Pomôže spánok na zemi od bolesti chrbta?

7 min
28 októbra, 2020
spánok na futonoch môže pomôcť vášmu chrbtu
spánok na futonoch môže pomôcť vášmu chrbtu

Do našich končín prenikol trend spánku na zemi, inšpirovaný japonskou kultúrou a futonmi alebo takzvaným paleo životným štýlom. Pre väčšiu samostatnosť a bezpečnosť detí ho odporúča aj uznávaná Montessori pedagogika. Je však spánok na zemi prospešný pri problémoch s chrbtom?

Mnohí pacienti so skoliózou, kyfózou, ischiasom a ďalšími problémami s chrbtom uvádzajú, že im spanie na podlahe pomáha. Dôveryhodné vedecké štúdie, ktoré by to potvrdili, však chýbajú. K dispozícii je ale rad prieskumov. Podľa nich nie je pri spánku dobrý žiadny extrém – ani príliš tvrdý, ani príliš mäkký podklad. Oba nejakým spôsobom obmedzujú fyziologické zakrivenie chrbtice počas dlhých hodín nočného odpočinku.

spánok na zemi môže vyrovnať chrbát
Príležitostný spánok na zemi môže byť prospešný

Odborné názory uprednostňujú stredne tvrdé matrace

Nápovedou pre ideálnu podložku pri spánku je štúdia, počas ktorej 313 ľudí po dobu 90 dní testovalo pol na pol stredne tvrdé a tvrdé matrace. Po uvedenej dobe sa výraznejšie zmiernili bolesti chrbta užívateľom stredne tvrdých matracov. Aj z rešerše ďalších internetových zdrojov vyplýva, že odborníci väčšinou odporúčajú matrace so stredným stupňom tvrdosti.

Ak tápate, určite konzultujte svoj zdravotný stav s ortopédom či s fyzioterapeutom a nechajte si ohľadom prípadného spania na zemi poradiť. Matrace položené priamo na podlahe sa všeobecne neodporúčajú staršej generácii. Nie sú vhodné ani pre alergikov, chronicky chorých, menej pohyblivých a náchylných k pocitu chladu. Určitým kompromisom môže byť položenie jednoduchého roštu medzi podlahu a matrac, čím sa posilní aj hygiena takého lôžka.

Tipy na ortopedické matrace s voľbou tvrdosti, vhodné aj na zem

Pohodlné zdravotné matrace odporúčané ortopédom na akýkoľvek podklad, po otočení mäkšie alebo naopak tvrdšie, sú Adria, Horse Active (s konskými vlasmi) či Memory Comfort. So všetkými získate stredný stupeň tvrdosti 4 a 5, z rozsahu 1 až 7 (od najmäkšieho po najtvrdší). V sortimente tuzemského výrobcu MPO-matrace samozrejme figurujú aj extra tvrdé matrace so stupňom 7. „Okrem ortopédom schváleného matraca pohybovému aparátu prospieva napriamená poloha v ľahu na chrbte a podloženie hlavy nízkym vankúšom,“ dopĺňa Milan Obid, výrobca MPO-matracov. „S každým naším matracom získavate ako darček anatomický vankúš, takže máte o starosť menej.“

Kto potrebuje spať na tvrdom podklade?

Zástankyňou spánku na tvrdom podklade je napríklad lekárka Dana Maňasková. Na webe Medicinman.cz uvádza, že naozaj tvrdý matrac potrebujú ženy, ktoré už nie sú ako pierko a pritom trpia hypermobilitou, nedostatkom vitamínu D alebo zvýšeným odvápňovaním kostí. „Tí ostatní to možno vďaka svojej pevnej stavbe tela nepocítia tak jasne. Ale to, že na túto súvislosť prostredníctvom výraznejších ťažkostí nikdy neprídu, neznamená, že im mäkký matrac nemôže nenápadne škodiť celý život alebo od určitého veku, kedy sa pomery ťahu a tlaku a pevnosti v ich chrbte začnú meniť, vysvetľuje lekárka. Dodáva, že zmena mäkkého matraca za tvrdší sa väčšinou nezaobíde bez „adaptačných“ bolestí chrbta, ale to treba vydržať a potom už len ťažiť z jeho výhod.

ZHRNUTIE: Z prieskumov vyplýva, že nočné ležanie na príliš tvrdom podklade komplikuje udržanie prirodzenej krivky chrbta. Súčasný trend spánku na podlahe vyznávajú skôr študenti a mladí ľudia. Príslušníci starších generácií už viac načúvajú signálom a požiadavkám svojho tela. Odborníci neodporúčajú spánok na zemi vo vyššom veku, pri chronických chorobách, v prípade alergií alebo obmedzenej pohyblivosti. Prikláňajú sa k stredne tvrdým matracom – český výrobca ich prináša na trh pod názvami Adria, Horse Active či Memory Comfort. Ale čo človek, to iné potreby. Láka vás v záujme zdravého chrbta spánok na tvrdom podklade? Nemusí to byť práve podlaha. Prezrite si extra tvrdé matrace českej výroby. Ku všetkým MPO-matracom získavate ako darček anatomický vankúš, ktorý tiež podporuje zdravý chrbát.

Mohlo by vás zaujímať

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(17)

Spánok

(59)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(7)

Fyzioterapia

(9)

Fitness

(17)

Celostná medicína

(28)