Chcete konečne začať poriadne cvičiť, aby ste zvládali každodenné úlohy s ľahkosťou a bez bolesti? Ako pre začiatočníka, tak pre skúseného športovca je veľmi užitočné najať si fitness trénera. S odborníkom oveľa ľahšie dosiahnete vytýčený cieľ, či už to je zdravý chrbát, schudnutie alebo napríklad ubehnutie maratónu.
Typickým dôvodom na vyhľadanie fitness trénera bývajú problémy s chrbtom, pričom najčastejším zdrojom bolestí chrbtice je toľko rozšírené sedavé zamestnanie a s ním súvisiaci nedostatok pohybu. Už samotné celodenné sedenie pri počítači veľmi zaťažuje chrbát, navyše málokto dodržiava zásady takzvaného zdravého sedenia. Bohužiaľ, najpohodlnejšie sedacie pozície sú zároveň najmenej zdravé a na chrbte sa skôr či neskôr prejavia…
Preto sa osobný tréner prioritne zameriava na zdravotné príčiny bolestí chrbta klientov, ktorými môžu byť vybočené stavce, zaseknuté platničky a podobne. Vždy postupuje vysoko individuálne. V ďalšej časti cvičebného programu sa zameriava na posilnenie ochabnutých svalov chrbta, nevyhnutných na správnu funkciu celého tela, pričom opäť vychádza z konkrétnej situácie a fyzických predpokladov každého klienta. Napríklad – inak bolí chrbát obézneho človeka, inak vrcholového športovca a inak človeka, ktorý denne dlho stojí. Niekoho trápi bolesť chrbta v bedrovej oblasti, iného zase v krížoch… Toto všetko skúsený fitness tréner zohľadní v cvičebnom pláne na mieru. Bude pritom dbať na pestrosť cvičenia a možno vás aj bude sprevádzať pri plávaní, behu, jóge alebo cyklistike.
Užitočné a žiadané sú dnes aj online tréningy. Napríklad trénerka Hanka Škarabela približuje portál Gymbee.cz, umožňujúci posilniť telo a myseľ kedykoľvek a kdekoľvek: „Natočili sme diagnostiku pohybového aparátu, lekcie pre začiatočníkov aj pre pokročilých. Môžete si so mnou zacvičiť cviky na chrbát, brucho, spodnú časť tela, stred tela a posilniť aj svaly rúk. Výhodou je, že lekcie na seba nadväzujú a každý môže cvičiť svojím tempom.“
10 zásad správneho cvičenia bez preťažovania chrbta
Aby ste cvičili správne a nepreťažovali pritom chrbát, dodržujte nasledujúce zásady, na ktorých sa zhodli fitness tréneri z celého sveta:
- Vždy cvičte zvoľna, nie rýchlo alebo švihom. Nesmiete cítiť bolesť, len ťah a napätie.
- Úvod a záver každého cvičenia patrí krátkej relaxácii – najskôr na naladenie a potom na podporu účinnej regenerácie, ktorá je základom celkového úspechu.
- Cvičenie začínajte prerážaním skrátených svalov, potom posilňujte, zaraďte balančné a ďalšie cviky.
- Vždy postupujte od jednoduchších cvikov k zložitejším, od stredu tela k perifériám, dbajte na správnu východiskovú polohu a dokonalé prevedenie. Starostlivo pripravené individuálne cvičenie v dĺžke 20 minút môže byť oveľa účinnejšie než hodina a pol bezcieľneho, amatérskeho tréningu.
- Necvičte o hlade, ale ani hneď po jedle. Najlepší je zhruba dvojhodinový odstup.
- Pri cvičení dodržujte pitný režim. Poriadne sa napite hlavne pred a po tréningu.
- Cvičte vo vyhriatej miestnosti, pretože chlad nesvedčí svalom a hrozí aj riziko úrazu.
- Po celú dobu cvičenia dbajte na správne dýchanie (nezadržujte úsilím dych).
- Necvičte, ak cítite silnú akútnu bolesť alebo beriete lieky proti bolesti (alebo rizikové medikamenty).
- Spočiatku cvičte raz až trikrát denne asi 15 minút, neskôr stačí obdeň, ale dvakrát tak dlho (zvýšte počet opakovaní každého cviku).
Objavte najzábavnejší fitness stroj pre zdravý chrbát
Okrem cvičenia na podložke a rôznych pomôcok (činky, balančná podložka, TRX…) možno využiť aj moderné fitness stroje, ktorými sa dnes vybavujú domácnosti celého sveta. Doma sú vždy po ruke, takže oproti chodeniu do posilňovne ušetríte veľa času a peňazí.
Cvičebná pomôcka pre celú rodinu – na skvelú kondíciu
Chrbát, ale aj nohy, brucho a ruky výborne posilňuje kondičný a kardio veslovací trenažér. Tréningom na veslovacom trenažéri, súvislým pohybom bez nárazov, skvele vyvážite sedavé zamestnanie, dostanete sa do formy a aj schudnete. Dobre vybraný veslovací trenažér vás dovedie k výbornej fyzickej kondícii a silnému chrbtu. Ľudia, ktorí sa v trenažéroch vyznajú, ho označujú ako najzábavnejší fitness stroj. Stroj oceňujú aj seniori, pretože pri tréningu nezaťažujú celkovou váhou nohy. A potvrdzujú, že doteraz nepoznali tak zábavné cvičenie. Peter Kopřiva, fitness tréner inSPORTline, ešte upozorňuje: „Ak beriete veslovací trenažér ako investíciu do stálej kondície, ako mnohoročnú cvičebnú pomôcku pre celú rodinu, určite radšej zaplaťte viac peňazí za robustnejší výrobok s lepšími úžitkovými vlastnosťami.“
Stroj tiež na chudnutie
Ďalšou možnosťou je eliptický trenažér, ktorý užívatelia fitness strojov v súčasnosti uprednostňujú pred rotopédmi, bežeckými pásmi či stepperom. Eliptical totiž precvičí aj ruky a hornú časť tela, šetrí kĺby a tiež prispieva k redukcii nadbytočných kilogramov. „Aj keď už nie som najmladší a športu moc neholdujem,“ uviedol jeden používateľ eliptického trenažéra, „na tomto stroji cvičím a ani sa k tomu nemusím moc nútiť.“
Lieči aj bolesť chrbta
A teraz z iného súdka – v oblasti prevencie a liečby bolestí chrbta existuje pomocník zvaný autotrakčné lehátko. Ako funguje? Bezpečne vás pretočí hlavou k zemi a tým príjemne uvoľní svalové napätie. Autotrakčné lehátko prispieva k lepšiemu dýchaniu, uľavuje od preťaženia žilového obehu dolných končatín, medzistavcových platničiek, bedrových kĺbov a vnútorných orgánov. autotrakčné lehátko je teda skoro univerzálnym podporovateľom vitality, pričom jeho blahodárne účinky na chrbát a kĺby zaznamenáte prakticky ihneď a najvýraznejšie.
ZHRNUTIE: Ak chcete mať zdravý a silný chrbát a byť trvalo v kondícii, oslovte vybraného fitness trénera, aby vám pripravil individuálny cvičebný plán. Cvičte zvoľna a precízne, správne dýchajte, pred a po cvičení sa naťahujte. V pohodlí domova môžete tiež veslovať na modernom veslovacom trenažéri. Ďalším tipom na zariadenie domácej posilňovne je eliptický trenažér a od veci nie je ani obstarať si autotrakčné lehátko. Vďaka týmto efektívnym postupom sa výsledky dostavia veľmi rýchlo.
Mohlo by vás zaujímať
Celé dni sedíte v práci a potom sa doma...
Často vás bolí chrbát a cítite sa celý stuhnutí? Máte pocit, že by ste mali začať ...
Trápi vás boľavý chrbát ako následok...
Na „pneumatiky“ musíte prefíkane. Nemakať len na „pekáči buchiet“.
Predstavte si kúpeľ v ľadovej vode. Možno vašim telom prejde odpor, možno...
Mnoho z nás má v sebe zaryté...