MCT olej, ešte ste o ňom nepočuli? Jeho popularita stále rastie, do svojho jedálnička ho zaraďujú športovci aj tí, ktorí preferujú zdravé a telu prospešné stravovanie. Čo to vlastne je a prečo by ste ho mali poznať aj vy?
Čo je to MCT olej?
Názov pochádza z angličtiny, kedy MCT znamená „medium chain triglycerides“, v slovenskom preklade sa jedná o zložené mastné kyseliny, teda tuky so stredne dlhými reťazcami. Tie sa prirodzene vyskytujú najviac v kokosovom alebo palmovom oleji.
MCT tvorí kyselina laurová, kyselina kaprónová, kyselina kaprylová a kyselina kaprinová. Napr. kokosový olej je tvorený zhruba z 50% kyselinou laurovou. Tú nájdete aj v materskom mlieku. Ďalšie oleje MCT sa vyskytujú v masle a plnotučných mliečnych výrobkoch.
Samotný MCT olej ale v prírode nenájdete. Je totiž vyextrahovaný z pôvodného oleja tak, aby obsahoval len tie mastné kyseliny, ktoré sú pre ľudský organizmus prínosné. Stredne krátke reťazce (medzi 6-12 uhlíkmi) sa oveľa lepšie vstrebávajú a ľahšie prenikajú do bunkovej membrány. Oleje s dlhým reťazcom potrebujú na svoje štiepenie enzýmy a zaťažujú tak telo.
Tuky, ktoré sú súčasťou údenín, masla alebo masti, majú krátky reťazec uhlíkov, ale pri ich konzumácii hrozí, že sa vám uložia do tukových zásob. Oproti tomu MCT ide priamo do pečene, poskytuje tak telu okamžite využiteľnú energiu.
Kde sú MCT tuky?
V určitom množstve sa vyskytujú v bežných potravinách. Najväčšia koncentrácia MCT tukov je v kokosovom a palmojadrovom oleji. Nájdete ich aj v plnotučnom mlieku a masle. Rozdiel je však pomerne veľký, zatiaľ čo v kokosovom oleji a palmojadrovom oleji sa nachádza okolo 50 % MCT tukov, v mlieku a masle je to len 8 %.
Ako vybrať MCT olej?
Na výber máte z dvoch základných druhov mastných kyselín so strednou dĺžkou reťazca: MCT olej z kyseliny kaprylovej a MCT olej z kyseliny kaprinovej. Z nutričného hľadiska sú oba tieto typy MCT oleja v poriadku, ale ten z čistej kyseliny kaprylovej je oveľa kvalitnejší.
MCT olej so 100% kyseliny kaprylovej má skvelú schopnosť sa veľmi rýchlo meniť na využiteľnú energiu, navyše zmierňuje pocit hladu, urýchľuje metabolizmus a má aj pozitívny vplyv na absorpciu živín. Pri výrobku tiež sledujte, či ide o MCT olej zo 100% kokosového oleja. Pokiaľ sa to na ňom neuvádza, hrozí, že MCT olej obsahuje množstvo rôznych náhražok.
MCT olej – aké má účinky?
- Zlepšuje zažívanie
MCT olej zvyšuje absorpciu živín z potravy a má pozitívny vplyv na stav čriev. MCT olej vyrovnáva pomer prospešných a škodlivých baktérií v črevnej mikrobiote, vďaka čomu sa zlepšujú tráviace funkcie, výdaj energie a schopnosť maximalizovať absorpciu vitamínov a minerálov z prijímaných potravín. MCT olej tiež redukuje patogénne vírusy a baktérie, spôsobujúce zažívacie ťažkosti, ako sú zápchy alebo hnačky.
- Antibakteriálne, antivírusové a protizápalové účinky
Podporuje funkciu imunitného systému. MCT olej dokáže redukovať množstvo škodlivých baktérií v našich črevách. Podľa výskumov poskytujú MCT tuky v organizme ochranu pred baktériami, ako je streptokok (spôsobuje napr. zápal pľúc), či straphylococcus (spôsobuje infekcie močových ciest).
- Znižuje hladinu krvného cukru
Čo vo výsledku vedie k prevencii cukrovky. Navyše MCT olej pomáha aj s reguláciou cholesterolu.
- Úbytok váhy
Jedným z dôvodov, prečo sa MCT olej stal tak populárnym, bola jeho spojitosť s chudnutím. Ľudia si po jeho príjme pochvaľujú rýchle nasýtenie, pocit menšieho hladu a zníženie potreby ďalšieho jedla. Podľa štúdií ľudia pri pravidelnej konzumácii MCT oleja jedia menšie porcie a menej kalorické potraviny. Navyše MCT olej zabraňuje ukladaniu tuku. Mnohé experimentálne štúdie preukázali, že MCT potláča ukladanie tukov prostredníctvom zvýšenej termogenézy a oxidácii tukov.
- Veľa energie
Zatiaľ čo iné tuky telo zaťažujú a vy sa po ich konzumácii cítite unavení, MCT olej dodáva telu okamžitú energiu.
- Zlepšenie kognitívnych funkcií
Pravidelné užívanie MCT oleja má vplyv na zvýšenú bystrosť, lepšiu pamäť a schopnosť sústredenia. Ľudský mozog sa totiž z veľkej časti skladá z mastných kyselín, takže pre jeho dobrú funkciu je potrebný ich dostatočný príjem. Aj súčasná medicína si všimla jeho prospešných vlastností na funkciu mozgu a začína ho používať na liečbu niektorých psychických porúch. Môže napomáhať zmierňovať príznaky epilepsie, Alzheimerovej choroby a autizmu.
- Športové výkony
Chráni svaly a dodáva telu energiu, takže predĺži váš športový výkon bez pocitov únavy.
- Prispieva k dobrému stavu kardiovaskulárneho systému
MCT a ketóza
MCT olej je tiež skvelý pomocník ku ketogénnej diéte, čo je výkonná nízkosacharidová diéta, ktorá pomáha spaľovať telesný tuk. Najťažšie na ketogénnej diéte je ukočírovať chuť na cukor, čo je vďaka MCT oleju pre jeho mimoriadne vlastnosti oveľa jednoduchšie. MCT olej pri pravidelnom užívaní zvýši produkciu ketónu bez toho, aby ste museli znižovať príjem sacharidov na drasticky nízku úroveň, takže bunky majú viac paliva. Ketóny pomáhajú obmedziť chute na jedlo a zároveň zrýchľujú metabolizmus.
Kedy užívať MCT olej?
MCT olej má v kuchyni množstvo využití, môže sa pridávať do šalátov, smoothie, kaší, rôznych nápojov, vďaka čomu doplníte do svojho jedálnička hodnotné tuky. Mnoho ľudí ich užíva aj samostatne, po lyžičkách, ako rýchly prísun energie.
Pravidelné užívanie MCT oleja sa odporúča aj pri zdravotných problémoch. Najčastejšie pri problémoch s trávením, kedy v tráviacom systéme podporuje vstrebávanie živín. Odporúča sa tak osobám s poruchami trávenia, ako je syndróm priepustného čreva, Crohnovej choroby, žlčníka alebo chronických infekciách.
Nepriestrelná káva s MCT
V súvislosti s užívaním MCT oleja určite natrafíte na výraz nepriestrelná káva (Bulletproof Coffee). Ide o krémový nápoj, ktorý sa najčastejšie využíva na prerušovaný pôst, pretože ju môžete popíjať aj počas doby, kedy držíte pôst. Nepriestrelná káva je kombinácia čiernej kávy, MCT oleja a ghí. Nápoj dodáva pocit sýtosti, doplní energiu a zároveň bude vďaka nemu telo páliť tuky. Nepriestrelnú kávu samozrejme môžete piť, aj keď nedodržiavate prerušovaný pôst, jej pitie má pre vaše telo množstvo benefitov.
Pokiaľ by ste si radi túto zázračnú kávu vyskúšali, odporúča sa pre začiatok pridávať len jednu lyžičku MCT oleja. A postupne môžete navyšovať jeho množstvo. Pri väčšom množstve naraz hrozí hnačka. Niektorí odborníci ale tvrdia, že konzumácia tejto kávy pre bežne sa stravujúcich ľudí, ktorí v jedálničku nevynechávajú sacharidy, nie je vhodná. MCT olej by mali pridávať skôr do smoothie a zálievok šalátov.
Ako skladovať MCT olej?
MCT je nenáročný na skladovanie. Mali by ste ho mať na suchom a tmavom mieste pri teplote do 25 °C.
MCT olej odporúčané dávkovanie
Odporúčaná optimálna dávka pre bežného človeka, ktorý neabsolvuje extrémnu športovú záťaž, je 10–15 ml do nápoja alebo jedla raz až dvakrát denne. Majte na pamäti, že ide o veľmi koncentrovaný zdroj energie, ktorý obsahuje veľké množstvo kalórií, takže by ste to s jeho príjmom nemali preháňať.
MCT olej skúsenosti užívateľov
Väčšina používateľov si pochvaľuje, že je MCT olej „nakopne energiou“ a že im pomáha pri chudnutí. Mnohým pomáha prejsť na novú stravu, športovcom potom najmä so sústredením a so samotným športovým výkonom. Iní zdôrazňujú, že je to skvelý motor pre mozog aj telo, ale je potrebné kupovať ten skutočne kvalitný, hoci je samozrejme drahší.
MCT olej verzus kokosový olej
MCT olej má v porovnaní so štandardným kokosovým olejom až sedemkrát lepšiu a rýchlejšiu vstrebateľnosť. Inak sú ale ich účinky na ľudský organizmus veľmi podobné. Oba tieto oleje majú pozitívny vplyv na trávenie, podporujú imunitu, zlepšujú regeneráciu po fyzickom výkone, pôsobia antidepresívne a zlepšujú kognitívne funkcie.