Chronický únavový syndróm je závažný zdravotný problém, ktorý sa stále skôr podceňuje. Mnohí ľudia sú podozrievaní z lenivosti a neochoty, keď majú problém ráno vstať a „normálne fungovať“. Únavový syndróm sa však nedá len tak prekonať a často si vyžaduje odbornú liečbu.
Čo je chronická únava?
Ide o ochorenie, ktoré postihuje väčšinu orgánových sústav a veľmi ťažko sa diagnostikuje. A to z dôvodu nešpecifických symptómov a nízkej oboznámenosti lekárov o tejto chorobe. Spúšťačom choroby býva stres, Ktorý oslabuje celý imunitný systém. Lekári sa zatiaľ iba dohadujú, že príčinou vzniku tohto ochorenia by mohla byť nejaká infekcia či zápal spôsobujúci poruchu imunity a poškodenie centrálneho nervového systému.
Chronický únavový syndróm sa častejšie vyskytuje u žien, niekedy býva vyústením dlhodobého stresu a náročného životného štýlu s nedostatkom odpočinku. Symptómy sú veľmi subjektívne, pretrvávajúce únavu dopĺňajú ďalšie zdravotné problémy, ktoré zabraňujú v bežnom fungovaní a vykonávaní denných činností.
Chronický únavový syndróm a jeho príznaky
- Pocity neustálej únavy či vyčerpania
- Neschopnosť sa sústrediť
- Bolesť svalov a kĺbov
- Poruchy spánku
- Problémy s pamäťou
- Výkyvy v termoregulácii (návaly tepla či zimnica)
- Závraty a poruchy rovnováhy
- Bolesť hlavy
- Nevoľnosť
- Nechutenstvo
Ako dlho môže trvať únavový syndróm?
Únava ako taká je normálna reakcia organizmu, ktorý bol predtým v nejakom väčšom zaťažení, či už fyzickom alebo psychickom. Ako taká by ale po čase mala odznieť. Pokiaľ pociťujete únavu dlhšie ako mesiac či dva, jedná sa o tzv. naťahovanú únavu. Tá je rozhodne dôvodom na návštevu lekára, pretože môže byť príznakom nejakých závažných ochorení. V prípade, že sa jedná o takú únavu, ktorá nás obmedzuje v bežných činnostiach, a trvá dlhšie ako pol roka, môže ísť o chronický únavový syndróm.
Čo pomáha na únavový syndróm?
Únavovému syndrómu sa dá predchádzať dodržiavaním zdravého životného štýlu. Základom je zdravá životospráva, vyvarovanie sa toxínov, striedanie aktivity a odpočinku. Spánková hygiena postavená na pravidelnosti, kedy chodíte spať a vstávate v približne rovnaký čas, spíte aspoň osem hodín denne a máte zaistené čo najlepšie podmienky pre spánok (nižšia teplota v miestnosti, zatemnenie, odhlučnenie).
Rovnako sa postupuje aj v liečbe chronického únavového syndrómu. Podľa niektorých odborníkov ide o dôsledok zlej životosprávy a hektického životného štýlu. Liečba je tak postavená na zmene návykov a štýlu života. A hlavne elimináciu nadbytku stresu, ktorý je bohužiaľ súčasťou života v modernej spoločnosti. Na to nie je ľudské telo prispôsobené. Pokiaľ sme permanentne v strese, vyčerpávame sa psychicky aj fyzicky. Telo ani myseľ nemá priestor na odpočinok.
Je na chronický únavový syndróm nejaký test?
Z lekárskeho hľadiska je základom správnej liečby vylúčenie iných ochorení a potvrdenie diagnózy. Neexistuje však žiadny laboratórny test ani biomarker, žiadny charakteristický nález na zobrazovacích technikách, ktorý by preukázal prítomnosť choroby. Únava je veľmi nešpecifický príznak, takže sa často vychádza z postupného vylúčenia iných ochorení (napr. lymskej boreliózy, mononukleózy, depresie a ďalších).
Hlavné kritériá na stanovenie diagnózy chronického únavového syndrómu:
- Nástup únavy, ktorá trvá dlhšie ako 6 mesiacov a znižuje aktivitu chorého najmenej o 50 %.
- Vyradenie iných klinických alebo psychických stavov, ktoré by mohli vyvolávať prejavované príznaky.
Okrem toho by ale mal chorý trpieť najmenej šiestimi až ôsmimi sprievodnými príznakmi, ako sú bolesť svalov, kĺbov, hlavy, poruchy spánku, neuropsychologické problémy (zabudnutosť, depresia, nesústredenosť), zvýšená teplota, citlivé lymfatické uzliny.
Chronický únavový syndróm a jeho liečba
Neliečený chronický únavový syndróm môže vyústiť až do čiastočnej alebo aj plnej invalidity.
Liečba by mala byť komplexná a spočíva v posilnenie psychickej i fyzickej stránky organizmu. Súčasťou sú aj rôzne prípravky na podporu imunity a navýšenia energie. Výnimkou nie je ani zapojenie alternatívnej medicíny, v tejto oblasti pomáha najmä homeopatia a akupunktúra. Psychická pohoda je podporená napr. kognitívnou behaviorálnou terapiou. Nevyhnutnou súčasťou liečby je strava s dostatkom živín, minerálov a vitamínov a tiež ľahké cvičenie, ako je joga či chôdza.
Kto lieči únavový syndróm?
Diagnostikovanie a liečbu chronického únavového syndrómu sa najčastejšie zaoberajú špecializované imunologické pracoviská pri fakultných nemocniciach, kde majú dostupné vyšetrovacie metódy a dostatok odborníkov na danú problematiku.
Čo ďalšie môže spôsobovať únavu?
S únavou môže súvisieť aj nedostatok železa v organizme. Chýbajúce železo vedie k nedostatku kyslíka v tkanivách, vďaka čomu sa vyčerpáva organizmus. Dôsledkom býva anémia, ktorá sa vyznačuje únavou, zníženou psychickou aj fyzickou výkonnosťou, apatiou, chladnými končatinami. Na začiatok by bolo teda dobré telu doplniť chýbajúce železo.
Niekedy je príčinou celodennej únavy aj obmedzovania jedla a tekutín. Mnohí z nás sa trápia hladovaním, pretože by radi schudli, ale tadiaľto cesta väčšinou nevedie. Dôsledkom môže byť navyše únava, bolesť hlavy a závraty. Únavu tiež spôsobuje nedostatok bielkovín. Zaraďte do svojho jedálnička chudé mäso, ryby, mliečne výrobky, vajcia a strukoviny. Únava sa dostavuje aj po konzumácii potravín s vysokým obsahom cukru. Po ich zjedení dostanete do tela okamžitý prísun energie, ktorý ale veľmi rýchlo vyprchá a z dôvodu následnej únavy siahate po ďalšom cukre.
Čo robiť, keď som stále unavená?
Prečo sa mi chce stále spať? Možno spíte zle. Pri spánku totiž nejde len o kvantitu, ale aj o kvalitu. Ak ste zvyknutí zaspávať pri televízii, pijete pred spaním alkohol, celú noc sa prevaľujete, je jedno, že v posteli strávite osem hodín. Kvalita takého spánku asi nebude valná. Spánok by mal trvať aspoň sedem hodín, a hlavne má byť neprerušovaný, len vďaka tomu prejdete počas spánku všetkými piatimi spánkovými fázami. Kvalitný spánok môžete podporiť tým, že budete spať na dobrý matrac, vo vyvetranej a dôkladne zatemnenej miestnosti, že sa pred spaním vyhnete modrému svetlu, ťažkým a pálivým jedlám, a tiež stresu. Rozhodne výrazne obmedzte kávu a energetické nápoje, v popoludňajších a večerných hodinách sa im radšej vyhnite úplne.
Skvelým bojovníkom s únavou je aj pobyt na čerstvom vzduchu. Skúste si večer pred spaním urobiť prechádzku prírodou. Príjemne sa naladíte na spánok, ktorý potom bude o to kvalitnejší.
Aká choroba sa prejavuje únavou?
Tých chorôb je hneď niekoľko, preto sa chronický únavový syndróm ako choroba často prehliada. Najskôr sa na dlhodobú únavu hľadí ako na symptóm niečoho vážnejšieho. Pretrvávajúci pocit únavy zdanlivo bez príčiny môže sprevádzať napr. cukrovku, spánkového apnoe, narušenú funkciu štítnej žľazy, začiatok roztrúsenej sklerózy.
Roztrúsená skleróza
Ide o chronické autoimunitné ochorenie, kedy imunitný systém napáda ochranný obal nervových vlákien centrálneho nervového systému. Vzniká zápal a schopnosť komunikácie nervových buniek v mozgu a mieche je narušená. V počiatočnom štádiu sa táto nevyliečiteľná choroba prejavuje výraznou únavou, neschopnosťou sústrediť sa, zábudlivosťou a striedaním nálad.
Cukrovka
Porucha metabolizmu dôsledkom zvýšenej hladiny krvného cukru a podmienená nedostatkom inzulínu. Príznakom býva únava a malátnosť, poruchy vedomia, bezdôvodné chudnutie a nadmerný smäd.
Štítna žľaza
Či už sa jedná o zníženú funkciu štítnej žľazy (hypotyreóza), alebo o zvýšenú funkciu štítnej žľazy, dopady sa prejavia na fyzickom aj psychickom stave človeka. Pri zníženej funkcii štítnej žľazy sú sprievodnými prejavmi únava, suchá koža a zápcha. Potom nasledujú ďalšie príznaky, ako sú spavosť, malátnosť, vyčerpanie a pocity chladu.
Ako spoznať psychickú únavu?
Psychická únava sa prejavuje poruchou sústredenia, pomalými reakciami, ospalosťou, vyčerpaním, nezáujmom o práci aj koníčkami, pocitmi prázdnosti, podráždením, nespavosťou a ďalšími psychosomatickými ťažkosťami. Často súvisí s dlhodobým stresom, psychickým ochorením, zmenou ročných období, prepracovaním. Pokiaľ sa opakuje či predlžuje, môže vyústiť až do syndrómu vyhorenia. S tým už musia človeku pomôcť odborníci.