Kvalitný spánok je základ alebo ako posilniť imunitu

5 min
26 januára, 2022
Ako posilniť imunitu? Spite, koľko potrebujete!
Ako posilniť imunitu? Spite, koľko potrebujete!

Naša imunita dostáva od jesene do jari obvykle poriadne zabrať. Obzvlášť v dobe covidovej. Kto nemá imunitu dobre vybudovanú, chytí všetko, čo „ide“ okolo. K väčšej odolnosti však stačí jednoducho vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Napríklad prostredníctvom správnych spánkových návykov.

Možno sa vám to bude zdať ako otrepané klišé, ale obrovský vplyv na odolnosť tela má kvalita nášho spánku. Najzjavnejšie je to u malých detí. Ak sa ocitnú niekoľko dní po sebe v spánkovom deficite, potom nielenže sú unavené a nevrlé, ale veľmi často sa u nich prejaví choroba. A vedzte, že to nie je inak ani u dospelých. Len to u nás nie je na prvý pohľad také viditeľné.

Od prebdených nocí k depresii

Možno ste sa chystali ísť spať o desiatej, ale zrazu ste zistili, že si chcete ešte prečítať e-maily, pozrieť si krátke video alebo si chvíľku „zachatovať“ s kamarátom. Lenže z chvíle sa znenazdania stane hodina, dve a naše telo prichádza o dôležitý priestor na regeneráciu. Skracujete si dĺžku spánku a oberáte sa o jeho kvalitu.

Spánok je totiž jedna z potrieb, ktorú jednoducho neoklamete. Keď spíte málo, oslabujete svoju imunitu a časom sa stretávate s depresiami či srdcovými chorobami.

Dôležitá pritom nie je len dĺžka spánku, ale aj pravidelnosť vstávania a líhania si do postele. „Základným pravidlom je vstávať a zaspávať približne v rovnakom čase. Pravidlom je nevstávať cez víkendy o hodinu až dve neskôr v porovnaní s bežným pracovným dňom,“ upozorňuje napríklad známy český lekár David Frej vo svojej knihe Biologické hodiny.

Ako zistiť, koľko spánku potrebujete

Optimálny spánok dospelého človeka trvá medzi siedmimi a ôsmimi hodinami. Potreby každého človeka sú ale iné, takže táto hodnota sa môže líšiť. Rozhodne neplatí, že „čím viac, tým lepšie,“ pretože prebytok spánku zvyšuje pravdepodobnosť srdcových a cievnych ochorení.

Vzhľadom k tomu, že dnešná populácia spí o hodinu a pol menej ako naši predkovia, budete sa pravdepodobne stretávať skôr so spánkovým deficitom. A to nielen vy, ale aj vaše deti, čo dokazuje nedávna univerzitná štúdia. Podľa nej spí nedostatočne až 40 percent českých detí vo veku od jedenástich do pätnástich rokov a každý druhý tínedžer nad pätnásť.

Ako teda spoznáte nedostatok spánku? „Päť nocí po sebe (napríklad v dobe dovolenky) spite o hodinu dlhšie a vnímajte, ako sa ráno cítite. Pokiaľ ste sviežejší, tak máte počas roka určitý nedostatok spánku,“ odporúča David Frej.

Pred spaním sa zamerajte na seba

Ako posilniť imunitu? Meditujte pred spaním

Trávite večery pri televízii alebo počítači? Vezmite si do ruky radšej knižku, denník alebo meditujte. Modré svetlo z počítačov či televízií radia lekári hodinu pred spaním úplne vynechať. Zamestnaná hlava totiž nedokáže dostatočne rýchlo prepnúť na modus spánok a výsledkom je, že nemôžete zaspať.

Mimochodom, meditácia je tiež výborný prostriedok na posilnenie imunity. Vyrovnaná psychika má totiž na telesné zdravie zásadný vplyv. Že meditovať neviete? Nevadí, meditácia je o upokojení duše a tela. Stačí si pustiť príjemnú pomalú hudbu, zhasnúť, zapáliť sviečku a ponoriť sa do seba, naladiť sa na svoje telo.

Nič nefunguje?

Urobili ste už pre spánkový režim všetko, a napriek tomu sa ráno necítite oddýchnutí? Potom sa skúste zamerať na vaše podmienky na spánok. Dobrá posteľ, a predovšetkým správne zvolený matrac, môžu kvalitu vášho spánku výrazne ovplyvniť. Napríklad matrac s obsahom iónov striebra je odolný voči alergénom a baktériám a zaistí tak maximálnu hygienu vášho lôžka.

Ďalšie dva piliere pre posilnenie imunity

Pre celkové fyzické aj psychické zdravie je taktiež dôležitý denný pohyb na čerstvom vzduchu. Ideálna je rýchla chôdza hodinu denne. „Ak netrpíte ťažšou formou artrózy, máte jedinečnú možnosť, ako si zadarmo a bez väčšieho úsilia predĺžiť život. […] Chôdza posilňuje prirodzene kosti a pľúca, rovnako tak srdce, zlepšuje náladu a pozitívny prístup k životu,“ vysvetľuje David Frej s tým, že najvhodnejšou dobou na chôdzu je popoludnie a podvečer. Taká chôdza totiž znižuje večerné ukladanie tukov a zlepšuje spánok.

Nakoniec nezabúdajte, že veľkú úlohu v našom zdraví hrá aj kvalitná strava. Tú môžete doplniť aj vitamínmi na posilnenie imunity. V dobe covidovej sa hovorí predovšetkým o dostatočnom prísune vitamínu C, D, zinku a selénu. Dopĺňať by sme mali aj omega 3 mastné kyseliny.

Záverom:

Pri spánku sa môžete spoľahnúť na jednu zásadnú istotu: neoklamete ho. Telo reaguje na spánkový deficit aj spätne v podobe choroby. Keď si však postrážite správne spánkové návyky, potom sa vám telo odvďačí dobrou imunitou. A to stojí za to.

Mohlo by vás zaujímať

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(17)

Spánok

(60)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(8)

Fyzioterapia

(10)

Fitness

(19)

Celostná medicína

(28)