Ako vidíte svoj život? Ste spokojní, alebo myslíte, že by to mohlo byť lepšie? A chcete pre to niečo urobiť? Správny mindset je podstatný pre naše videnie sveta aj nášho vlastného života. Zaujíma vás, čo to je ten mindset a ako sa s ním dá pracovať, aby ste boli v živote šťastnejší a úspešnejší?
Čo je to mindset?
Označenie z anglického jazyka popisuje spôsob, ako jedinec vníma svet. Jeho nastavenie a prístup k životu, situáciám, konfliktom a problémom, ale aj k výzvam a zmenám. Ide o systém vnútorných presvedčení, postojov a hodnôt, ktorý je pre každého človeka jedinečný, hoci sa môžu veľmi podobať. Mindset je to, čo prežívame, naše myšlienky a pocity, ktoré nás smerujú k nejakému činu či konaniu. Ľudia si v priebehu života vytvárajú rôzne postoje a presvedčenia, niektoré preberajú nevedomky zo svojho okolia, iné si vytvárajú sami na základe svojich skúseností. Tento systém hodnôt a postojov nás formuje a ovplyvňuje naše reakcie a spôsoby riešenia. Nie je možné nemať mindset, nemať žiadne postoje, je to prirodzený proces, ktorý je vlastný ľuďom.
Na čo slúži mindset?
Uľahčuje nám riešiť rôzne situácie aj reakciu na ne. Pokiaľ máme nejaké vnútorné nastavenie, nemusíme zakaždým dlho premýšľať, ako na určitú situáciu zareagujeme alebo ako sa k nej postavíme. Podľa odborníkov je pre naše psychické zdravie dobré mať v niektorých prípadoch pevné postoje. Ale tiež je nevyhnutné z času na čas svoje automatické reakcie podrobiť kritickému pohľadu. Nie vždy sa jedná o postoje alebo predsavzatia, ktoré s nami naozaj súznejú, často môžu byť pod vplyvom nášho okolia. Je preto vhodné svoje nastavenie k životu prehodnocovať, aby čo najviac zodpovedalo realite.
Typy mindsetu. Čo je to rastové myslenie?
Dva základné mindsety sú:
Rastový mindset (growth indset)
Pre ľudí s týmto nastavením sú ich schopnosti a zručnosti v neustálom vývoji. V zmenách vidí výzvu pre rast a možnosť učenia sa novým veciam. Nebojí sa zlyhania, naopak ho berú ako súčasť učiaceho procesu, dôležitá je pre nich snaha a vytrvalosť v zlepšovaní sa.
Typické pre rastové myslenie sú tieto postoje:
- Svoje schopnosti a inteligenciu môžem rozvíjať pomocou usilovnosti a práce na sebe.
- Chyby beriem ako prostriedok učenia a dokážem sa z nich poučiť.
- Prekážky a výzvy sú prostriedok na rast.
- Neospravedlňujem sa a nehanbím sa za svoje chyby.
- Viem prijať kritiku a poučiť sa z nej.
- Spolupráca je na ceste rastu dôležitá.
Stály alebo fixný mindset (fixed mindset)
Ľudia s týmto mindsetom berú svoje schopnosti, zručnosti, talent aj inteligenciu ako danú vec. Podľa nich je to niečo, čo im bolo dané a nemôžu to nijako ovplyvniť. Neúspechy berú za potvrdenie ich obmedzenia v schopnostiach a intelekte. Často sa vyhýbajú výzvam, nepokúšajú sa o zlepšenie, radšej zostávajú v niečom, v čom sa cítia istí. Tento typ nastavenia vedie k pasivite.
Typické pre stály mindset sú tieto postoje:
- Talent, predispozícia aj inteligencia sú dané od narodenia.
- Nové skúsenosti a zmeny sú ohrozením.
- Neúspech znamená, že je to nad moje schopnosti.
- Chyba je zlá.
- Úspešní ľudia ma ohrozujú.
- Som taký úspešný/á, ako ma vidí okolie.
- Bojím sa riskovať, nestojí to za to.
Rastové myslenie ako základ úspechu?

Profesorka a výskumníčka Carol Dweck zo Stanfordskej univerzity spochybnila bežnú predstavu o inteligencii ľudí, s ktorou sa rodí a nemôžu jej výšku nijako ovplyvniť. Dweck naopak tvrdí, že inteligencia je niečo, na čo máme priamy vplyv a je len na našej usilovnosti a na našom úsilí, aký veľký vplyv máme. Rastové myslenie vidí zmysel aj v snahe, aj keď výsledok nedopadne dobre. Všetko berie ako prostriedok, posun, možnosť na zmenu a zlepšenie.
Detská myseľ ako vzor
Zástancovia rastového myslenia vychádzajú z detskej mysle, ktorá nepozná hraníc. Ich vnímanie sveta, umenie radovať sa z maličkostí, žiť prítomnosťou, prežívať emócie, či už pozitívne alebo negatívne. To je niečo, čím by sme sa mali inšpirovať. Malé deti navyše dokážu pracovať s neúspechom. Neberú ho ako zlyhanie, ako svoju chybu. Ich učenie sa je na chybách postavené. Príklad si môžete zobrať z toho, ako sa malé deti učia chodiť. Na začiatku je pádov neúrekom, ale dieťa ich neberie ako neúspech. Je to jeden z radu pokusov. Nie sú s ním spojené žiadne negatívne emócie.
Vďaka takémuto nastaveniu môžu slobodne a bez obmedzenia rozvíjať nové zručnosti, skúmať nové riešenia, hľadať nové stratégie a ísť za niečím väčším. Avšak vyrastanie v spoločnosti, ktorá porovnáva a hodnotí, čo často vedie k zhadzovaniu a kritike, časom spôsobí obmedzenie. Stud, pochybnosti, pocity „nie som dosť dobrý/á“ môžu viesť k fixnému mysleniu, kedy sa nepúšťame do výziev a neskúšame nové veci.
Mindset a prístup k neúspechu
Spracovať neúspech a zlyhanie nie je jednoduché. Obzvlášť, keď sa k tomu pridá odsúdenie blízkych a okolia. Naše nastavenie mysle rozhoduje o tom, ako pristupujeme k negatívnym situáciám v našom živote. Môže to byť správa o tom, že sme to nezvládli, že na to nestačíme, že je to nad naše možnosti. Môže to byť ale aj informácia, z ktorej vychádzame, keď sa chceme poučiť z našich chýb. Byť úspešný totiž neznamená nerobiť chyby. Úspešní ľudia naopak berú chyby ako proces učenia, ako cestu k cieľu, ako súčasť práce na sebe.
Vedome či nevedome si môžeme sami nastaviť hranice našich možností. Ak sa zmierime s tým, že niečo nedokážeme, potom je to hranica, cez ktorú sa nikdy nedostaneme. Rastové myslenie, ktoré berie zlyhanie a neúspech ako príležitosť pre osobný rast, nekladie hranice, ale otvára možnosti.
Ako si nastaviť mindset?
Toto nastavenie sa týka predovšetkým oblastí:
- Osobné nastavenia: Ako vidím seba a svoje možnosti. Práca na sebe, učenie sa novým veciam, snaha o zlepšenie svojho osobného života.
- Sebavedomie a sebahodnotenie: Zníženie nadmernej sebakritiky a posilnenie sebavedomia. Viac si veriť a nezhadzovať sa, nepreberať neúspech.
- Medziľudské vzťahy: Otvorenosť názorom druhých, snaha o to im porozumieť a podporiť ich. Práca s konfliktmi, ktoré nemusia byť len negatívne skúsenosti.
- Kariéra: Snaha neustále na sebe pracovať, byť otvorený zmenám a možnostiam rastu. Vítanie výziev, odhodlanosť a vytrvalosť.
- Neúspechy: Naučiť sa prijímať neúspechy ako súčasť procesu, súčasť života. Nejde o zlyhanie, brať ich ako možnosť poučiť sa z nich a vidieť v nich príležitosť k rastu.
Ako zmeniť mindset? Tipy na techniky
Nie je to jednoduché, zvlášť s neskorším vekom meniť už zažité stereotypy a predstavy o sebe, svojich schopnostiach a možnostiach a o svojom živote.
Myslenie môžete začať meniť pomocou cvičenia a afirmácie
Pozitívna zmena mindsetu:
- Cvičenie: Meditácia alebo vizualizácie pomáhajú posilňovať mentálne schopnosti a zvyšovať odolnosť voči stresu.
- Afirmácia: Pozitívne tvrdenie o sebe aj o svete okolo nás ako najlepší boj s negatívnymi myšlienkami a pochybnosťami. Podpora sebadôvery a životného optimizmu.
- Konštruktívne sebahodnotenie: Schopnosť vyrovnávať sa s chybami a neúspechmi, ktoré berieme ako brány k učeniu a osobnému rozvoju.
Mindset pre osobný rast:
„Verím si a chcem to skúsiť.“
„Je v poriadku zlyhať.“
„Chcem sa učiť nové veci a pracovať na sebe.“
„Som dosť silný/á, aby som to zvládol/a.“
Pozitívnu afirmáciu by ste si mali opakovať pravidelne každý deň. Zmyslom je, aby sa stali súčasťou vašej mysle, vášho uvažovania, vášho nastavenia. Opakujte si ich nahlas, píšte si ich na papieriky, aby ste ich mali na očiach, myslite na ne.
Cesta je dôležitejšia ako cieľ
Pokiaľ ste zameraní len na samotný výsledok, možno budete čeliť častému sklamaniu. Navyše je zle nastaviť si svoj mindset tak, že až niečo dosiahnete, až niečo zmeníte, až vás povýši… až potom budete šťastní. Užívajte si samotný proces práce na sebe., práca na zmenách. Ľudia často robia chybu, že vidia len koniec svojho snaženia. Napríklad ak chcú schudnúť, majú pred sebou predstavu, že chcú zhodiť päť kíl. To je cieľ a za tým idú. Ale pokiaľ sa to nedarí tak rýchlo, ako by chceli alebo si predstavovali, sú sklamaní. Ak niektorý deň poľaví vo svojom odhodlaní a namiesto cvičenia zje celú tabuľku čokolády, majú výčitky svedomia. Keď si ale naplánujete, že chcete jesť zdravo a každý deň urobíte niečo pre svoje zdravie, aby to zahŕňalo pohyb, môžete si užívať každý deň svojho nového nastavenia. A každý deň sa cítiť dobre. Navyše časom dôjde aj ku vytúženému schudnutiu.
Nastavenie mysle a starostlivosti o duševné zdravie

Zásady správnej starostlivosti o duševné zdravie:
- Venujte sa sebe a svojim potrebám
Dôležité je uvedomiť si svoje potreby a chápať svoje pocity. Nesnažte sa ich potláčať. Naopak, venujte im pozornosť a snažte sa tieto potreby napĺňať. To vedie k väčšej spokojnosti a kvalite vášho života.
- Dávajte si čiastkové a realistické ciele
Veľké a nereálne ciele prinášajú stres a pocity nespokojnosti, nedostatočnosti, pokiaľ ich nie sme schopní dosiahnuť. Menšie a dosiahnuteľné ciele tvoria postupné kroky, ktoré môžu viesť k väčšiemu cieľu, ale zároveň sú sprevádzané pocitmi uspokojenia a dodávajú energiu do ďalších cieľov.
- Nezabúdajte na spánok
Súčasťou duševného, ale aj fyzického zdravia je kvalitný spánok. Odporúča sa aspoň 7 až 8 hodín spánku denne v zatemnenej a odhlučnenej miestnosti.
- Relaxujte a odpočívajte
Zistite, čo vám pomáha na uvoľnení a zbavení sa stresu. Môžete využiť relaxačné techniky, ako je meditácia, tvorivá aktivita, hudba, horúci kúpeľ či sprcha, prechádzky v prírode. Aktivít, pri ktorých si oddýchnete a upokojíte myseľ, je celý rad, vyberte si, čo vám najviac vyhovuje.
- Zdravá strava a pohyb
Zvolená fyzická aktivita by vás mala hlavne baviť, nie byť zdrojom ďalšieho stresu. Voľte stravu, ktorá podporuje zdravý črevný mikróbiom. To má podľa štúdií aj pozitívny vplyv na psychiku.