Spanie v lete: Ako zaspať, keď je vonku teplo?

6 min
29 júla, 2023
Spanie v lete
Spanie v lete

Spanie v horúcom lete býva pre mnohých nočnou morou. Tropické letné noci majú negatívny vplyv na kvalitu nášho spánku, často nemôžeme zaspať a v priebehu noci sa neustále prevaľujeme, ako nás horúco budí a obťažuje. Dá sa s tým niečo robiť?

Spanie v horúčave

Ideálna teplota pre pokojný spánok je 16 až 21 stupňov Celzia. To sa dá ale v rozpálenom byte alebo dome pri denných teplotách nad tridsať stupňov len ťažko dosiahnuť. V noci sa síce aspoň čiastočne ochladí, ale múry a stropy domov stále sálajú teplom. Keď máme zapnuté elektrické spotrebiče a varíme či pečieme večeru, teplota vo vnútri ešte narastá. Ako sa dá v takých podmienkach zaspať?

Ako zaspať, keď je mi horúco?

V južnej Európe majú s vysokými teplotami v noci bohaté skúsenosti, môžete teda využiť ich overené praktické rady, ako sa vyspať v horúčave.

Osprchujte sa pred spaním

Ideálne je, keď svoje telo ešte pred spaním schladíte mierne studenou alebo vlažnou vodou. Ale pozor, pri príliš studenej vode by ste sa mohli následne rýchlejšie spotiť. Namiesto sprchy si môžete namočiť nohy a ruky do vedierka s vodou.

Nespite nahí

Hoci k tomu horúcej noci zvádza, nezbavujte sa na spánok pyžám. Váš pot sa totiž nemá kam vsakovať. Naopak voľte ľahké letné pyžamá z prírodných materiálov, ktoré sú priedušné. Pyžamo alebo oblečenie s vyššou prímesou bavlny výborne pohlcuje pot.

Ľahká večera

Pri poslednom jedle pred spaním by ste sa rozhodne mali vyhýbať ťažkým a horšie stráviteľným jedlám. A v horúcich letných mesiacoch to platí obzvlášť. Ťažký žalúdok v kombinácii s neutíchajúcim teplom tak ešte zhorší vaše zaspávanie aj celkový spánok.

Inšpirujte sa Egypťanmi

Starí Egypťania si v horúcich dňoch namáčali plachty do studenej vody a potom sa nimi prikrývali. Pre ľahšie zaspávanie tak môžete skúsiť modernú verziu tohto zvyku. Zložte povkal z deky či prestieradlo do vrecka a dajte ho na niekoľko hodín do chladničky alebo do mrazničky.

S klimatizáciou opatrne

Či už si spálňu ochladíte pomocou klimatizácie alebo vetráka, nemali by ste voliť príliš nízku teplotu, aby ste sa ráno neprebudili prechladnutí. A radšej ochladzujte celú miestnosť, nenechajte vetrák alebo klimatizáciu zameranú len vaše telo.

Doplňujte telu vodu

Dostatočne pite, telo potením stráca vodu, takže je nevyhnutné ju priebežne dopĺňať. Zapojte do pitného režimu aj minerálky, ktoré vám dodajú potrebné látky, odchádzajúce z tela prostredníctvom potu. Pozor na alkohol, po ňom sa potíme viac ako obvykle. Môžete si tiež postriekať tvár rozprašovačom so studenou vodou. Hitom posledných rokov sa stali pleťové hmly, tie vás osviežia a zároveň dodajú pleti vitamíny a minerály. Chladivý efekt pôsobí nielen na pleť, ale upokojí aj myseľ. Obzvlášť v prípade pleťových hmlí obohatených o rastlinné extrakty.

Čomu sa v horúcich letných nociach vyhnúť?

  • Radšej zabudnite na večerné športovanie, pretože svoje telo pred spaním príliš zahrejete. Ťažko sa vám potom bude zaspávať. Pokiaľ nechcete prerušiť pravidelný pohyb, vyhraďte si na to čas ráno alebo počas dopoludnia.
  • V horúcich dňoch a nociach sa neodporúča ani kofeín. Ten však nie je iba v káve, ale aj v zelenom čaji alebo napríklad v čokoláde. Obmedzte teda prísun kofeínu, a to hlavne niekoľko hodín pred spaním.
  • Znížte aj príjem bielkovín. Tie zvyšujú rýchlosť metabolizmu, čo môže viesť k zvýšeniu telesnej teploty.
  • Nepite ľadové alebo príliš studené nápoje. Tie vás síce na chvíľu príjemne ochladia, ale vášmu organizmu spôsobia teplotný šok, po ktorom nasleduje nadmerné potenie. Rovnaký efekt má aj príliš studená sprcha.

Ako ochladiť spálňu?

Ako ochladiť spálňu
Ako sa vyspať v horúčave?
  • Ráno zatvorte a zatemnite okná. Skvelé sú vonkajšie žalúzie, ktoré izolujú teplo zvonku. Môžete tiež znásobiť efekt klasických žalúzií kombináciou so závesmi. Tie navyše ešte navlhčite pomocou rozprašovača. Vzduch prúdiaci dovnútra sa ochladí a zvlhčí. Vetrajte až po západe slnka a najlepšie cez noc.
  • Na okná môžete dať protislnečné fólie, ktoré neprepúšťajú teplo dovnútra a odrážajú ho preč.
  • V miestnosti obmedzte prevádzku elektroniky (televízia, počítač, žehlička). Dokážu totiž vyprodukovať dosť tepla, a to aj v režime stand-by. Musíte ich vypnúť úplne, inak stále vydávajú teplo do okolia. Bonusom je aj následná úspora energie.
  • Po spálni môžete rozvesiť mokré uteráky.
  • Vetrák je menej účinný ako klimatizácia, ale aspoň rozhýbe vzduch v miestnosti. Najefektívnejší je stropný, ale aj účinok stolného alebo stojanového si môžete vylepšiť. Pred vetrák postavte fľašu alebo vedierko s ľadom. Môžete ho tiež natočiť smerom k oknu, aby vám vyháňal horúci vzduch von z miestnosti.
  • Pozor na ochladzovače vzduchu, na rozdiel od klimatizácie aj zvlhčujú prostredie. Nie sú teda vhodné do miestností, kde máte problémy s plesňou.
  • V byte obmedzte pečenie a varenie, v horúcich letných dňoch sú rovnako lepšie ľahké a studené jedlá.
  • Vďaka vysokým teplotám múry aj strop sálajú teplom. Keď po obvode spálne rozostavíte poháre a misky s ľadom, ochladíte tak teplotu v miestnosti. A aj pár centimetrov ľadovej vody napustenej do drezu alebo do vane dokáže ochladiť vzduch.

Matrac na leto

Matrac na leto
Matrac s prírodnými materiálmi

Spánok v horúcich letných nociach si môžeme spríjemniť aj vhodne zvoleným matracom. Niektoré matrace majú dokonca letnú a zimnú stranu. Matrac vhodný na leto tvorí väčšinou kokosové vlákno alebo iný prírodný materiál, pre ktorý platí, že nekumuluje teplo. Navyše býva hydrofóbny, takže ani keď sa spotíte, nezostane pod vami vlhké miesto.

Ktoré materiály sú na letné spanie vhodné?

Kokosové vlákno, ktoré je prirodzene antibakteriálne. Obzvlášť v lete dochádza k väčšiemu množeniu plesní a baktérií, čoho sa s kokosovým vláknom báť nemusíte. K tomu má ešte aj dobrú termoreguláciu, čo podporuje pokojné spanie bez prerušovania.

Konské vlasy sú priedušné a antibakteriálne. Dodávajú matracom schopnosť výbornej termoregulácie. Konské vlasy vedia akumulovať teplo, vďaka čomu spíte pri ideálnej teplote.

Kvalitná biopena s vysokým obsahom prírodných olejov a morskej trávy je taktiež antibakteriálna a vzdušná. Skvele odvádza vlhkosť a vďaka prítomným olejom má blahodarné aromaterapeutické účinky.

Matrac s prírodnými materiálmi

Ideálne je, keď matrac obsahuje kombináciu prírodných materiálov, vďaka ktorým je spanie aj v horúcich nociach dostatočne komfortné. Napríklad prítomnosť agáve a morskej trávy v matraci spôsobuje, že je matrac vzdušný, antibakteriálny a skvele odvetráva vlhkosť. Prírodný matrac, obsahujúci konské vlasy, latex a vlákna agáve, zase ponúka vzdušnosť, ľahkosť, priedušnosť, výbornú akumuláciu tepla a odvod pár a je vhodný aj pre alergikov.

Prispôsobte aj lôžkoviny

V letnom období, keď ani v nočných hodinách teplota takmer neklesá, sa oplatí mať letné a zimné prikrývky. Tie letné by mali byť vyrobené z príjemného materiálu, ktorý je vzdušný a ľahký a odvádza pot z tela. Alebo sa na leto môžete prikrývať len plachtou.

Okrem matracov myslite aj na materiál lôžkovín. V horúcom počasí sa na spanie odporúčajú prestieradlá a obliečky z prírodných materiálov, ktoré vynikajú priedušnosťou. Medzi savé a studené materiály patrí napr. satén, ktorý chladí a nevlhne. Ideálnym materiálom na letné spanie je samozrejme aj bavlna.

Aj keď vás to možno prekvapí, svoju rolu hrá aj farebný odtieň zvolenej obliečky. Teplé farby ako červená, oranžová alebo žltá vašu posteľ vizuálne zahrievajú. Pri teplých farbách na obliečkach a stenách môžete pocitovo vnímať teplotu až o sedem stupňov vyššiu, než je v skutočnosti. Skúste siahnuť po studených odtieňoch, medzi ktoré patrí levanduľová, mätová, svetlo modrá alebo svetlo šedá.

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(17)

Spánok

(60)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(8)

Fyzioterapia

(10)

Fitness

(19)

Celostná medicína

(28)