Hipoterapia: Nechajte to koňovi, ten má väčšiu hlavu

5 min
30 júna, 2023
Čo to je hipoterapia?
Čo to je hipoterapia?

Zatiaľ čo v poľnohospodárstve bol kôň nahradený traktormi a ďalšími strojmi, jeho prínos pre človeka v poslednej dobe stále narastá. Prichádza sa totiž na to, ako obyčajná jazda na koni môže ľuďom pomôcť po fyzickej aj psychickej stránke.

Hipoterapia v čase

Kôň je majestátne zviera, ktorého priateľstvo s človekom bolo nadviazané už veľmi dávno. Predtým bol využívaný ako dopravný prostriedok a pomocná sila v rozvíjajúcom sa poľnohospodárstve. Modernizácia ho odsunula na vedľajšiu koľaj, ale teraz sa postupne vracia na výslnie. A to vďaka objavu hipoterapie. Už rímsky lekár Galén v 2. st. n. l. odporúčal jazdu na koni ako skvelý prostriedok na utuženie zdravia. 60. roky 20. storočia potom otvorili dvere ďalším využitím jazdy na koni ako fyzioterapia pre deti postihnuté detskou obrnou. Postupne sa začali zakladať spoločnosti a organizácie venujúce sa hiporehabilitácii.

Hiporehabilitácia

Hiporehabilitácia je súhrnný názov pre liečbu využívajúcu kone. Patrí pod ňou animoterapia, pri ktorej ide o spoluprácu a ovplyvnenie človeka zvieraťom za účasti terapeuta. Ďalej pedagogicko-psychologické jazdenie (aktivity s využitím koní) a parajazdectvo. Súčasťou terapie je aj starostlivosť sa o kone. A v prípade hipoterapie ide o pohybovú liečbu. Jazdou na koni sa pôsobí na koordinačný a nervosvalový systém človeka.

Hipoterapia – čo to je?

Hipoterapia je fyzioterapeutická metóda, pri ktorej ide o pohyb idúceho koňa. Kôň sa totiž pohybuje v troch rovinách naraz, čím vytvára trojrozmerný pohyb. Terapiu riadi fyzioterapeut alebo ergoterapeut, ktorý udáva polohu na koni, priebeh terapie na základe zdravotného stavu a potrieb, stanovuje rehabilitačný plán.

Využíva sa najmä pre deti, ktoré majú:

  • koordinačné poruchy
  • poruchy psychomotorického vývoja
  • nervosvalové ochorenia
  • svalovú disbalanciu
  • Degeneratívne poruchy svalstva

Ako funguje hipoterapia?

Účinky hipoterapie

Hipoterapia využíva pohybové impulzy vznikajúce pri konskej chôdzi. Rovnako ako ľudia aj kôň využíva na pohyb skrížený lokomočný vzor. Zatiaľ čo u koní ide o fázový posun medzi pohybom predných a zadných končatín, u ľudí ide po súhyb horných a dolných končatín pri chôdzi. Pri jazde na koni tak klient získava potrebný motorický vzor, pretože jeho svaly dostávajú rovnaké impulzy ako pri správnej chôdzi. Vďaka tomu môže postupne dôjsť k náprave motorického vzoru a zlepšeniu chôdze.

Pohyb tela pri jazde na koni vysiela do mozgu podobné impulzy ako pri chôdzi zdravého človeka. Hlavný je pohyb chrbta koňa v kroku, ktorý je striedavý, rytmický a cyklicky sa opakuje. Vďaka tomu stimuluje a aktivuje centrálnu nervovú sústavu a motorické správanie. Táto stimulácia pomáha vytvoriť náhradné spoje a cesty na prenos signálov, ktoré sú nevyhnutné na riadenie pohybovej aktivity. A tak nahradí tie nefunkčné.

Ako pomáha hipoterapia?

Vďaka jazde na konskom chrbte je stimulovaná centrálna nervová sústava a dochádza k zlepšeniu koordinácie pohybov, stability a držania tela. Jazda na koni zvyšuje celkovú pohyblivosť a uvoľňuje stuhnuté svalstvo. Dokonca pomáha aj pri liečbe astmy, pretože stimuluje dýchacie svaly.

Možno vás prekvapí, že hipoterapia sa využíva aj na rozvoj logopedických a komunikačných schopností. Jazdou na koni sa rytmizuje a koordinuje pohyb a taktiež dochádza k uvoľneniu bránice. Tá je totiž pri jazde masírovaná vnútornými orgánmi a svalmi trupu. Táto vnútorná masáž iniciuje rozvoj reči a lepšiu výslovnosť.

Hipoterapia je vhodná ako pre deti, tak pre dospelých a odporúča sa pri oneskorenom psychomotorickom vývoji, ľuďom so skoliózou či chybným držaním tela, ďalej pacientom s detskou mozgovou obrnou, Downovým syndrómom, roztrúsenou sklerózou, pri funkčnej neplodnosti, kardiovaskulárnych ochoreniach, a ďalších.

Hlavné účinky hipoterapie na fyzickú stránku tela

  • nácvik trupovej rovnováhy a vzpriameného sedu
  • rytmizácia dýchania
  • zlepšenie hrubej aj jemnej motoriky
  • stabilizácia chrbtice a zlepšenie jej postavenia (napr. pri skolióze)
  • symetrická stimulácia svalov
  • vyrovnanie patologických stereotypov
  • uvoľnenie spazmov

Ako prebieha hipoterapia?

Hipoterapia sa odporúča deťom už od útleho veku, je vhodná aj pre dvojmesačné deti. Dôležitá je váha, aby bolo možné zaistiť pohodlnú a bezpečnú manipuláciu s dieťaťom na koni. Deti, ktoré ešte nesedia, sú položené na bruško alebo na chrbát. A aj u tých, ktoré už samé sedia, sa využíva asistovaný sed. Terapeut má tak po celý čas bezprostredný kontakt s dieťaťom a môže priebežne zasahovať, aby dochádzalo k maximálnej stimulácii dieťaťa. Používa sa tiež rôznych pomôcok, ako sú madlá, vankúše, lopta a ďalšie. Niekedy môže asistovať aj rodič dieťaťa.

Jedna hipoterapia trvá cca 10 až 20 minút a jej súčasťou je aj priamy kontakt so zvieraťom. Na začiatku sa dieťa s koňom privíta, pohladí si ho, na konci sa s ním potom rozlúči. Môže sa tiež zúčastniť kŕmenia zvieraťa. Pre úspech hipoterapie je kľúčové, aby dieťa/dospelý so zvieraťom nadviazal vzťah. Preto je lepšie, keď hipoterapia prebieha aspoň dvakrát týždenne.

Psychoterapia pomocou koní

O koňoch sa hovorí, že dokážu vycítiť a zrkadliť pocity ľudí. Pomocou psychoterapie kone asistujú pri fyzických aj psychických problémoch spôsobených traumou a životnou krízou. Konský chrbát tak pomáha nielen nájsť fyzickú rovnováhu, ale aj tú psychickú. Psychoterapia pomocou koní môže vyriešiť problémy so sebavedomím, sociálnymi fóbiami aj vo vzťahoch, pri depresiách, vyhorení, stresujúcich záležitostiach a ďalších problémoch.

Ako prebieha terapia koňom?

Psychoterapia pomocou koní

Táto psychoterapia je postavená na vzťahu so zvieraťom. Klient strávi v stajniach niekoľko hodín, súčasťou je pozorovanie konského života, starostlivosť o kone, prechádzky s koňom. Čas strávený v blízkosti koňa sa dopĺňa terapeutickou konzultáciou. Kôň je pomocník, akási nadstavba terapie, ktorá násobí jej pozitívny účinok.

Podstatou je vytvorenie funkčného trojuholníka: klient – terapeut – kôň. Kôň je prostredníkom terapeutického procesu a jeho prítomnosť a zapojenie pomáha klientovi uvoľniť sa a spracovať svoje traumy.

Aké sú najväčšie prínosy psychoterapie pomocou koní?

  • Vďaka prítomnosti koňa sa ľahšie nadväzuje terapeutický kontakt s klientom.
  • Vytvorenie bezpečného, nehodnotiaceho priestoru.
  • Zvýšenie koncentrácie a motivácie klienta.
  • Pobyt na čerstvom vzduchu.
  • Zapojenie pohybu a starostlivosti o zviera – umocnenie terapeutického zážitku.

Matrac s konskými vlasmi

Kone nepomáhajú ľuďom iba pri hipoterapii. Stále žiadanejšie sú matrace obsahujúce konské vlasy, pričom vlasy matracom prepožičiavajú mimoriadne vlastnosti v podobe vysokého odvodu vlhkosti, skvelej priedušnosti a schopnosti odolávať roztočom a plesniam. Milovníkov týchto úžasných zvierat môžeme upokojiť, pri získavaní konských vlasov sa postupuje maximálne šetrne a žiadne zviera pri tom netrpí. Konské vlasy sú navyše 100% reprodukovateľné.

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(17)

Spánok

(59)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(7)

Fyzioterapia

(9)

Fitness

(17)

Celostná medicína

(28)