Hallux valgus alebo vbočený palec trápi stále viac ľudí, najčastejšie sa vyskytuje po štyridsiatke. Nejde iba o estetickú vadu, ale toto vychýlenie má vplyv na celú funkciu nohy, premieta sa do svalov a šliach nohy a negatívne ovplyvňuje aj držanie tela. Čo sa dá robiť?
Čo je to hallux?
Palec je držaný v osi spolu so základným článkom palca odťahovačom palca a priťahovačom palca. Tieto svaly majú tendenciu ochabovať, vďaka čomu sa kĺb palca vysúva von a palec sa vtáča k ostatným prstom nohy.
Vybočený palec býva v pokročilejšom štádiu viditeľný vďaka zväčšenému a výrazne vyčnievajúcemu kĺbu palca. Ten bolestivo prekáža v topánkach a býva sprevádzaný zápalom a opuchom. Na vybočený palec nadväzuje znížená funkcia väzov, šliach, kĺbových puzdier a svalov v oblasti chodidla a priehlavku. Vybočený palec býva tiež častou príčinou vzniku priečne plochej nohy a tým aj ďalších bolestivých problémov. Negatívne sa premieta aj do kolien, bedier a celej chrbtice.
Čo spôsobuje vbočený palec?
Príčin je hneď niekoľko. Veľký podiel má dedičnosť a životný štýl. Niektorí ľudia majú k vybočeným palcom väčšie predpoklady ako iní. Keď sa k tomu pridá zlý spôsob nášľapov, dlhá statická záťaž a tiež nosenie nevhodnej obuvi, je na problém s palcom zarobené.
Čo na hallux?
Ako sa zbaviť bolesti palca na nohe? Začnite s tým, že sa vyhnete všetkému, čo by už vbočený palec mohlo ešte zhoršovať. Tým je predovšetkým tesná obuv, úzky tvar špičky topánok a radšej nenoste ani podpätky. Vyvarujte sa tiež dlhodobému státiu na jednom mieste.
Toto všetko ale nestačí. Bez správneho cvičenia sa nezaobídete. Ide o aktívne cvičenie nohy, ktoré pomôže navrátiť nohe jej funkciu, podporiť priečnu a pozdĺžnu klenbu nohy, precvičí sa správny odvin chodidla a tiež aktívne odtiahnutie palca od ostatných prstov. Ideálne v kombinácii s fyzioterapiou. Ale fyzioterapia je samozrejme komplexný proces, zameriava sa na celé telo a nápravu jeho funkcie. Vybočený palec negatívne ovplyvnil aj ostatné časti tela, fyzioterapia by sa mala zamerať na celý pohybový aparát.
Ako odstrániť hallux?
Alebo aká je bežná prax liečby a čo nie vždy funguje. Stanoveniu liečby predchádza vyšetrenie na ortopédii a reumatológii, nasleduje rehabilitácia s aktívnym cvičením. Pacientom sa predpíšu kortikoidy a analgetiká, pretože cvičenie na zvýšenie hybnosti je pomerne bolestivé. Bohužiaľ ale ani príliš úspešné. Po skončení rehabilitácie obvykle dochádza k návratu k pôvodnému stavu. Preto je dôležité, aby ste v cvičení pokračovali aj po skončení rehabilitácie, pretože náprava vybočeného palca je dlhodobý proces.
A ako sú úspešné ďalšie podporné prostriedky? Žiaduci efekt nemávajú ani magnetoterapia, laser či ultrazvuk. Ortopedické vložky na podopretie priečnej a pozdĺžnej klenby sú iba pasívna opora, ktorá nerieši samotný problém. Korekčná dlaha môže byť účinná, pretože sa upína na palec z vnútornej strany nohy až po členok, ale hlavne spočiatku je dosť bolestivá.
Pozrime sa teda na to, čo skutočne funguje.
Ako narovnať vybočený palec bez operácie?
Skvele pomáha chôdza naboso po rôznych povrchoch, či už ide o trávu, kamienky, kôru stromov, môžete tak využiť chodníky naboso, ktorých stále pribúda. Dochádza tým k lepšiemu prekrveniu nôh, noha sa otužuje a aktivizuje, čo pomáha na všetky problémy s nohami.
Cviky na hallux valgus
Cviky na vybočený palec nie sú nijako náročné a ich prevedenie nájdete všade na internete aj s praktickými ukážkami. Je ale potrebné ich vykonávať pravidelne, aby sa dostavil požadovaný výsledok.
- Uvoľnenie prstov: V sede sa jednou rukou chyťte pätu zo spodnej strany, druhou rukou sa chyťte pod prstami a naťahujte chodidlo rukami smerom od seba. Na natiahnutie prstov zatiahnite postupne za každý prst a zároveň ho ľahko ohnite smerom dole. Je normálne, keď budú prsty pri natiahnutí „pukať“.
- Natiahnutie priťahovača palca: Sadnite si na stoličku, chodidlá priložte k sebe a palce oboch chodidiel k sebe prichyťte gumičkou. Nohy jemne dávajte od seba, zatiaľ čo gumička drží palce pri sebe. Niekoľkokrát opakujte, aby došlo k natiahnutiu skráteného priťahovača.
- Odťahovanie palca: Môžete sedieť, chodidlá položte na zem. Začnite s jednou nohou, pokúste sa palec odťahovať od ostatných prstov. Musí pritom stále zostať na zemi a nekrčiť sa smerom do podložky. Zároveň roztiahnite aj ostatné prsty od seba do tzv. vejára. Pokiaľ sa vám to nedarí, odtiahnite palec do správnej polohy rúk a už bez pomoci rúk sa ho snažte v tejto polohe udržať.
Korekcia hallux valgus pomocou Dornovej metódy
Dornova metóda sa zameriava komplexne na celé telo, pretože jednotlivé dysbalancie negatívne ovplyvňujú ďalšie časti tela. Jednou z príčin vybočeného palca môže byť aj zlé postavenie panvy, ktorú môžete vďaka Dornovej metóde vyrovnať. Čo vám následne môže pomôcť porovnať aj palec.
Cviky na vyrovnanie vybočeného palca podľa Dornovej metódy sú jednoduché:
Natiahnutie palca
Môžete cvičiť v sede na stoličke alebo na zemi. Jednou rukou chyťte záprstný kĺb palca, aby ste udržali jeho pozíciu. Druhou rukou uchopte prsty palec na nohe a môžete s ním hýbať zo strany na stranu alebo krúživými pohybmi. Opakujte päť až desať minút.
Rozťahovanie kĺbu
Jednou rukou držte chodidlo pod kĺbom palca a tou tlačte a otáčajte smerom dole. Druhou rukou držte palec nad hlavným kĺbom a otáčajte opačným smerom (hore). Súčasne ťahajte rukami od seba, aby ste roztiahli kĺb.
Usadzovanie kĺbu
Ohnite rukou palec smerom k zemi a potom ho vracajte na pôvodné miesto vyvíjaním protitlaku palcom na ruku.
Ako zatejpovať hallux?
Existuje množstvo návodov, ako zatejpovať vbočený palec tak, aby ste obmedzili bolesť a zároveň postupne dostali palec do správnej polohy. Na tento si pripravte tejpy „I“ a „Y“.
- Prvú časť tejpu „Y“ umiestnite z jednej strany okolo palca.
- Druhú časť tejpu „Y“ dajte z druhej strany palca a zažehlite.
- Nohu majte v 90 ° a ťahajte tejp až po Achillovu šľachu.
- Koniec tejpu dolepte za šľachou bez napätia a zažehlite celý tejp.
- Cez zatejpovaný palec umiestnite kotvu, čo je tejp bez napätia.
- Tejp „I“ upnite na chodidlo pod malíček.
- S napätím lepte tejp kolmo na tejp „Y“ a dolepte už bez napätia.
Pri zatejpovaní hallux valgus je dobré využiť pomoc skúseného odborníka, aspoň pre prvú aplikáciu. Potom už to bez problémov môžete zvládnuť sami.
Hallux pomôcky
Napravenie hallux valgus je dlhodobý proces, pretože ani k vybočeniu nedošlo zo dňa na deň. Čím väčšie je poškodenie kĺbu, tým dlhšia je aj náprava. V niektorých prípadoch dosiahnete aspoň zlepšenie a zmenšenie bolestivosti, úplná náprava je pri väčšom vybočení a degenerácii kĺbu možná len operatívne.
Pokiaľ chcete účinok vášho pravidelného cvičenia maximálne podporiť, využite pomôcky, ktorých je na trhu veľký výber. Účelom týchto pomôcok je uvoľnenie stiahnutých svalov a mäkkých tkanív nohy, zablokované kĺby a podporiť prekrvenie nohy. Za zmienku stoja Adjustačné ponožky, ktoré podporujú prekrvenie nôh a zlepšujú postavenie prstov. Tiež zmierňujú bolesť. V kombinácii s cvičením sa môžete vyhnúť tomu, že by vám hrozila operácia na nápravu vybočeného palca.
Ďalej sú to rôzne oddeľovače prstov, bandáže na hallux valgus, ortézy, korektory prstov, silikónové korektory a ochrany vbočeného palca a vytočeného kĺbu aj špeciálna obuv na korektúru palcov. Samozrejmosťou sú barefootové topánky alebo topánky s dostatočne širokou špičkou, ktoré nestláčajú prsty na nohách k sebe. To všetko by v kombinácii s cvičením malo uľaviť od bolesti a napraviť alebo aspoň znížiť deformáciu nohy.