Cestovanie: Ako sa vyrovnať s jet lagom?

4 min
31 augusta, 2023
Dajte si pozor. Pásmová choroba vzniká pri cestovaní lietadlom
Dajte si pozor. Pásmová choroba vzniká pri cestovaní lietadlom

Zábava aj práca musí bokom. Prichádza totiž jet lag. Nezvaný spoločník, ktorý s vami nasadne do lietadla a slušne vám za hranicami znepríjemní život. Reč je doslova o chorobe z rýchleho presunu cez niekoľko časových pásiem. Našťastie ju môžete dostať pod kontrolu. Poradíme vám ako.

Taký jet lag chytíte raz dva, obzvlášť, keď o ňom nemáte ani potuchy. Presun cez viac časových pásiem počas krátkej doby naruší chod vašich biologických hodín. Teda tých, ktoré máte „zabudované“ v sebe a vďaka ktorým sa vaše telo dokáže včas pripraviť na budúce udalosti. A vzniká jet lag alebo pásmová choroba.

Zatiaľ čo bežne je váš vnútorný a vonkajší čas nastavený rovnako, teraz idú každé hodiny inak. Aby ste ich dostali späť do rovnováhy, chce to čas. Alebo vedieť ako na to.

Príznaky jet lagu

Príznaky jet lagu spoznáte ľahko. Ste unavení, podráždení, trápi vás nevoľnosť, bolesti hlavy či nespavosť. To, na ako dlho vás tieto problémy zasiahnu, záleží na vzdialenosti, akú ste leteli.

Ako dlho môže trvať jet lag?

Počíta sa, že prekročenie jedného časového pásma, rovná sa jednému dňu jet lagu. Pri cestovaní cez päť časovým pásiem tak napríklad môžete počítať s piatimi dňami vyrovnávania biologických hodín.

Na východ je to horšie

Okrem toho je ešte podstatný rozdiel v tom, či cestujete na východ alebo na západ. S letom na východ sa všeobecne vyrovnávame horšie. Prečo? Po presune späť v smere hodinových ručičiek je vaše telo vystavené faktu, že musí ísť spať, aj keď má vnútorne nastavený ešte deň. Nastáva zlé zaspávanie a neschopnosť ráno vstať. Celá peripetia sa predlžuje.

Pri ceste na západ sa vám deň predlžuje a vy ste nútení ísť spať o trochu neskôr ako v čas, na ktorý sú vaše hodiny nastavené. Asi budete unavení, ale zaspávanie pre vás bude rozhodne jednoduchšie.

S cestovaním spojená choroba jet lag vám dokáže slušne zavariť
Cestujete lietadlom? Dajte si pozor na jet lag

Rady pre minimalizáciu jet lagu

Dobrá správa je, že na jet lag sa môžete pripraviť.

  • Pokiaľ sa chystáte k ceste na východ, choďte spať už týždeň pred odchodom o hodinu skôr. Ak na západ, potom zase o hodinu neskôr.
  • Adaptácia na nový časový režim ľahšie prebehne, keď si už pri nástupe do lietadla prednastavíte čas na svojich hodinkách.
  • Pokiaľ je to len trochu možné, naplánujte svoj let na západ v denné hodiny. Počas noci by ste len nazhromaždili ďalšiu únavu. Pri lete na východ potom uprednostnite nočný let.
  • V lietadle sa vyhnite alkoholu. Platí, že jedna dávka sa na zemi rovná dvom. Radšej alkohol vynechajte aj niekoľko dní pred odletom a jeden až dva dni po prílete.
  • Platí, že ak priletíte večer miestneho času, choďte čo najskôr spať a vyhnite sa modrému svetlu z obrazoviek. Pokiaľ priletíte popoludní, snažte sa vydržať do večera. Ak je príležitosť, potom je najvhodnejšie vyraziť von ideálne na slnko. To vás len tak zaspať nenechá.

Zázrak menom melatonín?

K lepšej adaptácii vám môže pomôcť spánkový hormón melatonín. Práve z jeho nedostatku vznikajú príznaky jet-lagu. Pri prirodzenom vylučovaní melatonínu v tele dochádza k zníženiu telesnej teploty a pre telo nastáva noc.

Odporúča sa ho užívať deň či pár dní pred odletom, a to v hodinu, v ktorej v mieste budúceho pobytu najskôr pôjdete spať. S podávaním melatonínu je vhodné pokračovať aj pár dní po prílete.

Cestovanie na väčšie vzdialenosti s vami môže zamávať

Malý tip: Podľa mnohých online zdrojov sa zdá, že aj antioxidanty, najmä pycnogenol, môžu pomôcť so zmiernením príznakov jet lagu. Odporúča sa brať pycnogenol 7 dní v kuse a začať 2 dni pred začiatkom cesty.

Oranžové okuliare pre športovcov

Vyskúšať môžete aj oranžové okuliare, tak ako to urobil tím českých basketbalistov pri ceste na svetový šampionát v Šanghaji. Oranžové okuliare nahrádzajú východ a západ slnka. Takže ak ich nasadíte a potom zase v určitý čas zložíte, môžete sa tak vyhnúť pásmovej chorobe.

Záverom:

Nejeden vedec si už lámal hlavu nad tým, ako sa zbaviť jet lagu a najlepšie navždy. Zatiaľ ešte také riešenie nikto nevymyslel, aj keď náznaky už existujú. Súvisí s množstvom kyslíka v lietadle. Dovtedy však nezostáva nič iné ako sa držať zásad, ktoré ľudia vypozorovali od doby skončenia druhej svetovej vojny, kedy sa lietadlá začali využívať ako dopravný prostriedok.

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(17)

Spánok

(59)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(7)

Fyzioterapia

(9)

Fitness

(17)

Celostná medicína

(28)