Sú zimné športy zdravé?

7 min
31 januára, 2024
Na čo je dobré lyžovanie?
Na čo je dobré lyžovanie?

Mnohí z nás sa v zimných mesiacoch zatvárajú doma, a tak sa zima zdá nekonečná. Pokiaľ si ale obľúbite aspoň niektorý zo zimných športov, nemusíte už zimu prežívať, ale môžete si ju poriadne užiť! Navyše rad zimných športov vás pozdvihne na tele aj na duchu.

Čo robiť v zime?

Hovoríme o tej skutočnej zime, keď napadne sneh a teploty sa pohybujú pod bodom mrazu. Taká zima ponúka množstvo aktivít, ktoré pobavia malých i veľkých, deti i dospelých. Každý by mal aspoň raz zažiť poriadnu guľovaciu bitku, postaviť si svojho snehuliaka, zísť si kopec na saniach, bôboch alebo len tak po zadku. Zima tiež ponúka množstvo športových aktivít, ako je lyžovanie, snowboarding, sánkovanie, korčuľovanie, ľadový hokej, bežkovanie. A aj zimné prechádzky majú svoje čaro. Môžete sa kochať zasneženou krajinou, ktorá býva v zime malebná a tichá a pôsobí o to viac relaxačne.

Na čo je dobré lyžovanie?

Lyžovanie má množstvo výhod a jednoznačne patrí medzi zdravé športy. Všeobecne o prospešnosti pohybu nie je pochýb, je však tiež známe, že pri niektorých športoch dochádza k jednostrannému preťaženiu. Ich častým praktizovaním sa potom narúša rovnováha pohybu, dostavujú sa bolesti chrbta a pohybového ústrojenstva. Pri lyžovaní sa ničoho takého nemusíte obávať, lyžovaním môžete naopak veľa zdravotných problémov predchádzať.

Prečo lyžovať?

  • Lyžovanie rovnomerne preťahuje svaly a kĺby, pretože vyžaduje rovnováhu a koordináciu. Vďaka pravidelnému lyžovaniu tak získate stabilitu a správne držanie tela.
  • Pri lyžovaní posilňujete na čerstvom vzduchu bez toho, aby ste sa museli trápiť hodiny v telocvični. Vďaka lyžovaniu sa posilňujú najmä svaly v nohách, na bruchu av pažiach.
  • Pohyb na zjazdovke zvyšuje frekvenciu dýchania a tlak srdca, vďaka čomu sa zlepšuje funkcia pľúc a srdca.
  • V neposlednom rade má lyžovanie nepopierateľne pozitívny vplyv aj na vašu psychiku. Pri lyžovaní sa uvoľníte a odprostíte od stresu, je to teda ten najlepší liek na zimný splín.

Čo je lepšie – snowboard alebo lyže?

Pokiaľ nemáte žiadne zdravotné problémy, tak je to v podstate jedno. Ak vás ale pobolievajú kolená, je snowboard tou vhodnejšou aktivitou. Pri lyžovaní je zapojená predovšetkým dolná časť tela, najmä stehná, zadok a lýtka, a potom aj paže. Najväčšia záťaž je však zameraná na kolená. Naopak, ak vás trápia bolesti v ramennom kĺbe či zápästí, dajte pred snowboardingom prednosť lyžovania.

Čo sa týka bezpečnosti, nedá sa jednoznačne povedať, ktorý šport je menej rizikový. Čisto zo štatistického hľadiska dochádza častejšie k zraneniam pri lyžovaní. Jedným z dôvodov je, že lyžovanie vyžaduje správnu synchronizáciu rúk a nôh.

Snowboard sa skvele hodí na jazdu na prašane, ale pre nerovný terén alebo zľadovatenú zjazdovku sú bezpečnejšie lyže. A pokiaľ ste milovníkom rýchlosti, tak tu jednoznačne vedú lyže.

Čo sa dá ľahšie naučiť?

Tí, čo majú skúsenosti s lyžovaním aj snowboardingom hovoria, že pre začiatočníkov sú na naučenie jednoduchšie lyže. Pri snowboarde sú začiatky ťažšie, pretože sa horšie ovláda rovnováha a reguluje rýchlosť. Ale tí, čo ovládnu základy snowboardu, ľahšie a rýchlejšie prejdú na pokročilé jazdenie.

Ako pomáha beh na lyžiach?

Beh na lyžiach má oproti klasickému zjazdovému lyžovaniu výhodu v tom, že sa s ním dá začať v akomkoľvek veku. Alebo nikdy nie je neskoro. Ďalšou veľkou prednosťou tohto športu je, že je podstatne lacnejšia. Obstarávacia cena bežiek aj oblečenia je dostupná pre každého, na praktizovanie behu na lyžiach nemusíte vyrážať nikam na zjazdovku a kupovať pomerne nákladné skipasy.

Ide o prirodzený pohyb, rovnako ako pri behaní, ktorý rovnomerne posilňuje celé telo. Preťahuje chrbtové svaly a odstraňuje nerovnováhu spôsobenú sedavým zamestnaním. Oproti klasickému behu je navyše oveľa šetrnejší k vášmu kĺbovému aparátu. Ponúka prirodzený spôsob zvýšenia fyzickej kondície, má priaznivý vplyv na činnosť srdca, ciev aj dýchacieho ústrojenstva. Obrovským prínosom je blízkosť prírody, v kombinácii s ňou má beh na lyžiach blahodarný vplyv na našu psychiku.

Aké svaly sa posilňujú pri korčuľovaní?

Korčuľovanie vás posilní, zlepší vašu fyzičku a pozdvihne náladu.

Korčuľovanie na ľade vyžaduje zapojenie väčšiny svalových skupín v tele (viac ako 640 svalov v tele), najviac potom svaly vo vrchnej časti chrbta, stehenné, brušné, zadok, na pažiach a hamstringy. Vďaka korčuľovaniu si zlepšíte svalovú vytrvalosť a pôjde hore aj vaša výkonnosť a fyzička. Skvele tiež slúži na posilnenie stredu tela (core), vďaka ktorému si upravíte rovnováhu celého tela a jeho správne držanie.

Na čo sú dobré korčule

Ďalšou veľkou výhodou korčuľovania je, že prospieva srdcu a cievam. Vďaka korčuľovaniu dochádza k zrýchleniu tepu a prúdeniu krvi v cievach. Korčuľovanie je tiež skvelé na chudnutie, iba za hodinu pohybu po ľade spálite až 300 kalórií. A ak vás korčuľovanie baví, idú tie kilá dole takmer samy.

Korčuľovanie je skvelým prostriedkom na zvýšenie flexibility kĺbov, obzvlášť tých kolenných. Vďaka kĺzavým pohybom nôh sa kĺby postupne stávajú pružnejšie a ohybnejšie. Na rozdiel od jazdy na bicykli alebo behu je korčuľovanie ku kĺbom oveľa šetrnejšie, a teda vhodnejšie pre tých, čo už nejaké problémy s kĺbmi pociťujú.

A aj korčuľovanie pomáha vyplavovať endorfíny, ktoré nás zbavujú stresu a nabíjajú dobrou náladou.

Zimná prechádzka

Či už sa vyberiete na krátku prechádzku po okolí, alebo máte v pláne dlhšiu túru, základom je dobre sa obliecť. Zimný čas je tiež obdobím častých prechladnutí, chrípkových epidémií a závažných respiračných ochorení. Veľa z nich má dôvod v podchladení, keď podceníme oblečenie a obuv.

Dôležitá je správna kombinácia vrstiev. Tá sa začína termobielizňou, ktorá odvádza vlhkosť od tela. Aj v zime na prechádzke sa môžete spotiť, preto je vhodné na túto saciu vrstvu nezabúdať. Je tým myslená spodná bielizeň, ponožky a tričko. Druhá vrstva slúži na izoláciu a udržiavanie telesného tepla pri tele. A tretia vrstva by mala chrániť pred chladom, vetrom a dažďom. V zime sa ale nezaobídete ani bez teplej čiapky (prípadne kukly, ktorá chráni aj tvár) a kvalitných rukavíc. Práve nos, uši a prsty sú najviac ohrozené podchladením.

Ako v zime nezlenivieť?

Urobte si z pohybu zábavu. Nemusíte športovať na vrcholovej úrovni, môžete sa vrátiť do svojho detstva a zaspomínať si, ako ste zimu trávili ako malí.

Stavanie snehuliaka je zábavná činnosť strávená vonku

Postavte si snehuliaka! Nepotrebujete na to veľa a ani to od vás nevyžaduje veľké fyzické úsilie. Ideálny sneh na snehuliaka je v teplote okolo 0 ° C, ktorý je tak akurát mokrý a lepivý. Stavať snehuliaka nemusia len malé deti, jedná sa o kreatívnu a zábavnú činnosť, ktorá podporuje spoluprácu.

Sánkujte! Sánkovanie je zábavná činnosť, vďaka ktorej nám nevadí niekoľkokrát po sebe vyšľapávať ten istý svah, aby sme sa mohli zase znova zviezť. Najlepšie sa sánkuje vo viacerých ľuďoch, vďaka čomu sa skvele odreagujete. Nevedomky spaľujete kalórie a posilňujete svaly.

Zahrajte si hokej! Čo na tom, že sotva korčuľujete, prinajhoršom sa môžete oprieť o hokejku. Taký hokej s kamarátmi môže byť skvelým spoločenským zážitkom, pri ktorom si aj poriadne pretiahnete celé telo. A čo si po takom zimnom športovaní zájsť spoločne do sauny?

A za odmenu… do sauny!

Saunovanie má množstvo výhod, ktoré využijete obzvlášť v zime, keď trpíme nedostatkom denného svetla a tepla. Pri saunovaní sa nabijete toľko potrebnou pozitívnou energiou, omladnete, očistíte sa a uľavíte si od bolestí svalov a kĺbov. V kombinácii s vonkajšími aktivitami nemôžete pre svoje telo aj pre svoju psychiku urobiť nič lepšie. Sauna totiž pomáha pri regenerácii po cvičení. Najmä v zime potom oceníte jej ďalšiu prednosť, a tou je posilnenie imunity. Pri saunovaní dochádza k zrýchleniu obehovej sústavy, vďaka čomu sa do tela dostáva viac kyslíka, čo zvyšuje tvorbu bielych krviniek. Biele krvinky sú známe pre svoju schopnosť bojovať s vírusmi a infekciami. Veľa výskumov preukázalo, že ľudia pravidelne navštevujúci saunu, bývajú menej chorí.

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(16)

Spánok

(57)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(6)

Fyzioterapia

(9)

Fitness

(15)

Celostná medicína

(24)