Čo pomáha na bolesť chrbta

6 min
28 apríla, 2022
Čo pomáha na bolesť chrbta? Kedy zvoliť obklad, kedy vitamíny? A aké cviky?
Čo pomáha na bolesť chrbta? Kedy zvoliť obklad, kedy vitamíny? A aké cviky?

Nedostatok pohybu. Zlé pohybové návyky. To sú najčastejšie príčiny, ktoré vedú k problémom s chrbticou. Ako si od bolesti môžete pomôcť sami doma? Zoznámte sa s najúčinnejšími tipmi na úľavu od bolesti chrbta.

Čo robiť pri akútnej bolesti chrbta

V akútnych prípadoch prídu vhod studené alebo teplé obklady. Záleží však na pôvode bolesti. Pokiaľ bolesť odštartoval prudký náraz, nečakaný pád alebo napríklad náhle trhnutie, potom siahnite po obklade studenom. Jeho priložením na boľavé a opuchnuté miesto utlmíte najväčšiu bolesť a celkovo upokojíte postihnutú oblasť.

Niečo iné však nastáva v prípade, že ste svoj chrbát preťažili nadmernou fyzickou námahou. Napríklad po takej celodennej práci na záhradke vášmu ubolenému chrbtu určite prospeje teplo. Môžete použiť nahrievacie otrubové alebo gélové vankúšiky či pokojne elektrickú vyhrievaciu deku. Jednoducho akýkoľvek teplý obklad v tomto prípade miesto prekrví a pomôže stíšiť bolesť.

Keď je to s chrbtom na dlhé lakte

Trápi vás bolesť chrbta už dlhšiu dobu? Niekoľko týždňov či mesiacov? Môže za to sedavé zamestnanie, choroba pohybového aparátu alebo jednostranná záťaž? Vo všetkých týchto prípadoch je obvykle najlepším liekom vhodné cvičenie. Rehabilitační pracovníci sa spravidla zhodujú, že akýkoľvek pohyb je lepší ako žiadny. Napriek tomu sa však oplatí aspoň vyskúšať niektoré z vyložene prospešných cvičení.

Čo na bolesť chrbta? Okrem cvičenia existujú aj ďalšie osvedčené tipy
Nielen cvičenie vám dá odpoveď na otázku, čo na bolesť chrbta

SM systém – rehabilitácia, ktorá zaberie

Ide predovšetkým o cvičenia zamerané na posilnenie svalov pozdĺž chrbtice. V tomto ohľade vám urobí dobre plávanie, ale je potrebné sa naučiť správny štýl, aby ste zbytočne nezaťažovali krčnú chrbticu. Ideálne je tak plávanie na znak. 

K veľkému efektu dochádza aj pri pravidelnom cvičení nazvanom SM systém, čiže špirálna stabilizácia chrbtice. Je to sústava cvikov so špeciálnymi naťahovacími lanami, ktorá sa najčastejšie odporúča ľuďom s výhrezom medzistavcovej platničky alebo so skoliózou, ale aj ako prevencia u ľudí so sedavým zamestnaním. Základy tohto cvičenia je obvykle potrebné sa naučiť na kurze, potom ho možno praktizovať samostatne doma.

Joga: riešenie pre telo i myseľ

Nielen na bolestivú chrbticu, ale aj na povzbudenie mysle sa vrelo odporúča joga. Toto tradičné celostné cvičenie v sebe kombinuje pohyb s meditáciou a správnymi dychovými technikami. Odporúčame základné cviky na úľavu od bolesti chrbta pomocou jogy. Ak potrebujete cvičenie zvládnuť počas obedňajšej pauzy v práci, môžete vyskúšať jednoduché cviky do kancelárie. Jogové naťahovanie chrbta vyzerá nevinne, ale je to dômyselné detailné svalové striedanie napätia a uvoľnenia, ktoré telo tak veľmi potrebuje. Nastolí rovnováhu v tele, posilní hlboké svalstvo. Pokiaľ pohyby správne predýchate, spoznáte účinok jogy už pri 5 minútovej pravidelnej rannej rozcvičke.

Béčková vzpruha

Nie je to ale iba samotné cvičenie, čo pomáha na bolesť chrbta. Vaše problémy môže zmierniť aj dostatočný prísun potrebných vitamínov a minerálov. Podľa najnovších štúdií sa dá bolesť chrbta ovplyvniť vysokými dávkami vitamínu B2, B6 a B12. Tieto vitamíny nielenže zvyšujú účinok analgetík, ale súčasne pomáhajú aj obnovovať nervové štruktúry.

Niekedy tkvie problém v posteli, nie v chrbte

Bolesť chrbta sa môže odvíjať aj od toho, na čom spíte. Spánkom strávite približne tretinu svojho života, teda priemerne 25 rokov. Keď teda dlhodobo nekvalitne spíte, vedie to rýchlo k rôznym zdravotným neduhom, bolesti chrbta nevynímajúc. Dôležitý je preto správny výber matraca. Veľa záleží aj na polohe pri spánku. Z tohto pohľadu sa vôbec neodporúča spať na bruchu, pretože chrbtica v tejto polohe nemá žiadnu oporu. Naopak ideálne je spanie na chrbte alebo na boku.

Emócie – „choroba“?

Ak chcete zistiť, čo signalizuje bolesť chrbta, a tým sa aj dostať na cestu k uzdraveniu, potom to určite skúste cez psychosomatiku. Podľa štatistík totiž má takmer polovica bolestivých stavov spojených s chrbticou pôvod práve v psychike. Je celkom dosť možné, že tam patrí aj vaša bolesť.

Záverom

Dôvodov, prečo chrbát bolí, môže byť celý rad. Vo väčšine prípadov však vedie cesta k náprave cez pravidelné cvičenie. Len je potrebné nájsť si to, ktoré vás bude baviť. Jednoducho preto, aby ste vytrvali. Pretože dosť možno potrebujete cvičenie zaviesť do svojho denného režimu navždy.

Mohlo by vás zaujímať

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(16)

Spánok

(57)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(6)

Fyzioterapia

(9)

Fitness

(15)

Celostná medicína

(24)