Dendroterapia sa zaoberá liečivým pôsobením stromov. Stromy predstavujú jedinečný prírodný zdroj energie s priaznivými účinkami na telesnú aj psychickú schránku človeka. Stromy sú skutočným zázrakom prírody, potvrdilo sa, že majú pamäť a vedia spolu navzájom komunikovať. Preto vždy priťahovali ľudské pokolenie…
Dendroterapia – čo to vlastne je?
Dendroterapia nie je žiadna nová módna vlna. Ľudia čerpajú energiu zo stromov už od pradávna, len sa na to v modernej spoločnosti obklopenej betónom trochu pozabudlo. Podľa dendroterapie sú stromy vnímané ako zdroj liečivej energie. Tú z nich môžete čerpať dotykom, ale stačí aj zdržiavať v ich blízkosti. Môžete si vybrať konkrétny strom alebo dať na svoju intuíciu a nadviazať kontakt so stromom, pri ktorom sa cítite dobre.
Ako získať energiu zo stromu?
Má to nejaké pravidlá? Môžete si vyskúšať celý rituál. Vyhraďte si na to čas a vydajte sa do prírody. Vyberte si strom a pomaly k nemu pristúpte. Postupne sa s ním môžete zoznámiť, podrobne si ho pozrieť, skúste ho osloviť. Môžete sa ho dotknúť, objať ho alebo sa o neho oprieť. Uvoľnite sa, zhlboka dýchajte a snažte sa všetkými zmyslami vnímať detaily. Kôru, listy či ihličie, štruktúru aj farby. Efekt môžete znásobiť tým, že sa vyzujete a uzemníte. Sústreďte sa na to, ako sa v tej chvíli cítite, myšlienky nechajte voľne preplávať okolo vás. Na záver môžete stromu poďakovať.
Do prírody za stromami môžete vyraziť kedykoľvek, ale najväčší príval energie prebieha na jar. Naopak v zime sa energia stromov hromadí v koreňoch. Pôsobenie energie vraj tiež ovplyvňuje fázy mesiaca, zatiaľ čo s pribúdajúcim mesiacom majú stromy liečebné a relaxačné účinky, s ubúdajúcim mesiacom môžete ich liečivú energiu využiť na odblokovanie na psychickej i fyzickej úrovni.
Význam stromu pre človeka
Možno ste na to trochu skeptickí, ale niekedy stačí len zbaviť sa predsudkov a otvoriť svoju myseľ. Odborníkmi na spontánne chovanie v prírode sú hlavne deti, často sa samy od seba so stromami a rastlinami v lese rozprávajú a pristupujú k nim ako k živým bytostiam. Môžete ich v tomto skúsiť napodobniť, možno budete sami prekvapení, keď ucítite vibrácie a energiu stromov po celom svojom tele. Energia zo stromov by vás mala nabiť nielen pozitivitou, ale aj elánom a ochrániť vás pred chorobami. Stačí do seba na pár minút nechať prúdiť túto životodarnú energiu, ktorá je jedným z darov prírody.
Je na vás objímanie stromov už veľa?
Nevadí. Je veľa dôvodov, prečo chodiť do lesa. Už samotný čas strávený v prírode má na nás veľmi pozitívny vplyv. Pobyt v lese je sám o sebe veľmi prospešný pre ľudské zdravie a psychickú pohodu. Veľa vedeckých štúdií sa zhoduje v tom, že pobyt v prírode posilňuje nielen našu psychiku, ale pomáha aj našej fyzickej stránke. Nemusíte robiť nič špeciálne, jednoducho len byť prítomní a nechať na seba pôsobiť účinky lesa.
Na tých je okrem iného postavené aj japonské umenie lesnej terapie „šinrin-joku“. Prekladá sa ako „lesný kúpeľ“. Podľa výskumu stačí tráviť čas v lese, aby došlo k posilneniu tvorby látok fungujúcich ako prirodzený zabijak nádorových buniek. Príčinou je špecifický vzduch v lese, ktorý obsahuje fytoncídy. Ide o látky, ktoré pomáhajú stromom v boji proti škodcom. Prišlo sa však na to, že pomáhajú aj ľuďom.
Ďalšie vedecké štúdie preukázali, že prechádzky v lese znižujú podráždenosť a zvyšujú chuť do života. Les tak vyzerá ako ideálny terapeutický priestor. Takže pokiaľ sa chcete udržiavať v psychickej pohode, je pobyt v lese odporúčaný aj z pohľadu vedy.
Ako docieliť psychickej pohody
Aby bolo terapeutické prostredie skutočne terapeutické, treba tomu trochu napomôcť. Doprajte si v lese dostatok času, návštevy lesa ideálne opakujte najmenej raz týždenne. Ak je to možné, nechajte mobilný telefón doma alebo ho aspoň vypnite. Nenechajte sa odradiť ani horším počasím, čerpať energiu sa dá aj za dažďa. Nechajte doma všetky myšlienky na prácu, na to, čo všetko ešte musíte urobiť, na problémy, ktoré musíte riešiť. Dajte si priestor sami pre seba, skúste sa sústrediť na zvuky prírody, všímajte si farby, tvary, hry svetla a tieňov. Relaxujte. Môžete sa prebehnúť alebo sa len tak prechádzať. Vnímajte svet okolo seba a nechajte myšlienky voľne prúdiť.
Odporúčania pre kvalitný spánok
Na kvalitný spánok má rozhodne veľký vplyv predchádzajúci pobyt v prírode. Kombinácia pohybu s pobytom na čerstvom vzduchu, tichého prostredia s dostatkom zelene má až blahodárne účinky na našu psychiku a poťažmo aj na náš spánok. Prechádzka v lese nás pozdvihne na duchu a tiež trochu fyzicky vyčerpá, čo podporí ľahké zaspávanie a dĺžku hlbokého spánku. Efekt ešte umocníte spánkom na prírodnom matraci, ktorý vám zaručí zdravý spánok na tom najlepšom z prírody.
Pobyt v lese – ako zabaviť deti v lese?
Pobyt v lese je skvelá príležitosť pre celú rodinu. Spoločný čas strávený v lese utuží rodinné väzby a podporí psychickú pohodu domácnosti.
1. Deti získavajú vzťah k prírode odmala
Deti od narodenia trávia veľa času v budovách. Najskôr sú to škôlky, potom sa začne školská dochádzka. Dopoludnia v škole, popoludní doma s domácimi úlohami. Na pobyt v prírode často nie je čas. Deti tým ale oveľa prichádzajú. Pobyt v prírode a hlavne v lese je pre nás nenahraditeľný. Zatiaľ čo staršia generácia často stráca kontakt s prírodou v dospelosti, keď sú pohltení pracovným kolotočom, dnešné deti tento kontakt ani nenadväzujú. Výsledkom môže byť narastajúca agresivita u detí, psychické problémy už v ranom veku, obezita vinou obmedzeného pohybu a ďalšie.
2. Les ako skvelý nástroj na učenie
Les je ako veľká učebnica, kde si môžete všetko ukázať a ohmatať. Pozrite sa s deťmi na rôzne typy stromov, ich kôru, plody, listy či ihličie. Ako sa líšia a čo majú naopak spoločné. Komu všetkému poskytujú domov a pre koho sú zdrojom potravy. Pokiaľ sa naučíte byť v lese potichu, môžete mať šťastie aj na jeho obyvateľov. Ani ten najlepší dokument o lese vám neposkytne porovnateľný zážitok.
3. Prirodzený pohyb je ten najzdravší
Ak chcete, aby sa deti odmala hýbali, nesnažte sa ich zapísať na všetky možné športové krúžky. Niektoré športy vedú k jednostrannému preťaženiu, ktoré má negatívny vplyv na držanie tela a vedie k následným problémom s chrbtom a chrbticou. Tým najprirodzenejším pohybom pre deti i dospelých je chôdza a beh. Ak to doplníte lesným prostredím, urobíte to najlepšie pre svoje aj ich telá a psychiku.
4. Lesné prostredie upokojuje a uvoľňuje
Pre vás aj pre deti je dôležité na chvíľu vypadnúť z ruchu bežného života. Uvoľniť sa a zbaviť sa stresu, ktorý nás obklopuje. Na chvíľu zabudnúť na svoje povinnosti, nepríjemné záležitosti, negatívne správy, ktoré sa na nás valia zo všetkých médií. Skúste spoločne počúvať zvuky lesa a očistite svoju myseľ od všetkého ostatného. Po návrate z lesa sa budete cítiť uvoľnení a nabití pozitívnou energiou. Rovnako aj vaše deti.