Zlé držanie tela veľmi často vzniká v dôsledku nesprávne zvolenej obuvi, či už sa jedná o nevhodnú veľkosť, tvar topánky alebo materiál. Pokiaľ budete uprednostňovať módu pred praktickosťou, môže to mať ďalekosiahle dôsledky na váš pohybový aparát, prípadne celý organizmus.
Vplyv obuvi na pohybový aparát
Výber obuvi nie je dobré podceňovať, pretože môže veľmi pozitívne, ale v prípade nesprávnej voľby tiež negatívne, ovplyvniť nielen zdravie a stav našich chodidiel, ale aj celého pohybového aparátu. Zle zvolená obuv v prvom rade vedie k problémom s chodidlami, k bolestiam, a dokonca k deformáciám chodidiel. Často sa pridávajú aj bolesti chrbta a kĺbov.
Chodidlá nesú váhu celého tela, na čo potrebujú dostatočnú oporu, vhodné polstrovanie a tiež priestor na pohyb prstov. Obvyklou chybou radu bod je, že sa ich špička zužuje a prsty sú tak v topánke stlačené a deformované. Ortopedické problémy z topánok rieši veľa ľudí po celom svete. Vhodná obuv by naopak mala byť priestranná a rovnomerne rozkladať tlak tela na celé chodidlo.
Čo môže spôsobiť zlé držanie tela?
- Nevhodné pohybové aktivity v detstve.
- Jednostranná či nadmerná pohybová záťaž.
- Dlhodobé sedenie či státie.
- Stres.
- Svalové disbalancie, keď niektoré svaly sú oslabené a iné preťažené.
- Nevhodná obuv.
Aké sú zdravotné riziká nevhodnej obuvi

Už držanie tela má obuv zásadný vplyv. Najčastejšími dôsledkami nosenia nevhodnej obuvi sú:
- Vbočený palec: Vinou úzkych a špicatých topánok dochádza k stlačeniu prstov a palec sa postupne vychyľuje smerom k ostatným prstom. Sprevádzané je to bolesťou a postupne sa deformuje chodidlo. Najmä ženská obuv je často vytváraná tak, aby vyhovovala módnym predstavám. Napr. v Číne sa dlhú dobu zámerne deformovali nohy dievčatám, pretože malá a útla nôžka bola spájaná s ideálom krásy. Ženy však vďaka tejto procedúre takmer nemohli chodiť.
- Ploché nohy: Genetické predispozície alebo práve nevhodná obuv môžu spôsobiť zrútenie nožnej klenby. To je sprevádzané bolesťami a zlým držaním tela, pričom najohrozenejšie sú kolená, boky a chrbát.
- Bolesť kolien: Pokiaľ vaša obuv neposkytuje pohodlie a oporu, môže pôsobiť tlak na kolená, ktoré sú tak preťažené. Kolená trpia nedostatočným tlmením nárazov a narastá tak riziko výskytu artritídy a ďalších kĺbových ochorení.
- Bolesť chrbta: Chodenie v nesprávnej obuvi má vplyv na držanie tela, čo nevyhnutne vyústi aj v bolesť chrbta.
- Pätná ostroha: Syndróm pätovej ostrohy je spôsobený zápalom šľachy na ploske nohy. Toto väzivové tkanivo začína na vnútornom výbežku pätovej kosti a rozvetvuje sa k prstom, vďaka čomu formuje pozdĺžnu nožnú klenbu. Vznik pätovej ostrohy je dávaný za vinu artritíde, preťažením dolnej končatiny aj zle zvolenou obuvou.
Čo spôsobí malé topánky?
V prípade, že je obuv tesná a malá, dochádza k obmedzeniu prirodzeného krvného obehu. Nohy sa nedostatočne prekrvujú a začínajú natekať. Je tiež narušené prirodzené postavenie prstov a nastáva deformácia chodidla, najčastejšie vybočené palce či kladivkové prsty. Pri neriešení týchto deformácií sa oslabujú kĺbové chrupavky a hrozí artróza.
Správna obuv pre zdravý chrbát
Bolesti chrbta a kĺbov z nevhodnej obuvi sa dá predísť správnym výberom topánok. Ideálna obuv by mala chrániť kĺby a poskytovať chodidlu pohodlie. Ako vybrať tú správnu:
- Správna veľkosť: Je to veľmi častá chyba, ľudia si opakovane kupujú nesprávnu veľkosť obuvi. Mnohí nereflektujú, že sa im s vekom mohla zmeniť noha a vyberajú stále rovnakú veľkosť. V správne zvolenej obuvi vás nikde nič netlačí a neodiera, prsty by mali mať umožnený voľný pohyb.
- Ergonómia: Topánka by mala mať pružnú špičku, aby sa ohýbala tam, kde chodidlo.
- Opora: Topánka by mala poskytovať dostatočnú oporu nožnej klenbe aj pätám.
- Kvalitný materiál: Pokiaľ možno voľte prírodné materiály, v ktorých môžu nohy lepšie dýchať a zbytočne sa nepotia. Naopak v topánkach zo syntetických materiálov sa nohy často zaparia a odierajú sa.
- Tvar topánky: Topánky by mali mať širšiu špičku, aby mali prsty dostatok miesta.
- Podpätky: Ortopedické problémy z topánok na vyššom podpätku sú známa vec. Aj dámska obuv by mala mať podpätok do 4 cm, inak si zarábate na problémy s chrbticou.
Výber obuvi pre správne držanie tela
Pár ďalších rád pre výber vhodných topánok:
- Topánky vyberajte radšej večer. Počas dňa sa totiž nohy trochu zväčšujú, preto je lepšie ich skúšať vo večernom čase, kedy môžu byť po celodennom chodení mierne opuchnuté.
- Pokiaľ máte ploché nohy alebo zbortenú klenbu, tak odporúčame používať ortopedické vložky. Tie poskytnú chodidlám lepšiu oporu a ochránia kĺby.
- Používajte rôzne topánky na rôzne aktivityAk napr. pravidelne športujete, nešetrite na kvalitných športových topánkach, ktoré sú k tomu prispôsobené. Obuv na denné nosenie by mala byť pohodlná a jej nosenie by vám malo byť príjemné.
- A po akej dobe meniť bežecké topánky? K opotrebovaniu (nielen) bežeckých topánok dochádza v závislosti od počtu kilometrov, ktoré v topánkach nachodíte alebo nabeháte, na vašej váhe a type chodidla. Na tvrdom povrchu ako je cesta sa topánky opotrebujú rýchlejšie ako v teréne. Odporúča sa bežecké topánky vymeniť po ubehnutí cca 700 až 900 km.
Čo prispieva k správnemu držaniu tela?
Ak chcete podporiť správne držanie tela vhodnou obuvou, skúste ponuku ortopedických topánok či barefoot obuvi, ktoré sa snažia čo najvernejšie kopírovať ľudskú nohu, aby jej poskytovali dostatok pohodlia a zároveň ju chránili pred otrasmi a vonkajšími vplyvmi.
Čo je ortopedická obuv?
Definíciaortopedickej alebo aj zdravotnej obuvi neexistuje a ich označenie je často zneužívané. Je dôležité, aby taká obuv spĺňala tieto parametre:
- Topánka je úplne plochá od špičky až k päte, aby zabezpečila správnu stabilitu nohy a podporila prirodzenú klenbu.
- Podrážka topánky sa dá ľahko ohýbať a nemala by kĺzať.
- Široká špička s dostatkom priestoru najmä na koncoch prstov, aby mali možnosť prirodzeného pohybu.
- Materiál, V ktorom môže noha dýchať. Z prírodných materiálov useň alebo textil, ktorých výhodou je ich mäkkosť, priedušnosť a schopnosť absorbovať vlhkosť. Zo syntetických materiálov potom napr. lorika. Vhodné je aj vetranie pomocou perforácie usne malými dierkami.
- Otočná stielka, ktorú môžete podľa potreby otáčať. Z jednej strany je hladká, z druhej strany masíruje spodok chodidla.
Hlavné výhody barefoot obuvi

- Prirodzená šírka: Kopíruje prirodzený tvar chodidla a prsty sa môžu pri chôdzi dostatočne roztiahnuť, opierať sa a odrážať.
- Flexibilita: Barefoot topánky sú maximálne ohybné a pružné do všetkých strán. Chodidlo sa tak môže pohybovať, ako by bolo takmer naboso.
- Žiadny podpätok: Negatívny vplyv podpätkov na chrbticu je známa vec. Naopak rovná podrážka podporuje prirodzenú a vzpriamenú chôdzu, vďaka čomu sa zlepšuje celkové prekrvenie.
- Tenká podrážka: Tá umožňuje našim chodidlám cítiť a vnímať povrch, po ktorom práve ideme a telo sa na to dokáže pripraviť.
- Nízka váha: Jedna barefoot topánka váži v priemere 250–300 g, čo je veľmi blízko tomu, ako by ste chodili naboso.