Kraniosakrálna terapia – jemne proti bolesti chrbta

5 min
28 júla, 2021
Kranio (lebka) a kosti regujú na rymtický pohyb – kraniosakrálna osteopatia ho vie využiť na liečbu
Kranio (lebka) a kosti regujú na rymtický pohyb – kraniosakrálna osteopatia ho vie využiť na liečbu

Lieky proti bolesti chrbta nezaberajú? Alebo snáď nechcete zaťažovať vašu pečeň? Riešením môže byť kraniosakrálna terapia a jej účinky. Jemnými dotykmi vás tzv. kranio môže zbaviť bolesti napríklad aj natrvalo.

Prášky proti bolesti chrbta poskytnú vytúženú úľavu, ak chceme riešiť akútne ťažkosti. Keď sa ale vlečú dlhšiu dobu, lieky sú len rýchlym potretím problému, ktorý však väčšinou nikam nemizne. Dnes našťastie môžeme voliť medzi mnohými druhmi alternatívnych spôsobov odstraňovania bolesti chrbta, z ktorých jedným je aj kraniosakrálna osteopatia. Ide o terapiu, ktorá rieši bolesť veľmi jemným spôsobom a skutočne od základu. Pôsobí navyše nielen na fyzický, ale aj na psychický stav človeka.

Lieky proti bolesti chrbta môžete vymeniť za šetrnú metódu nazývanú kraniosakrálna terapia

Odkiaľ sa vzala

Kraniosakrálnu terapiu vo svojej praxi presadzoval významný americký osteopat William Garner Sutherland (1873–1954). Ako prvý popísal rytmický pohyb kostí a lebky (krania). Zistil, že mozgovomiechový mok prúdi v tele v určitom rytme, ktorý sa prenáša do všetkých ostatných častí tela, a že sa tieto mikropohyby dajú napodobniť rukami.

Účinky kraniosakrálnej terapie sú blahodárne pre celé telo aj psychiku – obnovte svoju vitalitu

Keď je v tele problém

Ak existuje v tele nejaká blokáda, potom je narušený aj tento rytmus. Kraniosakrálny terapeut sa na blokády uložené vo svaloch, väzive, kĺboch ​​a kostiach zameriava a rozpúšťa ich. Dochádza k uvoľňovaniu napätia, ale aj k rozplynutiu negatívnych spomienok uložených v tele. Pretože stav rytmu ovplyvňuje nielen pohybové funkcie, ale tiež myslenie a emócie. Telu sa navracia stratená rovnováha.

Ako kraniosakrálna terapia prebieha

Kraniosakrálnu terapiu predchádza rozhovor s terapeutom o problémoch pacienta. Následne si oblečený ľahne pohodlne na chrbát a osteopat nahmatáva na tele miesta, o ktorých tuší, že by mohli predstavovať problém. Prikladá na nich ruky, pohmatom zisťuje, či je kranio rytmus v harmónii, a ak nie je, jemným tlakom (s váhou jednoeurovej mince) uvoľňuje napätie.

Terapeut sa pri svojej práci sústredí na oblasť medzi hlavou a krížovou kosťou. Nahmatáva pritom pohyb mozgovomiechového moku, ktorého tlak sa prenáša na okolité kosti a tkanivá. Terapia navodzuje stav hlbokej relaxácie, uvoľňuje dýchanie, pacient sa zbavuje ťarchy a dokáže nadviazať stratenú komunikáciu s vlastným telom, čím dochádza k samoliečbe.

Prečo namiesto liekov skúsiť kranio

Kranio nie je len pomocníkom pri úľave od bolesti chrbta, má rad ďalších pozitívnych účinkov na ľudské zdravie. Posilňuje imunitu, pomáha pri strese, autizme, dyslexii, bolestiach žalúdka a brucha. Vyhľadávaná je tiež pri problémoch so zrakom a sluchom, zápaloch, nespavosti, depresiách, hyperaktivite či trebárs chronickej únave. Pozitívne výsledky vykazuje aj pri hybných poruchách bábätiek, zlepšenie sa tu často prejavuje už po prvej terapii.

Pre lepšiu vitalitu seniorov

Podľa osteopata Johna E. Upledgera, ktorý v roku 1985 založil The Upledger Inštitút, aby kraniosakrálnu terapiu vyučoval po celom svete, má táto metóda veľmi priaznivý vplyv aj na vitalitu seniorov. „Ošetroval som pravidelne ľudí, ktorým bolo viac než osemdesiat. Títo ľudia sa stávali živšími, pohyblivejšími a plnými energie, intelekt a pamäť sa zlepšovala,” píše vo svojej knihe Ty a tvoj skrytý lekár: kraniosakrálna terapia: somatoemocionálne uvoľnenie.

Vyskúšať môže každý

Ako je z vyššie uvedeného zrejmé, kraniosakrálnu terapiu môžu vyskúšať všetci, od bábätiek po seniorov. Jedinou kontraindikáciou sú závažné akútne stavy.

Záverom: Ak trpíte bolesťami chrbta či vás azda trápia iné problémy, oplatí sa o kraniosakrálnej terapii uvažovať. Je totiž jedinečnou a veľmi šetrnou metódou, ako si uľaviť na tele i na srdci a naštartovať vlastné samouzdravovacie procesy.

Mohlo by vás zaujímať

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(17)

Spánok

(60)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(8)

Fyzioterapia

(10)

Fitness

(19)

Celostná medicína

(28)