Syndróm nepokojných nôh: ako ho spoznať a riešiť

min
30 júna, 2024
Syndróm nepokojných nôh
Syndróm nepokojných nôh

Čo je syndróm nepokojných nôh?

Túto chorobu môžete nájsť aj pod názvom Willisova-Ekbomova choroba. Ide o poruchu senzomotorického nervového systému, Jej dôsledkom je silné nutkanie pohybovať nohami. Človek, ktorý touto poruchou trpí, nemá nad týmito pohybmi žiadnu kontrolu a nedokáže ich sám od seba zastaviť. 

Lekári bohužiaľ doteraz nevedia, prečo k syndrómu nepokojných nôh dochádza. Jednou z teórií je genetický predpoklad, inou je možnosť, že tento syndróm spôsobuje nízka hladina železa v mozgu. Tejto teórii napomáha to, že u mnohých žien sa syndróm objaví práve v tehotenstve. Všeobecne sa syndróm nepokojných nôh častejšie vyskytuje u žien stredného a vyššieho veku. 

Ako spoznať syndróm nepokojných nôh?

Medzi typické prejavy patria: 

  • nutkanie pohybovať končatinami
  • svrbenie, pocity napätia a ťahanie
  • nepríjemné pocity v končatinách: tŕpnutie, pocit nedokrvenia, mravčenie, nervozita, bolestivosť
  • prehnaná frekvencia zmeny polohy nôh
  • zhoršenie príznakov pri dlhšom sedení, ležaní av pokoji
  • najčastejšie sa objavuje večer a počas noci

Pozor, tieto nepríjemné pocity sa nemusia prejavovať iba v nohách, ale aj v rukách, na hrudi aj v hlave. Obvykle sa vyskytujú v oboch stranách tela. Najčastejšie sa objavujú v pokojných situáciách, najmä večer pred spaním alebo v priebehu noci. Znemožňujú tak spánok a pre ľudí trpiacich týmto syndrómom to v mnohých prípadoch znamená aj spánkovú depriváciu. Nemožnosť zaspať a poriadne si spánkom oddýchnuť je po čase veľmi vyčerpávajúca. 

Ide o nevyliečiteľnú chorobu, ktorá nie je príliš známa. Pre pacientov bolo dlho takmer nemožné svoje pocity popísať a jednotlivé prejavy boli dlho prehliadané. Odborníci odhadujú, že na Slovensku môže touto chorobou trpieť až 10% ľudí, z ktorých časť tieto príznaky nerieši. U detí sa niekedy tento syndróm zamieňa za ochorenie ADHD. 

Komplikácia bežného života so syndrómom nepokojných nôh

Pretože sa prejavy syndrómu nepokojných nôh najviac objavujú v pokojových stavoch, je pre osoby s touto chorobou takmer nemožné: 

  • cestovať dlhšiu dobu vlakom, autobusom
  • navštevovať kino alebo divadlo
  • čítať si knihu či sledovať televíziu

Nehovoriac o tom, aké má dôsledky dlhodobý nedostatok spánku. Neschopnosť sa sústrediť, pocity únavy, stres aj depresia. Hoci táto choroba sa na prvý pohľad nezdá ako veľký problém, môže v dôsledku rapídne zhoršiť kvalitu života chorého a znemožniť mu normálne fungovať.

Čo pomáha na syndróm nepokojných nôh

Aké lieky na syndróm nepokojných nôh?

Trvalá liečba zatiaľ neexistuje, ale pri včasnej diagnóze sú lekári schopní vhodnými liekmi znížiť intenzitu a frekvenciu príznakov. 

  • Lieky na reguláciu dopamínu

Lieky, ktoré sú určené na liečbu Parkinsonovej choroby, sú účinné aj na niektoré prejavy syndrómu nepokojných nôh, pretože zvyšujú hladinu dopamínu v mozgu.

  • Lieky na spánok

So spánkom môžu pomôcť aj rôzne lieky, ktoré sa užívajú na nespavosť, svalovú relaxáciu a poruchy spánku. Vďaka nim sa upokoja prejavy choroby a človek tak môže zaspať.

  • Antiepileptické lieky

Lieky určené na liečbu a prevenciu epilepsie. Pomáhajú zmierňovať aj niektoré prejavy syndrómu nepokojných nôh.

  • Lieky na bolesť

V závažnejších prípadoch môžu lekári predpísať lieky na zmiernenie bolesti a nepríjemných pocitov. 

Ako sa zbaviť syndrómu nepokojných nôh?

Zmena životného štýlu môže pomôcť obmedziť výskyt choroby na minimum. Pokiaľ si dáte pozor najmä na nižšie menované faktory, mali by ste byť schopní normálne fungovať. 

  • Spánková hygiena

Tá je základ, pretože práve narušenie spánku a následná spánková deprivácia je jedným z najzávažnejších dôsledkov syndrómu nepokojných nôh. Dôležité je dodržiavať približne rovnaký čas, kedy idete spať a kedy vstávate. Nejedzte pred spaním žiadne ťažké alebo pálivé jedlá, nepite alkohol alebo nápoje s kofeínom. Miestnosť na spanie dôkladne vyvetrajte a zatemnite. Pred spaním obmedzte aj modré svetlo.

  • Eliminácia alkoholu a kofeínu

Ako alkohol, tak kofeín môžu príznaky syndrómu zhoršiť alebo byť dokonca ich spúšťačom. Hlavne v popoludňajších a večerných hodinách by ste sa mali obom týmto tekutinám radšej vyhnúť. Spúšťačom syndrómu nepokojných nôh môžu byť aj niektoré lieky, napr. antidepresíva či lieky na vysoký krvný tlak. 

  • Pravidelný pohyb

Na zmiernenie príznakov je vhodná chôdza alebo plávanie, dajte si ale pozor na príliš intenzívne cvičenie. To by mohlo mať úplne opačný účinok. Všeobecne sa vyhýbajte väčšej fyzickej i psychickej záťaži. 

  • Masáže a kúpele na uvoľnenie svalov

Svalové napätie je jedným zo spúšťačov prejavov choroby, preto je dobré využívať prostriedky, ktoré slúžia na ich uvoľnenie. Teplé kúpele sú skvelé hlavne večer pred spaním.

  • Relaxácia

Veľký vplyv má aj vaše duševné rozpoloženie a miera stresu. Odporúča sa myslieť nielen na fyzickú stránku tela, ale aj na psychiku. Uvoľnenie a odpočinutie večer ľahšie zaspávame. Pokiaľ sa naučíte relaxovať, bude to mať aj pozitívne pôsobenie na prejavy choroby.

  • Doplňte si železo

Jednou z príčin zhoršenia prejavov choroby môže byť aj nedostatok železa, preto sa tak často objavuje u žien v tehotenstve. Prostredníctvom výživových doplnkov môžete telu dodať nielen železo, ale aj kyselinu listovú a horčík. Z potravín zvýšte príjem vajec, tmavého mäsa, morských plodov, špenátu. Banány, čučoriedky a ryby sú bohatým zdrojom horčíka.

  • Pomoc byliniek

Na úľavu od problémov môžete využiť aj prírodnú liečbu. Z byliniek si pripravíte zábaly, obklady alebo bylinné čaje. Vhodné sú najmä chmeľ otáčavý, kôpor vonný, ľubovník alebo repík lekársky. Medovka, harmanček alebo valeriána lekárska sú potom bylinky, ktoré pomáhajú s ľahším zaspávaním a pokojnejším spánkom.

Ako sa zbaviť syndrómu nepokojných nôh

Babo raď!

A na záver nejaké babské rady na syndróm nepokojných nôh. Odporúča sa napríklad striedavé sprchovanie studenou a teplou vodou. Tiež udržiavať v spálni nízku teplotu, pretože vyššie teploty v miestnosti rozbiehaju príznaky. Pomôcť môžu aj rôzne chladiace alebo naopak vyhrievacie pomôcky. Teplo uvoľňuje svalstvo, k tomu môžete využiť napríklad termofor, vyhrievacie vankúše alebo podložky pod nohy.

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(17)

Spánok

(60)

Ortopédia

(37)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(8)

Fyzioterapia

(12)

Fitness

(19)

Celostná medicína

(30)