Mnoho z nás má v sebe zaryté presvedčenie, že večer sa jednoducho cvičiť nemá. Že pohyb uberá na kvalite spánku. Skutočnosť je však taká, a vedci to potvrdzujú, že v dnešnej dobe je cvičenie pred spaním prospešné. Len treba vedieť kedy a čo cvičiť.
Ako na kvalitný spánok
Pohybová aktivita počas dňa a kvalita spánku sa navzájom ovplyvňujú. Ak nespíte dostatočne, nasledujúci deň ste slabí ako mátohy. Nič sa vám nechce a celkovo ste menej aktívni. Pokiaľ sa však vyspíte dobre, máte aj viac chuti do fyzickej aktivity.
Platí to však aj naopak. Ak väčšinu dňa len sedíte pri počítači a nedoprajete svojmu telu fyzickú vzpruhu, potom nemôžete zaspať a váš spánok je krehký. Ak sa ale počas dňa fyzicky realizujete, večer sa vám ľahšie zaspáva a spíte výdatnejšie.
Nie je na tom nič zákerné. Pre človeka je jednoducho prirodzené hýbať sa. To, čo je neprirodzené, je dnešná komfortná doba. Ako na ňu ale vyzrieť a kedy teda najlepšie fyzickú aktivitu naplánovať?
Je lepšie cvičiť ráno alebo večer?
Oboje má svoje výhody, preto je ideálne rozdeliť si čas vymedzený na cvičenie do dvoch etáp, jednu zahrnúť ráno a druhú neskoro popoludní či večer.
Ranné cvičenie vám pomôže naštartovať organizmus do nového dňa. Napríklad jednoduché naťahovacie cviky. Rozprúdite krv, precitnete svoje telo. Stačí len chvíľka a uvidíte, že sa vám bude oveľa lepšie fungovať.
Prečo je dobré cvičiť večer?
Nenechajte sa ale ranným pohybom ukolísať. Samozrejme je lepší ako nič. Ak však zároveň tápete, ako mať kvalitný spánok, potom práve v cvičení pred spaním sa skrýva veľké kúzlo. Prečo? Pretože večer v sebe máte doslova nahromadený celý deň. Celý deň povinností, práce, stresu, pocitov, myšlienok, … Je potrebné ich vypustiť, aby telo mohlo v pokoji regenerovať a na druhý deň pokračovať s čistým štítom. Čeliť novým výzvam, novým rozhodnutiam.
A práve k tomu sa výborne hodí večerné cvičenie. Cieleným pohybom zameriate pozornosť od preťaženej hlavy na telo. Uvoľníte a posilníte svaly, šľachy. Odmenou je lepší spánok.
Rozhodujúce je, akú aktivitu zvolíte
- Najvhodnejšia doba na cvičenie je medzi 16.30 až 18.30 hodinami. V tomto čase si pokojne môžete dať aj silový tréning a je to aj najvhodnejší čas na budovanie sily. Neskôr by už také úsilie mohlo byť na škodu.
- Príliš náročné cvičenie vyburcuje telo do aktivity a rozbúrené bunky sa už nedokážu upokojiť tak rýchlo, ako by sme potrebovali. Márne by ste potom v posteli pozerali do stropu a čakali na spánok. Stavte na odporúčané cviky na chrbát od skúsených terapeutov. Nájdite si svoj štýl.
- A čo keď to do 18.30 nestihnete? Vôbec nevadí, len musia byť vaše večerné cvičenia oveľa pokojnejšie. Môžete sa venovať napríklad joge, chôdzi alebo jednoducho len dychovým technikám. Všetky takéto aktivity vám pomôžu zbaviť sa ťažoby všedného dňa.
Záverom
Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek pohyb, nie je ani tak dôležité, ako dlho sa mu budete venovať. Zásadná je pravidelnosť cvičenia! Bez nej by to jednoducho nešlo. A tiež bez kvalitného matraca, pretože ten je tiež jednou zo zásadných odpovedí na otázku, ako zaistiť kvalitný spánok.
Mohlo by vás zaujímať
Chcete konečne začať poriadne cvičiť, aby ste zvládali každodenné úlohy s ľahkosťou ...
Ortopédia je chirurgický lekársky odbor s tradíciou od konca 18. storočia, do...
Celé dni sedíte v práci a potom sa doma ...
Každý deň urobíme v priemere okolo 20 000 nádychov a výdychov.
Na „pneumatiky“ musíte prefíkane. Nemakať len na „pekáči buchiet“.
Stuhnutý chrbát môže trápiť kohokoľvek. A je jedno, či máte dvadsať alebo päťdesiat.