Celé dni sedíte v práci a potom sa doma nemôžete ani pohnúť? Snažíte sa viesť aktívny život a pravidelne športovať, a napriek tomu sa nedokážete zbaviť bolesti chrbta? Chystáte sa na operáciu s vyskočenou platničkou? Práve pre vás je vhodná metóda MUDr. Smíška, ktorá sa nazýva špirálna stabilizácia chrbtice alebo tiež SM systém.
Na nasledujúcich riadkoch sa dočítate:
- Vďaka čomu je metóda MUDr. Smíška tak efektívna
- Komu a ako môžu SM systém cviky pomôcť
- Čo je podstatou špirálovej stabilizácie chrbtice a aké pomôcky sú na to potrebné
Kto je to MUDr. Smíšek?
Je to špecialista zaoberajúci sa svalmi a chrbticou už viac ako 40 rokov. Žije v Prahe a jeho dve dcéry lekárky pokračujú v praktizovaní a rozvíjaní SM systému. Vďaka jeho mnohoročnej skúsenosti s pacientmi s bolesťami chrbta sa mu darilo jeho metódu neustále zlepšovať a zdokonaľovať. Okrem zvýšenej hybnosti a zbavenia sa bolesti si všimol aj terapeutický účinok správneho cvičenia. To potom pomáhalo aj s bolesťou hlavy, závratmi, dokonca aj s psychikou, keď pacientom zmizli ľahké depresie.
Čím je špirálna stabilizácia chrbtice tak unikátna?
Princípom je cvičenie so špeciálnymi elastickými gumami. Precvičujú svalové reťazce, zlepšuje sa držanie tela a posilňujú sa svaly stredu tela. Metóda SM systém je natoľko účinná, že jej cvičenie môže nahradiť plánovanú operáciu chrbtice.
Špirálové svalové reťazce vytvárajú pohyblivý svalový korzet, ich aktiváciou tak dochádza k natiahnutiu chrbtice smerom nahor (čo je práve na tejto metóde tak jedinečné a prevratné) v oblasti medzistavcových diskov. Tým sa môže dostatočne prekrviť priestor a uvoľniť útlak miechových nervov.
Pre koho je toto cvičenie metódy SM systém vhodné?
Najčastejšie sa odporúča pacientom s výhrezom medzistavcového disku alebo so skoliózou. Je to tiež inak veľmi vhodná a účinná preventívna metóda, obzvlášť pre ľudí so sedavým zamestnaním. Používa sa tiež pri bolesti chrbta, kĺbov a hlavy, pri problémoch s plochou nohou či pri príprave na operáciu. Nemá žiadne vekové obmedzenie a jej použitie je veľmi všestranné.
Ako veľmi nám škodí sedavé zamestnanie
Pri dlhodobom sedení je chrbtica stabilizovaná svalmi uloženými pozdĺž chrbtice, pretože tie sa k sebe sťahujú, a tým blokujú pohyb. Chrbtica je teda pevná a umožňuje držať naše telo v pokojovej pozícii veľa hodín. Problémom je, že svalové vertikály pri tejto polohe stláčajú chrbticu a medzistavcové disky k sebe. Tie potom zostávajú stlačené a degenerujú. Pri sedení, ale aj pri nestabilnej prikrčenej chôdzi a behu sa disky znižujú, strácajú tekutinu a degenerujú.
Degenerácia disku potom môže vyústiť znížením, výhrezom alebo dokonca zánikom disku. Zníženie disku často vedie k artróze medzistavcových kĺbov a k deformácii stavcových tiel. Našťastie všetky tieto fázy degenerácie sú plne alebo aspoň čiastočne vratné prostredníctvom správneho a hlavne pravidelného cvičenia špirálne stabilizovaných cvikov.
A čo zlé držanie tela pri chôdzi?
Porucha koordinácie chôdze sa prejavuje držaním hlavy pred osou tela, krčná chrbtica sa tak sťahuje do hyperlordózy, lopatka sa nakláňa vpred a trup je sklonený do šikmej osi. Brucho sa pohybuje von a bedrová časť chrbtice sa prehýba do superlordózy. Ruky sa takmer nehýbu. Rovnako tak dolné končatiny sú pred osou tela a ich pohyb vzad prakticky neexistuje. Dolné končatiny sú v bedrách a v kolene neustále pokrčené.
Pri optimálnej chôdzi je hlava v osi tela, krčná chrbtica je vzpriamená a naťahuje sa. Lopatka sa priťahuje vzad a dole, hrudník rotuje proti panve v osi. Trup je vo vertikálnej polohe, bedrová chrbtica sa vyrovnáva a naťahuje. Ruky aj dolné končatiny sa pohybujú vzad.
Účinná pomôcka v tehotenstve aj po ňom
SM systém cviky sú vhodné aj pre tehotné ženy a veľa lekárov ich ženám odporúča, aj keď ešte žiadne problémy nemajú, pretože je to skvelá prevencia. Ženám sa počas tehotenstva mení postava. Hlavne sa zväčšuje brucho, čo presúva ťažisko a vychyľuje os tela. Vďaka cvičeniu sa posilnia svaly brušné, zadok a svaly panvového dna, mobilizuje sa chrbtica, uvoľňujú a naťahujú sa chrbtové svaly a dôjde k správnemu nastaveniu svalov panvového dna. Tým ženám pomáha k prirodzenému a nekomplikovanému pôrodu. Navyše má prekrvenie panvovej oblasti pozitívny vplyv na vývoj dieťaťa.
Po pôrode SM systém pomáha posilňovať brušné svaly a navrátiť svalovú rovnováhu. Nie ojedinele sa u žien po pôrode vyskytuje diastáza priamych brušných svalov. Pri tehotenstve sa brušné svaly rozostupujú, aby vytvorili priestor v brušnej dutine pre rastúce bábätko. Po pôrode by sa brucho malo vrátiť do pôvodného stavu, ale pokiaľ je väzivo a svalstvo brucha oslabené, vzniká diastáza a brucho potom zostáva vypuklé. Aj s tým dokáže metóda MUDr. Smíška úspešne pomôcť!
Ako sa špirálna stabilizácia chrbtice cvičí?
Cvičiť sa môže v sede, postojačky na podložke alebo tiež v kľaku, závisí to od aktuálneho zdravotného stavu a odporúčania lekára. Môže byť vykonávané individuálne alebo v skupine. Pri cvičení je využité striedanie aktivácie a relaxácie svalov za pomalého pohybu horných a dolných končatín, samozrejmosťou je správne dýchanie.
Základom tohto účinného pohybového programu je prepojenie stabilizačných svalov v celom tele naraz v priebehu odborne vedeného koordinovaného pohybu. Dôjde k vytvoreniu dynamicky stabilizačného svalového korzetu. Pri každom cviku sa vyrovnáva chrbtica do strednej línie a vyťahuje sa nahor. Tým je dosiahnutá vysoko efektívna regenerácia medzistavcových platničiek, ktoré dostávajú zabrať obzvlášť pri sedavom zamestnaní.
Ide teda o posilňovanie a naťahovanie konkrétnych svalov a tiež nácvik koordinácie správneho pohybu. Cvičenie pomáha rozvíjať rovnováhu a správne držanie tela. Fixuje svalom optimálne pohybové vzorce a v neposlednom rade tiež zlepšuje činnosť a funkciu vnútorných orgánov.
Vyhnite sa problémom s chrbtom
Avšak najúčinnejšie sú SM systém cviky ako prevencia bolestí chrbta, na vyrovnanie svalovej nerovnováhy a tiež aktívne naťahujú skrátené a ochabnuté svaly. Vďaka posilneným svalom a vhodnému cvičeniu sa nám darí správne držanie tela, pri ktorom nedochádza k vychýleniu osi tela a nehrozí degeneratívne narušenie medzistavcových diskov.
ZÁVEROM: Špirálna stabilizácia chrbtice je natiahnutie tela smerom nahor. To je pre túto metódu jedinečné a typické. Jej autorom je MUDr. Smíšek, ktorý sa môže pýšiť viac ako štyridsaťročnou praxou špirálovej stabilizácie a pozitívnymi skúsenosťami svojich pacientov. Špirálna stabilizácia chrbtice alebo tiež SM systém využíva špeciálne gumy, ktoré veľmi efektívne naťahujú svalové reťazce, tie sú potom dôležité pre správne držanie tela a bezbolestný pohyb.
Mohlo by vás zaujímať
Chcete konečne začať poriadne cvičiť, aby ste zvládali každodenné úlohy s ľahkosťou ...
Predstavte si kúpeľ v ľadovej vode. Možno vašim telom prejde odpor, možno...
Často vás bolí chrbát a cítite sa celý stuhnutí? Máte pocit, že by ste mali začať ...
Každý deň urobíme v priemere okolo 20 000 nádychov a výdychov.
Mnoho z nás má v sebe zaryté...
Na „pneumatiky“ musíte prefíkane. Nemakať len na „pekáči buchiet“.