Neznesiteľná bolesť chrbta v noci

7 min
28 decembra, 2023
Neznesiteľná bolesť chrbta v noci
Neznesiteľná bolesť chrbta v noci

Bolesť chrbta v noci alebo ihneď po prebudení sa môže vyskytovať v rôznych častiach chrbta. Väčšinou ide o bolesť krčnej chrbtice, bolesť chrbta medzi lopatkami, bolesť chrbta pod lopatkami a bolesť chrbta v kríži. Čo tieto bolesti značia? A prečo sa ozývajú práve v noci?

Bolesť chrbta len v noci

Zatiaľ nebolo jednoznačne dokázané, prečo nás bolesti (nielen) chrbta trápia práve v noci. Aj pri chronických bolestiach, ktoré pociťujeme už počas dňa, dochádza k zhoršeniu v nočných hodinách. Jedným z vysvetlení je, že počas dňa sme rozptýlení mnohými vonkajšími podnetmi. Tie odvádzajú našu pozornosť od bolesti. Keď si ľahneme do postele, náš mozog sa často zameria práve na bolesť, vďaka čomu ju vnímame intenzívnejšie.

To, že sa bolesť chrbta objavuje len v noci alebo v pokoji môže pomôcť nájsť jej príčinu. Mechanická bolesť sa typicky vyskytuje pri pohybe, zatiaľ čo pri polohe v ľahu dochádza k jej zlepšeniu. Naopak pri zápalovom ochorení sa bolesť objavuje práve v noci a ráno dochádza k výraznému obmedzeniu hybnosti. Až pozvoľným pohybom dochádza k zlepšeniu. Za bolesť chrbta iba v noci ale môže aj to, na čom a ako spíme.

Čo značí bolesť chrbta pri ležaní na chrbte?

Bolesť chrbta pri dlhom ležaní či pri spánku máva pomerne jasnú príčinu. Keď vás bolí chrbát, najmä krčná a bedrová chrbtica, prípadne pociťujete aj bolesť hlavy, môže byť vinníkom nevhodný matrac. Len si skúste spomenúť, ako dlho už svoj matrac máte. Viete, že by sa mal po siedmich rokoch vymeniť? Nejde len o hygienu vášho lôžka, ale aj o funkčnosť matraca. Pri dlhodobom pravidelnom používaní sa aj najlepší a najkvalitnejší matrac v niektorých miestach preleží, vďaka čomu neposkytuje optimálnu oporu vašej chrbtici.

Na bolesť chrbta v ľahu si tak zarábate každým ďalším spánkom na takom matraci. V noci sa kvôli nepohodliu často prevaľujete a ráno sa prebúdzate rozlámaní a nevyspaní. Pokiaľ sa chcete vyspať bez bolesti, je na čase matrac vymeniť.

Bolesť chrbta pri ležaní najmä v oblasti krčnej chrbtice môže značiť zle zvolený vankúš. Bolesť krčnej chrbtice býva sprevádzaná aj bolesťou hlavy. Spánkom na nevhodnom vankúši preťažujeme svaly, vďaka čomu máme ráno obmedzenú hybnosť krku a hlavy. Vhodný vankúš vyberajte podľa vašej spánkovej polohy. Vankúš by nemal spôsobovať, aby vaša hlava bola pri spánku predsunutá, alebo naopak v záklone. Tomu prispôsobte jeho výšku a tvrdosť.

Pulzujúca bolesť chrbta v kríži prejavujúca sa v noci

Pokiaľ vás v noci trápia bolesti v tejto časti chrbta, mali by ste spozornieť. Ide totiž o jeden z príznakov závažného ochorenia, ktoré sa volá Bechterevova choroba. Tá sa vyznačuje tuhnutím kĺbov, kedy sa kĺbové väzivo a chrupavka postupne mení na tuhé tkanivo, teda kosť. A to práve v oblasti chrbtice, ktorá sa časom stáva menej ohybnou. Po nejakej dobe už môže byť problém sa len predkloniť. Bolesť sa ozýva v noci, pretože sa stav choroby zhoršuje v pokoji. Pohyb prináša úľavu a zlepšenie.

Ďalšími príznakmi sú symptómy podobné viróze, zvýšená teplota a únava. Človek môže pociťovať aj bolesti kĺbov alebo bolesť hrudníka. Problém je, že tieto problémy sa u pacientov objavujú vo vlnách, väčšinou časom odznejú. Preto sa veľa ľudí uľaví a nerieši už návštevu lekára. Ide o nevyliečiteľnú chorobu, ale správna liečba ju môže znateľne spomaliť alebo dokonca zastaviť. Potrebná je vhodná rehabilitácia a pravidelné cvičenie, ktoré pomáhajú zachovať hybnosť. Veľkú rolu hrá aj spánková poloha. A samozrejme lieky na zmiernenie zápalu a bolesti.

Bolesť chrbta pod lopatkami v noci

Bolesť chrbta v noci v pokoji
Akútna bolesť chrbta v noci

Bolesti pod lopatkou môžu mať celý rad príčin, z ktorých najčastejšie ide o dôsledok zranenia či preťaženia. Bolesti pod lopatkou trápia najmä vodičov z povolania alebo pracujúcich pri počítači a vyplývajú z dlhého zotrvávania v statickej pozícii. Od bolesti vás nezachráni ani najlepšia ergonomická stolička či polohovateľný stôl. Dôležité je prácu prekladať občasným pohybom, inak sa bolesti bohužiaľ nevyhnete. Ďalším dôvodom bolesti môže byť aj nadmerná záťaž. Aj keď si pod tým väčšina ľudí predstaví zdvíhanie ťažkých bremien, môže ísť aj o psychickú záťaž. Pokiaľ si toho na seba nakladáte veľa, dochádza k rovnakým blokádam stiahnutých a preťažených svalov, ako v prípade fyzickej námahy.

Bolesť chrbta medzi lopatkami v noci

Pri bolesti medzi lopatkami je rovnako ako pri bolesti chrbta pod lopatkami častým dôvodom nesprávne držanie tela, obmedzenie pohybu či preťaženie. Ale aj tak by ste si mali zájsť k lekárovi, aby mohol vylúčiť závažnejšie príčiny bolesti, ako sú choroby pečene, žlčníka, žalúdka či ochorenia srdca. Po vylúčení týchto život ohrozujúcich ochorení by mala nasledovať rehabilitácia spojená s úpravou držania tela. Na uvoľnenie napätia svalov je vhodné absolvovať masáž a aplikovať na postihnuté miesta suché teplo. Nezabúdajte ani na relaxáciu a dostatok odpočinku, pretože podstatná časť bolestí chrbta má aj psychickú príčinu.

Čo značí bolesť chrbta v noci a časté močenie

Pokiaľ vás v noci trápi bolesť v oblasti bedier, ktorú sprevádza časté nútenie na záchod a nepríjemné pocity počas močenia, rozhodne sa čo najskôr obráťte na lekára. Tieto problémy môže sprevádzať zvýšená teplota, vysoký krvný tlak a bolesť brucha. V takom prípade sa najskôr jedná o zápal obličiek, ale príčinou môžu byť aj ďalšie závažné ochorenia v oblasti čriev, žlčníka alebo pankreasu.

Nočná bolesť chrbta v tehotenstve

Nočné bolesti chrbta sú v tehotenstve pomerne časté, obzvlášť v treťom trimestri. A hoci je to bežná komplikácia tehotenstva, v mnohom jej pomôže predchádzať fyzioterapia, cvičenie a vhodná spánková poloha. V tehotenstve sa odporúča spať na ľavom boku, táto poloha uľahčuje cirkuláciu krvi. Na boku nielen spite, ale aj odpočívajte, prípadne na chrbte s nohami hore. Ak bolesť neodznie s ukončením tehotenstva, rozhodne sa obráťte na lekára.

Akútna bolesť chrbta v noci

Pozvoľnejší nárast bolesti poukazuje skôr na mechanickú príčinu, spôsobenú statickým či dynamickým preťažením svalov. Môže ísť o dlhodobé sedenie alebo státie v jednej polohe či nesprávne zdvíhanie ťažkých bremien. Zatiaľ čo pri akútnej bolesti ide najčastejšie o preťaženie chrbtice a chrbtových svalov alebo o úraz, vyskočenie platničky, zlomeninu. Silná bolesť chrbta medzi lopatkami v noci v ľahu, sprevádzaná dýchavičnosťou, je jasným signálom pre okamžité vyhľadanie lekárskej pomoci.

Čo na bolesť chrbta v noci

Ako si uľaviť od bolesti chrbta, ktorá vás trápi iba v noci? Aj keď vám nasledujúce tipy pomôžu sa v noci lepšie vyspať, rozhodne pátrajte po príčine bolesti, inak sa problémy budú opakovať.

  • Úľavu od bolesti chrbta prináša suché teplo. Zahrejte sa pomocou gélových vankúšikov, rozhýbte sa, prikryte sa ďalšou dekou a uložte sa do pohodlnej polohy.
  • Pomáha tiež väčšia dávka horčíka, ktorá zmierni možné kŕče.
  • Pri akútnej bolesti odpočívajte, ale nie dlho, len aby ste si uľavili od bolesti. Pri bolesti chrbta je lepšie ich jemne a opatrne naťahovať. Keď vás bolesť zastihne v noci, pokojne sa trochu prejdite po miestnosti, postavte sa na všetky štyri a urobte mačacie chrbát. Pretiahnite sa.

Prevencia bolesti chrbta v noci

Bolesť chrbta pri dlhom ležaní
Silná bolesť chrbta v noci poležiačky
  • Zmeňte spánkovú polohu, aj keď v nej radi spíte. Odborníci veľmi neodporúčajú spánok na bruchu, u ktorého je namáhaný krk a chrbtica nie je vo svojom prirodzenom zakrivení. Môžete využiť vankúšikov. Pri polohe na chrbte si dajte vankúš pod kolená a pri spánku na boku si môžete ďalej vankúš medzi pokrčené kolená. Ako spať a aká poloha je pre chrbát najlepšia je dôležitá súčasť kvalitného spánku a zdravého života.
  • Zmeňte matrac. Na matrac sa neoplatí šetriť, a pokiaľ vás problémy s chrbtom trápia už dlhšiu dobu, rozhodne siahnite po ortopedickom alebo zdravotnom matraci. Tie sú konštruované tak, aby optimálne podopreli chrbticu a uľavili od bolesti.
  • Ďalšou príčinou nočných bolestí chrbta býva psychika. Ak ste dlhodobo v strese a pod tlakom, môžete sa to prejaviť aj na vašom chrbte. Zlý spánok, telo v neustálom napätí, únava, to všetko sa odrazí na chrbte. Podporte svoj spánok spánkovou hygienou a skúste spracovať svoj stres. Nespracované emócie totiž ničia dušu, chrbát aj spánok.
  • Upravte podmienky pre spánok. Pred spaním obmedzte obrazovky, vysielajúce modré svetlo, vyvetrajte miestnosť a dôkladne ju zatemnite. Vplyv svetla na spánok je nemalý, netreba to podceňovať.
  • Pokiaľ trávite veľa času pri počítači, investujte do ergonomickej stoličky a polohovateľného stola. Upravte výšku monitora tak, aby ste zbytočne nepreťažovali krčnú chrbticu.
  • Zapojte do svojho života pravidelný pohyb. Stačí prechádzky alebo jazda na bicykli, domáce naťahovanie, jóga, čokoľvek, čo podporí správne držanie tela a pretiahnutie svalov.
Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(16)

Spánok

(57)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(6)

Fyzioterapia

(9)

Fitness

(15)

Celostná medicína

(24)