Čo jesť pred spaním, aby ste sa vyhli nespavosti

4 min
24 februára, 2022
Posledné jedlo pred spaním má zásadný vplyv na kvalitu vášho nočného odpočinku
Posledné jedlo pred spaním má zásadný vplyv na kvalitu vášho nočného odpočinku

Aké jedlo pred spaním je pre vás najvhodnejšie? Ktorému sa naopak radšej vyhnúť? Ako mi v tom všetkom môže pomôcť jedlá sóda? Na výbere potravín naozaj záleží! Aj rádoby zdravá večera, ako je müsli s mliekom, vás totiž môže pripraviť o pokojný spánok.

Je to ako naschvál. Potrebujete byť zajtra ráno v práci skôr, ale večer nie a nie zaspať. V domnení, že pre svoje zdravie robíte to najlepšie, ste si na večeru dali vaše obľúbené müsli s teplým mliekom. Mlieko je predsa jasná voľba na uspávanie bábätiek, prečo by nefungovalo na dospelých. Lenže nefunguje. Ako to?!

Vyhnite sa cukru

Mlieko ste skutočne vybrali správne. Obsahuje totiž proteín a aminokyselinu tryptofán, ktorá predstavuje najlepšiu voľbu, ak chcete navodiť pokojný spánok.

Záleží však, aké müsli a aké ochucovadlá zvolíte. Ovsené vločky sú samy o sebe v poriadku, ale pokiaľ si na tanier nasypete priemyselne spracovanú zmes, potom máte s veľkou pravdepodobnosťou večeru obohatenú o značnú dávku jednoduchých cukrov. A čo potom keď si ju dochutíte čokoládou.

Váš krvný cukor sa prudko zvýši a pankreas s ním musí začať robiť poriadok. Výsledkom je stimulovaný organizmus a horšie zaspávanie.

Preto zásada číslo jedna znie: vyhnite sa cukru. Je navyše vedecky dokázané, že sladkosti pred spaním môžu navodzovať strašidelné sny. Pred zaspaním je teda zakázaná aj napríklad zmrzlina a ďalšie sladkosti.

Keď vás strašidlá budia zo spánku

O nočné mory, zlé zaspávanie či povrchný spánok sa dokážu postarať aj všetky tučné, vyprážané a ostré jedlá. Žalúdku dajú poriadne zabrať. Na spracovanie takej potravy potrebuje veľa energie a času, ktorý potom prirodzene telu v noci chýba na potrebnú regeneráciu.

Keď si zase na ochutenie večere doprajete chilli papričky, potom sa môžete dočkať problémov s trávením. Látka obsiahnutá v chilli papričkách, kapsaicín, dokonca dokáže meniť telesnú teplotu. A odtiaľ nie je ďaleko potrebné na pálenie záhy.

Nasýťte hormóny

Čo jesť večer pred spaním, aby ste dobre spali a zbytočne nepriberali?

Už teda viete, čo nie. Otázkou však zostáva, čo jesť večer pred spaním? Ak chcete skutočne podporiť dobré zaspávanie a kvalitný spánok, potom sa zamerajte na potraviny obsahujúce už spomínaný tryptofán. Z tejto aminokyseliny sa tvoria serotonín a melatonín, hormóny, ktoré hrajú významnú úlohu v regulácii spánku.

Ktoré potraviny obsahujú tryptofán:

– chia, slnečnicové, tekvicové, sezamové semienka, ale tiež napríklad orechy ako pistácie, arašidy, mandle

– špenát

– morské riasy

– tofu

– huby

– morčacie mäso

– tvaroh

Napríklad lekár funkčnej a holistickej medicíny David Frej vo svojej knihe Biologické hodiny odporúča na večeru kombinovať rastlinný proteín a sacharidy. „Vhodné je ľahké jedlo, málo mäsa, syrov a jogurtov, skôr dusená zelenina, rizoto, červená šošovica, tofu, obilniny, plátok morčacieho mäsa so zeleninou, tvaroh a podobne,“ píše Frej. Ideálna večera podľa neho môže byť napríklad podusená koreňová zelenina s ryžou basmati alebo ľahké rizoto s parmezánom.

Banán pred spaním je tiež výborným spôsobom, ako povzbudiť hormón melatonín. Keď nie je príliš času nazvyš, rýchlu večeru vytvoríte z nakrájaného banánu s ovsenou kašou alebo z tvarohu so semiačkami.

A kedy naposledy jesť pred spaním? Lekári aj výživoví poradcovia sa väčšinou zhodujú, že posledné jedlo by sme mali konzumovať najneskôr do 19. hodiny. David Frej k tomu dodáva, že pokiaľ ste skôr nočná sova, potom môžete večerať o hodinu neskôr.

Mlieko nesklame, pomôže ale aj sóda

Dopriať si večer kávičku na pohodu sa pre väčšinu ľudí nevypláca, kofeín vás dokáže nabudiť až na päť hodín. Podobne je to aj so zeleným čajom.

Kto chce dobre spať, radšej sa navečer vyhne aj alkoholu. Pretože čím viac alkoholu pred spaním skonzumujete, tým horšie bude prebiehať nočná regenerácia tela, a vo výsledku sa poriadne nevyspíte. Tolerovať sa dá jeden pohár kvalitného vína ideálne 4–6 hodín pred spaním.

Odpoveď na otázku, čo piť pred spaním, ponúka napríklad už spomínaný lekár David Frej. Pokiaľ máte večer na niečo chuť, odporúča teplé bio mlieko so štipkou muškátového orieška.

Niektorí výživoví poradcovia zase radia upokojujúci medovkový čaj alebo pohár vlažnej vody s pol až jednou lyžičkou jedlej sódy. Jedlá sóda pomáha telu vytvoriť zásadité prostredie, a tým zmierniť napríklad alergiu, astmu a iné neduhy.

Záverom:

Kvalitný matrac, čistá myseľ a ľahká večera bohatá na tryptofán sú základné predpoklady na dosiahnutie výdatného spánku. Správne zložená strava vám navyše zaistí, že nebudete s večerným jedlom priberať na váhe. Vyhláste stop stav nespavosti a buďte zase ranné vtáča.

Mohlo by vás zaujímať

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(17)

Spánok

(60)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(8)

Fyzioterapia

(10)

Fitness

(19)

Celostná medicína

(28)