Meď nie je vitamín, ale napriek tomu sa bez nej v ľudskom organizme takmer nič nezaobíde a jej nedostatok môže mať zásadný vplyv na ľudské zdravie. Prečo meď v našom tele potrebujeme a na čo si dať pri jej príjme pozor. Aké ďalšie prínosy môže mať meď pre človeka?
Prečo je meď pre telo dôležitá?
Meď patrí medzi esenciálne minerálne látky, pretože je potrebná na priebeh biologických funkcií v tele. Naše telo jej nepotrebuje veľa, denný odporúčaný príjem medi je okolo 1 až 2 mg. Aj v takom malom množstve má ale kľúčovú úlohu v našom organizme. Meď je nevyhnutnou súčasťou tvorby DNA, bez ktorej by nedochádzalo k rastu buniek a obnove tkanív. Je to tiež dôležitý antioxidant, ktorý bojuje proti voľným radikálom. A má protizápalové vlastnosti.
Meď sa ďalej podieľa na:
- Metabolických procesoch (napr. sacharidov) a enzymatických cykloch;
- Tvorbe kolagénu a elastínu, čo sú kľúčové zložky pre zdravie kostí a kĺbov;
- Tvorbe hemoglobínu v červených krvinkách;
- Energetickom metabolizme a prenose železa;
- Správne činnosti nervovej sústavy;
- Ochrane buniek pred oxidačným stresom;
- Zdravé funkciu imunitného systému;
- Pigmentáciu vlasov a pokožky;
- Regulácia chuťových a čuchových receptorov;
- Udržiavanie zdravie srdca a krvných ciev podporou pružnosti cievnych stien a reguláciou krvného tlaku.
Meď a imunitný systém
Ako meď ovplyvňuje imunitný systém? Podporuje tvorbu a aktivitu bielych krviniek, ktoré sú kľúčové pre správnu funkciu imunitného systému. Okrem toho je ale meď aj antioxidant, takže chránia bunky pred oxidačným stresom, zápalmi a poškodením.
Meď a hemoglobín

Spoločne so železom podporuje meď tvorbu červených krviniek, ktoré prenášajú kyslík do buniek a tkanív. Vďaka tomu dochádza k zvýšeniu kyslíkovej dostupnosti v tele a hladina hemoglobínu je na optimálnej úrovni.
Meď a kostrový systém
Nielen vápnik je dôležitý pre naše kosti. Aj meď pomáha v tvorbe a udržiavaní kostnej hmoty. Účastní sa mineralizácia kostí a chrupaviek, vďaka čomu sú pevné a odolné.
Meď a šedivenie
Ak sa bojíte predčasného šedivenia, strážte si množstvo medi v tele. Meď podporuje tvorbu melatonínu, ktorý zodpovedá za farbu vlasov. Dostatok medi v tele prispieva k zachovaniu pigmentu. A tiež posilňuje vlasové korene, vlasy sú vďaka nej zdravšie a hustejšie.
Ako sa prejavuje nedostatok medi v tele?
Vzhľadom na to, že telo skutočne potrebuje meď vo veľmi malom množstve, je jeho nedostatok pomerne vzácny. Pokiaľ k nemu dochádza, tak najčastejšie vplyvom nejakej genetickej poruchy (Menkensova choroba). Ďalším dôvodom potom býva nevhodná strava. Buď neprijímame dostatok medi v strave, alebo máme naopak nadmerný príjem zinku. Ten totiž inhibuje vstrebávanie medi.
Nedostatok medi môže vyústiť v:
- anémiu (chudokrvnosť),
- neurologické poruchy (súvisiace s anémiou), ako je brnenie končatín, únava a ďalšie,
- oslabený imunitný systém,
- kardiovaskulárne problémy,
- slabé kosti a bolestivé kĺby,
- poruchy rastu vlasov a nechtov,
- poruchy vstrebávania živín,
- pigmentačné abnormality.
Čo keď je medi v tele veľa?
Ale aj prebytok medi môže mať negatívne dôsledky na procesy v ľudskom tele. Najčastejšie k nemu dochádza genetickými poruchami, napr. Wilsonova choroba. Pri tejto poruche dochádza k nadmernému hromadeniu medi v pečeni, mozgu a ďalších orgánoch. Pri predispozícii k tejto poruche je rozhodne dôležité monitorovať príjem medi.
K nadmernému príjmu medi môže dôjsť aj stravou a vplyvom ďalších zdrojov, ako je napr. kontaminovaná voda, používanie medeného riadu, nadužívaniu doplnkov stravy obsahujúcich meď a ďalšie.
Ako sa prejavuje prebytok medi:
- Gastrointestinálne problémy, ako je nevoľnosť, zvracanie, bolesti brucha a hnačka.
- Poškodenie pečene, hrozí aj cirhóza pečene.
- Prebytok medi môže ovplyvniť funkcie mozgu a zmeniť správanie, viesť k depresii a úzkostiam.
- Nadbytok medi môže spôsobiť oxidačný stres, pri ktorom dochádza k poškodeniu buniek a tkanív.
Ako doplniť meď v tele?
Hoci ľudský organizmus potrebuje meď len v malom množstve, napriek tomu je nevyhnutný jej pravidelný príjem. Telo nedokáže meď samo vyrobiť, ani ju skladovať. Odporúčaný denný príjem medi je medzi 1 až 2 mg denne. Do 0,1 gramu nie je dávka medi pre človeka toxická. Meď sa prijíma v pečeni, odkiaľ je krvou transportovaná do tela organizmu. Ideálny príjem medi je vhodnou stravou.
V čom je obsiahnutá meď?

Ak vás zaujíma, v akej potravine je meď, tak vo väčšom množstve vyskytuje v:
- pečeni (hlavne hovädzia a teľacia pečeň);
- vajciach;
- orechoch a semienkach, napr. kešu orechy, vlašské orechy, slnečnicové a sezamové semienka;
- sušenom ovocí, ako sú hrozienka, sušené slivky alebo figy;
- zelenine, najviac špenát a kučeravý kel;
- morských plodoch;
- strukovinách, napr. v šošovke, fazuľach či cíceru;
- káve a čaju;
- čokoláde.
Ako sa diagnostikuje nedostatok medi?
Vyšetrenie množstva medi v krvi, v moči alebo v pečeni sa odporúča pre prípadnú diagnózu Wilsonovej choroby alebo zistenie nedostatku či nadbytku medi. Toto vyšetrenie by ste mali podstúpiť aj pri častej únave, bolesti brucha, trase alebo pri poruchách správania.
Čo lieči meď?
Meď sa využíva na liečbe radu kožných ochorení. Meď podporuje činnosť kapilár, syntézu kolagénu a ďalších proteínov, ktoré majú pozitívny vplyv na zdravie a vzhľad pokožky. Meď je zásadný pre proces hojenia rán. Stimuluje tvorbu krvných ciev, reguluje obsah fibronektínu, ktorý je nevyhnutný na hojenie rán, rovnako ako integrínový proteín.
Ďalšie využitie medi
O dôležitosti medi pre ľudské zdravie vedeli už starí Gréci, preto vyrábali medené amulety a liečitelia predpisovali ľuďom ozdoby z medi. Medené tkaniny totiž výrazne obmedzujú rast a množenie baktérií (najmä stafylokokov) a plesní na koži. Medené ióny pohlcujú odpad baktérií, zabraňujú zápachu, vďaka čomu vzniká antibakteriálne prostredie. Používa sa tiež v armade, užívanie medených ponožiek či posteľnej bielizne s medeným vláknom sa u príslušníkov vojenských síl veľmi osvedčilo.
Meď v matraci
Ióny medi pre svoje prednosti našli využitie aj v matracoch. Meď má výborné termoregulačné vlastnosti, v matracoch odvádza prebytočné telo z tela spáča. V noci sa tak nepotí, vďaka čomu je zaistená dokonalá hygiena matraca. To oceníte hlavne v letných horúcich nociach. Meď v matraci zabraňuje množeniu mikroorganizmov. Vďaka medi v matracu je taká matrac tiež vhodný pre alergikov, nemnožia sa v nej baktérie, plesne, ani roztoče.