Biologické hodiny: čo ovplyvňujú a ako ich môžeme ovplyvniť my

5 min
26 augusta, 2023
Orgánové hodiny neprekabátite. Ale môžete byť vďaka nim zdraví
Orgánové hodiny neprekabátite. Ale môžete byť vďaka nim zdraví

Ak sa budíte v noci pravidelne v rovnakú hodinu, zbystrite. Je to červená kontrolka vášho organizmu, ktorá hovorí, že niektorému z vašich orgánov sa nedarí dobre. Ak chcete prísť na to, o ktorý orgán ide, potrebujete poznať, ako fungujú biologické hodiny.

Biologické, orgánové alebo cirkadiánne hodiny sú pojmy, s ktorými sa stretnete, keď je reč o vnútornom časovom poriadku, ktorým sa riadi naše telo a ktorý existuje nezávisle od našej vôle. Je nám daný geneticky. A nielen nám, majú ho v sebe zabudovaný aj ďalšie živé organizmy vrátane zvierat a rastlín. Veda, ktorá sa činnosťou biologických hodín zaoberá, sa nazýva chronobiológia.

Tieto vnútorné hodiny nás napríklad pripravujú na spánok ešte predtým, než naozaj zaspíme. Dajú telu signál, aby začalo uvoľňovať hormóny potrebné na spanie. Rovnako je to so vstávaním a množstvom ďalších procesov v tele, do ktorých sa zapájajú naše orgány a bunky. Usmerňujú činnosti, akými sú spánok a bdenie, odpočinok a aktivita, produkcia hormónov, telesná teplota aj príjem potravy.

Cesta, ako si udržať zdravie

A ak tomuto poriadku porozumiete a vyjdete v ústrety jeho potrebám, potom pre prevenciu chorôb robíte maximum. „Čím viac rešpektujeme naše biologické hodiny, ktoré riadia celý organizmus ako celok, tým viac sme schopní si udržiavať rovnováhu, základnú podmienku zdravia. Mali by sme sa správať tak, aby procesy v našom tele prebiehali nenásilne, s čo najmenším úsilím v čase, na ktorý sú nastavené,“ pripomína v knihe Biologické hodiny známy holistický lekár David Frej.

Cirkadiánny rytmus vás urobí spokojnejšími. Nechajte sa ním viesť
Nasledujte cirkadiánny rytmus a budete spokojnejší

Ako prevencia je tento systém nenahraditeľný. S jeho pomocou sa dá ale aj uzdravovať. Naopak, zle nastavené biologické hodiny prirodzené pochody tela sťažujú a celkovo ho oslabujú.

S biologickými hodinami pracuje čínska medicína, ale aj ajurvéda, a dokonca sa ich vplyvom zaoberajú vedci v Česku. Fyziologický ústav AV ČR napríklad skúma, ako narušenie týchto hodín ovplyvňuje choroby, ako je diabetes, metabolický syndróm, či aký majú vplyv na rakovinu.

Ako fungujú orgánové hodiny

Podľa výkladu z čínskej medicíny nám v tele okrem krvi prúdi aj životná energia čchi. Táto energia vedie energetickými dráhami, takzvanými meridiánmi, a zásobuje všetky orgány. Každý máme dvanásť hlavných meridiánov a v nich táto energia koluje v pravidelnom rytme.

Dvadsaťštyri hodín teda môžeme rozdeliť po dvoch hodinách a každé dve patria inému orgánu. V daných dvoch hodinách vykazuje orgán najvyššiu aktivitu a presne za dvanásť hodín je zase najviac pasívny.

V akú hodinu pracujú orgány?

Najvyššia aktivitaČasNajnižšia aktivita
Pečeň01–03Tenké črevo
Pľúca03–05Močový mechúr
Hrubé črevo05–07Obličky
Žalúdok07–09Osrdcovník
Slezina a pankreas09–11Trojitý ohrievač
Srdce11–13Žlčník
Tenké črevo13–15Pečeň
Močový mechúr15–17Pľúca
Obličky17–19Hrubé črevo
Osrdcovník19–21Žalúdok
Trojitý ohrievač21–23Slezina a pankreas
Žlčník23–01Srdce

Môžete teda vysledovať, že ak máte napríklad problémy s pečeňou alebo aj s ich párovým orgánom žlčníkom, potom sa pravdepodobne v noci často budíte medzi jednou a treťou hodinou. Dostavujú sa aj ďalšie zdravotné problémy.

Ak sa chcete liečiť podľa biologických hodín, je potrebné vziať do úvahy aj to, aký ste chronotyp. Teda, či prirodzene vykazujete vyššiu aktivitu ráno, alebo večer, inými slovami, či ste škovránok, sova, alebo niečo medzi tým.

Svetlo, ktoré prospieva aj škodí

Ako ovplyvniť cirkadiánne hodiny? Pusťte na seba denné svetlo!

Ako teda môžeme naše cirkadiánne hodiny dostať zase späť do rovnováhy? Napríklad tým, že si nastavíte pravidelný denný rytmus, nielen čo sa zaspávania a vstávania týka. Pomôže tiež sa čo najviac vystavovať dennému svetlu, a to predovšetkým ráno po prebudení. Ideálna je krátka ranná prechádzka či iný druh pohybu vonku, a keď už nejde inak, tak aspoň na seba nechať pôsobiť ranné slnko cez okno.

Vášmu telu tiež veľmi pomôžete, keď sa aspoň hodinu, ideálne dve, pred spaním vyhnete modrému svetlu z mobilných telefónov, tabletov či televízie. Čo tak si radšej s drahou polovičkou zahrať karty? Alebo zapáliť sviečky a pustiť si meditačnú hudbu?

Samozrejmá je aj pravidelné a zdravé jedlo. A pred spaním sa vyhnúť jedlu úplne. No a nejaký druh fyzickej aktivity počas dňa. Či už prechádzka, beh, jazda na bicykli, plávanie, cvičenie…

Záverom:

Všetko na svete je založené na cykloch. Všetko má svoj kolobeh, a tak vlastne biologické hodiny nie sú až takým prekvapením. Len sme v dnešnej dobe moderných technológií pozabudli tieto cykly rešpektovať. Ale telo neokabátime.

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(16)

Spánok

(57)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(6)

Fyzioterapia

(9)

Fitness

(15)

Celostná medicína

(24)