Čo majú spoločné ploché nohy s bolesťou chrbta? Možno by ste sa divili, ako veľmi je naše telo previazané. Ploché nohy môžu totiž negatívne ovplyvňovať také vzdialené časti ľudského tela, pri ktorých by ste to vôbec nečakali.
Ploché nohy spôsobujú bolesti kolien alebo bedier, ale sú aj častou príčinou bolestí hlavy a chrbta. Za to všetko môže deformácia chodidla, vďaka čomu je narušená stabilita a rovnováha celého tela. Trpia kosti, kĺby, šľachy aj väzy. Už preto nie je dobré ploché nohy podceňovať.
Noha je zložitou architektonickou stavbou. Skladá sa z 26 kostí, 107 väzov a 19 svalov. Tento komplikovaný systém musí byť správne prepojený, aby mohol ideálne fungovať. Nožná klenba je potom dvojaká, pozdĺžna a priečna. Slúži na ochranu mäkkých častí chodidla a tiež kvôli pružnosti nohy. U detí sa vyvíja postupne od narodenia do zhruba desiatich rokov.
Aké sú najčastejšie príčiny vzniku plochých nôh?
- Dedičnosť
- Nadváha
- Dlhodobé preťažovanie nôh
- Predčasné a časté nosenie topánok u detí
- Nevhodná obuv
- Úrazy
Trpíte chronickou bolesťou chrbta?
Snažíte sa o pravidelný pohyb, naťahujete si chrbát, chodíte na masáže, kúpili ste si ten správny matrac pre zdravý spánok, a napriek tomu sa nemôžete zbaviť bolesti?
Príčinou môže byť zlé postavenie chodidiel, ktoré vedie k nesprávnemu držaniu tela, na čo dopláca celý váš pohybový aparát. A najviac trpí práve chrbát.
Čo sa s tým dá robiť?
V prvom rade je dobré zistiť, či skutočne ide o problém plochých nôh. Laicky si môžete doma skontrolovať chodidlá, keď sa s mokrými nohami postavíte na podlahu a pozriete sa, ako vyzerá váš odtlačok chodidiel.
Pri mierne plochej nohe je viditeľné iba menšie rozšírenie v stredovej oblasti chodidla. Keď nohu zdvihneme, klenba je opäť zreteľná.
Pri stredne plochej nohe sa zaťaženie chodidla prenáša hlavne na vnútornú stranu chodidla, je to poznateľné aj na obuvi. Zošliapaná je viac vnútorná strana stielky. V tomto štádiu sa s nohou ešte dá pracovať.
V prípade silne plochej nohy klenba je prakticky skolapsovaná a náprava je obtiažna. Mäkké tkanivá sú už nezvratne zle nastavené.
Preto odporúčame navštíviť včas podologickú poradňu, kde vás odborne vyšetria a posúdia prípadný stupeň poškodenia klenby. Pokiaľ sa problém zachytí včas, náprava je pomerne jednoduchá a hlavne bezbolestná. Navyše čím dlhšie odkladáte návštevu odborníka, tým horšie sa to podpíše na vašom celkovom zdravotnom stave.
S čím môžete ihneď začať?
Už pri prvých ťažkostiach v tejto oblasti môžete urobiť tieto zmeny:
Choďte viac bosí.
Nie je tajomstvom, že najviac problémov s deformitami nôh vzniklo so začiatkom nosenia topánok. Chodidlo v nich často „spohodlnie“, zakrpatie a prestane zapájať dôležité svaly a väzy. Choďte po kamienkoch, po tráve, po piesku, vaša noha zase potrebuje naplno plniť svoju funkciu.
Zaobstarajte si vhodnú obuv.
Mala by mať pevný podpätok, ale pozor, rozhodne sa vyvarujte vysokých podpätkov! Ďalej by topánka mala byť z priedušného a poddajného materiálu, a hlavne by mala mať dostatočný priestor pre prsty, takže sa vyhnite topánkam s úzkou špičkou.
Došľapujte správne.
A to tak, že najskôr päta, nasleduje malíček a nakoniec palec.
Používajte vložky do topánok.
Ideálne vytvorené na mieru na základe vášho vyšetrenia v podologickej poradni. Inak môžu napáchať viac škody ako úžitku.
A hlavne trénujte nožnú klenbu
Noha sa za fyziologického stavu dotýka podložky v súvislej ploche len na vonkajšej strane. Pokiaľ sú ale svaly oslabené a väzy uvoľnené, klesá vnútorná hrana nohy a tým sa zväčšuje nášľapná plocha. Preto je dôležité správnym cvičením svaly opäť spevniť.
Každodenná trojminútovka pre môj chrbát
Cviky sú jednoduché, je dôležité ich pravidelne a najlepšie niekoľkokrát denne opakovať. Výhodou je, že ich môžete vykonávať v sede, napríklad pri voľnej chvíľke v práci alebo v stoji pri čakaní na autobus.
Sadnite si
Sadnite si na zem, natiahnite nohy pred seba. Dlane si oprite o zem a narovnajte sa. Striedavo prepínajte a priťahujte špičky prstov. Roztiahnite prsty od seba, striedavo priťahujte palec k sebe a zároveň prsty od seba. Potom naopak. Niekoľkokrát opakujte.
Postavte sa
Postavte sa a nohy dajte na šírku panvy. Nadvihnite prsty a čo najviac ich roztiahnite. Postupne ich pokladajte na zem a začínajte od malíčka.
Prenášajte váhu z pät na špičky a naopak. Postupne posúvajte do strán, čím posilňujete aj členky.
Postavte sa v rovnom stoji na uteráku a vašou úlohou je chodidlami roztiahnuť uterák smerom von. Pozícia nôh sa ale nemení, iba sa ľahko zdvihnú pozdĺžne klenby a vy cítite, že zaberáte svalmi na bočnej strane stehien a bokov.
Precvičte priečnu klenbu
Máte doma kocku na hranie? Alebo akúkoľvek drobnú vec. Položte ju pred seba na zem a zapájajte prsty na nohách. Snažte sa ju uchopiť, zdvihnúť, preniesť, čím skvele aktivujete priečnu klenbu.
Precvičte pozdĺžnu klenbu
Vlastne ide o to zmenšiť nohu o pol čísla až o číslo bez krčenia prstov. Pri správnom vykonávaní dôjde k zdvihnutiu pozdĺžnej klenby (teda vnútornej hrany chodidla) a vyššej pozícii priehlavku. Sústreďte sa na vyklenutie priehlavku, pričom prsty musia byť úplne voľné.
ZÁVEROM: Plochú nohu nie je dobré podceňovať, a hlavne u detí nezanedbávať jej nápravu. Plochá noha má totiž veľmi negatívny vplyv na celú našu stavbu tela, ovplyvňuje napr. postavenie panvy a následnú mechaniku bedrovej chrbtice. Často spôsobuje až neznesiteľnú bolesť chrbta a hlavy. Pokiaľ máte podozrenie, že za vašimi problémami s chrbtom môžu byť práve ploché nohy, je dôležité navštíviť podologickú poradňu. Liečba bolestí chrbta potom začína odspodu, teda liečbou nožnej klenby.
Mohlo by vás zaujímať
Trápi vás hneď zrána bolesť chrbtice...
Nehrb sa, nehrb sa, nehrb sa. Koľkokrát ste to v detstve počuli?
Bolesť chrbta nemusí nutne súvisieť len s nevhodným matracom alebo...
Stuhnutý chrbát môže trápiť kohokoľvek. A je jedno, či máte dvadsať alebo päťdesiat.
Život v dnešnom svete je stále psychicky...
Slovensko je preslávené svojimi nádhernými kúpeľnými mestami ...