K2 – vitamín, ktorý môže zastaviť bolesť chrbta a predĺžiť mladosť

5 min
23 apríla, 2023

Všetci vieme, že vitamíny sú pre nás a naše telá dôležité. Sú známe vitamíny, ako je napr. vitamín C, tiež rad B vitamínov, vitamín D a A. A potom sú tie menej známe vitamíny, bez ktorých sa ale naše telo nezaobíde. Už ste počuli o vitamíne K2?

Niektorí z vás si ešte možno spomenú, že existuje osemtisícová hora s názvom K2. Ale pokiaľ ide o tento vitamín, pravdepodobne nebudete vedieť, kam ho zaradiť. Čo je škoda, pretože zohráva pomerne kľúčovú úlohu pre zdravie a bezproblémové fungovanie nášho tela.

Vitamín K2 chýba až 90% populácie. Predtým sme ho získavali v tukoch zo zvierat živených zelenou trávou, dnes sa ale hospodárske zvieratá kŕmia kukuricou, pšenicou a šrotom. A tam sa vitamín K nevyskytuje.

Ako sa líšia vitamín K1 a K2?

Až donedávna sa hovorilo len o vitamíne K. Potom sa prišlo na to, že existuje vitamín K1 (fylochinón) a K2 (menachinón). Postupne sa začalo zisťovať, aký veľmi dôležitý je pre nás práve vitamín K2 a prečo ho naše telo potrebuje. Spoločné majú to, že vitamín K1 aj K2 sú rozpustné v tukoch. Ale zatiaľ čo vitamín K1 naše telo vstrebáva veľmi ťažko, vitamín K2 sa vstrebáva oveľa lepšie. Navyše je pre naše telo prospešnejší.

Je to o to zložitejšie, že aj vitamín K2 má niekoľko ďalších poddruhov, označených MK a príslušným číslom. V našom tele je najbežnejší typ MK-4, ale typ MK-7 má pre naše telo oveľa viac výhod. Výsledky výskumov odporúčajú voliť vitamín K2 vo forme MK-7 – alebo vitamín a jeho najlepšie vstrebateľná forma. Ten má najdlhší polčas rozpadu a tým je pre telo lepšie využiteľný ako ostatné formy.

Vitamín K2 a jeho účinky na ľudský organizmus

Vitamín K2 má veľmi priaznivé účinky na kosti a zuby. A ešte väčší prínos má pre kardiovaskulárny systém. Vitamín K hrá určujúcu úlohu pri obmedzení ukladania vápnika v tepnách, a to najmä vitamín K2. Jeho pravidelné užívanie tak podporuje dekalcifikáciu tepien (doslova vyčistí tepny od nadbytočného vápnika) a znižuje riziká srdcových ochorení. Teda aj infarktu a mŕtvice.

Vitamín K2 posilňuje zuby a kosti

Vitamín K2 nemá žiadne kontraindikácie

A nezabúdajme ani na vitamín K1. Ten je zásadný pre zrážanlivosť krvi, kedy obmedzuje silné krvácanie, či už ide o zranenie alebo menštruačné krvácanie.

Na čo všetko je dobrý vitamín K2?

  • Zlepšuje zdravie kostí, pomáha predchádzať osteoporóze a zlomeninám
  • Posilňuje zuby
  • Spomaľuje proces starnutia a omladzuje pleť
  • Znižuje riziko zápalov
  • Pôsobí ako prevencia kardiovaskulárnym ochorením
  • Pomáha v liečbe autoimunitných ochorení (napr. pri roztrúsenej skleróze)
  • Zlepšuje pohyb elektrónov v mitochondriách (nádejný liek na Parkinsonovu chorobu)
  • Prospieva mozgu (pomáha ho chrániť pred poškodením tým, že prispieva k tvorbe myelínového obalu, ktorý chráni nervové vlákna)
  • Znižuje inzulínovú rezistenciu
  • Pomáha na bolesť chrbta a kĺbov
  • Potláča nežiaduce účinky niektorých liekov

Vitamín K2 ako bojovník s rakovinou!?

Pretože rakovina je stále tou zákernou chorobou, na ktorú neexistuje stopercentný liek, neustále sa hľadá čokoľvek, čo by jej mohlo pomôcť liečiť alebo predchádzať. Pri vitamíne K2 sa zistili isté antikarcinogénne účinky, najmä v prípade buniek rakoviny prostaty. Vedci sa snažia tento prísľub v podobe „bojovníka s rakovinou“ ďalej skúmať a rozvíjať.

Vitamín K2 a vápnik

Vitamín K2 ovplyvňuje osteokalcín, čo je bielkovina, ktorá sa vyskytuje v kostiach a zuboch. Osteokalcín viaže vápnik a má rozhodujúci podiel na mineralizácii kostrového systému. Navyše zabraňuje kalcifikácii mäkkých tkanív a chrupaviek. Nedostatok vápnika môže hrať úlohu aj v bolesti chrbta, pretože dochádza k rednutiu kostí a celý náš kostrový systém sa oslabuje.

Čo presne vitamín K2 robí? Aktivuje osteokalcín na transportovanie a ukladanie vápnika do kostí a zubov. Vďaka tomu, že sa vápnik presúva tam, kam má, neusadzuje sa v cievach, kde by spôsoboval ich kôrnatenie. Takže nielen posilňuje kosti a zuby a spomaľuje ich rednutie, ale navyše pomáha kardiovaskulárnemu systému.

Ako sa prejavuje nedostatok vitamínu K?

Pokiaľ vaše telo nemá dostatok vitamínu K, môžete pozorovať, že sa vám pri každom menšom ťuknutí objaví na tele modrina. Varovným signálom môže byť aj časté krvácanie ďasien pri čistení zubov. Zbystriť by ste mali aj pri opakujúcom sa krvácaní z nosa. Ďalšími príznakmi nedostatku vitamínu K sú únava, celková malátnosť a svalová slabosť. A vyskytujú sa časté bolesti hlavy, chrbta, svalov a kĺbov.

Dlhodobý nedostatok vitamínu K2 je obzvlášť nebezpečný, pretože pri ňom môže dochádzať k úbytku hustoty kostí a osteoporóze, na čo sa obvykle prichádza až po dlhšej dobe, keď už môže byť neskoro a táto degradácia kostí sa vo vyššom veku už ťažko napráva. Krehšie kosti sa považujú za bežnú súčasť starnutia, ale práve doplňovaním vitamínu K2 tomu možno veľmi efektívne predchádzať. Navyše chronický nedostatok vitamínu K2 aj u mladších ľudí spôsobuje, že rednutie kostí môže potrápiť aj oveľa mladšie osoby. Ten istý problém platí aj pre kôrnatenie ciev, ktoré je tiež spôsobené dlhodobým nedostatkom vitamínu K.

V čom sa nachádza vitamín K2?

Čo obsahuje vitamín K2?

Vitamín K1 môžete získať predovšetkým zo zelenej listovej zeleniny, ako je špenát, kvaka, kel, ružičkový kel, rukola, petržlenová vňať či brokolica, kapusta alebo špargľa. Dôležitejší vitamín K2 ale v zelenine nehľadajte. Vitamín K2 vo verzii MK-4 sa totiž najviac vyskytuje v husacej pečeni, vaječných žĺtkoch či husacom alebo kuracom mäse. Pre telo najdôležitejší vitamín K2 vo verzii MK-7 sa však takmer výhradne vyskytuje vo fermentovaných potravinách. Jeho jednoznačne najbohatším zdrojom je NATTO – fermentované sójové bôby (či iné strukoviny ako je cícer alebo fazuľa). V tejto japonskej super-potravine je až 20x viac vitamínu K2 vo forme MK-7 ako v druhej, na vitamín K2 bohatej potravine – tvrdých syroch či až 200x viac ako v kyslej kapuste. Takže ak si chcete doplniť chýbajúci vitamín K2 v najvstrebateľnejšej a zdraviu najprospešnejšej forme, poobzerajte sa po NATTO (v Česku ho napríklad vyrába Sunfood a dovážajú aj na Slovensko) alebo si ho môžete celkom ľahko pripraviť aj doma.

Aká je odporúčaná dávka vitamínu K

Podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (ktorá nerozlišuje dávku vitamínu K1 a K2, ale uvádza len súhrnnú odporúčanú dávku vitamínu K) je odporúčaná dávka pre dospelú osobu 36–54 µg/deň. V Amerike však odporúčajú viac. U detí mladších ako tri roky sa odporúča dávka 1 µg/kg/denne. Ale dávkovania sa nemusíte báť. Vitamín K2 nemá žiadne kontraindikácie, nedá sa ním predávkovať. 3-ročná štúdia preukázala, že aj pri dávkach 180 µg/deň alebo 3 mesačné štúdie pri dávke 360 µg/deň nespôsobovali žiadny negatívny vplyv. Len pre vašu predstavu, jedna polievková lyžica najbohatšieho zdroja  na vitamín K2 – NATTO obsahuje 150 µg vitamínu K2.

NATTO – niekoľko múch jednou ranou

Keď už sme spomenuli NATTO ako najbohatší zdroj vitamínu K2, ktorý sám má množstvo pozitívnych vplyvov na zdravie ľudského organizmu, je nutné spomenúť, že NATTO má množstvo ďalších pozitívnych prínosov pre ľudské zdravie. Okrem toho, že znižuje krvný tlak, cholesterol v krvi a celkovo pozitívne ovplyvňuje organizmus pri poruchách krvného obehu, bol nedávno objavený ešte jeden veľmi pozitívny vplyv tejto superpotraviny. Japonská štúdia z roku 2022 s názvom „Degradačný účinok nattokinázy na spike proteín SARS-CoV-2“ potvrdila, že nattokináza, obsiahnutá v NATTO, hrá kľúčovú úlohu pri degradácii S proteínu. Je to ten proteín, ktorý slúži ako vstupná brána coronavírusu do našich buniek. Preto konzumácia NATTO môže byť, okrem doplnenia toľko dôležitého vitamínu K2, veľmi účinná v prevencii vzniku ochorenia SARS-CoV-2 a zároveň môže zabrániť ďalšiemu poškodeniu organizmu, ktoré spôsobila infekcia alebo aj očkovanie proti Covid-19. Tento pozitívny účinok NATTO súvisí s tým, že nattokináza sa užíva aj ako prevencia vzniku krvných zrazenín a na zlepšenie prietoku krvi v cievach, pretože nattokináza (enzým vyskytujúci sa v NATTO) je jediný známy prírodný preparát, ktorý vie nielen znížiť zrážanlivosť krvi, ale dokáže dokonca aj rozpúšťať už vzniknuté krvné zrazeniny.

Prečo kombinovať Vitamín K2 s vitamínom D

Tieto 2 vitamíny pôsobia synergicky a jeden bez druhého nedokážu plniť svoju funkciu na 100%. Oba tieto vitamíny pracujú s vápnikom a umožňujú jeho správne ukladanie do kostí. Oba sú rozpustné v tukoch a uvádza sa, že sa spoločne zúčastňujú viac ako 200 dejov, ktoré ovplyvňujú správne fungovanie imunitného, kardiovaskulárneho a pohybového systému. Kombinácia vitamínu K2 a D3 má preto až zázračné účinky. Posilňuje zdravie vašich kostí a zubov, podporuje imunitu, má protizápalový efekt, pôsobí antidepresívne, znižuje riziko respiračných ochorení a zlepšuje zdravie dojčiat a detí. Vitamín D3 (cholekalciferol) sa nám prirodzene tvorí v koži vplyvom ultrafialového žiarenia slnka. Pokiaľ svoje telo práve nemôžete vystavovať slnku, odporúčame ho doplniť buď z vajec (pokiaľ možno zo sliepok, ktoré sú chované vonku), húb, rybieho tuku, alebo doplnkov stravy.

K2 pre zdravý chrbát a lepší spánok

Doplňovaním vitamínu K2 pomocou fermentovaného sójovéhu „syra“ NATTO boli preukázané pozitívne účinky na kvalitu spánku. A ak k tomu chcete zdravý chrbát bez bolesti, doplňte vitamín K2 aj o ďalšie vitamíny radu B, a to najmä B1, B6 a B12. Zatiaľ čo vitamín K2 posilňuje kosti, vitamíny radu B vyživujú poškodené nervy v oblasti chrbta a pôsobia protizápalovo. Navyše podstatne zmierňujú bolesti chrbta.


Mohlo by vás zaujímať

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(17)

Spánok

(60)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(8)

Fyzioterapia

(10)

Fitness

(19)

Celostná medicína

(28)