Enzým serapeptázy ako ochranca vášho kardiovaskulárneho zdravia? Sú to naozaj zázračné dary prírody, alebo je to len ďalší módny výstrelok v alternatívnej medicíne? Dá sa využiť Serapeptáza proti bolesti a zápalom? Ďalším enzýmom do pranice je aj Nattokinase. Všetko, čo by ste o nich mali vedieť a prečo je dobré ich poznať.
Prečo práve enzýmy?
V našom tele ich máme okolo 3000 a sú to látky biologického pôvodu, ktoré sa zúčastňujú až 7000 rôznych reakcií, vďaka čomu riadia prakticky každú aktivitu v našom organizme, ako je napr. syntéza, rozklad, vylučovanie, trávenie, regenerácia, metabolizmus a ďalšie. Enzýmy sú teda pre nás a fungovanie nášho tela životne dôležité. Niektoré z nich však majú aj ďalšie prínosy, spomenieme tie najznámejšie, enzým serapeptázy a nattokinázy.
Čo je to Serrapeptase?
Serrapeptase alebo tiež serapeptáza je proteolytický enzým (proteáza), čo znamená, že dokáže rozkladať bielkoviny na menšie zložky, ktoré nazývame aminokyseliny. Je ako ostatné enzýmy produkovaný živými organizmami, konkrétne priadkou morušovou za pomoci baktérií Serratie. Tento enzým slúži na rozpúšťanie hodvábneho kokonu, obaľujúceho priadky morušovej, a umožňuje mu odletieť.
Čo je hlavnou prednosťou serapeptázy?
Serrapeptase je známa ako protizápalový enzým, ktorý je veľmi účinný na všetky typy zápalov. Najužívanejší je v Japonsku, kde je pod názvom Danzen registrovaný ako oficiálny liečivo pre aterosklerózu a ischemické srdcové choroby. V porovnaní s ostatnými enzýmami je protizápalová aktivita serapeptázy cca 500-krát vyššia, a preto účinnejšia. Dôvodom, prečo sa stále viac používa nielen v Ázii, ale postupne aj v Európe, je, že na rozdiel od nesteroidných protizápalových prostriedkov nemá žiadne vedľajšie škodlivé účinky.
Čo vie serapeptáza?
- Má výrazne lepšie protizápalové účinky ako ostatné proteolytické enzýmy. Riedi zápalovú tekutinu, ktorá tá ľahšie odteká, čím sa urýchľuje hojenie tkaniva.
- Rozpúšťa krvné zrazeniny, mŕtve tkanivo, cysty, a zároveň pôsobí ako prevencia tvorby krvných zrazenín.
- Rozkladá aterosklerotické pláty, ktoré zužujú cievy.
- Zmierňuje bolesť zo zapálených tkanív tým, že zabraňuje uvoľňovaniu látok zo zapálených tkanív.
- Vďaka nemu nedochádza k opuchom a hromadeniu tekutín.
- Je veľmi účinný pri liečbe ochorení, ako sú zápaly kĺbov, ateroskleróza, roztrúsená skleróza, alergia, astma či kŕčové žily.
- Zvyšuje účinnosť antibiotík tým, že bráni tvorbe biofilmu. Biofilm vytvára bariéru proti antibiotikám, takže baktérie rastú a spôsobujú infekcie.
- Pomáha pri niektorých respiračných ochoreniach. Zvyšuje odstraňovanie hlienu a znižuje zápal v pľúcach u ľudí s chronickými respiračnými ochoreniami. Podporuje lymfatickú drenáž a kontroluje zápalové reakcie.
- Podľa vedeckých výskumníkov by proteolytické enzýmy, ako je Serapeptóza a Nattokináza, mohli pomáhať aj pri liečbe neurologických porúch, napr. Alzheimerovu chorobu.
Prevencia závažných ochorení
Enzým serapeptáza tak môže fungovať ako preventívne opatrenie pred takými ochoreniami, ako sú cukrovka, obezita, autoimunitné ochorenie, reumatoidná artritída, depresia aj rakovina.
Ako užívať enzým serapeptázu?
Serapeptáza sa užíva v podobe gélu, masti, kapsulách a niekedy aké aj intravenózne injekcie. Dávkovanie by sa malo odvíjať od zdravotného stavu, telesnej hmotnosti, veku a pod.
Väčšinou sa u dospelých odporúča dávkovanie od 10 do 60 miligramov denne. Účinné sú aj menšie dávky, napr. 5 miligramov denne. Užíva sa na lačno a jesť by sa malo najskôr pol hodiny po jej užití.
Serrapeptase a vedľajšie účinky
Úspešné sa užíva v Európe a Ázii už vyše 25 rokov, všeobecne sa veľmi dobre znáša a prakticky nemá žiadne vedľajšie účinky. Je preto oveľa vhodnejšou voľbou ako nesteroidné antireumatiká.
Nattokináza
Ďalším známym a obľúbeným enzýmom je Nattokinase či nattokináza, profibrinolytický enzým extrahovaný z esencie Natto. Natto je fermentovaný syr zo sójových bôbov pomocou baktérií Bacillus subtilis. V Japonsku používaný ako potravinársky liek už tisíce rokov. Mnohých konzumentov môže odradiť svojou silnou chuťou a vôňou, v ázijských krajinách sa používa na dochutenie jedál na tanieri. Japonci ho často konzumujú s ryžou alebo ako doplnok jedla. Pre mnohých ľudí je tento vzácny enzým stráviteľnejší v podobe kapsúl, ktoré sa u nás predávajú ako výživový doplnok.
Na čo je Nattokinase?
Natto je bohatý zdroj bielkovín, obsahuje už spomínanú nattokinázu, probiotiká a vitamín K2, ktorého výskyt v potravinách je veľmi vzácny. Vitamín K2 je zásadný pre reguláciu vápnika v tele, bráni usadzovaniu vápnikov v tepnách a posilňuje kosti a zuby.
Rovnako ako serapeptáza je tento enzým veľmi prospešný na zlepšovanie prietoku a objemu krvi. A zatiaľ čo serapeptáza je účinná pri rozkladaní prebytočného tkaniva vo forme fibroidov a jazvy tkaniva, nattokináza cieli na tromby v kardiovaskulárnom systéme. Enzým nattokináza rozpúšťa krvné zrazeniny bez toho, aby zabránil hojeniu rán. Tiež znižuje vysoký krvný tlak, redukuje zhlukovanie krvných doštičiek a červených krviniek, čo pomáha prietoku krvi v organizme.