavu pokožky. Zelená farba je všeobecne považovaná za pozitívnu a upokojujúcu, preto tiež ľudia trávia čas v prírode, v ktorej zelená prevláda. 

Aké sú účinky zeleného svetla?

Terapia zeleným svetlom prispieva k úľave od bolestí, migrény, pomáha k lepšiemu spánku a zlepšuje vzhľad a kvalitu pleti. 

  • Lepší spánok

To, že modré svetlo narúša zaspávanie a odďaľuje spánok, je už známy fakt. Naproti tomu terapia zeleným svetlom pomáha regulovať cirkadiánne rytmy (biologické hodiny), zlepšuje kvalitu spánku a účinne zmierňuje nespavosť. Niektoré štúdie preukázali, že zelené svetlo dokonca zrýchľuje nástup spánku, takže jeho vplyvom zaspávame rýchlejšie. 

  • Zmiernenie bolestí

Pri niektorých kožných problémoch dochádza pôsobením zeleného svetla k úľave od bolesti. Zelené svetlo stimuluje prirodzené procesy hojenia tým, že preniká do pokožky a zvyšuje prietok krvi. Vďaka tomu sa znižuje zápal, ustupuje bolesť a opravuje sa poškodené tkanivo. Pre tieto účinky sa zelené svetlo využíva na liečbu akné, spálenín od slnka a iných podráždení pokožky. 

  • Úľava pri migréne a bolestiach hlavy

Výsledky štúdií na využitie zeleného svetla na zmiernenie bolestí hlavy a migrény sú veľmi sľubné. Špecifické vlnové dĺžky zeleného svetla ovplyvňujú aktivitu neurónov a regulujú nervové prenosné dráhy. Podľa niektorých štúdií by dokonca zelené svetlo mohlo stimulovať uvoľňovanie endogénnych endorfínov a stimulovať kanabinoidný systém, čo má za následok zlepšenie nálady. 

  • Zosvetlenie pigmentových škvŕn

Zelené svetlo preniká pokožkou a je absorbované melanínom, ktorý stojí za vznikom hyperpigmentácie. Pri pravidelnej svetelnej terapii postupne dochádza k vyrovnaniu tónu pleti a vyblednutiu tmavších škvŕn. Pleť tak vyzerá mladšia a žiarivejšia. 

  • Pomoc na popraskané žilky a ružovku

Terapia zeleným svetlom znižuje výskyt malých krvných ciev tesne pod kožou, tie sú potom menej viditeľné. Aj z tohto dôvodu sa začína čoraz viac využívať na liečbu podobných kožných problémov. Rosacea, známa aj ako rosacea, je jednou z tých, na ktoré má zelené svetlo viditeľný vplyv. 

Čo je modré svetlo?

Je modré svetlo škodlivé?

Jedná sa o svetlo s vlnovou dĺžkou medzi 450 a 495 nm. Je to jedna zo zložiek bežného bieleho svetla a je súčasťou umelého osvetlenia. Je vydávané monitormi počítačov, displejmi mobilných telefónov či tabletov. Modré svetlo je neslávne známe pre svoju schopnosť negatívneho pôsobenia na produkciu melatonínu, čím odďaľuje nástup spánku a jeho celkovú kvalitu. Málokto však vie, že aj modré svetlo má pozitívne využitie. 

Čo vydáva modré svetlo?

Kde všade sa vyskytuje modré svetlo? Okrem už spomínaných mobilných telefónov, tabletov, obrazoviek televízií či počítačov je v súčasnosti najväčším zdrojom modrého svetla osvetlenie v domácnosti. A to vďaka LED žiarovkám. Modré svetlo nie je samo o sebe škodlivé, dôležité je jeho spektrálne zloženie a či s ním prichádzame do styku v denných alebo nočných hodinách. Vďaka prirodzenému modrému svetlu zo slnečných lúčov dochádza každý deň k nastaveniu nášho cirkadiánneho rytmu. Toto prirodzene modré svetlo tiež zlepšuje naše mentálne schopnosti, reflexy, dodáva nám energiu a stimuluje produkciu serotonínu. 

Prečo je modré svetlo zlé?

Prebytok modrého svetla vo večerných hodinách nepriaznivo ovplyvňuje prirodzené cirkadiánne rytmy, čím narúša kvalitu spánku. Modré svetlo prinúti náš mozog, aby neprodukoval melatonín, vďaka čomu sa necítime ospalí ani v neskorých nočných hodinách. Nedostatočný spánok má vplyv na všetko naše fungovanie, klesá naša produktivita, objavuje sa podráždenie a stres. V dlhodobom horizonte je potom ohrozené aj naše zdravie.  

Terapia modrým svetlom

Táto terapia sa využíva na liečbu problematickej a aknóznej pleti. Dokáže totiž obmedziť činnosť mazových žliaz. Modré svetlo navyše likviduje baktérie, ktoré stoja za vznikom akné, a pomáha tak v liečbe cýst a uzlíkov, vyhladzuje jazvičky a má protizápalové účinky. Dokonca dokáže zlepšiť hojenie popálenín až tretieho stupňa. 

Terapia zeleno-modrým svetlom na sezónnu afektívnu poruchu (SAD)

Sezónna afektívna porucha sa prejavuje pocitmi podráždenia, skleslosťou, stratou energie, poruchou sústredenia, ale aj priberaním na váhe. K tomu najčastejšie dochádza v jesenných a zimných mesiacoch vinou nedostatku slnečného žiarenia. Kombinácia zeleno-modrého svetla sa ukázala veľmi účinná v liečbe týchto problémov. 

Ktoré svetlo je najzdravšie?

Pre ľudský organizmus je najprirodzenejšie biele denné svetlo. Bohužiaľ času na prirodzenom dennom svetle trávime stále menej, čo kompenzujeme umelým osvetlením v kombinácii so svetlom, ktoré vyžarujú obrazovky počítačov a displeje telefónov. Aj vzhľadom na to nie je jedno, aké LED žiarovky používate. Biele svetlo LED žiaroviek je zložené dvoma zložkami – modré svetlo a žlté fosforové svetlo. U lacnejších LED žiaroviek prevažuje modré svetlo, ktoré vo večerných hodinách môže poškodzovať zrak, spôsobovať bolesti hlavy a narúšať zaspávanie a spánok (veľa o spánku sa dozviete aj z rozhovou s Janom Skryjom). Modré svetlo z lacnejších LED žiaroviek tiež môže prenikať do hlbších vrstiev pokožky a urýchľovať tak proces starnutia a tvorby vrások. 

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(16)

Spánok

(59)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(6)

Fyzioterapia

(9)

Fitness

(16)

Celostná medicína

(26)