Oleje na masáže, prospešné aj pre pokožku

5 min
31 januára, 2025
Aký olej použiť na masáž?
Aký olej použiť na masáž?

Masážne oleje sú výborným doplnkom masáže, ktorý podporí jej účinky a zároveň majú blahodarný vplyv na pokožku. Aj vďaka masáži sa olej lepšie vstrebáva do pokožky a vyživuje ju. Chcete vedieť, aký olej je najlepší na telo? A čím mazať suchú a popraskanú kožu, aby bola hebká a hydratovaná?

Masážne oleje – prečo ich používať

Používanie kvalitných olejov pri masážach má nesporné výhody: 

  • Rýchlo sa zahrejú teplom rukou a trením pri masáži a dobre prenášajú teplo. Masáž tak zvyšuje energiu a podporuje procesy bunkovej obnovy.
  • Ošetrujú a zvláčňujú pokožku, majú hydratačné a vyživujúce vlastnosti, vďaka ktorým je pokožka zdravá, hebká a pružná. 
  • Aromaterapia, vdychovanie vône esenciálnych olejov pri masáži má blahodárne účinky na relaxáciu, uvoľnenie mysle a zlepšenie nálady. 
  • Kĺzavosť oleja umožňuje hladký pohyb rúk maséra a pomáha uvoľniť napätie a stres.
  • Olej zvyšuje stimuláciu prietoku krvi a lymfy, vďaka čomu dochádza k zvýšenému zásobovaniu pokožky. Tiež uvoľňuje svaly a podporuje ich regeneráciu. 
  • Terapeutické masáže za pomoci masážnych olejov liečia a zmierňujú svalové napätie, zápaly aj bolesti.
  • Využitie pri maderoterapii, čo je špeciálna masážna technika, na ktorú sa používajú drevené valčeky alebo lopatky. Masážny olej zlepšuje kĺzavosť drevených nástrojov a uľahčuje ich pohyby po pokožke. 
  • Pomáha zlepšovať vzhľad pokožky a strií, odstraňovať celulitídu.

Čo použiť na masáž?

Aký je ten najlepší masážny olej?Telová masáž s využitím masážnych olejov umožňuje rozmanitú ponuku olejov a je lepšie olivový, alebo skôr kokosový?A čo napríklad avokádový? • Masážou s masážnymi olejmi zabijete dve muchy jednou ranou.Ktorý olej pomáha na suchú pokožku a zároveň obsahuje dôležité vitamíny a minerály na jej vyživenie?

Kokosový olej

Prírodný kokosový olej sa vyznačuje príjemnou vôňou, je šetrný aj k jemnej a citlivej pokožke. Jeho najväčšie bohatstvo však spočíva vo veľkom množstve cenných mastných kyselín a vitamínov, a to predovšetkým A, C a E, ktoré podporujú zdravie a krásu pokožky. Vďaka antimikrobiálnym vlastnostiam je účinným pomocníkom proti baktériám a plesniam. Vyživuje suchú pokožku tela a skvele sa hodí na relaxačnú masáž alebo voňavý peeling. Pre lepšie vstrebávanie výživných látok ho nanášajte na vlhkú kožu. K masáži ho musíte zahriať, pretože pri izbovej teplote má pevnú konzistenciu. 

Ricínový olej

Často sa používa na teplé zábaly natiahnutých svalov a kĺbov, pretože má schopnosť aktivovať činnosť lymfatického systému. Vďaka tomu napomáha v regeneráciu kožných tkanív a kĺbov a vyplavovanie škodlivých látok z tela. Ricínový olej vyniká vysokým obsahom vitamínu E a mononasýtených mastných kyselín, ktoré posilňujú ochrannú vrstvu pokožky a zabraňujú strate hydratácie. Olej zlepšuje kvalitu pokožky a zmierňuje viditeľnosť jaziev, strií aj pigmentových škvŕn. Obsahuje vo vysokej miere antioxidanty, tie bojujú proti voľným radikálom v tele a spomaľujú proces starnutia. 

Mandľový olej

Mandľový olej, nerafinovaný a lisovaný za studena, obsahuje vitamín E (chráni bunky pred voľnými radikálmi), vitamín A, vitamín E-7 (udržuje pevnosť vlasov a nechtov) a zinok (znižuje tvorbu vyrážok). Je označovaný za „strážca mladosti“. Aminokyseliny obsiahnuté vo vitamíne E pomáhajú zvýšiť produkciu kolagénu, ktorý udržuje pokožku pevnú a hladkú. Pokožka je vďaka nemu hydratovaná. Mandľový olej tiež zabraňuje strate elasticity. Je vhodný aj na starostlivosť o novorodeneckú pokožku. Upokojuje podráždenú pokožku, začervenanie a opuchy. Vďaka obsahu kyseliny linolovej chráni kožnú bariéru a pomáha udržiavať prirodzenú vlhkosť. Jeho konzistencia je pre masáže ideálna, navyše sa rýchlo absorbuje do pokožky a vyživuje ju.

Jojobový olej

Aj tento olej je zdrojom cenných mastných kyselín a vitamínu E. Navyše má štruktúru veľmi podobnú ako náš prirodzený maz. Dokáže regulovať prirodzenú produkciu mazu na pokožke. Pri mastnejšej pleti obmedzuje prebytočný maz, suchú pleť naopak hydratuje. Jojobový olej obnovuje prirodzenú hydro-lipidovú bariéru pokožky, poskytuje jej regeneráciu a revitalizáciu. Na pokožke vytvára tenkú ochrannú vrstvu, ktorá obmedzuje pôsobenie škodlivých vplyvov prostredia, ako sú znečistenie, UV žiarenie a voľné radikály.  Má protizápalové vlastnosti, upokojuje podráždenú pokožku a hojí drobné poranenia aj akné. 

Olivový olej

Olivový olej je skvelý v kuchyni aj ako pomocník pri masáži

Nerafinovaný olivový olej, lisovaný za studena, sa veľmi často využíva ako základový olej pre masážne zmesi. Je to ako pre jeho konzistenciu, tak aj pre hydratačné vlastnosti, kedy dokáže vyhladiť a ochrániť pokožku. zvláčňujúce,ideálna pre suchú až popraskanú pleť. Pomáha aj pri ekzémoch a podráždení pleti. Môže sa pochváliť aj množstvom antioxidantov, vďaka ktorým je pleť hladšia a pôsobí mladšia.

Avokádový olej

V avokádovom oleji sa nachádza veľké množstvo rôznych vitamínov A, B, D, E, H, K a PP aj omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Tiež cenné minerály ako je horčík, draslík, fosfor, mangán, meď, selén, sodík, vápnik, zinok a železo. V tomto zázračnom oleji nechýba ani kyselina listová a kyselina pantoténová a antioxidanty. Olej rýchlo preniká do pokožky a zanecháva ju hydratovanú, vyživenú a regenerovanú. Pôsobí preventívne proti celulitíde a napomáha liečenie ekzému, lupienky aj akné. 

Vyrobte si svoj masážny olej

  • Základom masážneho oleja by mal byť 100% rastlinný olej, najlepšie lisovaný za studena. Použiť môžete už spomínaný olivový, mandľový, kokosový, alebo aj makový, slnečnicový, sezamový či marhuľový. 
  • Pridajte aromatickú zložku v podobe esenciálneho oleja. Neprežeňte to ale s množstvom, stačí len cca 30 kvapiek esenciálneho oleja do 100 ml základu. Pokiaľ olej chcete používať aj na citlivú pokožku v oblasti tváre, s esenciálnym olejom radšej šetrite. Najmä s výraznými či korenenými olejmi to môžete ľahko prehnať.
  • Pohár na olej dôkladne vyčistite, pretože nečistoty môžu ovplyvniť kvalitu oleja, a na zakonzervovanie použite vhodný stabilizátor. Pomôže napr. vitamín E alebo rozmarínový olej, tie výrazne predĺžia životnosť oleja.

Ktoré éterické oleje sú na masáže vhodné?

Éterické oleje môžu byť súčasťou masážnych olejov

V praxi sa na masáž často používa olejová zmes, kedy sa olej zmieša s ďalšími éterickými olejmi, vďaka čomu sa k masáži pridá aj účinok aromaterapie. Ako zvoliť ideálny éterický olej na vašu masáž?

Éterické oleje na relaxáciu

Levanduľa, sladký pomaranč, harmanček, zázvor, santalové drevo. 

Éterické oleje na upokojenie

Harmanček, rozmarín, jazmín, levanduľa.

Éterické oleje na nabudenie

Eukalyptus, mäta, citrón, grep, šalvia. 

Ako na masáž s olejmi?

Pri masáži so studeným olejom si naneste olej na dlaň a krúživými pohybmi ho rozotrite po koži. Vďaka treniu zvýši olej svoju teplotu, prenikne do pokožky a vyživuje ju. Pokiaľ chcete použiť teplý olej, ohrejte si ho vo vodnom kúpeli. Pozor ale, aby jeho teplota nebola príliš vysoká. Masáž teplým olejom zvyšuje relaxáciu a účinok oleja. 

Čo nerobiť po masáži?

Po masáži sa radšej vyhnite väčšej fyzickej námahe. Počas masáže došlo k uvoľneniu svalov a tie potrebujú nejaký čas na regeneráciu. Preto sa venujte skôr nejakým odpočinkovým činnostiam či odpočívajte. Svaly po masáži sú obvykle v stave hlbokej relaxácie, pri neopatrných pohyboch a prehnanej fyzickej aktivite by mohlo ľahko dôjsť k ich preťaženiu alebo dokonca zraneniu. Fyzická námaha čoskoro po masážach tiež môže zvrátiť účinky masáže a navrátiť tenziu a bolesť. 

V ideálnom prípade by ste si mali dať po masáži celý deň v kľude, venujte sa odpočinkovým a pohodovým aktivitám. Prípadne by ste mohli skúsiť ľahké prechádzky na čerstvom vzduchu, ktoré pomáhajú udržať krvný obeh a podporujú detoxikáciu.

Čo naopak po masáži pomáha?

Teplý kúpeľ alebo sprcha pomáha uvoľniť svaly, ktoré boli počas masáže prehriate a prekrvené. Teplo zlepšuje krvný obeh a lymfatický tok, čo zrýchli regeneráciu a odstraňovanie toxínov z tela. Kúpeľ doplňte éterickými olejmi, ako je levanduľa, eukalyptus alebo harmanček pre ich relaxačný účinok. Pozor však na príliš horúcu vodu. Po intenzívnej masáži by ste sa v horúcom kúpeli mohli cítiť slabo alebo pociťovať závraty. 

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(19)

Spánok

(63)

Ortopédia

(41)

Masáže

(9)

Kúpele

(7)

Joga

(8)

Fyzioterapia

(15)

Fitness

(20)

Celostná medicína

(36)