Ako napraviť SMSkový krk?

5 min
27 júna, 2022
Pozor na SMSkový krk! Prejavuje sa bolesťou za krkom aj v ramenách
Pozor na SMSkový krk! Prejavuje sa bolesťou za krkom aj v ramenách

Máte často stuhnutý krk a šiju? Možno za to môže malá mobilná krabička, ktorá nám v živote nahradila noviny, knihy, počítače, fotoaparáty aj prehrávače hudby, a ktorú držíme v ruke aj niekoľko hodín denne. Tento malý služobník môže byť príčinou veľkých bolestí a ochorení krčnej chrbtice zvaného SMSkový krk. Viete si ale život bez mobilu ešte predstaviť? Prinášame tipy, ako sa zbaviť alebo predísť bolesti spojené s jeho používaním.

Ako a prečo syndróm esemeskového krku vzniká?

Na otázku PREČO si odpovieme jednoducho – môže za to nesprávne a veľmi časté používanie mobilného telefónu či tabletu, pri ktorom dochádza k dlhodobému preťažovaniu krku predklonením hlavy. Dospelá ľudská hlava váži cca 5 kg a v predklone sa vďaka zemskej gravitácii jej váha ešte zvýši. Pokiaľ sa teda niekoľko hodín denne skláňame k displeju svojich smartfónov, preťažujeme krčné svaly aj 5× väčšou váhou. So zvýšenou záťažou sa musia vyrovnávať aj ramenné svaly a týmto zlým držaním hlavy dochádza k deformácii celého postavenia tela. U detí môže dôjsť až k trvalému poškodeniu krčnej chrbtice a doživotnej bolesti.

Sklonená hlava nad telefónom preťažuje krk až 5× väčšou váhou
Skláňaním hlavy nad telefónom zaťažujete krčnú chrbticu

Bolesť krčnej chrbtice nie je jediným prejavom

Prvými prejavmi choroby s anglickým názvom text neck je bolesť a pálenie za krkom alebo zvýšená citlivosť hornej časti chrbta. Neskôr sa dostaví ostrá bolesť a stuhnutosť krku, bolesť ramien a sťahy ramenných svalov. Bolesť je tak sprevádzaná aj zníženou pohyblivosťou týchto partií a môže dôjsť aj k tlaku na nervy, ktorý nepríjemné prejavy presunie do horných končatín alebo spôsobí časté bolesti hlavy a migrény. Dlhodobé preťažovanie krčnej chrbtice narúša celkovú statiku tela a vďaka smskovému krku vás vo výsledku môže potrápiť aj posunutý krčný stavec či vyskočená platnička.

Prevencia je najlepší liek

Pokiaľ sa obávate, že si nabiehate na esemeskový krk a príčinou vašich problémov v oblasti krčnej chrbtice je veľa času stráveného s telefónom v ruke, najprv sa zamyslite, či je nutné ho používať tak často, a pokúste sa obmedziť jeho používanie na minimum. Vo chvíľach, kedy sa bez smartfónu predsa len nezaobídete, sa čo najrýchlejšie pokúste zmeniť návyk jeho držania tak, že ho budete držať v úrovni očí. Pokojne si oprite lakte o stôl. Pravidelne si strážte aj pozíciu hlavy a každých 20 minút si robte prestávky.

U detí sa snažte čas so smartfónom zredukovať, čo najviac je to možné. Môžete im ukázať správne držanie aj cviky, ale nemôžete sa spoliehať na to, že si na to naozaj budú dávať pozor. V tomto prípade je najlepšou prevenciou výrazné obmedzenie času stráveného hraním hier, surfovaním po sociálnych sieťach a chatovaním s kamarátmi na smartfónoch či tabletoch.

Vstávať a cvičiť – ráno, počas dňa aj večer

Ako prevenciu, ale aj liečbu už vzniknutých problémov, do svojho denného programu zaraďte naťahovacie cvičenia zamerané na krk, hrudník a hornú časť chrbta aj cviky posilňujúce svaly krku. Stabilizovať krčnú chrbticu vám pomôže aj joga. Choďte tiež na pravidelné prechádzky von na čerstvý vzduch – ideálne s mobilom vo vrecku alebo ho rovno nechajte doma a na chvíľu sa odpojte.

  • Jednoduchým naťahovacím cvikom, ktorý zaberie len chvíľku a môžete ho vykonávať kdekoľvek, je tzv. hviezda. Sadnite si na stoličku, vyrovnajte sa a obe nohy položte na zem. Uvoľnite ramená a zarovnajte hrudník nad panvu. Hýbte iba hlavou, a to tak, že sa s nádychom pozrite do pravého horného rohu as výdychom do ľavého spodného rohu. S ďalším opakovaním prehoďte strany a celý cvik opakujte aspoň 5x za sebou.
  • Smskový krk môžete vymeniť za korytnačí krk, ktorým si ľahko nacvičíte správnu pozíciu krku a natiahnete svaly v jeho okolí. Predvolená pozícia je opäť v sede s vyrovnaným chrbtom, hlavou aj ramenami rovno. Po správnom usadení nasleduje pomalé vysúvanie krku dopredu a dozadu. Môžete sa pritom pažami chytiť za krk a tým cvik ešte predĺžite.

Pokiaľ sú už vaše ťažkosti vážnejšie, odporúčame navštíviť fyziopterapeuta a začať s rehabilitáciou a cvičením na mieru. Úľavu od bolesti vám prinesú aj masáže.

O váš SMSkový krk sa dobre postará skúsený fyzioterapeut

Opora krčnej chrbtice počas spánku

SMSkový krk sa začal objavovať až s nástupom moderných digitálnych technológií, keďže poloha so sklonenou hlavou nie je pre človeka prirodzená. Keď potom navyše nie je vaša chrbtica v správnej polohe ani počas spánku, bolesti a stuhnutého krku sa nezbavíte. Problémy vzniknuté týmto syndrómom sa tak môžu prehlbovať aj počas noci, keď telefón na niekoľko hodín odložíte.

Dokonalú oporu krčnej chrbtice a svalov vám zaručí anatomický vankúš, ktorý kopíruje fyziologické prehnutie chrbtice a v kombinácii s kvalitným a správnym matracom poskytne úľavu celému telu.

Záverom:

Syndróm SMSkového krku sa môže dostaviť pri častom a nesprávnom používaní mobilných telefónov, spôsobuje bolesť krčnej chrbtice a stuhnutie krku a šije. Mobily už zo svojich životov úplne vyradiť nevieme, ale je potrebné naučiť sa s nimi pracovať tak, aby neškodili nášmu zdraviu. Najlepšou prevenciou je obmedzenie používania telefónov na minimum, držanie telefónu v úrovni očí, pravidelné naťahovanie a posilňovanie svalov v oblasti krku, hrudníka a hornej časti chrbta aj správna opora krčnej chrbtice počas spánku.

Mohlo by vás zaujímať

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(17)

Spánok

(59)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(7)

Fyzioterapia

(9)

Fitness

(17)

Celostná medicína

(28)