Ako masírovať chrbát

6 min
31 augusta, 2021
Tipy, ako si (nechať) masírovať chrbát v dvojici aj v domácom prostredí: použite olej a netlačte na chrbticu a rebrá
Tipy, ako si (nechať) masírovať chrbát v dvojici aj v domácom prostredí: použite olej a netlačte na chrbticu a rebrá

V tomto článku sa dozviete:

  • Čo nezabudnúť a na čo si dať pozor pri domácej masáži
  • Ako masírovať chrbát v dvojici
  • Ako si masírovať chrbát sám
  • Čo robiť pre to, aby chrbát nebolel

Na bolesť v chrbte je odpradávna najlepším liekom masáž. Príjemne vás uvoľní a naštartuje regeneračné procesy v tele. Vyraziť na ňu môžete k masérovi, ale ak vás práve zastaví napríklad lockdown alebo iný dôvod, môžete si skúsiť pomôcť doma. Ideálne v dvojici, všeličo však zvládnete aj sami.

V dvojici ide všetko lepšie

Pri domácej masáži v dvojici znie prvé pravidlo pre laikov jasne: radšej jemne, vyhnite sa chrbtici a pozor dajte aj na rebrá – netlačte na ne. V opačnom prípade by ste mohli svojmu partnerovi spôsobiť ešte väčšie problémy.

Oleje sú dôležité

Masírovať môžete na sucho, ďaleko efektívnejšieho výsledku však dosiahnete s pomocou krému alebo oleja. Napríklad pri ajurvédskej masáži sa používajú za studena lisované oleje, najčastejšie potom olej sezamový, a to predovšetkým v chladných mesiacoch roka pre jeho zahrievacie účinky. Nielenže pôsobí antibakteriálne, ale navyše uvoľňuje stuhnuté svaly a má blahodárny vplyv na stav vašej pokožky.

Na masáž zablokovaného krku a hlavy nečakajte – je blahodarná a zvládnete ju s partnerom aj sama

Samotná masáž s pomocou olejov vám ale môže priniesť ešte viac. „Olejová masáž, ak je vykonávaná pravidelne, spomaľuje proces starnutia. Opakované masáže prinášajú väčšiu mladistvosť, vitalitu a radosť zo života a zlepšujú aj plodnosť,” píše lekár David Frej a publicista Jiří Kuchař v knihe Detoxikácia liečivými olejmi.

Teplo, teplo a zase teplo

K ajurvédským masážam sa užívajú výhradne teplé oleje. Zahrievajú sa na teplotu vyššiu, než je pokožka masírovaného. V opačnom prípade by sa namiesto požadovaného uvoľnenia, svaly stiahli a k ​​uvoľneniu by tak nedošlo.

Následnú masáž môžete podporiť ešte tým, že sa vopred zahrejete napríklad kúpeľom, zábalom v nahriatom uteráku alebo pobytom pod infračervenou lampou. Masáž je potom nielen príjemnejšia, ale tiež účinnejšia. Telo potom tiež lepšie vstrebe liečiva z masážnych mastí či olejov. Dôležitá je však aj teplá miestnosť.

Ako masírovať

Masáž začnite dlhými tiahlymi pohybmi dlaňami od zadku smerom k hlave, a to na oboch stranách chrbta. Tento proces môžete niekoľkokrát zopakovať.

Potom sa zamerajte na zadok. Pri väčšine ľudí to je najviac namáhanou časťou tela, preto sa oplatí venovať mu pozornosť. Masáž zadku má pozitívny vplyv aj na bedrá a krížovú oblasť.

Masáž krku, hlavy, šije a chrbta spríjemní kvalitný olej

Na masáž sedacej časti teda použite spodnú hranu dlane či kĺby prstov. Dôkladne ju krúživými pohybmi premieste. Jemnejšie, pomocou prstov, potom môžete vykonať aj masáž hornej časti zadku pozdĺž okraja panvy.

Od zadku potom pokračujte nahor k hlave, a to buď krúživými pohybmi pomocou hrany dlane alebo vlnovkami. Pre dôkladnejšie rozmasírovanie stuhnutých miest použite palec a menšie krúžky.

Akonáhle sa dostanete k šiji, pridajte k palcom ukazovák a hneťte trapéziový sval od krku k ramenám.

Ako si sám masírovať chrbát

Oblasť šije a krčnej chrbtice si ľahko môžete masírovať aj sami. V tomto prípade je potrebné hnetením rozmasírovať trapézový sval, a to v smere od krku až po ramená. Na hrboly a stuhnuté miesta potom použite krúživé pohyby. Masáž na každej strane vždy ukončite prejdením dlaňou cez ramená po ruke dole. Potom skloňte hlavu do predklonu a prechádzajte bruškami prstov od chrbtice smerom nadol.

Zablokovaný krk predýchajte

Na masáž zablokovaného krku je skutočne najlepší profesionálny masér. Ak je ale tento problém v zárodku, dá sa vyriešiť predýchaním. V tomto prípade môže pomôcť poslať maximálny nádych až do kľúčnych kostí a na chvíľu zadržať. Potom presuňte dych do brucha a zase späť. Nasleduje výdych. Zopakujte niekoľkokrát.

Dôležitá je prevencia

Aby ste sa do problémov s krčnou chrbticou najlepšie vôbec nedostali, je potrebné myslieť na prevenciu. Ak teda chcete tejto nepríjemnej bolesti zamedziť, držte sa niekoľkých pravidiel.

  • Cvičte.

Aspoň päť minút denne. Cvikov na chrbticu existuje celý rad a vždy je lepšie urobiť aj niečo málo ako nič. Prečítajte si napríklad, čo radia fitness tréneri pre zdravý chrbát.

  • Vyberte si správny vankúš.

Ak trpíte problémami s krčnou chrbticou, určite sa poobzerajte po vhodnom vankúši. Vyskúšať môžete napríklad anatomický vankúš vyrobený z pamäťovej peny Fantastic Pillow. Jeho zloženie zaručuje, že sa vplyvom tepla a tlaku dokonale prispôsobí vašim krivkám. Chrbtica tak má dokonalú oporu a môže bezpečne odpočívať. Majte ale na pamäti, že než si vaše telo na nový vankúš zvykne, môže to niekoľko dní aj týždňov trvať.

  • Pozor na spánok na bruchu.

Spánok na bruchu a zablokovaný krk idú ruka v ruke. Keď totiž spíte na bruchu, chrbtica nemá patričnú oporu, navyše sa v tejto pozícii telo všelijako krúti. Preto radšej v noci spite na boku alebo na chrbte.

Záverom: Keď sa k šikovným prstom pridá olej a teplo, základ pre kvalitnú masáž je na svete. Šiju a krk zvládnete doma aj sami, s ostatnými partiami vám môže pomôcť partner. Keď bude aspoň približne vedieť, ako na to, prinajmenšom vám pomôže uvoľniť unavené telo a poskytnúť mu tak možnosť na regeneráciu.

Mohlo by vás zaujímať

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(17)

Spánok

(60)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(8)

Fyzioterapia

(10)

Fitness

(19)

Celostná medicína

(28)