Zaseknutý nerv, zablokovaná krčná chrbtica – príčiny a riešenia

8 min
26 marca, 2023
Zaseknutý nerv príznaky
Zaseknutý nerv príznaky
Snáď každý z nás sa s tým aspoň raz za život stretne. A nie je to stretnutie príjemné ani vítané. Úporná bolesť v oblasti krku vinou zaseknutého nervu či zablokovaný krk a obmedzený pohyb. Poradíme vám, ako sa ich zbaviť a ako im prechádzať.

Ako sa prejavujú problémy s krčnou chrbticou?

Prvým signálom je bolesť, ktorá býva ostrá, niekedy sprevádzaná aj mravčením či brnením. Bolesť krčnej chrbtice sa môže šíriť až do zátylku a temena, sprevádzaná bolesťou za očami a pocitmi na zvracanie. Bolesti krčnej chrbtice rozhodne nepodceňujte, pretože hrozí aj postihnutie miechy! Obvyklou komplikáciou môže byť aj zablokovanie krčnej chrbtice, ku ktorej môže dôjsť prudkým pohybom, zlou polohou v spánku alebo aj prechladnutím. Samostatnou kapitolou je preťažovanie krčnej chrbtice. To je veľký problém dnešnej doby. Zatiaľ čo predtým mali ľudia počas dňa rôznorodý pohyb, dnes často trávime osem a viac hodín denne v jednej polohe alebo jednostranným pohybom. Krčná chrbtica potom býva neprimerane zaťažená a dostaví sa bolesť.

Ako spoznať zaseknutý nerv na krku?

Bolesť pri srdci vydesí každého z nás. A ako prvý nás obvykle napadne infarkt. Príčinou však oveľa častejšie býva práve zaseknutý nerv. Bolesť v hrudi sa v takom prípade znásobuje hlavne pri nádychu. Utlačené nervy v krčnej chrbtici sú sprevádzané veľkou bolesťou a mravčením v rukách. Najčastejšou príčinou sú vyskočené platničky, ktoré dráždia nervy. Môže k tomu dôjsť pri náhlom prudkom zdvihnutí alebo ohnutí. S vyšším vekom sa objavuje čoraz častejšie.

Zaseknutý nerv. Aké sú príznaky?

Ako spoznať natiahnutý nerv na krku?
Zaseknutý nerv krčnej chrbtici a jeho príznaky
Je to rozhodne bolestivá záležitosť, ktorá vás obmedzí v pohybe a značne vás potrápi. Poznáte to celkom ľahko:
  • Bolesť, ako by vás niekto pichal špendlíkom do krku
  • Svalová slabosť
  • Pocit pálenia v mieste zaseknutia nervu
  • Necitlivosť
  • Obmedzený pohyb krku
  • Svalové kŕče
  • Niekedy dokonca mierne opuchy v mieste bolesti
  • Prudká bolesť pri pohybe krku

Babské rady na zaseknutý nerv

Ak chcete vedieť, ako uvoľniť zaseknutý nerv na krku, ponúkneme vám niekoľko cvikov, ktorými si môžete uľaviť od bolesti. Všetky cviky vykonávajte pomaly a opatrne, pričom môžete stáť alebo sedieť. Pri cvikoch sa nechajte viesť bolesťou, pokiaľ ucítite silnú bolesť, uberte a spomaľte.

Cviky na priškripnutý nerv na krku

Rozhýbte krk
  • Narovnajte sa, zarovnajte hlavu aj krk s pohľadom pred seba.
  • Pomaly otáčajte hlavou doprava, potom sa na chvíľu zastavte a vydržte tak. Napočítajte do piatich.
  • Potom sa vráťte a vytočte hlavu doľava, na chvíľu sa zastavte a vydržte. Napočítajte do piatich.
  • Vráťte hlavu späť do pôvodnej polohy.
  • Nakláňajte hlavu zo strany na stranu, hore a dole, tak, ako vám bolesť dovolí. Niekoľkokrát opakujte.
Natiahnite si krk
  • V sede alebo v stoji narovnajte chrbát, držte hlavu vzpriamene a pozerajte sa pred seba.
  • Veľmi pomaly a opatrne posúvajte bradu smerom dole k hrudníku. Na chvíľu sa zastavte.
  • Opäť veľmi pomaly sa vráťte do pôvodnej polohy. Niekoľkokrát opakujte.
Zastrčte bradu
  • Stojte alebo seďte vzpriamene, pozerajte sa pred seba.
  • Položte si prsty pravej ruky na bradu.
  • Jemne pritlačte na bradu smerom ku krku. Vydržte 5 až 10 sekúnd.
  • Vráťte bradu späť a potom niekoľkokrát zopakujte.
 

Čo ďalšie pomáha na zaseknutý nerv?

Rozhodne odpočinok. Najlepšie poležiačky na kvalitnom matraci a s použitím anatomického vankúša, ktorý je koncipovaný tak, aby uľavil nielen vašej krčnej chrbtici. Najvhodnejšia poloha pre krk aj celý chrbát je rozhodne poloha na chrbte, prípadne na boku, rozhodne sa ale vyvarujte ležania na bruchu. V sede potom odpočívajte s kvalitnou opierkou chrbta a hlavy. V oboch prípadoch môžete použiť mäkký krčný golier, váš krk si vďaka nemu odpočinie od záťaže a umožní preťaženým svalom regeneráciu. Pri začínajúcej bolesti pomáhajú aj studené obklady zmierňujúce bolesť, po ktorých môžu nasledovať teplé suché obklady. Či už použijete nahriaty uterák alebo si zaobstaráte gélový vankúšik či termofor, prikladajte ich opatrne na postihnuté miesta a nechajte ich prehriať. Takou babskou radou je aj nahrievanie zaseknutého nervu či zablokovaného krku fénom – teplým vzduchom. Tiež neuškodí doplniť do jedálnička viac vápnika a horčíka, ktoré pomáhajú s hojením. A vitamíny skupiny B, tie podporujú regeneráciu svalových vlákien a zlepšujú výživu nervov a svalov.

Zablokovaná krčná chrbtica a jej príznaky

Zablokovaná krčná chrbtica a jej príznaky
Ako na odblokovanie krčnej chrbtice svojpomocne?
Najčastejšie k nej dochádza hneď po prebudení, aj pri dlhom cestovaní autom, lietadlom alebo autobusom, kedy zotrvávate v nevhodnej polohe. Cítite, že váš krk je stuhnutý, urputná bolesť vám nedovolí s ním pohnúť a musíte tak držať hlavu v strnulej polohe. Bolesť môže byť taká veľká, že vystreľuje až do hlavy či do rúk. Krčná chrbtica býva často náchylná k bolestivým problémom, pretože musí držať ťažkú hlavu a zároveň je to najpohyblivejšia časť chrbtice. Náš štýl života, návyky aj zlozvyky v podobe obmedzeného pohybu, nesprávneho držania tela, zlej spánkovej polohy aj nevhodného matraca, to všetko sa podpisuje na stave našej chrbtice a obzvlášť tej krčnej. Nie práve známou príčinou stuhnutej krčnej chrbtice býva klimatizácia, ktorú mnohé pracoviská zaviedli, aby svojim zamestnancom uľavili od letných horúčav. Nežiaducim javom, ktorý klimatizáciu sprevádza, potom býva prechladnutie a ďalšie zdravotné problémy. Pokiaľ sa však so stuhnutým krkom už zobudíte, je na čase zvážiť, na akom matraci spíte, a rozhodne si kúpte anatomicky tvarovaný vankúš.

Ako na odblokovanie krčnej chrbtice svojpomocne?

Viete, čo robiť so zablokovanou krčnou chrbticou? Rozhodne postupujte pomaly a nesnažte sa to uponáhľať, aby ste si ešte nepriťažili. Na rozhýbanie stuhnutého krku pomáha teplo. Môžete použiť gélové vankúšiky, ktoré sa nahrejú v mikrovlnnej rúre alebo v horúcej vode alebo elektrickú dečku na krk. Ale rovnakú službu vám urobí aj uterák stočený do rolky, ktorý nahrejete parnou žehličkou. Pokiaľ nechcete, aby vám uterák rýchlo vychladol, zabaľte ho po nahriatí do alobalu. Hodí sa tiež plastová fľaša naplnená horúcou vodou, ktorú zabalíte do uteráka, aby ste si nespálili krk. Postupne prehrievajte krk a opatrne sa ho snažte rozhýbať. Vyvarujte sa prudkých pohybov, robte malé pokroky a nezabúdajte ďalej prehrievať. Po nejakej dobe by malo prísť uvoľnenie a úľava od bolesti.

Za ako dlho povolí zablokovaný krk?

Vo väčšine prípadov bolesť a stuhnutosť ustúpi počas niekoľkých dní. Pokiaľ aj napriek prehrievaniu a odpočívaniu stále zotrváva, rozhodne vyhľadajte odborníkov. Zatiaľ čo od neurológa najskôr odídete s fixačným krčným golierom a prostredníctvom myorelaxancie vám pomôže s uvoľnením svalov, fyzioterapeut sa pokúsi o uvoľnenie svalového napätia a mobilizáciu zablokovaných svalov. Ak sa vám bolesť krčnej chrbtice opakuje častejšie, fyzioterapeuta navštívte aj v prípade miernejších priebehov. Môže vám ukázať nejaké cviky na natiahnutie, ktoré by predchádzali blokáde krku. Skontroluje vaše držanie tela, spánkovú hygienu aj najčastejšiu pozíciu v zamestnaní.

A ako tomu všetkému predchádzať?

Už to tu niekoľkokrát zaznelo. Základom je kvalitný spánok na pohodlnom matraci a anatomickom vankúši. Veľkú úlohu potom hrá správne držanie tela a potom aj pohyb. Obzvlášť pokiaľ máte sedavé zamestnanie, mali by ste to kompenzovať cvičením. Ideálna je chôdza na čerstvom vzduchu, na rovnomerné pretiahnutie sa tiež hodí joga. Môžete tiež využiť služby fyzioterapeutov a masérov, ktorí vedia, ktoré svaly je potrebné posilniť a natiahnuť. Nepodceňujte prechladnutie a dobre sa obliekajte, nenechávajte si v zime odhalený krk.

Mohlo by vás zaujímať

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(16)

Spánok

(57)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(6)

Fyzioterapia

(9)

Fitness

(15)

Celostná medicína

(24)