Kto potrebuje vankúš a aký vankúš je najlepší

3 min
22 januára, 2023
Ideálny vankúš na spanie vyberiete ľahko. Zistite ako na to
Ideálny vankúš na spanie vyberiete ľahko. Zistite ako na to

Vankúš na spanie môže veľmi pokaziť, rovnako tak ako napraviť. Len treba dobre zvážiť, či sa pre vás naozaj hodí, a keď, tak aký. Inak totiž bolí hlava aj chrbtica. Ako to máte vy? Viete, aký vankúš je pre vás najlepší a či náhodou nebude lepšie spať bez neho?

Pomocník aj nežná náruč

Možno si noc bez vankúša pod hlavou ani neviete predstaviť. Možno máte pocit, že by ste bez neho nezaspali. Ako by nie. Vankúš na spanie zaisťuje veľkú mieru komfortu. V kontakte s tvárou vás môže vrátiť do detstva a evokovať nežnú maminu náruč.

Okrem toho ale plní ešte jednu dôležitú funkciu. Kvalitný vankúš na spanie pomáha udržať hlavu v jej prirodzenej pozícii. So správne zvoleným vankúšom nebolí hlava, ramená, ani šije. Niekedy pomôže aj od chrápania.

Ide to aj bez neho

Spať sa ale dá aj bez vankúša. Niektorí ľudia dokonca také spanie presadzujú ako najlepší liek proti bolestiam chrbtice či migrénam. Lenže nevyhovuje všetkým. Napríklad ľudia, ktorí majú vplyvom nesprávnych návykov trvalo zaguľatený chrbát a predsunutú hlavu musia mať pod hlavou ideálne nízky vankúš alebo zdravotný vankúš v tvare dvojitej vlnovky.

Nemať nastlané pod hlavou

Záleží teda na konkrétnom jedincovi. V každom prípade však platí jednoduché pravidlo: jeden vankúš alebo žiadny, nie viac. Fyzioterapeuti odporúčajú mať hlavu pri spaní len mierne vyvýšenú. Najlepšie vankúše na spanie sú teda zhruba 5 centimetrov vysoké a mäkké.

To všetko platí pre človeka s priemernou postavou. Ľudia mohutnejšej stavby tela by sa mali poobzerať skôr po vyššom a tvrdšom vankúši. Teda takým, ktorý pod ťarchou ich tela nezľahne. Tvrdší vankúš vyhovuje aj viac starším ľuďom.

Kvalitný vankúš na spanie zastaví bolesť chrbta
Budíte sa s bolesťou chrbta? Pomôže kvalitný vankúš na spanie

Výnimka potvrdzuje pravidlo

Spíte najčastejšie na boku? Potom ste jediní, kto má z pravidla jedného vankúša výnimku. Druhý vankúš potrebujete, nie však pod hlavu, ale medzi kolená. Vďaka tomu dosiahnete prirodzenú pozíciu chrbtice. Kto tak spí, vyhne sa problémom s chrbtom.

Ako si praje vaše telo

Pri bolestiach chrbtice, obzvlášť pokiaľ napríklad pracujete celý deň pri počítači, sa osvedčil anatomický vankúš. Pôsobením tepla a tlaku sa neustále prispôsobuje vašej krčnej chrbtici a uľavuje tak preťaženej šiji i ramenným svalom. Dokonca pomáha predchádzať chrápaniu aj tvorbe vrások. Je však potrebné dobre vyberať s ohľadom na proporcie vášho tela.

Po kúpe by ste mali mať na pamäti, že zmenu z bežného na anatomický vankúš obvykle sprevádza fyzická nepohoda. Úľava prichádza až si telo zvykne, obvykle do dvoch týždňov.

Atraktívne výplne

Vankúše sa dnes vyrábajú z mnohých druhov materiálov od klasického peria, obilných semien, vlny až po umelé výplne typu pamäťovej peny či dutého vlákna. Pri výbere sa oplatí zvážiť alergie či preferenciu prírodných produktov. Najlepšie sa samozrejme vyberá priamo v predajni, ale kvalitné internetové obchody disponujú online poradňami s vyškolenými odborníkmi.

Do niektorých vankúšov pridávajú výrobcovia aj éterické oleje a zlúčeniny, ktoré pomáhajú odbúrať stres, dokážu upokojiť a navodzujú ľahšie zaspávanie. Pomôcť môžu aj v prípadoch prechladnutia či napríklad pri migréne. Často tak bylinkový vankúš na spanie obsahuje levanduľu, harmanček či chmeľ.

Záverom

V dnešnej dobe je výber vankúšov skutočne široký. Podobne je to však aj s cenami, pohybujú sa od pár eur po stovky eur. Než investujete do drahého typu, skúste spať chvíľu bez vankúša alebo s malým mäkkým vankúšom pod hlavou. Urobíte si tak o svojom novom spoločníkovi na spanie jasnejšiu predstavu.

Mohlo by vás zaujímať

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(17)

Spánok

(60)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(8)

Fyzioterapia

(10)

Fitness

(19)

Celostná medicína

(28)