Bdelý spánok – joga Nidra borí základy fyziológie

7 min
30 septembra, 2021
Bdelý spánok vie navodiť joga Nidra – ženy na obrázku v polohe na chrbte
Bdelý spánok vie navodiť joga Nidra – ženy na obrázku v polohe na chrbte

Máte večer problém zaspať a ráno sa prebúdzate nevyspatý? Prevaľujete sa celú noc na posteli a vstávate celí rozlámaní? Je pre vás spánok skôr stresom než pravým odpočinkom?

Na zlý spánok vyskúšajte jogu Nidra!

Nebojte sa, nie je to žiadna novinka. Naopak je to rokmi preverené cvičenie, ktoré má na naše telo i na náš spánok priamo blahodárny účinok.

Čo sa na nasledujúcich riadkoch dočítate?

  • Čo je to bdelý spánok a čo s tým má spoločné joga Nidra
  • Ako nám môže pomôcť s kvalitou spánku
  • Ako sa joga Nidra praktizuje

Čo je bdelý spánok?

Alebo tiež jogový spánok – joga Nidra je jogová technika zameraná na hlbokú relaxáciu. Tá uvoľňuje a dobíja baterky viac než „obyčajný” spánok. Je to totiž aktívny spánok, spánok s vedomou pozornosťou.

Joga Nidra je vedomý stav medzi spánkom a bdením. Moderná psychológia ho nazýva hypnotickým stavom. Myseľ cvičiaceho túto jogovú techniku ​​sa dostáva do jedinečného postavenia a schopnosti prijímať intuície z podvedomia. Naše telo je úplne uvoľnené, len myseľ prechádza pod vedením učiteľa jednotlivými časťami tela. Postupne sa odpútavame od tela a od činnosti mysle, stávame sa vedomými pozorovateľmi svojej činnosti.

Ako táto jogová technika vznikla?

Prax Jogy Nidry má svoje korene v Indii. Jej tvorcom je Svámí Satyanand Saraswati. Ten upadol do spánku pri predčítaní véd, a keď sa prebudil, bol prekvapený tým, že si všetky predčítané texty pamätá. Napadlo ho vytvoriť techniku, pri ktorej by aj v spánku zostávala myseľ bdelá a vnímala všetko okolo. Inšpiroval sa starou meditačnou technikou njása, a tak prišla na svet joga Nidra.

V dnešnej dobe je už podložená mnohými vedeckými poznatkami.

Prečo je joga Nidra tak prospešná?

Benefitov je veľa, tak napríklad znižuje stres a úzkosť. Štúdia z roku 2018 publikovaná v časopise Intenational Yournal of Yoga objavila, že joga Nidra dokáže znižovať kognitívne a fyziologické príznaky úzkosti účinnejšie než meditácia. Podľa inej štúdie joga Nidra zlepšuje variabilitu srdcovej frekvencie, čo pomáha parasympatickému nervovému systému, ktorý riadi relaxačnú reakciu organizmu. Je navyše vedecky overené, že joga Nidra spomaľuje mozgové vlny, čím napomáha regenerácii a hojeniu.

Joga Nidra vás totiž môže uviesť do najhlbšieho stavu spánku a vtedy mozog produkuje vlny theta (4-7 hertzov) a delta (1-3 hertzov), pričom ale zostanete celý čas pri vedomí. Na vysvetlenie: theta je stav veľmi hlbokej relaxácie, do akého sa dostávate počas REM spánku alebo tiež pri hypnóze. Tým umožňuje nahliadnuť pod úroveň vedomej mysle. Vedľa toho delta vlny sa v mozgu objavujú počas hlbokého spánku bez snov, vtedy môže telo odpočívať, obnovovať sa a liečiť.

Cvičenie jogy Nidra pomáha znižovať chronickú bolesť tým, že dáva telu čas na odpočinok, regeneráciu a obnovu, čím sa znižuje zápal a zlepšuje sa funkcia imunitného systému. Technika tiež posilňuje pamäť, vedomie a priaznivo pôsobí na celé telo.

Ako môže joga Nidra zlepšiť spánok?

Aktívny spánok čistí myseľ, posilňuje imunitný systém a uvoľňuje hormóny šťastia

Jej praktizovanie napomáha nášmu celkovému zdraviu a skvalitňuje náš spánok. Veľký počet ľudí uvádza, že sa cíti plne odpočinutí už po 30 minútach, lektor jogy tvrdí, že 45 minút jogy Nidry nahradí až 3 hodiny spánku! Navyše vedci namerali až 65% nárast hladiny dopamínu v organizme.

Keby ste tápali, dopamín sa tvorí v mozgu a je zodpovedný za pocity šťastia a radosti, reguluje rovnováhu systému „odmeny a slasti” v našom mozgu. Zásadným spôsobom tak ovplyvňuje naše emócie a ich prejavy. Motivuje nás k tomu, aby sme sa usilovali o dosiahnutie našich túžob a snov. Vďaka zdravej hladine dopamínu v mozgu vidíme svet v pozitívnom svetle. Naopak, nízka hladina dopamínu v nás prebúdza pocity smútku, depresie a negatívne myslenie. To môže mať zlý vplyv aj na náš spánok a spánkový cyklus.

Kvalitný spánok, je to tak jednoduché?

Kvalitný spánok umožňuje vďaka tomu, že trénuje myseľ a telo k dokonalému uvoľneniu, a tým aj ľahšiemu prechodu do hlbších stavov spánku. Táto technika jogy Nidry môže odhaľovať skryté napätie, o ktorom často nemáme ani tušenie, a tým že ho vyvolávame počas hlbokej relaxácie, je možné ho uvoľniť a potom aj lepšie spať.

Navyše vďaka praxi jogy Nidry ľahšie zaspávame a upadáme do hlbokého spánku, ktorý naše telo aj myseľ tak potrebuje. Joga Nidra umožňuje lepší spánok bez prebúdzania, uvoľňuje svalové a emočné napätie. Navyše účinky je možné pozorovať už po prvej lekcii.

Ako sa joga Nidra praktizuje?

Toto cvičenie má deväť stupňov, aj keď nie vždy je potrebné využiť všetky. Na praktizovanie jogy Nidry vždy potrebujeme sprievodcu, či už je to lektor priamo v štúdiu alebo z nahrávky:

  1. Úvod: Položíme sa na chrbát tak, aby nám bolo pohodlne, môžeme využiť rôznych diek a vankúšov. Joga Nidra trvá väčšinou okolo pol hodiny, po tú dobu by sme sa mali cítiť príjemne a mali by sme byť v teple. Zavrieme oči, upokojíme dych a započúvame sa do hlasu, ktorý nás tým všetkým sprevádza.
  2. Relaxácia: Postupne uvoľňujeme celé telo, zameriavame pozornosť na jednotlivé časti a pomocou výdychu alebo mantry Óm tieto časti uvoľňujeme.
  3. Sankalpa: Môžeme ju preložiť ako prianie alebo zámer. Malo by byť pozitívne a vzťahovať sa k našej osobe. Toto prianie si v stave uvoľnenia v mysli opakujeme, čím si ho vkladáme do vedomia, stane sa našou súčasťou a neskôr aj realitou. Aby sa naplnilo, musíme mu veriť.
  4. Rotácia vedomia: Znovu si postupne uvedomujeme jednotlivé časti tela, telo už pri tom neuvoľňujeme.
  5. Vedomie dychu: Svoju pozornosť sústredíme na dych, pozorujeme svoje dýchanie.
  6. Uvedomenie si protikladov: Vnímame pocity v našom tele v protikladoch, napr. teplo a chlad, ticho a hluk. Tieto pocity sa snažíme prežiť v reálnych obrazoch.
  7. Riadená vizualizácia: Môžeme sa zamerať na sled niekoľko málo obrazov alebo si prechádzať celý príbeh, napr. nášho putovania prírodou.
  8. Ponorenie sa do vnútorného priestoru: Svoju pozornosť prenesieme do priestoru za čelom, pozorujeme obrazy, ktoré sa objavujú.
  9. Záver: Na záver si znovu zopakujeme našu sankalpu, potom sa zameriame na naše telo, priestor, v ktorom sa nachádzame. Zahrejeme si dlane trením o seba a potom si ich priložíme na oči, dlane zložíme a oči pomaly otvoríme.
Na otázku, ako zlepšiť spánok aj spánkový cyklus, nám odpovie joga Nidra

Záverom: Stále viac ľudí má dnes problémy s tak bežnou vecou ako je večerné zaspávanie a kvalitný spánok bez nepokojného prevaľovania sa na posteli. Žijeme v strese a to sa podpisuje na našom spôsobe života, kam patrí aj spánok a s tým často spojené bolesti chrbta, únava a narušenie nášho imunitného systému. S tým všetkým nám môže pomôcť joga Nidra alias jogový spánok. Táto osvedčená relaxačná technika zbaví naše telo napätia a pomôže nám sa skutočne uvoľniť, vďaka čomu si uľavíme od našich bolestí i problémov, odpočinieme si a zlepšíme si náš spánkový cyklus. Bonusom je posilnenie imunitného systému a pozitívna myseľ. Tak prečo to neskúsiť?

Zdroj: Yoga Nidra, Svámí Satyanand Saraswati, YTT Rishikesh

Mohlo by vás zaujímať

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(17)

Spánok

(59)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(7)

Fyzioterapia

(9)

Fitness

(17)

Celostná medicína

(28)