Pomáha želatína na kĺby? Ako zaradiť želatínu do jedálnička?

6 min
25 apríla, 2024
Želatína na kĺby
Želatína na kĺby

Asi už ste počuli odporúčanie, že na kosti a kĺby by sa mala jesť želatína. Tú si mnohí spájajú hlavne s populárnymi gumovými medvedíkmi, keď maškrtenie schovávajú za to, že to vlastne robia pre svoje kĺby. Čo ale vlastne želatína je a je skutočne taká prospešná pre náš pohybový aparát?

Želatína – čo to vlastne je?

Želatína je kolagén z čiastočne hydrolyzovaných koží, spojív, väzív a kostí zvierat. V takej podobe je želatína čistou, ľahko stráviteľnou bielkovinou, obsahujúcou 18 aminokyselín. Čo sú aminokyseliny a prečo sú dôležité? Aminokyseliny obsahujú dusík, uhlík, vodík a kyslík a podieľajú sa na dôležitých funkciách a procesoch v našom organizme. Sú základným stavebným prvkom bielkovín (proteínov) a majú ústrednú úlohu v bunkovom metabolizme.

Želatína obsahuje všetky nevyhnutné aminokyseliny (okrem tryptofanu). Najviac zastúpené sú glycín, prolín, valín a hydroxyprolín. Tie sú v iných potravinách obsiahnuté pomerne menej, takže želatína je skvelým zdrojom pre životne dôležité aminokyseliny.

Prečo jesť želatínu?

Želatína je veľkým zdrojom bielkovín na stavbu kolagénu, ktorý tvorí spojivové tkanivo pohybového aparátu, chrupaviek, kostí, vlasov, nechtov i pokožky. Preto je tiež kolagén často nazývaný „elixírom mladosti“, je totiž zodpovedný za to, ako mlado či staro vyzeráme.

Na čo všetko je dobrá želatína?

Želatína je bežne používaná a odporúčaná hlavne na kĺby, málokto ale vie, že má aj ďalšie prínosy a využitie pre ľudský organizmus. Jej prednosťou sú obsiahnuté aminokyseliny, ktoré sú životne dôležité pre správne fungovanie organizmu.

Želatína na kĺby

Mnohí sa zhodujú v tom, že hovädzia a bravčová želatína je to najlepšie na boľavé kosti a kĺby a rovnako skvele funguje aj ako prevencia problémov s celým pohybovým aparátom. Želatína poskytuje výživu kĺbom, chrupavkám, väzom a spojivovým tkanivám, ktoré sú potom silnejšie a odolnejšie. A sú menej náchylné k zraneniam a bolestiam. Želatína podporuje aj ich rýchlejšiu a lepšiu regeneráciu, preto je tak obľúbená medzi aktívnymi športovcami. Konzumácia želatíny je navyše veľmi účinná prevencia osteoporózy a artrózy.

Želatína na dobrý spánok

Želatína okrem iného obsahuje aj aminokyselinu glycín, ktorá podporuje lepšie zaspávanie. Zatiaľ ešte nie je detailne preskúmaný samotný proces, ale vedci vychádzajú z toho, že glycín zvyšuje hladinu serotonínu. Serotonín upravuje cirkadiánny rytmus organizmu, čo je biologický rytmus, ktorého súčasťou je aj spánok. Želatína tak odstraňuje pocity ospalosti a zvyšuje aktivitu počas dňa, vďaka tomu večer ľahšie zaspávame a lepšie spíme.

Krásne vlasy a pleť

Želatína na krásne vlasy a hladkú pleť

Vďaka kolagénu je koža pevnejšia a pružnejšia, čo ocenia najmä ženy a muži, ktorí bojujú so starnutím. Konzumácia želatíny tiež posilňuje vlasy, ktoré sú hustejšie a zdravšie, a nechty, ktoré sú pevné a menej lámavé.

Želatína znižuje chuť do jedla

Hodí sa tak do diétneho jedálnička. Hoci má nízky obsah kalórií, rýchlo navodzuje pocit plnosti. Želatína totiž v organizme zvyšuje produkciu glukagónu, čo je hormón, ktorý znižuje chuť do jedla.

Lepšia pamäť a zvýšená pozornosť

Glycín, obsiahnutý v želatine, má aj preukázaný pozitívny vplyv na ľudskú pamäť a schopnosť koncentrácie. Dokonca sa mu prisudzuje schopnosť zlepšiť niektoré duševné poruchy, ako je napr. schizofrénia.

Zdravé črevá

V želatine je okrem iného aj kyselina glutamová, ktorá sa v tele mení na glutamín. Glutamín posilňuje črevné steny a chráni ich tak pred poškodením.

Urýchľuje liečenie

Je preukázaná aj schopnosť želatíny zlepšovať proces hojenia rôznych poranení a jej pôsobenie proti zápalovým procesom.

Pomoc pre cukrovkárov?

Želatíne sa pripisuje schopnosť regulácie metabolizmu glukózy a potenciálne antidiabetické vlastnosti.

Aký je rozdiel medzi kolagénom a želatínou?

Oboje sa vyrába z koží, šliach, kostí a chrupaviek. Ich zloženie je tak veľmi podobné a v žalúdku sa oboje rozložia na zhruba rovnaké produkty. Vďaka tomu je ich účinok na ľudský organizmus veľmi podobný. Zatiaľ čo želatína je rozpustná iba v horúcej vode, hydrolyzovaný kolagén aj v studenej vode. Želatína na rozdiel od hydrolyzovaného kolagénu tvorí gély.

Kolagén sa tiež nazýva doplnok stravy, kedy kolagén prešiel hydrolýzou pomocou enzýmov. Tento hydrolyzovaný kolagén je naštiepený na menšie a ľahko vstrebateľné molekuly. A želatína je jedna z foriem naštiepeného kolagénu, len to štiepenie je vykonávané varom. Môžete nájsť aj označenie, že želatína je vlastne varená forma kolagénu. V takej podobe ho do tela prijímame v rôznych živočíšnych vývaroch. Veľa štúdií poukazuje na to, že kolagén konzumovaný napr. vo vývaroch má v ľudskom organizme vyššiu účinnosť ako kolagén v tabletách.

Čo si zvoliť: kolagén alebo želatínu?

Pretože má oboje rovnaký prínos pre ľudský organizmus, rozhodujúca pre voľbu je hlavne jeho možnosť užívania. Zatiaľ čo kolagén je skôr doplnkom stravy, ktorý si môžete pridať do pitia alebo jedla, aby ste obohatili svoj jedálniček a dodali telu potrebné látky, želatína je vhodná ako súčasť varenia. Môžete želatínu zapojiť do svojho jedálnička prostredníctvom rôznych slaných či sladkých pochutín.

V čom je kolagén a želatína

Želatína vo vývare
  • Vývar z kostí na kĺby

Vývar z mäsa a kostí, ktorý sa varí dostatočne dlho, aby sa kolagén zmenil na želatínu. Správny vývar by sa pri vychladnutí mal zmeniť na hutnú gelovitú hmotu, pripomínajúcu puding. Želatína vo vývare je tak najlepší zdroj tejto tak potrebnej bielkoviny. Vývar môžete okrem polievok pridávať aj do rôznych omáčok a dipov k mäsu.

  • Pečené mäso

Súčasťou mäsa by malo byť aj väčšie množstvo spojivového tkaniva, chrupavky a kože. Pečte ho s vodou pomaly a dlho, aby mäso zmäklo. Výpek z mäsa je skvelým zdrojom želatíny.

  • Sušená želatína

Pred kúpou sáčkov so sušenou želatínou si overte, že sa jedná o želatínu živočíšneho pôvodu.

  • Gumené cukríky

Pozor ale na veľké množstvo cukru, ktoré tieto cukríky obsahujú. Pokiaľ sa mu chcete vyhnúť, radšej si vyrobte svoje vlastné.

  • Pudingy a sladké aj slané dezerty so želatínou

Čo obsahuje bravčová a hovädzia želatína?

Hovädzia či bravčová želatína je vysoko hodnotná bielkovina získaná čiastočnou denaturáciou kolagénu. Podľa výrobného procesu sa radí do typov: želatína typu A je vyrobená kyslou cestou a ide o bravčovú želatínu, želatína typu B je vyrobená alkalickou cestou, čo je postup na výrobu hovädzej želatíny.

U želatíny sa sleduje bloom, čo je ukazovateľ pevnosti vyrobeného želatínového gélu. Najčastejšie sa stretnete s hodnotou 220 až 260 bloom. A ako už bolo spomenuté, obsah bielkovín hovädzej aj bravčovej želatíny sa pohybuje okolo 87% a tieto bielkoviny sú zdrojom toľko potrebných aminokyselín.

Potravinárska želatína na kĺby

V dnešnej dobe už časti zvierat bohaté na kolagén nebývajú súčasťou pravidelnej stravy. Zatiaľ čo predtým ľudia pri porážke spracovávali zviera celé, vrátane koží, dnes si u mäsiara kupujú len chudé mäso. Pokiaľ neholdujete tlačenkám či sladkým dezertom so želatínou, môžete si do stravy cielene pridávať želatínu formou doplnkov stravy.

Všeobecne sa odporúča 1 plná lyžička (cca 3g) raz až trikrát denne, aspoň pol hodiny pred jedlom. Pozor, želatínu vždy zapíjajte studeným nápojom, nikdy nie teplým. Môžete si ju pridať aj do jogurtu alebo do džúsu.

Aký je rozdiel medzi želé a želatínou?

Cukrárenské želé je rastlinného pôvodu vyrobené na báze agaru a musí prejsť varom, minimálne po dobu jednej minúty.

Želatína je prírodná rozpustná bielkovina živočíšneho pôvodu. Rozpúšťa sa vo vode pri miernom zahrievaní a tuhne pri chladení. Najčastejšie sa používa na prípravu krémov, dezertov, slaných aspikov a tlačeniek. Ďalší podstatný rozdiel oproti želé je, že pri príprave sa želatína nesmie variť, iba ohrievať.

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(17)

Spánok

(59)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(7)

Fyzioterapia

(9)

Fitness

(17)

Celostná medicína

(28)