Ricínový olej na kĺby a ďalšie neduhy. Funguje?

8 min
29 februára, 2024
Ricínový olej ako zázračný prostriedok na pleť, vlasy aj kĺby
Ricínový olej ako zázračný prostriedok na pleť, vlasy aj kĺby

Ricínový olej je známy ako zázračný prostriedok na žiarivú pleť a zdravé a husté vlasy. Jeho možnosti využitia pre vaše telo tým ale nekončia. Vedeli ste, že vo forme zábalu vám môže uľaviť aj od bolesti kĺbov a svalov?

Ricínový olej nie je žiadna novinka. Používali ho na kozmetické účely už v starovekom Egypte. Je obľúbený najmä pre jeho širokú škálu využitia. Zatiaľ čo ricín je prudko jedovatý, vďaka lisovaniu už v ricínovom oleji nie je žiadna jedovatá látka. Aj tak sa ale veľmi neodporúča na vnútorné užívanie, je totiž silne preháňavý.

Na čo všetko je ricínový olej?

  • Uľavuje od bolesti kĺbov a svalov.
  • Posilňuje hustotu a kvalitu vlasov.
  • Vyhladzuje pleť od vrások a jaziev.
  • Pomáha zbaviť sa celulitídy.
  • Uvoľňuje zápchu a detoxikuje telo.
  • Lieči suché oči.

Ricínový olej na kĺby

Veľa ľudí nedá dopustiť na zábaly z ricínového oleja, ktoré poskytujú úľavu pri bolesti z natiahnutých svalov, kĺbov a celého pohybového aparátu. Účinnosť ricínu spočíva v jeho schopnosti aktivovať činnosť lymfatického systému. Uľahčuje tak regeneráciu postihnutých kožných tkanív a kĺbov a vyplavovanie škodlivých látok z tela. Podľa príčiny problémov potom použite studený či teplý variant.

  • Teplý zábal sa hodí pre natiahnuté svaly a kĺby, ktoré účinne prehreje a prekrví.
  • Studený variant použite v prípade artritídy a ďalších zápalových ochorení pohybového aparátu. Ricínový olej zasiahnuté tkanivo regeneruje a zabraňuje šíreniu zápalu.

TIP: Keď nezaberú zábaly so samotným ricínovým olejom, môžete skúsiť odporúčanie Barbary O’Neill, ktorá sa zaoberá alternatívnymi postupmi liečenia. Jedni ju zatracujú, druhí milujú. Tá odporúča na zábal s ricínovým olejom nasypať kajenské korenie. Podľa diskusií veľa ľudí prisahá, že im obklady s ricínovým olejom a kajenským korením pomerne rýchlo a účinne pomohli od bolesti kĺbov.

Ako dlho nechať pôsobiť ricínový olej?

Teplý ricínový zábal na bolesť

Nahrejte olej vo vodnom kúpeli na telesnú teplotu. Potom ho naneste tam, kde vás to bolí, a prekryte nahriatou gázou. Pre udržanie tepla zabaľte šatkou, uterákom alebo alobalom. Vďaka teplu olej ľahšie prenikne do pokožky. Zábal by ste mali mať aspoň hodinu, ideálne celú noc, pravidelne počas troch až štyroch týždňov.

Ricínový olej (nielen) na koleno

Ricínový zábal uľavuje od bolesti natiahnutých svalov, kĺbov a nervov, pomáha tiež pri regenerácii po úrazoch. Jeho pozitívne účinky zaznamenali už mnohé štúdie, ktoré preukázali, že zábaly z ricínového oleja pomáhajú pri liečbe ochorení nervov a pohybového ústrojenstva. Dokonca v niektorých prípadoch dokázali vyliečiť aj ťažké degeneratívne ochorenia. Dôležitá je pravidelná aplikácia.

Ako spoznať kvalitný ricínový olej?

Kvalitný ricínový olej
Medová konzistencia ricínového oleja

Ricínový olej sa získava lisovaním semien Ricínu obyčajného (Ricinus communis) za studena. Má vysoký obsah kyseliny ricinolejovej, kyseliny hydroxilovej a nenasýtených omega-9-mastných kyselín. Je to bezfarebná, svetlo žltá kvapalina bez vône a bez chuti. Ako má kvalitný ricínový olej vyzerať:

  • Čo sa týka konzistencie, kvalitný ricínový olej sa vyznačuje pomerne veľkou hustotou, keď ho vo fľaštičke nakloníte, mal by sa prelievať veľmi pomaly. Ricínový olej by mal byť tak hustý až pripomína gél alebo med.
  • Ricínový olej nemá takmer žiadnu vôňu, takže pozor na jeho navoňané variácie.
  • Má jemne žltkastú olejovitú farbu.
  • Na dotyk pôsobí hutne až lepkavo.
  • Vyberajte za studena lisovaný a bez hexánu. Proces extrakcie oleja by mal prebiehať bez prítomnosti syntetických chemikálií a toxických látok, pretože by mohol narušiť prínosy oleja.

Ďalšie využitie ricínového oleja

Najväčšie využitie ricínového oleja je v kozmetickom priemysle, a to vďaka jeho blahodarným účinkom na vlasy a pleť.

Vlasy

Vďaka vlasovým zábalom s ricínovým olejom, ktoré praktizovali starovekí Egypťania vrátane legendárnej Kleopatry, sa posilňuje rast vlasov aj vlasových folikulov. Ricín navyše obmedzuje aj tvorbu lupín a zabraňuje strapkaniu končekov.

Vrásky

Ricínový olej skvele funguje aj ako prevencia vrások, a ak už vrásky máte, vie ich ricínový olej vizuálne vyhladiť. Vďaka svojmu zloženiu olej zvyšuje syntézu kolagénu a elastínu a pokožka vyzerá mladšia. Stačí pár kvapiek oleja vmasírovať jemne do pokožky každý večer a ráno opláchnuť.

Kruhy pod očami

Pokiaľ vás trápia kruhy pod očami, vyskúšajte ricínový olej. Pár kvapiek oleja zohrejte v dlaniach, naneste pod oči a jemne masírujte. Ideálne opakujte každý večer pred spaním.

Akné

Ricínový olej funguje ako skvelý prírodný bojovník proti akné, pretože je silne antibakteriálny a antimykotický.

Bradavice

Na vatovú tyčinku či vatový tampón nakvapkajte pár kvapiek ricínového oleja a niekoľkokrát denne prikladajte na bradavicu. Alebo ho nechajte na bradavicu prilepený cez noc.

Obočie

Husté obočie je v dnešnej dobe veľmi žiadané, veľa žien má s jeho hustotou problémy aj potom, čo ho pred niekoľkými rokmi pre zmenu starostlivo vytrhávali. Pár kvapiek oleja na oblasť obočia podporí jeho rast.

Je ricínový olej vhodný na vnútorné použitie?

Niektorí naň nedajú dopustiť a využívajú ricínový olej na pravidelnú detoxikáciu tela. Veľa lekárov však pred tým varuje, môže to byť veľmi nebezpečné. Rozhodne by malo ísť o veľmi malé dávky, aby sa čo najviac znížilo riziko nežiaducich následkov.

Ricínový olej a detox

Pri vnútornom užívaní veľmi opatrne, ako už bolo spomenuté, ricínový olej má silné preháňavé účinky. V obmedzenej miere sa ho práve preto používa na detoxikáciu tela a prečistenie črevného traktu. V takom prípade ale presne dodržujte dávkovanie, a pokiaľ si nie ste istí, radšej to konzultujte s lekárom.

Ricínový olej do oka

Zázrak menom ricínový olej
Ricínový olej do oka ako liek na suché oči

V tomto prípade by mala vždy predchádzať konzultácie s lekárom. V poslednej dobe sa prišlo na to, že ricínový olej je veľmi účinný v liečbe suchých očí. Tie totiž trápia stále viac ľudí. Medzi príčiny suchých očí patrí starnutie, laserová operácia očí, znížená frekvencia žmurkania a očné poruchy. Veľa lekárov považuje za jedného z hlavných vinníkov suchých očí veľa času, ktoré trávime sledovaním elektronických zariadení s jasnými obrazovkami. V niektorých prípadoch sa odporúča liečba prostredníctvom emulzie ricínového oleja do očí šesťkrát denne po 14 dní. Ricínový olej znižuje odparovanie vlhkosti z rohovky.

Ricínový olej – nežiaduce účinky

Existuje aj množstvo skeptikov, ktorí spochybňujú až zázračné vlastnosti ricínového oleja. Vďaka mnohoročnej skúsenosti niet pochýb o protizápalových, antioxidačných a bolesť zmierňujúcich vlastnostiach oleja. Ricínový olej tak dokáže zmierniť zápchu, zvlhčiť pokožku a dokonca vyvolať pôrod. Už tiež vyšli aj štúdie o schopnosti ricínového oleja uľaviť od bolesti kĺbov. Údajne ale neexistujú žiadne dôkazy o blahodarnom vplyve ricínového oleja na rast vlasov, rias, obočia a fúzov.

Nie je možné nespomenúť nežiaduce účinky vnútorného užívania ricínového oleja. Medzi ne patria kŕče v bruchu, hnačka a nevoľnosť. Pri vonkajšom užívaní sa môže u niektorých ľudí dostaviť alergická reakcia, svrbenie a rôzne kožné vyrážky.

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(17)

Spánok

(60)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(8)

Fyzioterapia

(10)

Fitness

(19)

Celostná medicína

(28)