Ako pripraviť posteľ starým či chorým ľuďom

5 min
22 októbra, 2022
Obmedzenie pohybu a pripútanie na lôžko vyžaduje kvalitnú posteľ a matrac
Obmedzenie pohybu a pripútanie na lôžko vyžaduje kvalitnú posteľ a matrac

Rovnako ako u bábätiek študujeme bezpečnosť detských postieľok, kvalitu matraca a vyberáme prírodné materiály obliečok, tak aj u seniorov by sme mali zohľadniť ich potreby a prispôsobiť im ich spací priestor.

Aká je spavosť u starých ľudí?

Aj aktívni seniori môžu tráviť na posteli oveľa viac času ako predtým. S vyšším vekom totiž niekedy pribúdajú problémy so spánkom. Predlžuje sa zaspávanie, starší ľudia sa tiež častejšie prebúdzajú počas noci. Dôvodom môže byť zvýšená potreba močenia, dychové problémy alebo bolesti. Vďaka tomu pociťujú únavu, a napriek zníženej potrebe spánku, ktorá v mnohých prípadoch prichádza s vekom, si ľahnú aj počas dňa. O čo menej hodín trávia starší ľudia spánkom, o to by mal byť ten spánok kvalitnejší. A kvalita spánku sa odvíja od mnohých faktorov.

Vyššia posteľ pre seniorov

Starší človek potrebuje stabilnú a odolnú posteľ, vyrobenú z materiálu, ktorý sa dá ľahko udržiavať. Nehovoriac o tom, že by mal byť zdravotne nezávadný, preto voľte radšej prírodné materiály. Pokiaľ možno, vyhnite sa ostrým hranám pri posteli, aby si senior neublížil, keď stratí balans a spadne.

Najdôležitejšia je ale výška postele pre seniorov. Tá by mala zohľadňovať výšku postavy, aby matrac siahal medzi kolená a pozadie. Ide predovšetkým o ľahké líhanie a vstávanie z postele, preto by mala vrchná hrana matraca siahať niekde do polovice stehien. Pokiaľ nemôžete zohnať vyššiu posteľ, možno si vypomôcť vyšším matracom.

Matrac pre seniorov a nepriepustný chránič matraca

Najlepšie matrace pre seniorov sú tie vyššie, teda dvadsať centimetrov a vyššie, taktiež odporúčame vyberať z prírodných materiálov. Väčšina výrobcov matracov má špecifickú kategóriu – seniorské alebo zdravotné matrace pre seniorov, v ktorých sa snúbia všetky potrebné vlastnosti. Tými sú výška, priedušnosť, tuhosť a dostatočná opora svalov a chrbtice. Čo sa týka tuhosti, tak sa odporúča tvrdší matrac, ktorý nekladie odpor pri otáčaní sa počas spánku.

Chránič matraca ako dôležitá súčasť postele pre seniorov

U chorých a dlhodobo ležiacich ľudí sa na kvalitu matraca kladie obzvlášť veľký dôraz. Rozhodne sa zamerajte na zdravotné matrace, ktoré musia spĺňať určité normy a požiadavky. Sú vhodné aj pre aktívnych jedincov, pretože poskytujú vynikajúce ortopedické vlastnosti, vysoký komfort spánku a pôsobia ako prevencia. U dlhodobo ležiacich radšej siahnite po týchto antidekubitných matracoch zabraňujúcich vzniku preležanín. Tieto matrace majú za úlohu odľahčiť zaťaženie postihnutých oblastí, znížiť tlak na kožu a zabrániť tak vzniku otlakov. Tieto otlaky či preležaniny totiž môžu spôsobovať ďalšie závažné zdravotné problémy.

„Ideálny matrac pre seniorov by mal rovnomerne podopierať chrbticu a kopírovať jej zakrivenie,“ hovorí fyzioterapeutka z domova pre seniorov Alena Komárková. Nekvalitný a opotrebovaný matrac nepodopiera chrbticu rovnomerne, čo výrazne zvyšuje bolesti krížovej a krčnej chrbtice aj hlavy. To vedie k prerušovanému spánku, ktorý môže spôsobiť zvýšený krvný tlak a stres. Z dlhodobého hľadiska nekvalitný spánok vedie k závažným ochoreniam, ako je hypertenzia, diabetes, depresia alebo oslabená imunita. „Kvalitný matrac pre seniorov spoločne s kvalitnou starostlivosťou a polohovaním slúži ako dôležitá prevencia proti dekubitom,“ dodáva fyzioterapeutka.

Čo ďalej potrebuje správna posteľ pre seniorov

Nezabúdajte ani na chránič na matrac. Zmyslom chrániča je ochrániť matrac aj pred nechcenými nehodami. Nepriepustný kryt na matrac zabráni pretečeniu vyliateho čaju či premočeniu. Môžete tiež využiť nepremokavý poťah na matrac, ktorý plní rovnakú funkciu. Poťah má praktický zips, vďaka ktorému ho ľahko zložíte a vyperiete na 95 stupňov. Nemusíte sa tak báť o hygienu lôžka.

Skvelým riešením pre dlhodobé ležanie je polohovateľný rošt, ktorý sa dá podľa potrieb upraviť. Správne nastavený pomôže s bolesťami chrbta aj zmierni tvorbu kŕčových žíl. Pre trvale ležiacich ľudí potom možno využiť prednosť elektricky polohovateľných roštov.

Anatomický vankúš je samozrejmosťou. Kvalitný vankúš je priedušný, dokonale sa prispôsobí telu a podoprie krčnú chrbticu. Finančne to nie je veľká položka, ale významným spôsobom navýši komfort ležania aj spánku.

Okolie postele

Chránič matraca 180 × 200 ochráni matrac manželskej postele seniorov pred nehodami

Miestnosť, kde je umiestnená posteľ, by mala byť dobre prístupná. To znamená žiadne schody, vysoké prahy, príliš úzke dvere a pod. Mala by byť svetlá a vetrateľná, ale je tiež dôležité, aby sa na noc dalo zamedziť prístupu svetla zvonku, pretože pre kvalitu spánku je veľmi potrebná dôkladná tma. Pokiaľ senior dôjde na záchod sám, mala by byť toaleta niekde blízko bez nutnosti prechádzať do iného poschodia. Mal by mať tiež v dosahu pri posteli nejaké svetlo/lampičku, aby si pri chôdzi v tme neublížil.

Čím viac senior či chorý trávi v posteli času, tým dôležitejšie je, aby sa v nej cítil komfortne. O liečivej sile kontaktu so zvieratami niet pochýb, obzvlášť keď majú svojich obľúbených miláčikov, malo by im byť umožnené mať ich pri sebe.

V prípade chorých či zle chodiacich osôb by v dosahu postele mal byť dostatočný priestor na toaletné kreslo, pokiaľ je nutné, barle alebo chodítko. Priamo pri posteli by nemal chýbať toaletný stolík, ktorý je v dosahu ležiaceho. Na ňom by mal byť telefón, prípadne potrebné telefónne čísla, lieky a voda. Pri dlhodobo ležiacich je potom dobré im umožniť prístup k informáciám, aby mali po ruke ovládač na televíziu alebo rádio.
Nespavosť u seniorov je pomerne častý jav, ale kvalitnou posteľou so zdravotným matracom, dostatočnou úpravou spacej miestnosti a spánkovou hygienou sa jej dá predchádzať. Rozhodne nič z toho nepodceňujte, kvalitný spánok je dôležitý nielen pre fyzické, ale hlavne psychické zdravie.

Mohlo by vás zaujímať

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(17)

Spánok

(59)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(7)

Fyzioterapia

(9)

Fitness

(17)

Celostná medicína

(28)