Vneste zmenu do vášho života drobnými úpravami vašich spánkových návykov. Stačí sa zamerať na polohu v spánku alebo jednoducho odhodiť na noc pyžamo. Zoznámte sa s tým, čo môžete urobiť pre vašu fyzickú aj psychickú pohodu pri spaní a ako na to, aby ste zmenu ľahko prijali do života.
Budíte sa ráno so zablokovanou krčnou chrbticou a nerozumiete tomu, ako sa vám to zase stalo? Jednou z možných príčin týchto ťažkostí môže byť spánok na bruchu. Chrbtica nemá žiadnu oporu, navyše sa v takej polohe často rôzne krútime. Takže sa celkom dobre môže stať, že si týmto polohovaním zarobíme na skoliózu chrbtice. Odborníci preto odporúčajú spať ideálne na chrbte alebo na boku.
Ľahnúť si na chrbát…
Spánok na chrbte umožňuje zdravé napriamenie chrbtice a je všeobecne považované za najlepšie. Avšak jeho veľkou nevýhodou je fakt, že väčšina ľudí pri ňom často chrápe. Rovnako tak sa neodporúča ľuďom trpiacim spánkovým apnoe. Ak vám ale žiadna z týchto ťažkostí nerobí problém, potom rozhodne stojí za to si podložiť hlavu menším vankúšom a oddať sa tejto polohe.
A ak preferujete spánok na chrbte, potom je dobré podľa toho vybrať aj matrac. Aby ste zbytočne nezaťažovali bedrovú chrbticu a bedrové kĺby, mali by ste zvoliť stredne tvrdý matrac. Ani mäkší, ani tvrdší, pretože žiaden iný nedokáže tak dokonale kopírovať tvary vášho tela. Môžete skúsiť napríklad matrac Loreta 1 + 1, ktorý kombinuje VISCO, PUR a HR peny a navyše nie je drahý.
Prospešné spanie na boku pre vaše zdravie
Podobne prospešnú pozíciu predstavuje tiež spánok na boku. Pri správnom podložení kolien z neho bude mať radosť predovšetkým váš chrbát. Nie každý má však jasno v tom, či radšej spať na ľavom alebo na pravom boku. Rozhodne to nie je jedno.
Ak trpievate zažívacími ťažkosťami, potom vám prospeje skôr spánok na ľavom boku. Z pohľadu ajurvédy je spánková poloha na ľavom boku prospešná aj pre vaše srdce a očistu tela. Takáto poloha podporuje prúdenie lymfy, čím sa telo ľahšie zbavuje nežiaducich látok. V spánku sa tak detoxikuje, bez toho aby ste sa pritom akokoľvek namáhali.
Prečo spať na ľavom boku v tehotenstve?
Lekári tiež odporúčajú spánok na ľavom boku takmer všetkým tehotným. Dôvod je jednoduchý. Na pravej strane tela sa nachádza dutá žila, ktorá zásobuje krvou telo dieťaťa, a ak je uvoľnená a netlačí na ňu plod, môže krvný obeh dieťaťa lepšie cirkulovať.
Spánok na boku, či už na pravom alebo na ľavom, je všeobecne prospešný pre váš chrbát. Avšak je potrebné vedieť, ako správne spať na boku.
Aby ste nevyvíjali zbytočný tlak na kĺby, odporúča sa pri spánku na boku podložiť hlavu veľkým vankúšom a vankúš alebo perinu tiež umiestniť medzi kolená. Kĺby tak na seba netlačia a aj vaša panva sa môže správne uvoľniť.
Ako na zmenu?
Každá zmena v živote chce trochu trpezlivosti, obzvlášť ak ste niečo robili jedným spôsobom roky, či dokonca celé desaťročia a teraz to chcete zmeniť. Takže ak ste doteraz v noci na boku nespali, môže byť pre vás táto zmena náročná. Preto je fajn si zo začiatku trochu pomôcť a oklamať sa napríklad vankúšom za chrbtom. Ten vám v noci znemožní, aby ste sa ľahko pretočili z boku do inej polohy.
Ak vám pri dlhšom spánku na boku brnia horné či dolné končatiny, najskôr nemáte ten správny matrac. Pri takomto spánku je totiž dôležité, aby ste nevyvíjali tlak na boky a ramená. Toho docielite ležaním na dobre odpruženom matraci – stredne tvrdom až mäkkom, ktorý sa dokonale prispôsobí všetkým častiam vášho tela. Vyskúšať môžete napríklad matrac na spanie na boku Teri, vyvinutý v spolupráci s ortopédom a určený pre staršie aj mladšie ročníky. Pri každej objednávke získate navyše aj vankúš pre spánok na boku zdarma.
Zbavte sa pyžama pre vašu psychickú pohodu
Ďalšou zmenou, ktorú môžete urobiť naopak pre svoju psychickú pohodu, je, že budete spať nahí. Bez oblečenia sa nielenže krásne uvoľníte, ale tiež dostanete skvelú možnosť na navodenie hlbokého spánku. S nahou kožou sa znižuje telesná teplota, čo má vplyv na rad pozitívnych pochodov v tele. Telo musí vydať ďaleko viac energie k zahriatiu, čím dochádza k zvýšeniu vášho energetického výdaja a tým aj k zníženiu kalórií.
Nižšia telesná teplota znižuje tiež hladinu kortizolu, teda stresového hormónu, a naopak spanie v nahote vedľa partnera, zvyšuje hladinu oxytocínu – hormónu lásky. Medzi partnermi tak dochádza k prehlbovaniu dôvery a v konečnom dôsledku má taký spánok vplyv aj na vaše sebavedomie.
Odhodiť pyžamo len tak?
Ako ale začať spať nahý a nepripadať si pritom hlúpo? Ako ľahšie zaviesť zmenu do svojho života? Skúste napríklad najprv aspoň spánok v spodnom prádle. Ak máte obavy, že vás niekto pristihne nahého, potom sa jednoducho zahaľte do županu a vyzlečte si ho až pri zaľahnutí do postele. Keď ho budete mať celú noc po ruke, môžete byť úplne v pokoji a bez starostí si užiť slobody v posteli.
ZHRNUTIE: Spať na chrbte a na boku je zdraviu prospešné rovnako ako občasné polohovanie. Spať nahý je pre niekoho nezvyk, ale najmä v letnom období vás tento experiment môže veľmi príjemne prekvapiť.
Mohlo by vás zaujímať
Chrápanie. Problém, nad ktorým sa nevypláca mávnuť rukou.
Striedanie dňa a noci tu bolo odjakživa, akýkoľvek živý organizmus je nastavený...
Máte problémy večer zaspať a prebudí vás...
Poruchy spánku po prekonaní covidu sú...
Čo majú chilli a kofeín spoločného? Vedci tvrdia, že zrýchľujú metabolizmus a...
Spory medzi vyznávačmi spánku na tvrdom, či naopak mäkkom povrchu sú asi večné.