Bolesť chrbta pod lopatkou: čo ju spôsobuje a čo vám pomôže

5 min
29 apríla, 2023
Bodavá bolesť pod lopatkou často súvisí s krčnou chrbticou
Bodavá bolesť pod lopatkou často súvisí s krčnou chrbticou

Pociťujete bolesť pod lopatkou? Bolesť v týchto miestach nás môže nepríjemne vydesiť, pretože pripomína infarkt myokardu. Častejšou príčinou našťastie bývajú problémy s krčnou chrbticou vinou sedavého spôsobu života. Dokážete spoznať rozdiel?

Čo keď ma bolí pod lopatkou?

Náš chrbát tvorí dômyselný, avšak prepojený systém, pričom nerovnomerné preťaženie určitej časti chrbta vedie k bolestiam. V prípade lopatiek hrá veľkú rolu silná svalová mechanická väzba s krčnou chrbticou. Tú tvorí početná skupina svalov, ktoré vedú od lopatky ku krčnej chrbtici a zadnej časti hlavy. Krčná chrbtica s lopatkami sú tak previazané, že problém s lopatkami môže viesť k bolestiam krčnej chrbtice a naopak.

Prekliatie sedavých zamestnaní

Pichanie pod lopatkou môže teda často súvisieť s krčnou chrbticou. To, že súčasnú spoločnosť trápi bolesti chrbta, a to hlavne v oblasti hornej časti chrbta, nie je asi pre nikoho prekvapením. Ani príčinu by sme nemuseli dlho hľadať. Obmedzený pohyb, nesprávne držanie tela, dlhodobé sedenie alebo státie v jednej pozícii, to všetko sa odrazí práve na našich chrbtoch. A môže to viesť aj k dlhodobej bolesti pod lopatkou.

Pri niekoľkohodinovom sedení, často ešte na nesprávnej stoličke, dochádza k preťaženiu krčnej chrbtice. A to najmä v medzistavcových kĺboch alebo platničkách, vďaka čomu sa začínajú objavovať kĺbové blokády. Bolesť môžeme pociťovať nielen vo svaloch krčnej chrbtice, ale práve aj na hranách lopatiek.

Bolesť pod lopatkou z preťaženia

Pálivá bolesť pod lopatkou býva často dôsledkom súčasného životného štýlu. Nesprávnym držaním tela, či už stojíme alebo sedíme, neprirodzene zaťažujeme iba jednu časť tela alebo určitú skupinu svalov. Malé nepríjemnosti, pocity pnutia a slabej bolesti prehliadame, prípadne utišujeme liekmi proti bolesti. Bolesť nás však vždy doženie. A náprava bude zložitejšia a dlhšia, než keby sme začali hľadať príčinu bolesti hneď.

Samostatnou kapitolou je dlhodobý stres. Aj ten sa po čase môže prejaviť práve bolesťou chrbta, pokiaľ ho len potláčame a nesnažíme sa mu uľavovať pomocou kompenzačných únikových stratégií. Vo svojom dôsledku potom neriešený dlhotrvajúci stres pôsobí podobne ako neprimeraná pohybová záťaž.

Hľadá sa príčina bolesti chrbta

Tupá bolesť pod lopatkou
Bolesť chrbta pod lopatkou nás môže nepríjemne vydesiť

Už u opakujúcich sa, hoci nie príliš veľkých bolestí, by ste mali radšej vyhľadať šikovného fyzioterapeuta, ktorý zistí príčinu bolesti. Fyzioterapia sa pozerá na telo ako celok, preto nejde len po úľave od bolesti, ale užíva množstvo liečebných a preventívnych postupov. Dáva rady a tipy, ako sa starať o svoje telo, aby sme takýmto bolestivým problémom predchádzali. Samozrejme využíva manuálnu terapiu a nastavuje cviky, pomocou ktorých dostaneme naše telo do rovnováhy.

Tipy, ako predchádzať bolestiam pod lopatkou

A nielen pod lopatkou, ale bolestiam celého chrbta.

  1. Zapojte do svojho života dostatok prirodzeného pohybu, ako je chôdza, beh, plávanie, prípadne jazda na bicykli.
  2. Pred športom alebo najlepšie hneď ráno sa poriadne natiahnite, aby ste zahriali svalstvo.
  3. Pokiaľ trávite veľa času v sede pri počítači, či už v práci alebo vo voľnom čase, používajte ergonomickú stoličku a upravte si výšku stola aj počítača tak, aby ste nerovnomerne nepreťažovali chrbticu.
  4. Už pri najmenšej bolesti zbystrite, nesnažte sa ju prejsť alebo prebiť práškami na bolesť. Zájdite za odborníkom, ktorý by vylúčil vážnejšie problémy.

Pozor na silné bolesti pod pravou lopatkou!

Môže ísť o žlčníkový záchvat. Pokiaľ pociťujete veľmi silnú bolesť, šíriacu sa z pravého podbruška do chrbta, pravého ramena a paže a pod pravou lopatkou, rozhodne volajte lekára. K tejto bolesti dochádza náhle, často vo večerných hodinách. Prejavuje sa tiež zvýšenou potivosťou a úpornou bolesťou, ktorej nedokáže žiadna poloha uľaviť. Môže trvať až niekoľko hodín a býva spôsobená tučným jedlom, fyzickou záťažou, prechladnutím alebo zvýšeným stresom.

Žlčníkový záchvat býva v niektorých prípadoch sprevádzaný aj zaklinením kamienku v žlčníku a svalovými spazmami. Žlčníkovému záchvatu sa dá predísť už pri prvých príznakoch ako je pocit plnosti, nevoľnosť, zvracanie a prudká bolesť vystreľujúca pod rebrami. V takom prípade môže pomôcť tableta proti páleniu záhy a schladzovanie miesta, odkiaľ bolesť pochádza. Pokiaľ je ale záchvat rýchlejší a silnejší, pomôžu až lieky, ktoré vám musí predpísať lekár.

Za bolesťou pod pravou lopatkou môžu byť aj obličky. V takom prípade ide o pravostrannú renálnu koliku. Bolesti sa vyskytujú na pravom boku a vystreľujú až do triesla. Príčinou sú močové kamienky. Opäť sa jedná o veľmi bolestivý prípad, keď treba vyhľadať lekára. Veľkým rizikom býva horúčka, zvracanie a úporné bolesti.

Bolesť pod ľavou lopatkou v pokoji

Bolesť v ľavej hornej časti tela nás vždy vydesí, obzvlášť keď sa nachádzame v pokojnej polohe, pretože býva prisudzovaná infarktu. Bolestivé pichanie pod ľavou lopatkou rozhodne nepodceňujte, aj keď príčin môže byť oveľa viac. Bolesť v tejto oblasti často vzniká vinou akútnej blokády rebier, pričom napr. blokáda prvého rebrá spôsobuje bolesti hlavy a ramena, blokáda štvrtého až piateho rebrá pripomína práve infarkt myokardu. Je sprevádzaná masívnymi prejavmi dýchavičnosti, arytmiou a bolesťami na hrudníku.

Samozrejme treba v prvom rade vylúčiť život ohrozujúce príčiny tejto bolesti, kde je potrebný okamžitý zásah lekára. Na rozdiel od bolestí chrbta sa skutočný infarkt myokardu prejavuje bolesťou chrbta po celom úseku hrudi. Okrem toho sa súčasne objavujú ďalšie príznaky spôsobené dráždením „blúdivého nervu“: silné potenie, schvátenosť, nevoľnosť a dýchavičnosť. Pokiaľ ide o blokády, je najlepšie vyhľadať pomoc fyzioterapeuta, ktorý mobilizáciou odstráni blokáciu rebrá a naučí vás cviky, ktorými dosiahnete úľavu.

Bolesť pod lopatkou a cviky

Bolesť pod lopatkou býva dôsledkom svalového preťaženia

Cviky na bolesť chrbta pod lopatkou sú postavené na natiahnutí hornej časti chrbta, obzvlášť krčnej chrbtice. Cieľom je úľava od bolesti a pretiahnutie zakrpatených svalov. Sedavý spôsob života a nesprávne držanie tela vedie k nerovnomernému zaťaženiu chrbtice a okolitých svalov. Niektoré svaly sú zakrpatené, pretože sa nevyužívajú, iné naopak natiahnuté. Správne cvičenie by túto svalovú disbalanciu malo vyrovnať.

Okrem cvikov využite aj masáže, ktoré uvoľnia svalové napätie a urýchlia proces regenerácie svalového tkaniva. Na bolesť taktiež skvele pomáhajú teplé a studené obklady. Bolesť chrbta je okrem iného aj signál, že vaše telo potrebuje odpočinok. A to najlepšie odpočinok na ortopedickom matraci pre boľavý chrbát, ktorý poskytne vášmu telu dostatočnú oporu a pomôže v jeho regenerácii.

Natiahnutie hrudnej chrbtice v kancelárii

Toto je skvelý tip na jednoduchý cvik, ktorý môžete praktizovať na kancelárskej stoličke aj v práci. Sadnite si na stoličke čelom k stene tak, aby ste naklonili panvu ľahko vpred, takže sedíte na sedacích hrboľoch. Chodidlá dajte celou plochou na zem. Predlaktia priložte na stenu a oprite sa o ne čelom. Uvoľnite sa v ramenách. S nádychom sa pokúste rozšíriť medzirebrové priestory medzi lopatkami. Inými slovami, nadýchnite sa medzi lopatky. S výdychom potom skúste vydýchnuť všetok vzduch, ako by ste sfúkavali sviečku, a pritom prehnite chrbticu v hrudnej oblasti. Niekoľkokrát opakujte.

Zmena životného štýlu

Bolesť chrbta nielen pod lopatkou väčšinou súvisí s naším životným štýlom. Ak nechcete prežiť život v bolesti alebo s práškami na bolesť, možno je na čase sa zamyslieť, či by ste nemali niečo vo svojom živote zmeniť. Pridať do neho viac pohybu, starať sa o seba, svoju myseľ aj svoje telo, naučiť sa odpočívať a relaxovať, prípadne zmeniť jedálniček a tiež kvalitnejšie spať. Za to všetko sa vám vaše telo odvďačí zdravím a bezproblémovým fungovaním.

Mohlo by vás zaujímať

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(16)

Spánok

(57)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(6)

Fyzioterapia

(9)

Fitness

(15)

Celostná medicína

(24)