Bylinky na boľavý chrbát

7 min
16 februára, 2024
Čo pomáha na bolesť chrbta?
Čo pomáha na bolesť chrbta?

Babské rady na bolesť chrbta spočívajú najmä vo využití darov prírody. Ponúkajú rokmi overené bylinky, z ktorých si môžete uvariť čaj, vyrobiť odvar či olej, aby ste si uľavili od bolesti chrbta a kĺbov. Ktoré bylinky na boľavý chrbát sú osvedčené?

Čo pomáha na bolesť chrbta?

Príroda je veľkým zdrojom účinných prostriedkov, ako si uľaviť od bolesti alebo zbaviť sa určitých zdravotných problémov. Napriek tomu, že moderná doba ponúka nepreberné množstvo rôznych medikamentov, stále viac ľudí sa navracia k prírodným zdrojom. Tie sú totiž bez chémie, často bez vedľajších účinkov, a ešte nepomerne lacnejšie, a pritom rovnako či dokonca viac účinné…

Čo na bolesť chrbta – prírodné tipy

Ľubovník bodkovaný

Úľavu od bolesti chrbtice vám môže poskytnúť táto jasne žltá bylinka, ktorá je medzi bylinármi známa pre množstvo pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Okrem toho, že pomáha s trávením, pôsobí antibioticky a protizápalovo, tak je využívaná aj pri problémoch s nespavosťou, stresom a depresiami.

Užívať ju môžete v podobe nálevov alebo tinktúry, ale môžete si tiež pripraviť ľubovníkovú masť alebo olej. V takej podobe ju potom môžete mazať na boľavé kĺby a chrbát, vďaka znecitlivejúcim účinkom ľubovníka sa úľava od bolesti dostaví veľmi rýchlo.

Ako ľubovník spracovať?

Masť si pripravíte tak, že vo vodnom kúpeli zhruba tri hodiny zahrievate masť so sušenými kvetmi (v pomere jedného dielu sušených kvetov a troch dielov sadla). Po vychladnutí potom precedíte. Tzv. Jánov olej vyrobíte tak, že necháte dve hrsti čerstvých kvetov vo vriacom olivovom oleji po dve minúty. Nechajte 12 hodín odpočívať a potom preceďte a olej skladujte v sklenených fľašiach v chlade. Môžete mazať priamo na boľavé miesta alebo pridávať olej do kúpeľa.

Vŕba biela

Čo na bolesť chrbta prírodné?

Pozitívne účinky vŕby bielej poznali už v starom Egypte a spomenul ich aj známy grécky lekár Hippokrates. Bola tiež odjakživa súčasťou ľudového liečiteľstva, ktoré využívalo jej antipyretické a analgetické vlastnosti. Odvar z kôry vŕby bielej tak slúžil na znižovanie vysokej horúčky, pomáhal pri prechladnutí, bolestiach hlavy a ďalších podobných chorobách. Ešte výraznejšie sú však liečebné účinky, ktoré získate z púčikov. Užívať ich môžete v podobe tinktúry z púčikov alebo si pripraviť odvar či macerát.

Ako vŕbu bielu spracovať?

Pri maceráte by ste mali púčiky lúhovať osem hodín v studenej vode (päť gramov kôry z vŕby bielej na pol litra vody). Tinktúra z púčikov pôsobí ako analgetikum, takže znižuje dráždivosť nervovej sústavy a mierni reumatické bolesti.

Užívanie extraktu z kôry vŕby bielej sa ale neodporúča ľuďom s poruchou zrážanlivosti krvi, dnou, astmou alebo ochorením obličiek. Nie je ani vhodný pre deti do 15 rokov a pre tehotné a dojčiace ženy.

Mäta pieporná

Mäta je veľmi obľúbená v nápojoch, či už ide o osviežujúce letné nápoje alebo vo forme bylinného čaju, jej jedinečnú chuť využíva aj potravinársky priemysel. Možno ale neviete, že mäta má aj ďalšie využitie. V kvetoch mäty je až 50% mentolu, ktorý dokáže uľaviť od napätia svalstva. A to tak, že ovplyvňuje teplotné receptory v tele a dodáva telu pocit chladu. Vďaka tomu dochádza k úľave od bolesti chrbta a svalov. Skvele tak pôsobí na prehriate miesta, opuchy a zápaly kĺbov a mäkkých tkanív.

Ako mätu spracovať?

Mätu si môžete vypestovať aj doma, je to pomerne nenáročná bylinka, ktorá nevyžaduje veľa starostlivosti. Zbierať by ste ju mali pred plným rozkvetom. Pokiaľ si chcete pripraviť nálev, odvar alebo olej z mäty, je možné ju použiť aj vo sušenej podobe. Mätový nápoj je najlepší z čerstvej mäty a na olej použite nadrobno povädnuté lístky, aby sa vyparilo určité percento vody.

Odvar z mäty je skvelý do kúpeľa, kde vám uľaví od bolestí chrbta a svalov. Vo forme oleja ho potom môžete používať na jemnú masáž natiahnutého chrbta a svalov. Olej pripravíte tak, že povädnuté alebo usušené lístky mäty naložíte do kvalitného rastlinného oleja a necháte macerovať na dva týždne na slnečnom mieste. Občas môžete olej s lístkami premiešať. Nakoniec preceďte a skladujte v sklenenej nádobe.

Eukalyptus

Slovenský názov pre eukalyptus nie je blahovičník len tak pre nič za nič. Eukalyptus má totiž upokojujúce účinky a uľavuje od bolesti, čo môže pre ľudí trpiacich na boľavý chrbát znieť skutočne ako blaho. Rovnako ako ostatné spomínané bylinky, patrí eukalyptus medzi prírodné analgetika. Najčastejšie sa na tento účel využíva vo forme eukalyptového oleja, takto ho môžete jemne vmasírovať do pokožky v miestach, kde vás to bolí. Eukalyptový olej ale tiež podporuje procesy hojenia pokožky pri rôznych podráždeniach a pohryznutí od hmyzu. Pri problémoch so stuhnutou chrbticou niektorí tiež odporúčajú pridať do rannej sprchy dve kvapky eukalyptového oleja a zhlboka sa nadýchnuť výparov.

Ako pripraviť eukalyptus?

Na výrobu eukalyptového oleja potrebujete tmavú sklenenú nádobu, rastlinný olej (slnečnicový alebo mandľový) a listy eukalyptu. Listy eukalyptu zalejte olejom pri normálnej teplote, aby sa mohli uvoľňovať silice z listov. Môžete použiť čerstvé aj sušené listy. Nádobu uzavrite a nechajte 14 dní na tmavom a teplom mieste. Potom môžete olej scediť.

Bylinky na uvoľnenie svalov

Bylinné čaje pre úľavu od bolesti

Úľavu od napätia svalov môžu poskytnúť aj bylinné čaje, napr. z bazy čiernej, konope, žihľavy dvojdomej či prasličky poľnej. Pre zvýšenie účinku ich vypite pred spaním po večernom kúpeli. Čaj si pripravíte tak, že polievkovú lyžicu byliniek lúhujete cca 15 minút vo štvrť litri horúcej vody. Pite pravidelne aspoň jeden týždeň.

Babské rady pri bolesti chrbta

  • Bylinné obklady a kúpele: Okrem vyššie spomínaných bylinných olejov môžete tiež využiť epsomskú soľ, ktorá je zmesou minerálneho horčíka a síranu. Vďaka síranu dochádza k úľave od bolesti kĺbov a chrbta. Stačí keď si do vedra alebo lavóra napustíte horúcu vodu, rozpustíte v nej pol šálky epsomskej soli a po jej rozpustení do nej namočíte nohy. Stačiť by malo päť až desať minút.
  • Suché teplo v podobe obkladov na postihnuté miesta: Ľubovníkovým olejom namažte boľavé miesto, prekryte potravinárskou fóliou a nahriatym uterákom. Môžete tiež využiť obklad z horúcich varených zemiakov, kedy uvarené zemiaky rozpučíte, pridáte cibuľu, cesnak a chren. Takto ešte horúcu zmes zabalíte o vreckovke, položíte na boľavé miesto a prekryjete uterákom.
  • Stlačte si ucho: Táto metóda využíva znalosti reflexológie, podľa ktorej je horná časť ucha napojená na chrbát a ramená. Prstami alebo štipcom na bielizeň si na 5 sekúnd stihnite hornú stranu ucha. Niekoľkokrát opakujte na každom uchu.

Čo s boľavým chrbtom?

Hrejivé bylinné masti sú ideálnou kombináciou prírody a suchého tepla, ktorá je pre boľavý chrbát veľmi účinná. Poprípade skombinujte podomácky vyrobený bylinný olej a nahriaty uterák. Obľúbené sú aj vankúšiky z čerešňových kôstok alebo gélové vankúšiky, poprípade termofor.

Ako upokojiť bolesť chrbta?

Cviky na boľavý chrbát:

  • Ľahnite si na chrbát, nohy pokrčte v kolenách a šľapy položte na podložku. S výdychom pritiahnite obe kolená k hrudníku, môžete si ich pridržať rukami. Pokiaľ vám to bolesť chrbta dovolí, ľahko nadvihnite aj spodnú časť chrbta. Napočítajte do piatich s výdychom potom nohy vráťte späť na podložku. Niekoľkokrát zopakujte.
  • Tento cvik je známy z jogy pod názvom kobra. Ľahnite si na podložku na brucho, natiahnite nohy. Dlane si položte na úroveň ramien a lakte pritlačte k telu. S nádychom sa dlaňami oprite do podložky a zdvihnite nahor časť trupu, pričom panvicu držte na podložke. Chvíľu tak vydržte, potom sa s výdychom môžete vrátiť do pôvodnej polohy. Niekoľkokrát zopakujte.
Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(17)

Spánok

(60)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(8)

Fyzioterapia

(10)

Fitness

(19)

Celostná medicína

(28)