Epsomská soľ má vynikajúce účinky na boľavé svaly aj proti stresu

7 min
25 apríla, 2024
Na čo sa používa epsomská soľ?
Na čo sa používa epsomská soľ?

Epsomská soľ by vám v domácnosti rozhodne nemala chýbať. Nie je príjemnejší spôsob, ako telu prostredníctvom uvoľňujúce kúpele doplniť toľko potrebný horčík. Na čo všetko epsomská soľ pomáha a aké má ďalšie použitie?

Epsomská soľ – čím je táto horká soľ výnimočná?

Síran horečnatý (MgSO4) je síran horčíka, ktorý po doplnení kryštálovej vody má podobu heptahydrátu, známeho ako epsomská soľ. Táto soľ kyseliny sírovej dostala názov podľa miesta jej objavu, mesta Epsom v anglickom grófstve Surrey. Nachádza sa tiež v niektorých minerálnych vodách, napr. Zaječická alebo Šaratica. K liečebným a relaxačným kúpeľom sa využíva už od 17. storočia.

Epsomská soľ alebo tiež horká soľ má pre naše telo množstvo blahodarných vlastností, a to najmä vďaka vysokému obsahu horčíka a síry. Vďaka tomu má výrazne horkú chuť. Hoci sa najčastejšie využíva v kúpeľoch a pri peelingu, dá sa v menšom množstve užívať aj vnútorne.

Epsomská soľ a jej účinky

Vysoký obsah horčíka v epsomskej soli má pozitívny vplyv na nespavosť, pomáha so zmiernením stresu i bolesti, zvyšuje regeneráciu organizmu a urýchľuje metabolizmus. Výhodou je, že horčík aj síran sa ľahko vstrebávajú do tela cez pokožku, preto na získanie prínosov epsomskej soli stačí len jej vonkajšie používanie, najčastejšie v podobe kúpeľov a peelingov. V kúpeli pokožku nevysušuje, ale zanecháva ju hladkú a vláčnu.

Na čo sa používa epsomská soľ?

Na čo všetko je dobrá táto soľ do kúpeľa:

  • Uľahčuje vstrebávanie horčíka a zvyšuje jeho množstvo v organizme.
  • Pôsobí relaxačne, upokojuje a zmierňuje stres.
  • Je účinná pri nespavosti.
  • Zbavuje telo škodlivých látok a detoxikuje.
  • Čistí a hydratuje pokožku.
  • Uvoľňuje svaly a uľavuje od bolestí a kŕčov.
  • Zmierňuje opuchy a prejavy artritídy.
  • Urýchľuje hojenie modrín, zápalov a drobných poranení.
  • Znižuje nepravidelný srdcový rytmus a krvný tlak.
  • Pomáha na migrény.
  • Podieľa sa na regulácii telesnej teploty aj hladiny cukru v krvi.
  • Funguje ako prevencia proti plesniam na nohách a znižuje ich prípadný zápach.
  • Údajne tiež podporuje dobrú náladu.

Ako často sa kúpať v epsomskej soli?

Kúpeľ s epsomskou soľou sa odporúča dvakrát až trikrát do týždňa. Ale aj jednorazová relaxácia po náročnom dni má svoje prínosy pre váš organizmus.

Koľko epsomskej soli do vane?

Všeobecne sa odporúča na jeden kúpeľ jednu šálku epsomskej soli. Môžete ešte skombinovať soľ s pár kvapkami esenciálneho oleja, napr. eukalyptus, a spoločne dôkladne premiešajte, aby sa soľ poriadne rozpustila.

Pri detoxikačnom kúpeli zmiešajte hrubú morskú soľ (60 g), epsomskú soľ (30 g), jedlú sódu (10 g) a pár kvapiek ľubovoľného esenciálneho oleja.

Kúpeľ s epsomskou soľou na úľavu boľavých svalov

Na čo je dobrá soľ do kúpeľa?

Je všeobecne známe, že horčík je dôležitý pre normálny rast kostí, zmierňuje zápaly a má podiel aj na správnej funkcii svalov. Horčík taktiež podporuje produkciu serotonínu a reguluje aktivitu enzýmov. Boľavý chrbát aj svaly sa tak v horúcom kúpeli dočkajú vítané úľavy. Takýto kúpeľ je prínosný aj pre športovcov po náročnom fyzickom výkone. Existuje celý rad výskumov, podľa ktorých sú kúpele s epsomskou soľou tie najlepšie regeneračné prostriedky. Navyše tak ľahko dostupné.

Môžete sa kúpať celí, alebo si pripraviť lavór s vodou a epsomskou soľou a ponoriť do nej len nohy. Oboje vám prinesie úľavu. Epsomská soľ pomáha aj na popraskané päty a zrohovatenú kožu na chodidlách. Je tiež efektívnym pomocníkom pre tých, ktorí trpia na studené končatiny.

Epsomská soľ – ďalšie použitie

Vlasový kondicionér

Môžete ju použiť na vlasy len ako roztok s vodou alebo pridal epsomskú soľ do vášho kondicionéra a vmasírovať do pokožky hlavy. Nechajte 20 minút pôsobiť. Nezabudnite dôkladne opláchnuť. Epsomská soľ je účinná na mastné vlasy, ktoré zbavuje mastnoty, a navyše ich vyživuje a dodáva im objem.

Telový peeling

Použitie je veľmi jednoduché, stačí si nabrať do dlane trochu epsomskej soli a môžete s ňou premasírovať pokožku celého tela. Peeling pomáha v odstránení odumretých buniek a prekrvení a očistení pokožky. Môžete skombinovať s olivovým olejom. Peeling z epsomskej soli je účinný aj na celulitídu. Navyše prostredníctvom epsomskej soli vaša pokožka vstrebáva minerály.

Epsomská soľ je pleťový zázrak

Epsomská soľ môže skvele slúžiť aj ako pomocník pri umývaní tváre. Efektívne preniká do pórov, odstraňuje prebytočnú špinu aj maz.

Úľava pri chrípke a angíne

Nielenže epsomská soľ zmierňuje bolesti tela a svalov, často sprevádzajúce práve chrípku a angínu, ale horúci kúpeľ tiež zvyšuje potenie. Potenie uľahčuje imunitnému systému bojovať s vírusmi a baktériami, horúci kúpeľ tak dokáže skrátiť dobu choroby. Do vane so skutočne teplou až horúcou vodou si dajte 400 g epsomskej soli a pridajte niekoľko kvapiek éterického oleja z mäty piepornej alebo borovice. V kúpeli vydržte dvadsať minút a aj po jej opustení ešte nejaký čas odpočívajte.

Pomocník na záhradu

Epsomská soľ má množstvo využití

Pokiaľ sa chcete vo svojej záhrade vyhnúť chemickým hnojivám, je jednou z prírodných alternatív práve epsomská soľ. Môžete si pripraviť roztok epsomskej soli s vodou v pomere 1:8. Tento roztok veľmi účinne odpudzuje hmyz. Navyše vysoký obsah životne dôležitých živín, ako je horčík a síra, podporuje rast rastlín.

Čistiaci prostriedok

Zmiešaním epsomskej soli a esenciálnych olejov získate domácu prírodnú aviváž, a ešte prečistíte práčku. Pomocou soli tiež môžete odstrániť usadené nečistoty napr. v kúpeľni. Stačí epsomskú soľ primiešať do upratovacieho prostriedku a efektívne vyčistíte zašlé škáry a mastnotu.

Upokojenie pokožky

Pri bodnutí hmyzom môžete epsomskú soľ rozmiešať vo vode a prostredníctvom studených obkladov ju na miesto prikladať. Veľmi skoro sa dostaví úľava od svrbenia a pálenia. Rovnaké obklady sú účinné aj na spálenie od slniečka.

Úľava po prehýrenej noci

Možno vás to prekvapí, ale aj v tomto prípade môžete využiť úžasné prednosti epsomskej soli. Ak máte za sebou náročnú noc s nadbytkom alkoholu, od následného bolehlavu vám môže pomôcť lyžička epsomskej soli zmiešaná s vodou a následne zapitá veľkým množstvom čistej vody. Soľ totiž obsahuje minerály, ktoré pomôžu odplaviť z tela toxíny a urýchliť jeho následnú regeneráciu.

Epsomská soľ pre deti

Ich upokojujúcich účinkov môžete využiť aj v kúpeľoch pre deti, vďaka ktorým sa im bude ľahšie zaspávať. Sú tiež známe pozitívne účinky epsomskej soli na liečbu ekzémov, čo najmä deťom prináša úľavu od nepríjemného svrbenia.

Epsomská soľ a vnútorné použitie

V malom množstve sa epsomská soľ využíva na príjem horčíka. Odporúčaná dávka sú dva gramy v džúse alebo vo vode mimo jedla.

Vnútorné užívanie sa odporúča na zlepšenie trávenia vďaka preháňavému účinku síranu horečnatého. Pozor, pre vnútorné použitie voľte epsomskú soľ, ktorá je na to vhodná, teda v potravinárskej kvalite.

Ako užívať vnútorne?

Využíva sa najmä pri zápche, kedy sa odporúča rozmiešať 2 až 6 kávových lyžičiek epsomskej soli v 250 ml vody. Po zhruba pol hodine by sa mali dostaviť preháňavé účinky.

Má epsomská soľ nejaké nežiaduce účinky?

Pri správnom užívaní sa žiadne nežiaduce účinky nedostavujú, pozor si dajte, pokiaľ epsomskú soľ užívate vnútorne. V takom prípade pamätajte na to, že musíte piť dostatok vody, ktorá zmierňuje prípadné nežiaduce účinky. A nikdy neprekračujte odporúčané dávky.

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(16)

Spánok

(57)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(6)

Fyzioterapia

(9)

Fitness

(15)

Celostná medicína

(24)