Spanie v prírode – ako na to a kde?

7 min
30 júla, 2023
Kde kempovať v prírode?
Kde kempovať v prírode?

Ak sa chcete zblížiť s prírodou a zažiť nejaké dobrodružstvo, nie je nič lepšie ako skúsiť spať pod širákom. Čo by ste mali vedieť, než vyrazíte nocovať do prírody? Na čo sa pripraviť a čo si vziať so sebou?

Kde kempovať v prírode?

Prespávanie v prírode je obmedzené zákonmi a ochranou životného prostredia. Podmienky sa odvíjajú od toho, čo presne máte pri pobyte v prírode v úmysle. Či chcete zarobiť aj oheň, či chcete spať v stane, či pod holým nebom, ako dlho tam hodláte zostať. Pokiaľ plánujete táboriť niekoľko dní na jednom mieste v stane alebo pod nejakým iným prístreškom, tak k tomu musíte vyhľadať oficiálne kempy. Pokiaľ ide o jednorazové prespanie, môžete sa vyspať takmer kdekoľvek. Typicky ide o spanie pod širákom, po ktorom na mieste nezostanú žiadne stopy. V prípade, že by ste aj pre toto jednorazové prespanie zvolili stan, hrozí vám pokuta.

V národných parkoch a národných prírodných rezerváciách platia ešte prísnejšie podmienky. V takých oblastiach sú vyznačené chodníky, z ktorých nesmiete zísť, nepripadá teda ani do úvahy tu prenocovať.

Kde môžem spať pod stanom?

Táborenie pod pojmom stanovanie je mimo vyhradené miesta všeobecne zakázané. Niektoré obce to dokonca môžu mať aj vo svojej vyhláške. Pokiaľ máte ale súhlas majiteľa pozemku – či už ide o fyzickú, alebo právnickú osobu a tiež obec, môžete si tu pokojne postaviť stan a začať táborenie.

V iných prípadoch je ale spanie pod stanom vyhradené iba pre kempy. Výhodou kempov oproti voľnej prírode je určité pohodlie, ktoré vám môžu poskytnúť. Súčasťou kempov bývajú sociálne zariadenia, aj miesta na varenie, poprípade bufet alebo reštaurácia, kam si môžete zájsť na jedlo. Často tiež umiestnené v zaujímavých lokalitách, odkiaľ sa dá vyrážať na výlety alebo niekde pri vode. Môžu ponúkať rôzne športové aktivity či ďalšie kultúrne vyžitie.

Pokiaľ sa ani v kempe nechcete vzdať svojho komfortu, môžete si pre cestovanie zaobstarať matrace do auta, karavanu či stanu, vďaka ktorým sa vyspíte ako vo svojej domácej posteli. Čo je praktické najmä pre tých, ktorí majú problémy s chrbtom, ale nechcú prísť o tento spôsob trávenia dovolenky. Nevýhodou kempov potom môže byť nedostatok súkromia, hluční susedia, prítomnosť detí a obmedzený kontakt s prírodou.

Kde sa dá spať pod širákom?

Prechodné alebo putovné spanie pod širákom sa nazýva aj „bivakovanie“. Ak chcete zažiť skutočnú noc v divokej prírode, bez použitia prístrešku a ohňa, nebudete obmedzovaní výberom miesta (okrem chránených oblastí), ani hlukom, a vašimi jedinými susedmi bude lesná zver.

Pokiaľ s tým ale nemáte žiadne skúsenosti a je to vaše prvé spanie pod širákom, majte na pamäti aspoň pár základných pravidiel či odporúčaní:

  • Miesto na spanie si nájdite ešte za svetla, nech si môžete poriadne prezrieť najbližšie okolie a neusteľte si napríklad hneď vedľa mraveniska. A ani v blízkosti osieho alebo sršného hniezda to rozhodne nie je žiadna výhra.
  • Nikdy si neusteľte na lesnej alebo poľnej ceste, nemôžete si byť istí, že tam napríklad skoro ráno, keď vy budete ešte spať, nebude niekto prechádzať.
  • Miesto by malo byť chránené pred vetrom a pokiaľ spíte pod stromami, dajte si pozor na suché vetvy, ktoré by na vás mohli spadnúť. Obzvlášť v lete počítajte s nečakanými búrkami a ľahnite si tam, kde vám nehrozí zásah bleskom.
  • Svoje osobné doklady si schovajte ideálne do spacáku alebo do vrecka oblečenia, ktoré máte na sebe, nech o ne neprídete.
  • Pokiaľ máte so sebou nejaké potraviny, zaveste ich radšej niekam do výšky, aby odolali prípadným nájazdom lesných obyvateľov.
  • V prípade hrozby dažďa je dobré mať so sebou na spanie celtu, ale tam už hrozí, že by si to niekto mohol vyložiť ako porušenie zákona.
  • Topánky zaveste alebo obaľte do nejakého vrecka, vždy však podrážkami hore, nech ochránite ich vnútro.

Láka vás nocovanie v prírode?

Prenocovanie pod širákom
Nocovanie v prírode je nezabudnuteľný zážitok

Ľuďom, ktorí túžia takto na divoko spať v prírode, ide často o to, čo najlepšie splynúť s prírodou, nebyť vidieť, čo najviac si užiť samoty, ticha a zvuky prírody. Nie vždy je to ale bezpečné. V takom prípade hrozí, že si vás, obzvlášť v noci, môže niekto pomýliť s lovnou zverou. Pre poľovníkov z posedu je ťažké rozoznať, či ide o človeka alebo o srnu. Preto sa odporúča spať na dobre viditeľnom mieste, používať svietivé farby na oblečení alebo napríklad na povrazoch upevňujúcich hamak, pri presunoch medzi stromami používať čelovku.

Čo by ste mali pri prenocovaní pod širákom dodržiavať:

  • Nerozrábajte oheň, prípadne využívajte len povolené ohnisko.
  • V prípade zakladania ohňa na povolených ohniskách zbierajte len vetvy (povolené sú do siedmich centimetrov v priemere, ležiace na zemi).
  • Nefajčite v lese.
  • Nevyhadzujte v prírode odpadky. Čo si do nej prinesiete, to by ste si mali odniesť.
  • Neničte stromy, ani iné rastliny.
  • Akýkoľvek biologický odpad vrátane toaletného papiera po sebe zahrabte.

Čo si vziať na spanie pod širákom?

  • Určite vám nesmie chýbať karimatka, môžete zvoliť penový variant alebo pre pohodlnejšie spanie samonafukovaciu karimatku, ktorá nezaberie veľa miesta a zároveň poskytuje dostatočne hrubú vrstvu.
  • Skúsení zálesáci odporúčajú navyše aj malú plachtu pod karimatku, ktorá ochráni karimatku pred zemnou vlhkosťou a špinou.
  • Ešte väčšie pohodlie vám môže poskytnúť hamak. Pri spánku v hamaku nemusíte riešiť nerovnosti terénu, ktoré by vás pri spaní na zemi mohli tlačiť. Hamak sa skvele prispôsobí vášmu telu, dobre vetrá, a navyše nemusíte riešiť hmyz a menšie hlodavce. Pokiaľ ho zavesíte správne a nepoškodíte stromy, zostane vaše improvizované táborisko bez následkov vášho prespania. Jediná nevýhoda je, naučiť sa hamak správne upevňovať, ale po čase v tom získate prax a vyspíte sa prakticky kdekoľvek.
  • Spací vak. Môžete zvoliť klasický spacák, do ktorého sa nasúkate, alebo vyskúšať novinku na spanie (nie)len pod širákom, tzv. quilt. Ide o spacák, ktorému chýba spodná strana a funkciu izolácie musí zastať dobrá karimatka.
  • Žďárák, nepremokavý fusak na spacák, ktorý by vás mal ochrániť pred nepriazňou počasia. Nevýhodou je, že sa vo vnútri drží vlhkosť.
  • Celta pre prípad dažďa, dostatok povrázkov a kolíky na jej vypínanie.
  • Pokiaľ ste zvyknutí spať s hlavou na vankúši, môžete si vziať so sebou špeciálny outdoorový samofafukovací vankúš. Alebo si pod hlavu zmotajte oblečenie, v ktorom nebudete spať.
  • Ak by ste si chceli niečo teplé uvariť, zoberte si so sebou varič. Môžete vyskúšať rýchle a skladné variče, ktoré používajú horolozeci. Niektoré z nich ani nemusia stáť na zemi a môžu sa zavesiť na vetvu. Nevadí im ani silný vietor alebo nepriaznivé počasie.
  • Pre všadeprítomný hmyz sa vybavte repelentom alebo aj moskytiérou. Na trhu môžete nájsť tzv. pyramídové moskytiéry, ktoré vztýčíte nad sebou.

Outdoorové spanie

Spací vak

Čo si vziať na spanie pod širákom?
Aby ste si spanie v prírode užili, potrebujete na to nevyhnutné vybavenie

Spací vak vyberajte podľa vašej veľkosti postavy, jedine tak dobre izoluje. Na outdoorové spanie sa ale odporúča o niečo väčší spacák, aby ste si mohli uschovať oblečenie do priestoru pod nohami. Vďaka tomu vám nevymrzne a v prípade, že by bolo vlhké, tak vám cez noc uschne.

Okrem veľkosti je pri spacom vaku dôležitý aj údaj teploty, myslite na to, že pri spaní pod širákom musíte počítať s nižšími teplotami, ako keby ste spali v stane.

Aký zvoliť materiál?

Syntetický spacák ponúka pomerne lacnejší variant s dobrou izoláciou aj skladnosťou a ľahkou starostlivosťou. Pokiaľ by vám na umelý materiál na spanie nevyhovoval, môžete si kúpiť vložku do spacáku.

Perový spacák vás najviac zahreje, navyše je skladnejší a ľahší ako syntetický. Len si zaň priplatíte a je náročnejší na údržbu. Na outdoorové spanie sa veľmi neodporúča, pretože keď navlhne, prestáva hriať.

Bavlnený/dekový spacák tvorí prírodný a komfortný materiál, ktorý je ale pomerne neskladný a ťažký. A pokiaľ vám taký spacák zmokne, veľmi dlho usychá.

Karimatka

Aj ten najlepší spacák potrebuje izoláciu v podobe kvalitnej karimatky. Klasické penové karimatky sa už príliš nevyužívajú pre svoju objemnosť a nízke izolačné vlastnosti. Odborníci radia zaobstarať si karimatky z EVA peny, ktoré sú odolné, skvele izolujú, sú ľahké a nesajú vodu.

Ďalšou možnosťou sú potom už spomínané samonafukovacie alebo nafukovacie karimatky, ktoré sú síce ťažšie ako penové karimatky, ale po zložení zaberú len veľmi málo miesta.

Oblečenie

Vo voľbe ideálneho oblečenia sa ani skúsení trampovia nezhodnú. Jedni razia teóriu, že v spacáku je najlepšie spať naľahko len v spodnom prádle. Iní zastávajú vrstvenie, aj tak by ale tých vrstiev nemalo byť príliš, aby ste sa v spacáku nepotili. Vlhké oblečenie by vás studilo a bola by vám zima.

Dôležitý je hlavne materiál. Pre spodnú vrstvu sa hodí syntetika alebo hrejivá merino vlna. Tá vyniká svojou jemnosťou, termoregulačnými schopnosťami a je prirodzene antimikrobiálna, takže nezapácha ani po niekoľkých dňoch nosenia. V chladnejších obdobiach si oblečte ešte priedušnú strednú vrstvu oblečenia. Nezabudnite ani na teplé ponožky.

Prírodné zvuky a ich vplyv na spánok

O tom, že zvuky lesa sú ideálne pre spánok, sa vie už dávno. Väčšina ľudí si však tieto zvuky pustí radšej z mobilu alebo z počítača a spí v pohodlí svojej domácej postele. Spanie v prírode nie je pre každého. Odmenou vám však budú nevšedné zážitky a chvíle, ktoré nikde inde nezažijete. Také zaspávanie pod oblohou plnou hviezd a za nočných zvukov lesa je životnou skúsenosťou a málokedy potom zostane len pri tej jednej noci. A čo potom ranné prebúdzanie za východu slnka a spevavého rozprávania vtákov! Táto symfónia vám vráti pokoj do duše a nabudí vás do ďalších dní v rušnom meste. A už ste počuli o liečivej sile stromov? Niet divu, že sa väčšina ľudí na spanie pod širákom pravidelne vracia.

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(16)

Spánok

(57)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(6)

Fyzioterapia

(9)

Fitness

(15)

Celostná medicína

(24)