Prečo ma bolia bedrá? A ako to vyriešim?

6 min
30 septembra, 2023
Prečo ma bolia bedrá?
Prečo ma bolia bedrá?

Prečo nás bolia bedrá a ako sa dá tejto bolesti zamedziť alebo jej dokonca predchádzať? Poradíme vám, ako si zachovať zdravie kĺbov a vyhnúť sa operácii. Dozviete sa, čo na boľavé bedrá naozaj pomáha.

Ako a kde bolí bedrový kĺb?

Asi vás neprekvapí, že boľavé bedrá trápia veľa ľudí. Bedro totiž patrí k najväčším kĺbom a zároveň najzaťažovanejším, pretože nesú podstatnú časť hmotnosti ľudského tela. Umožňuje bezproblémovú chôdzu, ohýbanie a otáčanie trupu.

Bolesť sa najčastejšie vyskytuje v oblasti prednej strany stehna a slabín. Môže to byť ostrá rezavá bolesť, ktorá sa najviac prejavuje pri ohnutí trupu. Väčšinou sa tiež stupňuje pri chôdzi alebo dlhom sedení. Niektorí ľudia cítia bolestivé praskanie či lupanie v postihnutom kĺbe. Časom sa bolesť prejavuje aj v pokoji, obzvlášť v nočných hodinách. Navyše býva spojená s bolesťou v ďalších častiach tela, najviac trpia kolená a triesla. Pocit tepla potom značí prebiehajúci zápal.

ZAUJÍMAVOSŤ: Jedným z častých príznakov problémov s bedrom je bolesť kolena. Presne tak! Bolí vás koleno, snažíte sa babskými radami a ďalšími tipmi uľaviť kolennému kĺbu, ale ten pritom môže byť úplne v poriadku. Zato bedro, ktoré (zatiaľ) nebolí, môže byť zlé.

Prečo ma bolia bedrá?

Medzi najčastejšie príčiny bolesti bedra patrí nesprávne držanie tela, ktoré sa prejavuje zlým štýlom chôdze a nevhodným sedením, kedy sú kĺby, a obzvlášť ten bedrový, nerovnomerne zaťažované a preťažované. Môže to byť spôsobené aj športom, ktorý telo a kĺby zaťažuje jednostranne (volejbal, tenis, florbal, golf a mnoho ďalších). V menšej miere sa v populácii vyskytujú aj vývojové chyby bedrových kĺbov, medzi ktoré patrí dysplázia bedrového kĺbu nielen u dospelých, ale aj u detí, málo hlbokej jamky kĺbov či rôzne dlhé krčky stehenných kostí.

Možno vás prekvapí, že až 75 % ľudí má rôzne dlhé končatiny. To býva spôsobené chybným postavením bedrových kĺbov alebo skoliózou. A vedie to k tomu, že bedrové kĺby sú rovnomerne zaťažené.

Ďalšou príčinou môže byť zápal, kedy sa zapália svaly, nervy, väzy alebo šľachy. To sa stáva hlavne u starších ľudí, u ktorých dochádza k zaťaženiu týchto veľkých tkanív. Bolesti bedrových kĺbov môžu byť spôsobené aj artrózou bedrového kĺbu, osteoartritídou, reumatoidnou artritídou, či následkom rôznych úrazov a zranení.

Ako spoznať zápal bedrového kĺbu?

Prvými príznakmi zápalu kĺbu býva zhoršená pohyblivosť, často navyše spojená s bolesťou. Oproti iným problémom s bedrovým kĺbom sa ale v tomto prípade pridáva aj opuch, vyššia teplota v oblasti kĺbu a poprípade aj začervenanie kože.

Zápalovým ochorením kĺbu býva najčastejšie postihnutá staršia generácia. Zatiaľ čo artróza je spôsobená opotrebovaním, reumatoidnú artritídu spôsobuje porucha imunitného systému. Obe tieto choroby spôsobujú deštrukciu chrupaviek, ktoré pokrývajú kĺbové plochy.

Ako sa zbaviť bolesti bedra?

Pre správnu liečbu boľavého bedra je kľúčové určenie diagnózy, a teda stanovenie príčiny bolesti. Až potom môže nasledovať liečba. Bolesť bedrových kĺbov často vedie k obmedzeniu pohybu, čo má za následok naberanie hmotnosti. A bolesť sa zhoršuje. Preto sa obvykle začína s redukciou telesnej hmotnosti, znížená váha uľaví bedrám a umožní dostatočný pohyb. Bedrá totiž pohyb potrebujú.

Pri liečbe boľavých bedier sa využíva fyzioterapia a rehabilitácia, správne cvičenie a pohyb zvýši nielen pohyblivosť kĺbu, ale posilní aj okolité tkanivá. Vhodné sú aj bandáže a tejpy. V prípade opotrebovania chrupaviek sa odporúča pravidelne užívať kĺbovú výživu. Existuje široký rad rôznych produktov, medzi ktorými je ťažké si vybrať. Zamerajte sa predovšetkým na zloženie. Voľte tie, ktoré obsahujú vitamín C a kolagén, chondroitín a glukosamín. U starších ľudí je lepšie pridať aj vitamín D a K a vápnik, aby sa posilnili oslabené kosti.

V krajnom prípade je potom nutné pristúpiť k operatívnemu riešeniu, kedy sa bedrový kĺb vymení za umelú náhradu.

Na čo je dobrý kurkumín

Kurkumín má pozitívny vplyv na ľudské zdravie

Kurkumín je prírodná látka obsiahnutá v kurkume dlhej, ktorá získava stále väčšiu popularitu pre svoj nepopierateľný vplyv na ľudské zdravie pri vonkajšom aj vnútornom užívaní. Pomáha zlepšiť imunitný systém, činnosť pečene, krvného obehu a aj kĺbov.

Nás v tomto prípade zaujíma hlavne jeho pozitívny vplyv na pohybový aparát. Kurkumín dokáže pôsobiť proti zápalovým ochoreniam kĺbov a uľavovať od bolesti. Ovplyvňuje aj činnosť pečene, vďaka čomu pečeň lepšie odbúrava škodlivé látky a celý organizmus, vrátane kĺbov, sa menej zanáša. Všetky tieto účinky sú vedecky overené a pre tých, ktorí sa chcú vyhnúť nežiaducim účinkom rôznych liekov, je to skvelý variant, ako liečiť zápal, podporiť imunitný systém, aj zefektívniť chudnutie. Všetko má žiaduce dopady aj na vaše kĺby.

Podľa niektorých štúdií je kurkumín v liečbe zápalov rovnako účinný ako nesteroidné protizápalové liečivá, z ktorých najznámejšie sú ibuprofén, nurofén alebo voltaren. Podobne ako tieto lieky znižuje tvorbu zápalových chemikálií. Ďalšou prednosťou kurkumínu je jeho schopnosť posilňovať účinky liekov proti bolesti.

Pretože nie je rozpustný vo vode, konzumujte ho najlepšie v kombinácii s olejom, aby sa do tela vstrebalo maximum účinných látok.

Kyselina hyalurónová na kĺby

Ďalším účinným pomocníkom na problémy s kĺbmi a zvýšenie ich pohyblivosti je kyselina hyalurónová. Okrem pleti sa totiž nachádza aj v synoviálnej tekutine kĺbov. Táto tekutina slúži na vyplnenie priestoru medzi kosťou a kĺbovou jamkou, umožňuje lepšiu pohyblivosť kĺbov a bráni v treniu chrupaviek. Preto sa pri bolestiach kĺbov odporúča dopĺňať aj kyselinu hyalurónovú, ktorá podporuje tvorbu synoviálnej tekutiny, vďaka čomu kĺb lepšie pracuje.

Kĺbová výživa len pre kone?

Hoci to lekárnici skôr neodporúčajú, stále viac ľudí nedá dopustiť na Geloren pre kone, ktorý im pomáha najmä s ochorením kĺbového aparátu. Lekárnici argumentujú tým, že veterinárne prípravky nespĺňajú také prísne podmienky pre čistotu látok. Avšak obľúbenosť týchto produktov medzi ľuďmi je vysoká pre ich účinnosť v liečbe bolesti kĺbov, vrátane bedrového. Niekoľko používateľov dokonca tvrdí, že im používanie tohto produktu odvrátilo aj hroziacu operáciu.

Ako uvoľniť bedrá

Preťaženie niektorých svalov a skrátenie iných má negatívny vplyv na držanie tela a dopadá aj na náš oporný systém a kĺby. Optimálne natiahnutie skrátených svalov a posilnenie tých oslabených sa dá dosiahnuť vhodným cvičením. Cvičiť by ste mali pomaly a plynulo, nezabúdajte ani na pravidelné dýchanie. Vhodná na cvičenie je napr. joga, ktorá naťahuje a uvoľňuje bedrá, spodnú časť chrbta a tiež uvoľňuje oblasť panvy a bedier.

Uvoľnenie bedier a panvy

Cvičenie na uvoľnenie bedier
  1. Ľahnite si na podložku na chrbát, priložte šľapy nôh k sebe a pritiahnite ich k zadku. Kolená nechajte voľne spadnúť do strán. Dlane si položte na brucho a ležte tak, aby lopatky zostali položené celou plochou na zemi. Pomaly dýchajte a vedome sa snažte uvoľniť bedrá.
  2. Zostaňte ležať, hlavu si môžete podložiť vankúšom. Pokrčte nohy, kolená a chodidlá dajte na šírku panvy, aby sa vám nevytáčali stehná. Panvu mierne podsaďte, aby sa bedrá voľne položili na podložku. Vytočte pravé koleno smerom k podložke a nohu začnite pomaly sunúť po malíkovej strane chodidla, až ju úplne natiahnete. Potom stočte chodidlo, aby špičkou smerovalo kolmo nahor, a nohu opäť pokrčte do východiskovej pozície. Tento krúživý pohyb robte s každou nohou aspoň päťkrát.

Na čo pomáha Dornova metóda?

Dornova metóda má širokú škálu využitia, pomáha najmä s vyrovnaním statiky tela, as tým aj súvisiacou bolesťou pohybového aparátu. Prostredníctvom jemnej manuálnej terapie uvoľňuje aj kĺby, tie sa týmto tlakom na milimeter presne uvedú do správnej polohy. Nemusíte sa báť bolesti, pohyb a tlak je jemný a pozvoľný, navyše sa touto špeciálnou terapiou uvoľňujú nielen fyzické, ale aj psychické bloky. Dornova metóda je celostná terapia.

Už po dvoch terapiách by ste mali cítiť úľavu, pri ťažších prípadoch ide však o dlhodobé cvičenie. Súčasťou terapie je aj vedenie na samostatné cvičenie doma a vyvarovanie sa škodlivých návykov, ako je napríklad sedenie s prekríženými nohami. To je obzvlášť pre bedrové kĺby nebezpečné.

Dornova metóda na bedrá

Dornova metóda je na uvoľnenie bedier veľmi účinná a využíva sa široká škála cvikov, ktoré môžete vykonávať aj sami doma.

Cviky na bedrá

  1. Na toto cvičenie potrebujete uterák a podložku. Ľahnite si na podložku na chrbát a ohnite nohu v bedrách aj kolene v uhle 90°. Uterák prevlečte pod zadok a ťahajte oboma rukami za konce uteráka smerom k protiľahlému ramenu. Tým vyvíjate jemný tlak na bedrový kĺb. Pri výdychu položte nohu späť na podložku. Opakujte aspoň osemkrát a potom vymeňte nohy.
  2. K tomuto cvičeniu si zoberte opäť uterák a stoličku. Posaďte sa na ňu, kolená dajte do pravého uhla a chodidlá celou plochou na zem. Kolená dajte od seba na šírku bokov. Vložte si medzi ne stočený uterák a stláčajte ich silou k sebe. Počítajte do piatich. Takto posilňujete vnútorné väzy. Vonkajšie svaly precvičíte tak, že si uterák omotáte zospodu okolo stehien pri kolenách a hore ho prekrížite. Potom zároveň ťahajte kolená aj ruky od seba a opäť počítajte do piatich. Obe cvičenia niekoľkokrát opakujte.
Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(17)

Spánok

(59)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(7)

Fyzioterapia

(9)

Fitness

(17)

Celostná medicína

(28)