S artrózou a všadeprítomnou bolesťou sa nemusíte zmieriť. Včasná diagnostika a liečba podporená zmenou životného štýlu dokážu zázraky. Nepodceňujte prvé príznaky, nesnažte sa bolesť prebiť rôznymi liekmi na zníženie bolesti, starajte sa o seba.
Ako sa pozná začínajúca artróza?
Artróza v začiatkoch býva veľmi nenápadná, často sa bez povšimnutia rozvíja desiatky rokov, než dôjde k jej diagnostikovaniu a liečbe. To však býva väčšinou neskoro a liečba sa potom obmedzí na zmierňovanie ťažkostí. U artrózy sa máva mylne za to, že sa týka iba starších ľudí. Prvé príznaky artrózy sa ale môžu objaviť už okolo dvadsiateho roku života. Občasná bolesť kĺbov, svalov, stuhnutosť či citlivosť na chlad sa zamieňa za únavu a preťaženie, pritom v tomto štádiu už môžu byť viditeľné zmeny v štruktúre kĺbu.
4 stupne artrózy
- 1. stupeň – dochádza k stenčovaniu chrupavky
- 2. stupeň – chrupavka sa ďalej stenčuje, na kĺbových plochách sa môžu vytvárať drobné nerovnosti, tvoria sa aj osteofyty
- 3. stupeň – pokračuje stenčovanie chrupavky a pridávajú sa ďalšie problémy, ako subchondrálna skleróza a deformácia kĺbovej jamky a hlavice
- 4. stupeň – chrupavka sa už úplne stratí, kĺby už majú zjavné deformácie a prestávajú fungovať
Pokiaľ už kĺby začínajú bolieť nielen pri pohybe, ale aj v pokojnej fáze, napr. v noci, je to známka, že artróza je v pokročilom štádiu.
Typy artrózy
Artróza krčnej chrbtice
Artróza chrbtice je veľmi bolestivá, v pokročilej fáze pri nej hrozí až ochrnutie. Artróza sa môže prejavovať na medzistavcových kĺboch, kde sa vytvárajú výrastky a dochádza k útlaku miechových koreňov. Pri inom variante tohto degeneratívneho ochorenia dochádza k degradácii a vzniku výrastkov na stavcových telách, ktoré sa tak zväčšujú, až sa môžu spojiť so susednými stavcami. To vedie k zabráneniu pohybu postihnutej časti chrbtice.
Artróza kolene
Bolesť sa ozýva najmä pri väčšej námahe, napríklad pri stúpaní do schodov či zostupovaní zo schodov. Najčastejšie sa vyskytuje u žien vyššieho veku. V pokročilej fáze sa bolesť dostavuje aj v kľude, koleno začína opúchať a objavujú sa deformity kĺbu.
Artróza bedra
Pri artróze bedra sa bolesť objavuje v oblasti slabín, obmedzuje sa pohyb, postupne začína byť problém sa zohnúť a obuť si topánky, alebo vyliezť z vane.
Artróza prstov
Najmä ráno sú kĺby stuhnuté, môže sa objaviť aj menší opuch v oblasti kĺbov. Časté je aj mravčenie, zhoršená motorika či zvýšená citlivosť rúk.
V koľkých rokoch začína artróza
Artróza nie je novou chorobou, v skutočnosti je staršia ako ľudstvo samo. Dokonca aj na kostrách dinosaurov vedci našli stopy po poškodení kĺbov. Artróza kĺbov sa objavila aj pri starovekých múmiách. Napriek tomu je v súčasnosti na nevídanom vzostupe. Trápi stále viac ľudí, a hlavne v mladšom veku. Nie sú tak výnimkou ani dvadsaťroční ľudia s pokročilou artrózou. Súčasný životný štýl má tak na rozvoj choroby silne negatívny vplyv.
Čo je najlepšie na bolesť kĺbov?
V počiatočnej fáze artrózy môže byť účinná liečba pomocou prostriedkov, ktoré spomaľujú deštrukciu chrupavky a pomáhajú v jej obnove. Súčasne znižujú bolesť a umožňujú čo najväčšiu pohyblivosť kĺbov. Využívajú sa tak najmä:
- Chondroprotektíva, ako dlhodobejšia kúra sú vhodné u ľahších foriem artrózy. Sú hojne používané najmä športovcami a ľuďmi s vyššou fyzickou záťažou, aby zmiernili ich dôsledky.
- Glukosamín sulfát je súčasťou niektorých liekov predpísaných lekárom, pretože dokáže povzbudiť bunky chrupavky k vyššej tvorbe kolagénu, vďaka čomu zostáva chrupavka pružná.
- Chondroitin sulfát priaznivo pôsobí na metabolické deje v chrupavke a zaisťuje tak jej elasticitu. Navyše pôsobí aktívne proti látkam, ktoré poškodzujú chrupavku.
Medikácia sa v prípade artrózy dopĺňa o pohybovú terapiu (plávanie, chôdza, jazda na bicykli), aby sa udržala pohyblivosť kĺbu a spevnili svaly.
Ďalej najmä na bolesť pomáhajú elektroliečba, magnetoterapia, akupunktúra alebo laseroterapia. Existujú aj špeciálne kúpeľné kúry, ponúkajúci úľavu od bolesti pohybového aparátu.
Na liečbu sa tiež využíva tepla a chladu, opäť na zmiernenie bolestí. K tepelnej terapii slúžia rôzne kúpele, parafínové zábaly, zábaly z ľanového semienka, bahenné zábaly i zábaly z rašeliny. Pri kryoterapii – liečba chladom ide o prikladanie studených gélových vrecúšok na postihnuté miesta.
Tipy na mazanie na kĺby
Aj pri artróze je nutné sa hýbať, ideálna je najmä rýchlejšia chôdza alebo plávanie. Nie vždy je to ale pre veľkú bolesť možné, preto sa v občasných prípadoch odporúča používať tieto prostriedky:
- Lieky na zmiernenie bolesti, ako je napr. Ibalgin, Voltaren, Olfen a i. Uľavujú od bolesti, ale ich účinok je iba krátkodobý, a z tohto dôvodu bývajú často naužívané. Navyše ich dlhodobé užívanie má nežiaduce účinky v podobe žalúdočných vredov a ohrozujú aj funkciu srdca.
Zábaly na boľavé kĺby
Zábaly z ricínového oleja
Ricin dokáže aktivovať činnosť lymfatického systému, vďaka čomu sa kožné tkanivá a kĺby lepšie regenerujú. V prípade boľavých kĺbov voľte teplý zábal, ktorý natiahnuté miesta účinne prehreje a prekrví. Ricínové zábaly vyliečili aj niektoré ťažké degeneratívne ochorenia.
Vyskúšajte Priessnitzov zábal
Ako to funguje? Tento studený zaparovací obklad priložený na boľavých kĺboch zvýši ich prekrvenie. Vďaka tomu sa zrýchlia hojivé procesy v organizme, uvoľní sa svalové napätie a zmierni sa bolesť natiahnutých kĺbov.
Potrebujete bavlnenú látku, ktorú namočíte do studenej vody a vyžmýkate. Následne ju priložíte na boľavý kĺb a obalíte igelitom alebo potravinovou fóliou. Na tú priložíte ďalšiu vrstvu, tentokrát zo suchej bavlnenej látky. Takto by ste mali mať zábal na boľavých kĺboch najmenej hodinu, ale skôr dve až tri hodiny, aby to malo ten správny efekt. V prvých minútach sa totiž pod studeným obkladom zníži teplota a zúžia sa cievy. V následnej cca pol hodine sa teplota stabilizuje a cievy sa rozšíria. A počas ďalšej hodiny a pol dochádza v mieste zábalu k lokálnemu prehriatiu.
Čo pomáha na artrózu 3. stupňa?
Zatiaľ čo pri prvých dvoch stupňoch artrózy je liečba postavená na podporu výživy chrupavkového tkaniva pomocou doplnkov stravy, úpravu zlých pohybových stereotypov, pohyb a zmenu jedálnička, u ťažších stupňov sa pridávajú protizápalové prostriedky NSA, teda nesteroidné antireumatiká a rehabilitačná starostlivosť. Artróza 3. a 4. stupňa však väčšinou vyústi do nevyhnutnosti náhrady kĺbu implantátom.
Čo jesť a nejesť pri artróze?
Zatiaľ čo niektorým potravinám by ste sa mali pri artróze radšej vyhnúť alebo ich aspoň obmedziť, iné by rozhodne mali patriť do vášho nového jedálnička:
Čo nejesť pri bolestiach kĺbov?
- Cukor
Vyvarujte sa nadbytku cukru, jeho konzumácia nielenže vedie k obezite, ale cukor tiež zhoršuje zápalové procesy v tele. Vyhnite sa sladkostiam a obmedzte dosladzované produkty (napr. jogurty, malinovky a pod.)
- Soľ
Rovnako ako cukor, aj soľ sa dá nájsť takmer vo všetkých potravinách. Je preto zbytočné si jedlo ešte dosoľovať. So soľou šetrite a vzdajte sa slaných pochutín, ako sú zemiačiky alebo tyčinky.
- Solanin
Solanín sa prirodzene vyskytuje v prírode, a zatiaľ čo v malom množstve nie je nebezpečný, vo vyšších dávkach ide o jed. V prípade artrózy lekári odporúčajú obmedziť baklažánovú zeleninu, ktorá vo vyššej miere obsahuje práve solanín. Mnohí ľudia uvádzajú, že keď zo svojho jedálnička vyradili paradajky, zemiaky, papriky či baklažán, pociťovali významný útlm bolesti. Ak sa nechcete úplne vzdať obľúbených zemiakov, varte ich s poriadnou hrsťou rasce, ktorý solanín neutralizuje. Alebo ich vymeňte za batáty.
Čo zaradiť do jedálnička pri artróze?
- Zázvor
Jeho silná aróma a ostrá chuť nemusí každému vyhovovať, ale už po stáročia je známy pre svoje protizápalové účinky a úľave od bolesti kĺbov pri artritíde. Zázvorové kapsule majú rovnaké účinky ako protizápalové lieky, medzi ktoré patrí napr. Ibuprofén.
- Čučoriedky
Či už čerstvé alebo mrazené, čučoriedky vďaka vysokému obsahu fytonutrientov uľavujú od bolesti kostí a kĺbov.
- Tekvicové semienka
Tekvicové semienka sa vyznačujú vysokým obsahom horčíka a dôležitých minerálov, ich konzumácia pomáha predchádzať vzniku osteoporózy a zmierňovať kŕče.
- Tučné ryby
Konzumácia rýb je prínosná pre svoj obsah omega-3 mastných kyselín, či už si dáte tuniaka, sardinky alebo lososa, je to rozhodne dobrá voľba aj na vaše boľavé kĺby. Obzvlášť losos má preukázateľne dobré účinky na reumatoidnú artritídu.
- Extra panenský olivový olej
Ideálne pre vaše boľavé kĺby, navyše chráni chrupavku pred poškodením. Dôležité je mať na pamäti, že pri tepelnom spracovaní olivového oleja by ste mali udržovať teplotu pod 40 °C, aby ste zachovali všetky jeho prednosti.