Priškripnutý sedací nerv je známy ako dosť bolestivé ochorenie, ktoré nás podstatne obmedzí v našom fungovaní. Poradíme vám, ako odblokovať sedací nerv a ako mu predchádzať.
Odborná lekárska terminológia pojem priškripnutý nerv“ nepozná, ale v hovorovej reči sa tak zažil, že ho používa väčšina ľudí. V skutočnosti v prípade pálivej bolesti v oblasti lopatiek, hrudnej a bedrovej chrbtice či v medzirebrových priestoroch ide skôr o bolesť vinou pádu, preležania alebo natiahnutím určitej časti tela.
Bolesti v oblasti sedacieho nervu nájdete teda skôr pod termínmi zápal sedacieho nervu alebo ischias. Stále ide ale o to isté bolestivé ochorenie, ktoré v dnešnej dobe trápi veľa ľudí.
Priškripnutý sedací nerv – príznaky zápalu
Priškripnutý nerv môže symbolizovať útlak nervu, kedy je nerv utlačený napr. kostným výrastkom, svalom vo zvýšenom napätí, nádorom, prípadne niečím ďalším. Tento útlak nervu sa vyznačuje bolesťou či poruchou funkcie nervu, jeho necitlivosťou alebo poruchou hybnosti.
Najskôr sa prejavuje pocity mravčenia alebo brnenia v postihnutej oblasti. Následne môže dôjsť k obmedzeniu pohyblivosti sedacej časti tela. Môžete mať problémy si sadnúť alebo naopak vstať z postele alebo zo stoličky. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že tlak na nerv obmedzuje jeho prekrvenie, čím nedochádza k jeho vyživovaniu. Hrozí tak, že pokiaľ sa tento nerv neuvoľní, dôjde k jeho nezvratnému poškodeniu.
Ako spoznať škríplý sedací nerv?
Prejavy sa rôznia, ale väčšinou sa objavujú tieto:
- Trhavá bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá vystreľuje až k zadku a do dolných končatín. Zhoršuje sa pri sadaní, ohýbaní sa, pri kašli alebo kýchaní.
- Celkové obmedzenie hybnosti a fyzická únava.
- V niektorých prípadoch sa objavuje aj paralýza, necitlivosť, brnenie alebo aj pálenie.
- Bolesť sa zhoršuje, keď natiahnete alebo zdvihnete nohu.
Kde bolí sedací nerv?
Zápal sedacieho nervu poznáte podľa bolesti v celej oblasti spodného chrbta až po chodidlo. Bolesť sa rôzni a jej súčasťou sú aj neurologické problémy ako zníženie citlivosti, mravčenie či svalová slabosť dolných končatín.
Ako dlho bolí sedací nerv?
Bolesti sa nezbavíte ľahko a musíte sa obrniť veľkou dávkou trpezlivosti. Najčastejšie tieto problémy netrvajú dlhšie ako štyri až šesť týždňov. A ak táto bolesť nie je neznesiteľná, nie je potrebná pomoc lekára. V prípade, že bolesť neustáva ani po tejto dobe, alebo sa ešte prudko zhorší, radšej vyhľadajte odborníka, aby ste si nezarobili na vážnejšie problémy.
Ako uvoľniť priškripnutý sedací nerv?
Existuje niekoľko spôsobov, ako uvoľniť sedací sval. Tie zároveň môžu pôsobiť preventívne, a teda predchádzať opakovaniu tejto bolestivej nepríjemnosti.
Cviky na sedací nerv
Tie správne cviky vám pomôžu bojovať s bolesťou, uvoľniť svalstvo a voľnejšie sa pohybovať. Navyše pokiaľ v nich budete pokračovať a spevníte si svalstvo a celý pohybový aparát, vyhnete sa ďalším bolestivým komplikáciám. Pevné a pružné svalstvo umožňuje chrbtici uchovávať svoju funkčnosť v plnom rozsahu.
Väčšina ľudí sa pri bolestiach snaží čo najviac ležať, to ale zbytočne proces hojenia odďaľuje. Pri ležaní svaly a väzy ochabujú, čo chrbtici vôbec nepomáha. Odpočinok je dôležitý, ale nemal by prevažovať nad pohybom. Začínajte však pozvoľna, neprepínajte sa, inak skončíte skôr, než vôbec začnete. Kombinujte pohyb a odpočinok a postupne pridávajte na pohybe.
Dynamické sedenie
Už ste niekedy počuli pojem dynamické sedenie? Pretože stále viac ľudí trávi celú svoju pracovnú dobu na kancelárskej stoličke, snažia sa odborníci prísť na to, ako čo najviac kompenzovať tento obmedzený pohyb. Pre dynamické sedenie je podstatná ergonomická stolička. Zdravý alebo dynamický spôsob sedenia spočíva v tom, že sa pri ňom neustále mení poloha. A to pomocou zmeny uhla medzi sedákom a operadlom, pričom sú zapojené rôzne svalové skupiny. Dynamické sedenie vedie k posilneniu brušných a chrbtových svalov, uľavuje od bolestí a pomáha predchádzať prípadným problémom.
Nezabudnite ani na správne nastavenú výšku stola a monitor počítača, to všetko vám ušetrí budúce problémy.
Odpočinok poležiačky
Má svoje miesto hlavne v prípade akútnej bolesti, pamätajte však na to, že ležanie na nekvalitnom a preležanom matraci môže vaše problémy s chrbtom ešte zhoršiť. Jedným z krokov, ako sa do budúcnosti vyhnúť bolestivým problémom so sedacím svalom je investícia ako do kvalitnej ergonomickej stoličky (obzvlášť ak trávite veľa času sedením), tak do zdravotného či ortopedického matraca, ktorý vášmu telu poskytne dokonalú oporu. Nezabúdajte, že na svojom matraci trávite podstatnú časť svojho života a všetka investícia do vášho matraca je aj investícia do vás.
Teplé a studené obklady na bolesť sedacieho nervu
Zatiaľ čo studené obklady sa odporúčajú pre začínajúce bolesti, teplé obklady lepšie fungujú pre dlhotrvajúce bolesti.
- Chlad blokuje prenos bolesti. Chladivý gél alebo ľadový obklad si priložte na boľavé miesto. Na rýchlu úľavu od bolesti stačí postihnuté miesto chladiť niekoľkokrát denne po dobu 2–3 minút.
- Teplo stimuluje prietok krvi, vďaka čomu dochádza k uvoľneniu napätých svalov. Môžete si vliezť do vane s horúcou vodou, na zvýšenie účinku si tam ešte prisypte rozmarín alebo levanduľu. Podobne poslúži termofor, nahrievací vankúšik s čerešňovými kôstkami, hrejivá masť na zápal sedacieho nervu a tiež infračervené žiarenie. To všetko vám pomôže rýchlejšie sa zbaviť bolesti.
Akupunktúra
Akupunktúra je rokmi overená metóda, ktorá skutočne funguje a osvedčila sa aj ako spôsob, ako zmierniť bolesť rôznych častí tela. Takže je aj vhodná na bolesti v oblasti sedacieho nervu. Tenké ihly priložené na postihnuté miesta a akupresúrne body uvoľňujú svalové kŕče a napätie v kríži, ktoré sú priamo spojené so sedacím nervom.
Masáž sedacieho nervu
Konzervatívnejší ľudia možno dajú prednosť masážam, aj keď pre najlepší efekt je možné kombinovať oboje. Správne vykonávaná masáž uvoľňuje svaly a stimuluje krvný obeh, čím urýchľuje hojenie.
Dornova metóda
Dornova metóda je komplexný spôsob, ako dať svoj chrbát do poriadku. Základom sú jednoduché cviky, ktoré majú za cieľ uviesť kĺby a stavce do správnej polohy. Pri ich pravidelnom opakovaní sa čoskoro dostavia žiadané výsledky. Výhodou je ich variabilnosť, kedy môžete cvičiť v takej polohe, akú vám váš boľavý chrbát dovolí. Pri Dornovej metóde vás skúsený terapeut vedie, a zatiaľ čo vy vykonávate dané cviky, on jemným tlakom palca na jednotlivé stavce chrbtice uvoľňuje blokády v tkanivách.
Jedálny lístok – na zápal sedacieho nervu zapojte feferónky a medvedí cesnak
Pri akútnom zápale sedacieho nervu sa vyhnite voľným tukom a mliečnym výrobkom. Odporúča sa čisto vegánska strava, teda žiadne mlieko, vajcia ani mäso. Táto zmena jedálnička môže výrazne urýchliť hojivú fázu, ale pôsobí aj preventívne. Mliečne výrobky a mäso totiž podporujú zápalové procesy v tele a zosilňujú reumatické bolesti. Ďalej sa odporúča odstrániť z jedálnička baklažánové rastliny, ako sú paradajky, zemiaky či papriky.
Naopak zapojte potraviny, ktoré podporujú prekrvenie, dodávajú teplo a miernia bolesti. Skvelé sú feferónky, ktoré obsahujú kapsaicín, medvedí aj obyčajný cesnak, pór, pažítka, cibuľa. Všetky tieto potraviny sú navyše protizápalové, brzdia syntézu prostaglandínov, ktoré sú súčasťou zápalových procesov. Ďalšími spomaľovačmi syntézy prostaglandínov sú aj fazuľa, kukurica, olivy a klíčky.
Vhodné sú aj doplnky stravy, ktoré môžu uľahčiť hojenie. Ideálne prírodnou cestou prostredníctvom zeleninových a ovocných štiav. Môžete tiež využiť prírodné vitamínové nápoje, ktoré vášmu telu dodajú vitamíny v potrebnom množstve.
Mohlo by vás zaujímať
Nehrb sa, nehrb sa, nehrb sa. Koľkokrát ste to v detstve počuli?
Život v dnešnom svete je stále psychicky...
Nedostatok pohybu. Zlé pohybové návyky. To sú najčastejšie príčiny...
Celé dni sedíte v práci a potom sa doma...
Bedrá sú najviac zaťažovaný úsek chrbtice, pretože sa v tejto oblasti prenáša pohyb...
Slovensko je preslávené svojimi nádhernými kúpeľnými mestami ...