Ako sa starať o bedrá a chrbát bábätka

8 min
27 marca, 2021
ako sa starať o chrbát a bedrá bábätka – rady
ako sa starať o chrbát a bedrá bábätka – rady

Motorický vývoj zdravého dieťaťa vedie psychika. Je teda automatický, aj keď u každého jedinca iný. A rodičia ho majú múdro podporovať, a tým tiež starať o bedrá a chrbát bábätka. Pripomeňme si ako…

V starostlivosti o krehký chrbát novorodenca sa odpradávna uplatňuje spevňujúca perinka či zavinovačka a jeho bedrám prospieva balenie naširoko – dnes v podobe dvoch látkových plienok fixovaných nohavicami na jednorazovej plienke. Na prelome 20. a 21. storočia sa k tradičným poučením zaradilo pokladanie dojčiat do postieľok na chrbát, čím výrazne kleslo riziko ich náhleho úmrtia.

Povinné ortopedické vyšetrenie bedier bábätka, v ktorých má Slovenská republika úctyhodnú tradíciu, stále viac rodičov dopĺňa poradenstvom fyzioterapeuta. Skúsení odborníci spoznajú odchýlky od správneho psychomotorického vývoja dieťaťa už počas šestonedelia.

Zachytenie drobných vád do troch mesiacov veku znamená skoro vždy ich jednoduché vyriešenie. V opačnom prípade sa môžu podieľať na celoživotnom pokazenom držaní tela aj iných problémoch.

Správna poloha novorodenca pri spaní

Každého novopečeného rodičia zaujíma, ako má jeho bábätko ležať v postieľke. Od začiatku 90. rokov 20. storočia pediatri oficiálne odporúčajú pre prvých šesť mesiacov veku spánkovú polohu na chrbte, pretože preukázateľne zachraňuje detské životy. Vyplýva z nej síce mierne riziko sploštenia hlavičky, ale to sa dá obmedziť rôznymi trikmi, napríklad tým, že rodičia na dieťa hovoria a kŕmia ho striedavo z oboch strán. Ak je postieľka umiestnená pri stene, dá sa to vyriešiť otáčaním dieťaťa (striedaním pozíc hlavy a nôh).

Prospešné je nielen pre bedrá ale aj chrbát bábätka tiež uloženie dieťaťa do spacieho vaku, spojené s obmedzením prikrývok, vankúšov a plyšákov. Postieľka má byť na dohľad, ideálne v spálni rodičov, kde je potrebné takisto udržiavať nižšiu teplotu (približne 18 stupňov).

Polohovanie a cvičenie s bábätkom cez deň

Pri bdení dieťatko v polohe na chrbte trénuje stabilizátory chrbta a bedier. Podstatné je, aby nič neobmedzovalo jeho voľný pohyb. Vyhýbajte sa polohám bábätka na boku a tým aj stláčaním doteraz slabých bedier. Pri prebaľovaní aj ďalších činnostiach dbajte na kolienka ohnuté do vonkajších strán, nožičky nevyrovnávajte.

Zásadné je tiež hranie na brušku, takzvané pasenie koníčkov. Prispieva k vyrovnaniu a neskoršiemu vzpriameniu chrbtice aj k správnemu vývoju bedier. V prvých troch mesiacoch klaďte dieťa na bruško viackrát počas dňa na niekoľko minút, neskôr na dlhšie časové úseky.

Domáce cvičenie s deťmi prezentuje rad odborných publikácií aj kurzy organizované po celej republike. Napríklad kniha Anne Pulkkinen Pohybové hry a cvičení s miminkem (vydavateľ: Grada, 2010) prináša viac ako 100 aktivít, ktoré môžete so svojou ratolesťou prevádzkovať doma.

Správne uloženie dieťaťa do šatky prospieva jeho chrbtici a držaniu tela. Chrbát bábätka je v bezpečí.
Deti nosené v šatke majú lepšie vyvinutú chrbticu

Aký matrac pre bábätko?

Ak sa chcete čo najlepšie starať o detský chrbát už od narodenia, nepodceňujte ani matrac pre bábätko. Stavte na cenovo dostupné matrace českej výroby. Deťom poskytujú dobrú oporu tela, najmä chrbtice, a vďaka prírodným materiálom znamenite odvádzajú vlhkosť aj lôžko priebežne odvetrávajú.

Ako najlepší matrac pre bábätko sa z hľadiska ortopédov aj rodičov javí kokosový matrac – pevný, všestranne odolný a trvanlivý. Kokosová doska je navyše ekologická a v prírode ľahko rozložiteľná. „Okrem bežných rozmerov detskej postieľky 60 × 120 cm a 70 × 140 cm vám zhotovíme aj akýkoľvek iný rozmer či tvar matraca – do atypickej postieľky, kolísky, kočíka i prúteného košíka. Stačí definovať vaše priania,” upresňuje výrobca matracov Milan Obid.

Prínos správne vybranej a uviazanej šatky

Ak najmenšie dieťa zdvíhate bez zavinovačky či perinky, uchopte ho ľavou rukou pod hlavičkou a pravou rukou pod chrbticou a zadočkom. Čoskoro pridajte aj nosenie bruškom na predlaktí, pri ktorom bábätko patrične napína svaly. Okrem týchto spôsobov možno využiť aj šatku, v ktorej je bábätko schúlené ako v maternici. Nie je to žiadny módny hit, deti takto nosili prastaré národy a ešte aj naše prababičky na pole.

Vyhnite sa však pomôckam, z ktorých nožičky dieťaťa visia, pretože táto poloha ohrozuje vývoj bedrových kĺbov. Dôležité je, aby jeho kolienka smerovali nahor a zadoček bol podsadený. Pri šatke záleží aj na materiáli, správnom utiahnutí a podopretí. Keď sa na všetko dohliadne, chrbtica, bedrá aj dušička dieťatka sú v úplnej pohode.

Ukazuje sa, že deti nosené v šatke majú pevnejšie chrbtové svaly a šiju. „Ako u syna, tak u dcéry máme problémy s bedrami. So šatkou naše kontroly vždy dopadli lepšie a lepšie. Za nňa super,” dodala Kateřina H. na webe Promaminky.cz. A ako dlho deti nosiť? Trebárs celý prvý rok života, ale prínosné je to najmä v šestonedelí. Tiež sa hovorí o takzvanom štvrtom trimestri – troch mesiacoch po narodení. Samozrejme nosenie v šatke je nutné dostatočne prestriedať s voľným pohybom bábätka.

Od kedy zvláda bábätko pretáčanie na chrbát?

Detský vývoj nie je žiadny závod, všetko má svoj čas. Najprv by si dieťa malo osvojiť otáčanie na bok a potom z boku na bruško. Opačne, z bruška na chrbát, sa pretočí až pri nadobudnutí silnejších svalov, zhruba vo veku siedmich mesiacov. V druhej polovici prvého roku života je zásadný nácvik lezenia, podieľajúceho sa na budúcom držaní tela.

Zdravý chrbát bábätka podporovali inštinktívne už naši predkovia. Napríklad na Valašsku v Čechách vešali nad detské postieľky štiepané drevené holubičky. Prirodzeným prúdením vzduchu roztočená holubička motivovala k pohybu i dieťa, ktoré si takto nepreležalo chrbát. Sledovanie točiacej sa hračky mu navyše ostrilo zrak. Výrobu štiepaných holubičiek dodnes udržiava uznávaný ľudový rezbár Petr Stoklasa z Velkých Karlovic.

Povesné pohybujúce sa hračky nad kolískou motivujú dieťa k pohybu a zlepšujú nielen jeho chrbticu čiže chrbát babätka, ale aj zrak.
Tiež je dôležité motivovať dieťa k pohybu, keď leží na chrbte – cviky pre chrbát bábätka

Pozor na predčasné posadzovanie dieťaťa

Chrbtici vôbec neprospieva predčasné posadzovanie dieťaťa. Tento nešvár niektorých rodičov môže viesť až ku skolióze, škodlivému zakriveniu chrbtice. Akonáhle má dieťa dostatočne pevnú chrbticu a svaly, niekedy medzi šiestym až ôsmym mesiacom, začne sedieť samostatne. Urýchľovať tento proces sa naozaj neoplatí.

Rovnako tak škodí aj skoré stavanie na nôžky či obúvanie dieťaťa. Prvé topánočky má dostať, až sa naučí chodiť. Nesprávne je aj dlhé sedenie v kočíku či používanie autosedačky v tvare vajíčka mimo nevyhnutnú jazdu vozidlom. To všetko, rovnako ako nadváha dieťaťa, nadmerne zaťažuje rýchlo rastúcu chrbticu.

Chodítka a hopsadlá – strašiaci ortopédov

Odborníci bijú na poplach: nie každá lákavo vyzerajúca a nie práve lacná detská pomôcka je tiež dobrá. Predčasné zaradenie chodítok a hopsadiel vedie k nesprávnemu vývoju detských kostí, bedier a svalov. Ich nadmerné využívanie zase ohrozuje zdravý pohybový rozvoj. Pri chodítkach hrozí preskočenie nevyhnutnej rozvojovej fázy lezenia. Mali by teda predstavovať najviac chvíľkové spestrenie programu už vyspelejších detí.

ZHRNUTIE: Správnemu vývoji detského chrbta pomáha spánok na tvrdšom matraci, do pol roka na chrbte, do dvoch rokov bez vankúša. Prospešné je tiež nosenie bábätka v šatke v anatomickej polohe, pasenie koníčkov spevňuje celú chrbticu aj špeciálne cvičenia. Naopak rizikové je pre chrbát bábätká skoré posadzovanie, stavanie na nohy a obúvanie, nadváha, vysoké vankúše, neskôr chodítka a hopsadlá. Ako prevenciu pomerne častej dysplázie bedrového kĺbu podstupujú všetci novorodenci a dojčatá trikrát ultrazvukový skríning, z ktorého vyplývajú konkrétne odporúčania ortopédov pre starostlivosť o bedrá.

Mohlo by vás zaujímať

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(16)

Spánok

(57)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(6)

Fyzioterapia

(9)

Fitness

(15)

Celostná medicína

(24)