Ako si užiť Vianoce bez stresu – a bez bolesti chrbta

7 min
30 novembra, 2023
Ako si užiť Vianoce bez stresu
Ako si užiť Vianoce bez stresu

Predvianočná doba môže byť pre mnohých stresujúce. Ľudia ju majú spojenú s upratovaním, nakupovaním darčekov, pečením cukroviniek a množstvom ďalších úloh. Ako to zvládate vy? Tiež máte pocit, že je na vás toho veľa? Čo naši predkovia robili inak, že ich netrápil predvianočný zhon ani bolesť chrbta?

Ako slávili Vianoce naši predkovia?

Z kresťanského pohľadu je oveľa dôležitejšia Veľká noc, kedy sa pripomína ukrižovanie Ježiša Krista. Až v 4. storočí sa prišlo s tým, že by sa malo pripomínať aj jeho narodenie. Problém bol v tom, že nebolo známe, kedy sa Ježiš narodil. Západná cirkev nakoniec zvolila dátum 25. decembra, ktorý zodpovedal pohanskému sviatku Narodenia večného slnka. Východná cirkev si vybrala 6. januára, dátum sviatku Narodenia Božského eonu. Pohanské sviatky sa tak prelínali s kresťanskými.

Ešte v stredoveku na Vianoce prebiehali búrlivé oslavy, kde nechýbalo dobré jedlo a hlavne alkohol. To sa prestalo páčiť cirkvi a zhruba v druhej polovici 17. storočia sa začala cirkevnými predstaviteľmi presadzovať striedmosť, modlitby a dobročinnosť. Súčasná, romanticky ladená podoba Vianoc sa upevnila počas 19. storočia spoločne s rozšírením zdobenia vianočného stromu.

Tradícia na Vianoce

  • Vianočné stromčeky sa zdobili sušeným ovocím, škrupinami, mašľami, slamenými ozdobami i pečivom. Prvé sklenené ozdoby sa na stromčekoch začali objavovať ku koncu 19. storočia.
  • Tradičný štedrovečerný pokrm – kapor so zemiakovým šalátom tiež nemá dlhú históriu. Kapor sa na taniere dostal v devätnástom storočí, aj keď na začiatku iba v zámožnejších rodinách alebo u rybárov. Zemiakový šalát sa u nás prvýkrát objavil vďaka známej kuchárke Magdalene Dobromile Rettigovej v roku 1826. Veľmi sa ale nepodobal tomu šalátu, ako ho poznáme dnes. A až v 50. rokoch 20. storočia sa kapor a zemiakový šalát objavuje na štedrovečernom stole v súčasnej podobe.
  • Zato hubový kuba alebo oblátky sladené medom majú svoje miesto na vianočnom stole už od stredoveku.

Symboly Vianoc

Ozdobený strom – niektorí ľudia sa vracajú k tradičnej výzdobe a používajú slamené ozdoby, sušené ovocie (jablká, pomaranče, brusnice), škrupiny, väčšina ale dáva prednosť skleneným ozdobám rôznych tvarov, ktoré hýria farbami. Sviečky nahradilo elektrické osvetlenie.

Betlehemy – betlehemy sú papierové, slamené, vyrezané z dreva i upečené z cesta. Stretnúť sa môžete aj so živým betlehemom, ktorý predvádza, ako došlo k narodeniu Ježiška.

Vianočná hviezda – Pochádza z Mexika a je symbolom oslavy, úspechu, útechy, dobrej nálady a veselia. Niektorým zase symbolizuje betlehemskú hviezdu, každopádne sa v domácnostiach pomerne úspešne zabývala.

Imelo – na prelome 19. a 20. storočia získalo povesť rastliny, ktorá prináša do domácnosti šťastie.

Cukrovinky – bez vianočných cukroviniek si Vianoce dokážeme len ťažko predstaviť. Avšak sa asi nezhodneme v tom, ktoré je to najtypickejšie vianočné pečivo. Sú to vanilkové rožteky? Alebo linecké kolieska? A čo tak obľúbené osie hniezda? Magdalénky? Perníčky? Kokosové guličky?

Vianoce a darčeky

Darčeky sú rozhodne symbolom moderných Vianoc. Ale ich história zase nie je taká dlhá. Darčeky sa síce rozdávali už v stredoveku, ale obdarovanými boli predovšetkým deti. K tradíciám Vianoc sa tak pripojili až v 19. storočí, darčeky vtedy bývali hlavne praktické. Obdarovávali sa členovia rodiny aj služobníctvo.

Vianočný stres

Čo zostalo z tradičných Vianoc do súčasnosti? Každý rok sa v médiách objavujú články na tému predvianočného stresu a nezriadeného konzumu. Vianoce sa sústredili na perfektne upratanú a nazdobenú domácnosť, nakúpené a umelecky zabalené darčeky, perfektne nachystanú slávnostnú tabuľu a ďalšie úlohy, ktoré padajú hlavne na ženy. Je ťažké ten všadeprítomný tlak a stres ustáť. Niet divu, že veľa ľudí po Štedrom dni padne do postele s horúčkami alebo s boľavým chrbtom. Ale premarodiť vianočné sviatky predsa nikto z nás nechce. Ako tomu zabrániť?

Predvianočné upratovanie

Predvianočné upratovanie
  • Než s tým začnete, mali by ste si uvedomiť, že nič sa nemá preháňať. Ani ten poriadok nie. Zmierte sa už dopredu s tým, že to nebude dokonalé. Nedávajte si príliš veľké ciele, naopak si upratovanie pekne rozfázujte. Vďaka tomu potom môžete ľahšie delegovať a zapojiť do upratovania celú rodinu. Najhoršie je, keď to všetko necháte iba na sebe.
  • Nesnažte sa všetko stihnúť naraz. Vynahraďte si na to dostatok času a každý deň urobte niečo. Jeden deň môžete umyť dve okná, druhý deň ďalšie dve. Deti môžu vyniesť kôš a manžel prezliecť periny. Večer si môžete odškrtnúť splnené úlohy.
  • Nezabudnite odpočívať. Každá splnená úloha si zaslúži poriadny odpočinok. Častá chyba pri domácich prácach je, že sa pri nich hrbíme. Či už umývame riad, žehlíme bielizeň, alebo vysávame, väčšinou sme pri tom dlhšiu dobu zhrbení. Akonáhle máte hotovo, ľahnite si na podlahu (ak je pre vás príliš tvrdá, použite podložku) a odpočívajte. Zatvorte oči, ale netrápte sa tým, čo všetko máte ešte pred sebou. Naopak si užívajte dobrý pocit z toho, čo už máte hotové.
  • Nepredkláňajte sa. Pokiaľ sa musíte zohnúť k niečomu dole, je lepšie si k tomu drepnúť a pritom stále držať rovný chrbát. Hmotnosť predmetu tak zdvíhate skôr nohami ako chrbtom. Snažte sa držať vzpriamenú chrbticu a hrudník a súčasne stáť s nakročenou jednou nohou vpred alebo stranou. Myslite na to hlavne pri vysávaní, umývaní okien, či varení.
  • Naučte sa správnemu držaniu tela. Či už stojíte, alebo sedíte, držte chrbát vzpriamený.
  • Pravidelne cvičte. Áno, môžete zapojiť do upratovania pomocníkov, nielen tých živých, ale aj tých elektronických, aby ste si ušetrili čo najviac práce. Ale ak svoj pohyb obmedzíte len na cestu do práce a späť a inak sa celé dni hrbíte pri počítači, hrozí vám, že vás bolesť chrbta aj tak raz doženie. Stačí cvičiť desať, pätnásť minút denne, toľko času si pre seba nájdeme všetci. Dôležité je, aby ste cvičili pravidelne.
  • Nechajte si poradiť od odborníkov. Stačí, keď si párkrát zájdete k fyzioterapeutovi, ktorý vás naučí držanie tela a ako cvičiť. Pokiaľ necvičíte správne, môžete narobiť viac škody ako úžitku. A pokiaľ nie ste zvyknutí cvičiť, začnite pomaly, nech sa hneď na začiatku nepretiahnete.
  • A čo keď napriek všetkým opatreniam vás pri upratovaní postihne náhla a intenzívna bolesť chrbta, ktorou sa vyznačuje ischias? Rozhodne nepokračujte v rozrobenej činnosti a podniknite kroky na úľavu od bolesti. Pomáha priložiť teplý obklad na bolestivé miesto.

Čo všetko môže spôsobiť bolesť chrbta?

Nie je to len cez Vianoce, ale v tomto čase sa to rozhodne stupňuje a zasiahne to aj tie, čo sa až doteraz stresom úspešne vyhýbali. Svoje hrá veľké očakávania a plány na vianočné sviatky, tlak v zamestnaní s blížiacim sa koncom roka, nakumulovanie spoločenských akcií, aj problematické zimné počasie. To všetko dohromady môže viesť až k preťaženiu. Pokiaľ sme dlhšiu dobu v strese, naše svaly sú neustále aktivované, neprirodzene stiahnuté ako pri ohrození, vďaka čomu sa po čase dostaví bolesť.

Ako sa zbaviť bolesti chrbta zo stresu?

Teplo áno, ale…

Ako už bolo spomenuté, teplo pomáha na zmiernenie bolesti, ale pri horúcich kúpeľoch hrozí, že vám síce na chvíľu uľaví, ale potom už sa z vane bez cudzej pomoci nedostanete. Mokré teplo totiž uvoľní svaly všetky. To znamená, že uvoľní aj tie, ktoré majú boľavé miesto chrbtice podržať a chrániť pred poškodením. Na boľavé miesta sú skvelé nahrievacie vankúšiky alebo elektrické podušky.

Hlavne pokoj

Bolesť berte vážne od začiatku. Nesnažte sa ju prechádzať ani pretláčať. Boj s vlastným telom sa nevypláca. Namiesto toho si urobte priestor na odpočinok. Boľavú časť chrbta môžete spevniť pevne uviazaným bedrovým pásom alebo nejakým odevom. Pokiaľ vás bolí krčná chrbtica, zafixujte ju šatkou alebo krčným golierom. Venujte odpočinku dostatok času, a pokiaľ nechcete len tak ležať, skúste po tom čase premýšľať nad tým, ako sa zaobísť bez stresu.

Prevencia problémov s chrbtom

Pokiaľ skombinujete primerané pracovné tempo, správne držanie tela a dostatočnú pohybovú aktivitu, tak by ste sa bolesti mali vyhnúť. A čo sa týka predvianočných úloh, plánujte dostatočne dopredu, nech toho na vás zrazu nie je veľa. A hlavne – nechajte si pomôcť.

A na záver máme pre vás ešte jeden tip:

Ako vybrať originálny darček na Vianoce?

Originálny darček na Vianoce

Niektorí nebývajú v strese ani z upratovania, ani z pečenia, ani z pracovných povinností, ale z toho, ako vybrať tie správne darčeky pre svojich blízkych. Obchody, tie kamenné aj tie internetové, ponúkajú nepreberné množstvo možností. O to ťažšie vybrať niečo originálne. Na druhú stranu, nemáte od toho zbytočne veľké očakávania? Nestačilo by jednoducho vybrať niečo, čo tomu druhému urobí radosť?

Skvelé je myslieť na zdravie svojich blízkych. Doplniť im vitamíny, posilniť imunitu či kosti, vitamín D chýba cez zimu nám všetkým. Výborným darčekom nielen pre tých, ktoré bolí chrbát, je tiež kvalitný matrac. Takým darčekom vyjadríte starosť o svojich blízkych a ich zdravie. Výbornou voľbou sú aj anatomické vankúše, ktoré poskytujú optimálnu podporu krčnej chrbtice. Láka vás darovať podľa vzoru našich predkov niečo užitočné, napríklad zdravé spanie, ale neviete, čo presne vybrať? Pokojne môžete vianočne zabaliť darčekové poukazy a obdarovaný si vyberie to, čo ho zaujme najviac.

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(17)

Spánok

(59)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(7)

Fyzioterapia

(9)

Fitness

(17)

Celostná medicína

(28)