Čo odporúčajú ortopédi pre zdravý chrbát?

4 min
29 júna, 2020
otropédi riešia chrbát u tretiny populácie
otropédi riešia chrbát u tretiny populácie

Ortopédia je chirurgický lekársky odbor s tradíciou od konca 18. storočia, do ktorého spadá diagnostika, prevencia, liečba a rehabilitácia porúch, ochorení a úrazov pohybového a podporného aparátu človeka.

Ortopédii sa niekedy tiež hovorí chirurgia veľkých kĺbov. Ortopédi najčastejšie operujú alebo nahrádzajú bedrové a kolenné kĺby. Neoperačnú ortopédiu zahŕňa diagnostika a liečba osteoporózy, obstreky a punkcie, konzervatívna liečba úrazov, liečba osteoartritídy a bolestí chrbta, liečba kmeňovými bunkami, manuálna fyzioterapeutická korekcia a ďalšia starostlivosť. Široký obsah má taktiež ortopedická rehabilitácia – od elektroliečby cez cvičenia, napríklad Vojtovou metódou, akupunktúrou, akupresúrou, kryoterapiou a lymfodrenáže až k magnetoterapii.

Je potrebné rozlíšiť krátkodobé a dlhodobé bolesti chrbta

Pri krátkodobých bolestí chrbta, ktoré netrvajú dlhšie ako týždeň, lekári odporúčajú pokoj na lôžku, suché teplé obklady na postihnuté miesto a doplnkovo ​​aj lieky proti bolesti. Niekedy sa na bolestivé miesta ešte nanášajú lokálne nesteroidné antireumatiká vo forme mastí a gélov. Akonáhle bolesti odznejú, prichádzajú na rad posilňovacie a naťahovacie cvičenia.

Ak trvá bolesť chrbta dlhšie ako tri mesiace alebo sa vyskytne akútna bolesť dvakrát do roka, označuje sa už za dlhodobú. Najdôležitejšie je nájsť príčinu. Ľahšie prípady rieši obvykle praktický lekár v spolupráci s fyzioterapeutom a ortopédom. Vážnejšie ťažkosti spojené s postihnutím miechových nervov alebo výrazne narušujúce dynamiku chrbtice patria do rúk neurológa a neurochirurga.

Aj ortopédi zdôrazňujú význam cvičenia a pohybu pre zdravý chrbát
Ortopéd urči diagnózu, liečbu – cvičenie a pohyb je ale už na vás

5 rád ortopédov pre zdravý chrbát

Ako prevencia pred bolesťou chrbta môžete celý rad vecí urobiť sami. Ako spoznáte, že postupujete dobre? Jednoducho sa cítite z hľadiska chrbta príjemne či už robíte čokoľvek a v akejkoľvek pozícii. Teraz konkrétnejšie ortopedické odporúčania:

  1. Správny pohyb. Základom je každodenná chôdza a ďalšie aktivity, ktorými rovnomerne precvičíte čo najviac svalov. Ideálny je beh na lyžiach, plávanie alebo jóga. Futbal je tiež dobrý. Naopak aerobik alebo squash predstavujú pre chrbát riziko kvôli otrasom. Pri dlhodobom sedení zaraďte čo najčastejšie prestávky s preťahovaním spojené s krátkou chôdzou. Ťažké bremená zdvíhajte z podrepu s rovným chrbtom, nie z predklonu. Tiež zdanlivo obyčajná chôdza má svoje pravidlá. Dbajte na plynulosť, rovnako dlhé kroky a správne odvíjanie chodidla – najskôr došliapnite na pätu, potom preneste ťažisko ku špičke, aktívne zapájajte palce, nevytáčajte kolená do strán. Ak už sa stretávate s problémami s chrbticou, začnite cvičiť až po konzultácii s lekárom či fyzioterapeutom.
  2. Správna stolička. Kancelárska stolička má byť vyššia a s opierkami na opieranie rúk. Operadlo musí podopierať celý chrbát. Dôležitá je aj bedrová opierka podporujúca prirodzené prehnutie chrbtice (možno použiť špeciálny vankúš – valček). Problémy s chrbtom redukujú stoličky so synchrónnym mechanizmom na dynamické sedenie, avšak individuálne nastavené. Cieľom je maximálne obmedziť strnulé sedenie – zdroj bolesti chrbta, hlavy, zhoršeného krvného obehu, kŕčových žíl, problémov s trávením a dýchaním, svalových kŕčov a napätia… Dnes, bohužiaľ, pracujú posediačky celé dve tretiny zamestnaných ľudí.
  3. Správny matrac. Veľa záleží aj na matraci, ktorý nesmie byť ani príliš mäkký ani tvrdý. Zdravotné matrace odporúčané ortopédmi sa obvykle vyrábajú z prírodných materiálov – kaučuku, kokosových vlákien, konských vlasov, morskej trávy alebo BIO peny. Konštrukčne sa zameriavajú na dokonalú oporu tela, najmä chrbtice, a to pri nočnom spánku a dennom odpočinku. Vhodnou prevenciou pred bolesťou chrbta je tiež menší, najlepšie anatomický vankúš. Pokiaľ možno nespite na bruchu, pretože tým stláčate stavce.
  4. Správne držanie tela. Snažte sa hlavu, krk a hrudník neustále udržiavať v jednej osi. Najlepšie to nacvičíte pred zrkadlom – pri pohľade zboku má byť v jednej rovine ucho, rameno, bedrový kĺb a vonkajšia strana členka.
  5. Správny životný štýl. Zdravie chrbta výrazne podporíte udržiavaním optimálnej hmotnosti a nefajčiarstvom. Noste vhodnú podpornú obuv, vyhýbajte sa vysokým podpätkom. Dbajte na zdravú výživu a dostatok spánku.

ZHRNUTIE: Krátkodobé aj ľahšie dlhodobé bolesti chrbta rieši zvyčajne praktický lekár v spolupráci s fyzioterapeutom a ortopédom (ťažšie rieši neurológ a neurochirurg). Ako prevencia pred bolesťou chrbta odporúčajú ortopédi predovšetkým každodennú chôdzu a ďalšie pohybové aktivity, ktoré rovnomerne precvičujú svaly. Ak sa už bolesti chrbta objavili, je na mieste zostaviť cvičebný plán s odborníkom. Kanceláriu si zariaďte so stoličkou so synchrónnym mechanizmom pre dynamické sedenie. Spite na zdravotnom ortopedickom matraci, najlepšie z prírodných materiálov, dbajte na vzpriamené držanie tela, udržiavanie primeranej váhy a nefajčite.

Mohlo by vás zaujímať

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(17)

Spánok

(60)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(8)

Fyzioterapia

(10)

Fitness

(19)

Celostná medicína

(28)