Nehrb sa, nehrb sa, nehrb sa. Koľkokrát ste to v detstve počuli? A správne držanie tela teraz? Hrbíte sa? Zistite, prečo je dobré mať rovný chrbát, ako to dosiahnuť a prečo je pri tom všetkom dôležité správne dýchať.
Trvalo milióny rokov vývoja, kým sa človek dopracoval k správnemu držaniu tela. Keď sa ale v posledných niekoľkých rokoch rozhliadneme okolo seba, môžeme si všimnúť, že z pôvodnej bytosti vzpriamenej, ktorá má hlavu zdvíhať k nebesiam, sa pomaly stáva bytosť prikrčená za PC monitorom. Bytosť skrútená, ktorá si často o rovnom chrbte môže nechať len zdať. Je zlé držanie tela aj váš prípad?
Postoj tela ako postoj k životu
Hovorí sa, že správny postoj ovplyvňuje náš celkový postoj k životu. Všimnite si, že človek, ktorý má nielen pri chôdzi správne držanie tela, na nás automaticky pôsobí ako energická, sebaistá osobnosť, vyžarujúca prirodzenú autoritu. Rovný chrbát tiež dokáže opticky ubrať pár kilogramov a ich nositelia vyzerajú mnohokrát o pekných pár rokov mladšie. Nie nadarmo sa hovorí, že človek je taký starý, ako stará je jeho chrbtica.
Na druhej strane človek, ktorý na vznosné držanie tela príliš nedbá, pôsobí letargicky a často aj vyložene nezdravo. Zlé držanie tela môže dokonca spôsobovať celý rad zdravotných problémov, a to prekvapivo nielen s chrbtom. Nejeden z nás určite počul v ordinácii lekára, že naše problémy sú „od chrbta“.
Ako vyzerá správne držanie tela?
Predstavte si, že vaša chrbtica je ako šnúrka korálok. Keď ju pomyselne natiahneme až nad temeno hlavy, chrbát sa automaticky narovná a predĺži. Ramená sú uvoľnené, roztiahnuté do šírky rovnako ako lopatky, hlava je v jednej osi s chrbticou, brada nevystupuje dopredu ani nepadá dole. Chrbtica prirodzene opisuje písmeno „S“, bedrá nie sú prehnuté, brucho je automaticky zatiahnuté a hrudník sa neprepadá dovnútra. V ideálnom prípade sa chrbtica v žiadnom mieste nevychyľuje do strany. Je to váš prípad? Ak áno, gratulujeme! Ak ale máte do ideálu ďaleko, nevešajte hlavu a nenamáhajte si tak zbytočne krčnú chrbticu. Riešenie má každý z nás na dosah ruky.
Ako na správne držanie tela
Spomínate si na legendárnu komédiu Slnko, seno, erotika? Hoštické dámy v nej pod vedením učiteľky Jarušky nacvičovali ladnú chôdzu pri promenáde v kravíne. Ako pomôcka im slúžili spisy velikánov vtedajšieho režimu. Moderná doba je našťastie otvorená mnohým iným spôsobom, ako správneho postoja dosiahnuť.
Možnosti cvičenia pre zdravý chrbát sú nepreberné, od jogy, plávania či špeciálnych rehabilitačných techník, ako je napríklad SM systém, až k behu alebo „obyčajnej“ chôdzi.
Nech je vám blízky akýkoľvek spôsob pohybu, zamerajte sa na správnu techniku. Hlavne začiatočníci by mali dať prednosť lekciám pod vedením trénera.
Core je základ
Všeobecne sa ale dá povedať, že je dôležité najskôr spevniť stred tela alebo takzvané „core“. Pevný stred totiž „udrží“ svaly pozdĺž chrbtice. Na to, aby sme si vôbec svoj stred tela uvedomili, je ale nevyhnutné správne dýchať. Vedeli ste, že väčšina z nás už správne dýchať zabudla? Vedomé dýchanie je prvým krôčikom na uvedomenie si vlastného tela a jeho správneho využívania nielen pri športe.
A akonáhle si navyknete dýchať vedome, skúste pri vykonávaní cvikov na brucho zdokonaliť už spomínanú techniku. Tú vypilujete nadychovaním do spodnej časti hrudníka – a to tak, že sa rebrá pohybujú v smere od seba. Týmto pohybom dochádza k aktivácii bránice a brušných svalov. S výdychom smerujú rebrá k sebe a celé brucho sa zmršťuje dovnútra a dole k bedrám a spodnej časti brucha.
Záverom:
Dnešný komfortný život nás vyložene núti k väčšej pozornosti na telo a jeho potrebám. Pre človeka je prirodzené hýbať sa a správne dýchať. Akékoľvek cvičenie, ktorému sa s týmto vedomím začnete venovať, vám môže pomôcť nielen od bolesti, ale dovedie vás aj k lepšej nálade.
Mohlo by vás zaujímať
Ako deti sa zhruba v ôsmich mesiacoch života naučíme sedieť a od zahájenia...
Ak ste sa s houserom ešte nestretli, pustite si vynikajúci film Jeden blbec na večeru...
Trápi vás hneď zrána bolesť chrbtice...
Stuhnutý chrbát môže trápiť kohokoľvek. A je jedno, či máte dvadsať alebo päťdesiat.
Život v dnešnom svete je stále psychicky...
Čo majú spoločné ploché nohy s bolesťou...