Podprahové podnety a nahrávky sľubujú ľahkú úľavu od bolesti, ktorú zariadi naše podvedomie. Zdá sa to skoro ako zázrak, ale skutočne to funguje? Spísali sme pre vás pre a proti tejto možnosti ovplyvňovať mozog podprahovými zvukmi. A rozhodnutie o tom, či podprahové nahrávky na bolesť môžu pomôcť aj vám, necháme na vás.
Ako to má fungovať?
Najskôr sa musíte zoznámiť s pojmom binaurálne rytmy. To sú auditívne ilúzie vznikajúce v prípade, že sa každému uchu zvlášť púšťajú odlišné zvukové frekvencie. Binaurálne zvuky sa spájajú s možnosťou pôsobenia na mozog a telo. Niektoré štúdie poukazujú na to, že vplyvom týchto zvukov dochádza k ovplyvňovaniu mozgovej aktivity, čo umožňuje ich využitie napr. na relaxáciu a uvoľnenie napätia, podporu koncentrácie aj zníženie bolesti. Podľa štúdie z roku 2022 sú reakcie mozgu na tieto binaurálne zvuky individuálne, od čoho sa odvíja aj ich úspešnosť.
Podprahové podnety a nahrávky proti bolesti chrbta – PRO:
- Podpora prirodzeného uzdravovania tela
Zástancovia tejto teórie vychádzajú z presvedčenia, že telo má prirodzenú schopnosť samo sa uzdraviť, aspoň do určitej miery. Sú situácie, keď človek do hojaceho sa procesu zbytočne zasahuje a nabúrava tak prirodzený stav organizmu. Ide o to, dať telu priestor pre „samouzdravenie“. Súčasná doba všetko uponáhľa, choroba je zle, chceme všetko hneď, nemôžeme si dovoliť odpočívať. A tak chorobu a bolesť riešime práškami. Na nich ale časom vzniká závislosť a postupne sa už bez nich nezaobídeme.
Podprahové nahrávky môžu stimulovať parasympatikus, teda kľudový režim tela. Vďaka tomu sa telo uvoľní a spustí sa regeneračný proces, ktorý umožní aj zníženie napätia vo svaloch. Nahrávky tak podporia prirodzenú regeneráciu organizmu, vďaka čomu sa telo zbaví aj bolesti.
- Zníženie vnímania bolesti
Vplyv podprahových podnetov sa vo vede intenzívne skúma, pretože v ňom vedci vidia určitý potenciál. Niektoré štúdie sa tak zamerali na schopnosť podprahových podnetov pôsobiť na subjektívne vnímanie bolesti. To, že bolesť každý vnímame inak, je známa vec. Niekto je citlivejší, iní tvrdia, že majú vysoký prah bolesti, takže bolesť pociťujú neskôr ako ostatní. Výsledky niektorých štúdií naznačujú, že by práve podprahové nahrávky mohli mať vplyv na toto subjektívne vnímanie a hodnotenie miery bolesti. A že by sme vďaka nim mohli byť odolnejší a voči bolesti menej citliví.
- Psychologická podpora a placebo efekt
Placebo efekt je známa vec, s ktorou sa už dlho pracuje nielen v medicíne. Placebo efekt je mnohými považovaný za dôkaz samoliečebných schopností človeka. Veda to ale vidí trochu inak. Ide o reakciu tela na psychologické faktory, ako je viera pacienta vúčinnosť liečby či daného produktu, autosugescie a pozitívneho očakávania. Na základe toho dochádza v mozgu k uvoľneniu endorfínov, ktoré zlepšia príznaky daného stavu a znížia vnímanie bolesti. Samotná viera v účinok týchto podprahových nahrávok tak môže priniesť úľavu od bolesti.
- Neinvazívna a nenávyková metóda
Podprahové nahrávky nie sú žiadnym rizikom. Nemusíte sa báť žiadnych vedľajších či nežiaducich účinkov, nehrozí na nich závislosť. Pokiaľ veríte v ich účinnosť, môžete ich bez obáv vyskúšať a dať im šancu.
- Dostupnosť a jednoduchosť použitia

Nahrávky nájdete zadarmo na internete, môžete si ich teda púšťať v pohodlí domova. Ideálne napr. počas spánku alebo relaxácie.
Podprahové podnety a nahrávky proti bolesti chrbta – PROTI:
- Nedostatok jednoznačných vedeckých dôkazov
Ak ste k účinkom podprahových podnetov a nahrávok skeptičný, tak najskôr právom. Doteraz nie je známa žiadna štúdia, ktorá by k tomu poskytla nezvratný dôkaz. Naopak výsledky štúdií sú zmiešané a nevyrovnané. Vplyv podprahových podnetov je tak skôr sporný, a hoci sa niektorí účastníci experimentálnych štúdií zariekajú, že na sebe pociťujú ich účinky, neexistuje pre to konkrétny dôkaz. Zatiaľ.
Ich skeptici sa zhodujú v tom, že ak by bolo také ľahké pôsobiť na ľudskú mysli podprahovými vnemami, už dávno by sa s ľuďmi manipulovalo vo veľkom. Nie, že by k manipulácii nedochádzalo, napokon marketing vlastne o ničom inom nie je. Ale ak by podprahové nahrávky skutočne fungovali, nebolo by nutné sa namáhať s nejakými reklamami a reklamnými trikmi.
- Individuálna účinnosť
A aj keby tam predsa nejaký vplyv bol, je to veľmi subjektívne a človek od človeka sa to rôzni. Zatiaľ čo pri bolesti hlavy sa po užití prášku na bolesť hlavy uľaví obvykle všetkým, v tomto prípade rozhodne platí, že čo môže fungovať u jedného, nemusí nutne pomôcť aj druhému. Výsledok je teda veľmi neistý.
- Riziko oddialenia účinnej liečby
Rovnako ako pri rôznych alternatívnych smeroch liečby, na ktoré sa ľudia upnú, aj tu je riziko podcenenia skutočnej liečby a riešenia vzniknutej situácie. Spoliehanie sa na nahrávky môže oddialiť riešenie bolesti alebo choroby a následne zhoršiť ich dopady. Zanedbanie účinnej liečby potom môže mať oveľa vážnejšie dopady na zdravotnú situáciu, a nie vždy sa to podarí zachrániť.
- Etické otázky okolo podprahovej manipulácie
Chtiac nechtiac sa musíme pozastaviť aj nad etickou stránkou takého podvedomého ovplyvňovania. Ak by to skutočne fungovalo, ako veľmi si môžeme byť istí, že tieto podprahové nahrávky slúžia na to, čo sľubujú? Zatiaľ sa veda stále nezhodne na tom, či a ako to funguje. Nie je teda zbytočné riziko podstupovať niečo, o ktorého účinkoch nemáme žiadne relevantné informácie? A aký veľký vplyv by na nás a naše životy malo zistenie, aké ľahké je ľudskú myseľ ovplyvniť a že zrejme nie sme vo svojom rozhodovaní takí slobodní, ako sme si doteraz mysleli? Chceme vôbec, aby niečo také fungovalo?
- Nesprávne marketingové sľuby

Znie to veľmi lákavo. Zatiaľ čo pri klasickej liečbe bolesti chrbta po nás lekári chcú absolvovanie rehabilitácií, pravidelné cvičenie, prípadne zhodenie kilogramov, ak uznajú, že naše kilá navyše príliš namáhajú pohybový aparát, zmenu jedálnička a celkovú spoluprácu, tak tu je nám sľubované, že stačí len stráviť niekoľko hodín počúvaním tej správnej nahrávky.
Dá sa tomu skutočne veriť?
To už si musíte posúdiť sami. Nahrávky sú bežne dostupné, takže vás to zaujalo, určite stoja za to im dať šancu. A ak nie, môžete vyskúšať osvedčené metódy na bolesť chrbta. Či už sa jedná o špeciálne cvičenia, fyzioterapia, masáže, či úľavu od bolesti teplom. A v prípade dlhodobých bolestí sa rozhodne obráťte na lekára.